Forum OSKKO - wątek

TEMAT: dodatek za wychowawstwo dla nauczycieli świetlicy
strony: [ 1 ]
Jacek Wiśniewski25-01-2008 10:11:55   [#01]

OP poinformował, że od 1 stycznia 2008 dodatek za wychowawstwo dla nauczycieli świetlicy

się nie należy. Jak jest u Was?

beera25-01-2008 10:13:49   [#02]

a oni pełnią rolę wychowawców?

Bo ten dodatek jest dla nauczycieli szkół, którym przydzielono funkcję wychowawcy

Joss21-11-2008 08:46:04   [#03]

Ośmielam sie podnieść temat

Uchwała SN z 8.7.2008 r., I PZP 3/08

http://www.sn.pl/orzecznictwo/uzasadnienia/ipusisp/I-PZP-0003_08.pdf

 

syla21-11-2008 09:06:32   [#04]
U mnie wychowawca świetlicy nie ma dodatku za wychowawstwo
Joss21-11-2008 09:08:37   [#05]
U mnie też, ale po wczorajszym szkoleniu z pracownikiem PIP zwatpiłam. Nie wiem, czy na podstawie Uchwały SN moge wypłacać ten dodatek, czy muszę poczekac aż OP się ustosunkuje?
DYREK21-11-2008 09:43:42   [#06]

"Określenie "wychowawca klasy", użyte w § 5 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. Nr 22, poz. 181 ze zm.), obejmuje zarówno nauczyciela, któremu powierzono sprawowanie opieki nad oddziałem w szkole (klasą), jak i nauczyciela, któremu powierzono sprawowanie opieki wychowawczej nad oddziałem w przedszkolu."

z: http://www.sn.pl/orzecznictwo/uzasadnienia/ipusisp/I-PZP-0003_08.pdf

 

Orzeczenia i uchwały Sądu Najwyższego nie są źródłem prawa. Nie są wiążące dla pracodawcy. Dotyczą konkretnej sprawy. Sądy niższego stopnia stosują się zwykle do orzeczeń Sądu Najwyższego.

Dyrektora obowiązuje, to co zapisano w regulaminie uchwalonym przez OP.

Dyrektor może wystapić do OP (powołując się na uchwałę SN) z pytaniem: co dalej ?

Tu jest także obszar działania dla  ZZ.

 

SOOwIzbicy21-11-2008 14:18:26   [#07]
Wg mnie grupa świetlicowa nie należy do żadnej z dwóch kategorii, o których mowa w orzeczeniu SN. I dodam, w mojej gminie nigdy nauczyciele zatrudnieni w świetlicy nie otrzymywali dodatku za wychowawstwo. :)
szaga21-11-2008 20:01:10   [#08]

nie mamy dodatku

szkoda

duże pensum, często brak godzin ponadwymiarowych, zastępstwa mniej płatne

Ala21-11-2008 23:11:22   [#09]
dlaczego zastępstwa mniej płatne? macie tak w regulaminie?
Tara21-11-2008 23:27:10   [#10]
Wydaje się że ze stawki osobistego zaszeregowania a pensum w świetlicy wieksze.
szaga22-11-2008 10:28:06   [#11]

Wydaje mi się, że w przypadku wychowaców świetlicy w naszej szkole stawka osobistego zaszeregowania uwzględnia 26 godzinne pensum

to przykre szczególnie gdy ma się dodatkowe kwalifikacjie np do NZ i przeprowadzi tam lekcje a zapłacone jest jak za zajęcia opiekuńczo - wychowawcze

a dziwne (przynajmniej dla mnie) gdy np matematyk ma zastepstwo na świetlicy i ma zapłacone jak za zajęcia opiekuńczo -wychowawcze

To jak jest interpretowna stawka osobistego zaszeregowania w naszej szkole.....????


post został zmieniony: 22-11-2008 10:28:33
rzewa24-11-2008 09:57:11   [#12]
to nieprawidłowo - ten matematyk powinien się upomnieć o te pieniądze - jak trzeba, to nawet i przed sądem pracy...
lotka24-11-2008 10:39:10   [#13]

Cytuję: "To jak jest interpretowna stawka osobistego zaszeregowania w naszej szkole.....????"  Uparcie twierdzę, że stawka osobistego zaszeregowania jest czym innym niż pensum. Sorry szaga ale osobiste zaszeregowanie dotyczy nie wymiaru etatu lecz stopnia awansu zawodowego itd.

Inna sprawa, że w przypadku braku wyliczenia etatu łączonego lub doraźnych zastępstw godzina pracy dydaktycznej lub innej, w różnym pensum i tym samym stopniem zaszeregowania może różnie wynosić. I to zgodnie z prawem, niestety. Przykładowo nauczyciel dyplomowany uczący przedmiotów zawodowych (pensum 22 godziny) ma wychowawstwo klasy i godznię wychowawczą płaconą z 22. Notamiast inny dyplomowany dydaktyk (np. matematyk)  za godznie wychowawczą ma płacone z 18. A przecież to taki sam charakter pracy. Ale to już inny wątek ...

Cosik mi swita, że wychowawcy w przedszkolach walczycli o dodatek za wychowawstwo i chyba otrzymali ale czy dobrze pamietam?

 

rzewa24-11-2008 11:20:04   [#14]
w ramach jednego stosunku pracy n-l nie może mieć różnych godzin - czyli w ramach jednego stosunku pracy stawka osobistego zaszeregowania nauczyciela może mieć tylko jedną wartość
lotka24-11-2008 11:26:16   [#15]
Wiem rzewa. Ale w Polsce B (a nawet dalej) są róóóóóóże OP i mianują róóóóóżnych dyrektorów i są róóóóóżne przepisy niezgodne z np.KN.  I to nawet dużo jest takich kwiatków w powiecie. Cóż, życie. 
szaga24-11-2008 14:20:03   [#16]

wiesz lotka ja osobiście też uważam że osobiste zaszeregowanie zależy od stopnia awansu, a nie pensum ale nie znalazłam w przepisach ani tu na forum takiej interpretacji

a za dorażne zastepstwo powinno się płacić moim zdaniem uwzględniając to jaki rodzaj zajęć się realizuje na zastępstwie , tak chyba byłoby sprawiedliwiej przynajmniej dla nas

 

wiem rzewa, że nieprawidłowo (nie ja o tym decyduje, że świetlica ma zawsze zapłacone jak za świetlicę, a dydaktyk w zalezności od prowadzonych zajęć)

SOOwIzbicy24-11-2008 14:27:27   [#17]
Co to za wycieczki do Polski B? Mądrzy i głupi są wszędzie!!!
BogdanKa24-11-2008 14:43:12   [#18]
A tym razem nie zgodzę się z rzewą. Ba, nawet MEN się z nią nie zgadza, twierdząc, że jak najbardziej nauczyciel może mieć różnie płatne godziny, przynajmniej w rządowych :)
Moi nauczyciele mają, zgodnie z tym, godziny zastępstw itp. płatne z uwzględnieniem pensum realizowanej godziny, czyli Dydaktyk (18) w świetlicy będzie miał dzielnik 26, a Świetliczanka np. w zerówce 22.

Rozp. MEN w sprawie dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe
"Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową i godzinę doraźnego zastępstwa oblicza się, z zastrzeżeniem ust. 2, dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkiem za warunki pracy, jeżeli praca w godzinach ponadwymiarowych oraz doraźnego zastępstwa odbywa się w warunkach trudnych, uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia) przez miesięczną liczbę godzin tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć, ustalonego dla rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych lub doraźnego zastępstwa nauczyciela.
szaga24-11-2008 14:50:11   [#19]

o tego szukałam

BogdanKa dzięki

DYREK24-11-2008 14:57:29   [#20]

Wynagrodzenie za doraźne zastępstwo - według stawki nauczyciela zastępującego, czy tego, którego się zastępuje?

W jakiej wysokości należy ustalić stawkę za godzinę ponadwymiarową lub godzinę doraźnego zastępstwa dla pedagoga zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć - 20 godzin, w sytuacji gdy realizuje on doraźne zastępstwa z języka polskiego, do nauczania którego posiada kwalifikacje?

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw wypłacasz według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy. Stawkę osobistego zaszeregowania ustalasz w relacji do osobistego pensum nauczyciela.

Godziny ponadwymiarowe w szkołach, jako wynikające wyłącznie z konieczności realizacji ramowych planów nauczania, przydzielasz nauczycielom na początku roku szkolnego po uprzednim ustaleniu wymiaru pensum. Nauczyciel, po ich przydzieleniu, ma obowiązek realizować te godziny w ciągu całego roku szkolnego, tak samo jak godziny pensum.

Natomiast realizacja doraźnego zastępstwa następuje wtedy, gdy na polecenie dyrektora szkoły nauczyciel prowadzi zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze z dziećmi lub młodzieżą, w czasie gdy inny nauczyciel, który faktycznie powinien realizować te zajęcia w ramach ustalonego pensum i zgodnie z ustalonym planem zajęć, jest nieobecny. Przy czym nie ma znaczenia, czy w czasie doraźnego zastępstwa nauczyciel realizuje zajęcia dydaktyczne zgodnie z posiadaną specjalnością, czy zajęcia dydaktyczne, do których nie ma kwalifikacji. Istota godziny doraźnego zastępstwa polega bowiem na tym, aby szkoła mogła w każdej sytuacji, w szczególności nieprzewidzianej organizacyjnie, spełniać wymóg sprawowania funkcji opiekuńczej w stosunku do powierzonych jej uczniów.
Aby wyliczyć wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, musisz jednoznacznie ustalić pensum nauczyciela. W stosunku do pensum liczysz godziny ponadwymiarowe i ustalasz wysokość stawki osobistego zaszeregowania - w szczególności, jeśli nauczyciel realizuje w ramach jednego etatu obowiązki pracownicze ustalone dla stanowisk o różnym obowiązkowym wymiarze godzin.

Uwaga jeżeli nauczyciel realizuje doraźne zastępstwo według innego wymiaru pensum niż jego osobiste, to także przysługuje mu wynagrodzenie ustalone w stosunku do jego osobistego pensum.

Podstawa prawna:art. 35 ust. 3, art. 42 ust. 7 pkt 3 Karty Nauczyciela.

http://elettery.pl/archiwum/eletter.php?id=5419

i

http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=18218

szaga24-11-2008 15:18:45   [#21]

To jak jest interpretowna stawka osobistego zaszeregowania w naszej szkole.....????

wiedziałam

świetlica wg interpretacji wklejonej przez DYRKA

a dydaktycy wg interpretacj wklejonej przez BogdanaKa

 

rzewa24-11-2008 17:07:55   [#22]
cóż... nic nie poradzę na to, że w tej kwestii rozporządzenie MEN (dot. szkół rządowych\) jest sprzeczne z KN

KN art 35 ust 3. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy.

wynika z tego, że nie można płacić inaczej za godzinę ponadwymiarową a inaczej za godzinę zastępstwa - zatem każdy n-l otrzymuje wynagrodzenie za godzinę zastępstwa wg swojej stawki osobistego zaszeregowania, a ta jest jedna
dyrlo24-11-2008 17:12:16   [#23]

A gdzie jest Polska A, gdzie B, gdzie C? Pytam poważnie bo nie wiem skąd jestem w takim razie ?

Oj nie lubiłam ja ci geografii i historii..

 

enek24-11-2008 22:45:33   [#24]
Czy zatrudniony w świetlicy na 1/2 nauczyciel może mieć godziny doraźnych zast. wypłacone?
rzewa25-11-2008 05:45:22   [#25]
oczywiście, nie tylko może, ale musi mieć wypłacone

:-)
enek25-11-2008 23:49:45   [#26]
Moja koleżanka musi --wybrać...bo księgowa tak mówi....ale i tak CI Rzewo dziękuję.
Joannka27-11-2008 10:07:54   [#27]
A jak płacić nauczycielowi który ma 1/2 w świetlicy (13/26)
oraz 1/2 etatu bibliotekarza (15/30) ?
:)))

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]