Forum OSKKO - wątek

TEMAT: zawieszenie nauczyciela
strony: [ 1 ]
madera06-01-2008 15:06:32   [#01]

Pomóżcie - proszę.

Mam pismo od prokuratora o złożonym do Sądu akcie oskarżenia wobec mojego n-la:( Podane paragrafy z których będzie skarżony. Artykuł w KN wyraźnie mówi-dyrektor zawiesza nauczyciela wobec którego....itd

Ale czy moje zawieszenie go w czynnościach wystarczy, a co z komisją dyscyplinarną? Mam mętlik w głowie, nie chcę narobić głupot:(

rzewa06-01-2008 15:41:09   [#02]
masz wyraźnie napisane kiedy zawiesić:

1. możesz zawiesić jeśli wszczęto postępowanie karne [...], jeżeli ze względu na powagę i wiarygodność wysuniętych zarzutów celowe jest odsunięcie nauczyciela od wykonywania obowiązków w szkole - czyli wszystko zleży od tego z jakiego powodu to postępowanie karne się toczy (pp jakie podała prokuratura) i ty decydujesz czy jest w takim wypadku zasadne zawieszenie czy nie - art 83 ust 1 KN

2. musisz zawiesić, jeśli wszczęte postępowanie karne [...] dotyczy naruszenia praw i dobra dziecka - art 83 ust 1a KN
Jacek06-01-2008 15:41:10   [#03]

Zagadnienie związane z zawieszeniem nauczyciela w pełnieniu obowiązków uregulowane zostało w art. 83 i 84 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.).

Powyższa ustawa przewiduje fakultatywne i obligatoryjne zawieszenie nauczyciela w pełnieniu obowiązków. W pierwszym przypadku, zgodnie z art. 83 ust. 1 Karty Nauczyciela, dyrektor szkoły może zawiesić w pełnieniu obowiązków nauczyciela, przeciwko któremu wszczęto postępowanie karne lub złożono wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, jeżeli ze względu na powagę i wiarygodność wysuniętych zarzutów celowe jest odsunięcie tego nauczyciela od wykonywania obowiązków w szkole. Jednocześnie należy podkreślić, że w sprawach niecierpiących zwłoki nauczyciel może być zawieszony w pełnieniu obowiązków nawet przed złożeniem wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.

Natomiast obligatoryjne zawieszenie nauczyciela w pełnieniu obowiązków następuje w przypadku gdy wszczęte przeciwko niemu postępowanie karne lub złożony przeciwko niemu wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego dotyczy naruszenia praw i dobra dziecka. Nauczyciela zawiesza w tym przypadku również dyrektor szkoły.

Ponadto, nauczyciel obligatoryjnie zostaje zawieszony w pełnieniu obowiązków również w razie jego tymczasowego aresztowania lub w razie pozbawienia go wolności w związku z postępowaniem karnym.

Zarówno obligatoryjne, jak i fakultatywne zawieszenie w pełnieniu obowiązków nie może trwać dłużej niż 6 miesięcy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy przeciwko nauczycielowi toczy się jeszcze postępowanie wyjaśniające, w związku z którym nastąpiło zawieszenie nauczyciela w pełnieniu obowiązków.

Od decyzji dyrektora szkoły w sprawie zawieszenia, nauczyciel może odwołać się do komisji dyscyplinarnej pierwszej instancji przy wojewodzie. Natomiast od orzeczenia tej komisji przysługuje nauczycielowi odwołanie do odwoławczej komisji dyscyplinarnej przy ministrze właściwym do spraw oświaty i wychowania. Z kolei od prawomocnego orzeczenia odwoławczej komisji dyscyplinarnej przy ministrze właściwym do spraw oświaty i wychowania stronom przysługuje odwołanie do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania obwinionego sądu apelacyjnego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Odwołanie do sądu apelacyjnego należy złożyć w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia wraz z uzasadnieniem. Od orzeczenia sądu apelacyjnego kasacja nie przysługuje.

Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczycieli unormowana została w rozdziale 10 Karty Nauczyciela. Przewidziano w tym rozdziale m.in., iż w sprawach dyscyplinarnych nauczycieli orzekają komisje dyscyplinarne w pierwszej i drugiej instancji (art. 77 ust. 1 i 2). W tym samym rozdziale określono również organ uprawniony do zawieszenia nauczyciela w pełnieniu obowiązków (art. 83). Wyrażenie "sprawy dyscyplinarne" użyte w art. 77 ust. 1 Karty Nauczyciela obejmuje m.in. sytuacje dotyczące zawieszenia nauczyciela w pełnieniu obowiązków. Świadczy o tym zamieszczenie przepisu dotyczącego zawieszania nauczyciela w rozdziale 10 zatytułowanym "Odpowiedzialność dyscyplinarna" i przez to niejako zaliczenie ich do spraw dyscyplinarnych, o których mowa w art. 77 ust. 1 Karty Nauczyciela. Ten ostatni przepis zaś ustanawia komisje dyscyplinarne pierwszej i drugiej instancji jako organy wyłącznie uprawnione do orzekania w sprawach dyscyplinarnych nauczycieli. W powyższej kwestii wypowiedział się Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 8 października 1982 r. I PR 90/82 (OSNC 1983/5-6/85).

W okresie zawieszenia wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela może ulec ograniczeniu (art. 84 Karty Nauczyciela). W razie tymczasowego aresztowania wynagrodzenie nauczyciela jest automatycznie ograniczone maksymalnie do połowy. O wysokości tego ograniczenia (zmniejszenia) decyduje pracodawca, biorąc pod uwagę stan rodzinny nauczyciela. Wynagrodzenie zasadnicze w mniejszej wysokości nauczyciel otrzymuje począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zawieszenie. Ponadto, w okresie zawieszenia w pełnieniu obowiązków nie przysługują nauczycielowi dodatki oraz wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, a w okresie odbywania kary pozbawienia wolności nauczycielowi nie przysługuje wynagrodzenie, a więc traci on prawo do wszystkich składników wynagrodzenia. Trzeba pamiętać jednak, że jeżeli postępowanie dyscyplinarne lub karne zakończy się umorzeniem z braku dowodów winy albo wydaniem orzeczenia lub wyroku uniewinniającego, nauczycielowi należy zwrócić zatrzymane kwoty wynagrodzenia.

Monika Tutka

z prawo oświatowe ABC

madera06-01-2008 16:09:18   [#04]
Dziękuję za pomoc. Smutna i trudna sprawa:( pozdrawiam.
darfrei22-02-2008 07:26:29   [#05]

Proszę o radę jak wybrnąć. Jestem nowym dyr. i zastałem taką sprawę nauczyciel jest zawieszony prawie od 2 lat ciągle czeka na decyzję komisji dyscyplinarnej, jednocześnie toczyła się przeciwko niemu sprawa sadowa i prawdopodobnie skończyła się wyrokiem , mój poprzednik nie uzyskał tego wyroku. Co w takiej sytuacji ja mam robić?

DYREK22-02-2008 09:50:15   [#06]
wystąpić do sądu i komisji dyscyplinarnej o przesłanie stosownych informacji
Leszek22-02-2008 10:04:28   [#07]
KN - art. 83 3. Zawieszenie w pełnieniu obowiązków nie może trwać dłużej niż 6 miesięcy, chyba że przeciwko nauczycielowi lub dyrektorowi szkoły toczy się jeszcze postępowanie wyjaśniające, w związku z którym nastąpiło zawieszenie.

Darfrei - sprawdź dokładnie... inaczej nauczyciel już dawno winien pracować bowiem postępowanie wyjaśniające kończy się skierowaniem przez rzecznika dyscyplinarnego obwinienia do komisji (lub umorzeniem sprawy)
pozdrawiam
fredi20-03-2008 09:25:56   [#08]
a kto zawiesza dyrektora ?
DYREK20-03-2008 09:37:30   [#09]

KN

Art. 91d

(....) oraz art. 83 ust. 1 i 1a - wykonuje odpowiednio: wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta, marszałek województwa.

Karta nauczyciela: http://prawo.vulcan.pl/przegdok.asp?qdatprz=akt&qplikid=2

darfrei21-04-2008 10:26:49   [#10]

Po okresie zawieszenia nauczycielowi wygasa umowa o pracę (prawomocny wyrok sądu) co z jego urlopem za okres zawieszenia, czy mu się należy, wypłacić co zrobić

HenrykB21-10-2008 16:16:22   [#11]

Podnoszę ten wątek, bo mam parę pytań.

1. Jaki jest status zawieszonego pracownika? (czy leci mu staż pracy, czy może rozwiązać stosunek pracy np. ze względu na przejście na emeryturę itp.)

2. Czy macie jakieś doświadczenia co do wysokości ograniczenia wynagrodzenia?

3. Czy znacie inne niebezpieczeństwa związane z zawieszeniem, o których nie ma mowy w ustawie, a które pojawiają się w sytuacjach szczególnych?

rzewa21-10-2008 16:28:46   [#12]
1. raczej leci, bo nie ma napisane, że nie:-)

--------------------
Fajnie Cię widzieć Heniu :-))
HenrykB21-10-2008 16:59:54   [#13]

Też pozdrawiam!

Rzewa - pchnij mi swój aktualny e-mail, bo nie mam: edukator@edukator.net.pl

Czekam na dalsze wpisy!

 

Marla07-12-2008 13:19:10   [#14]

mam jeszcze pytanie czy jeżeli to dyr. składa doniesienie na n-la do prokuratury to powinien go zawiesić np. w następnym dniu czy czekać na powiadomienie z prokuratury o wszczęciu postepowania? rzecz nie dotyczy naruszenia praw dziecka

a gdzie mogłabym znaleźć przykładowe pismo dotyczące zawieszenia nauczyciela?

rzewa08-12-2008 08:05:42   [#15]
musisz czekać na wszczęcie postępowania, a potem od kwalifikacji czynu zależy czy można zawiesić czy nie - patrz post #02
AnDymna28-04-2015 15:09:04   [#16]

Po 8 latach zawieszenia nauczyciel wraca do pracy.

Przez te 8 lat toczyło się w sądzie postępowanie karne (nauczyciela uznano winnym, ale nie ukarano), a potem wojewoda odwiesił postępowanie dyscyplinarne (zawieszone na czas postępowania sądowego) wymierzając karę zwolnienia z pracy, nauczyciel odwołał się do MEN, MEN zmieniło karę na naganę z ostrzeżeniem.

Co może zrobić Dyrektor? wyda skierowanie na badania lekarskie. Nauczyciel stawi się do pracy.... i co dalej?

Przed zawieszeniem nauczyciel uczył w oddziale przedszkolnym, dodatkowo uczył kilka godzin jako ponadwymiarowe języka angielskiego. W aktach osobowych nauczyciela znajduje się informacja, że został zatrudniony na stanowisku nauczyciel wychowawca, kolejne przydziały były wprowadzane zatwierdzonymi arkuszami organizacyjnym. Na początku uczył I-III, a później oddział przedszkolny.

Okazuje się, że osoba zatrudniona za zwieszonego nauczyciela została zatrudniona na czas nieokreślony, w międzyczasie zdobywając stopień nauczyciela mianowanego, więc teraz jest zatrudniona przez mianowanie.  

Powracający nauczyciel nie jest z radością witany w szkole (obawiamy się protestów rodziców).

Czy dyrektor może temu nauczycielowi powierzyć prowadzenie zajęć świetlicowych (w tym momencie 13 godzin realizowanych jest jako godziny ponadwymiarowe innych nauczycieli), a pozostałe godziny pozostawałby do dyspozycji dyrektora, np. zastępstwa doraźne?

A w nowym roku szkolnym? W szkole w ostatnich latach szkolnych (zgodnie z faktycznymi potrzebami) realizowano zajęcia świetlicowe w wymiarze 15 godzin. Czy w związku z tym można by wskazać, że dla tego odwieszonego nauczyciela brakuje godzin i zwolnić go z art. 20 KN?

rzewa28-04-2015 15:30:30   [#17]

dostaje TERAZ to co dla niej jest -> tę świetlicę, a na resztę OP może skierować do uzupełnienia w innej szkole LUB SZKOŁACH -> jak odmówi uzupełniania, to pracuje tyle godzin ile jest z proporcjonalnie zmniejszonym wynagrodzeniem

jak odmówi świetlicy, to znaczy że rezygnuje z pracy w ogóle

w arkuszu na przyszły rok nie ma dla niej etatu więc zwolnienie z art 20 KN

tyle

AnDymna29-04-2015 08:14:25   [#18]

Dzięki Rzewa. Tak zamierza postąpić dyrektor.

Ten nauczyciel pewnie będzie się odwoływał do sądu pracy. Wśród nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, tj. w oddziałach przedszkolnych i w klasach I-III jest jeden nauczyciel kontraktowy, reszta to mianowani i dyplomowani.  

Gaba29-04-2015 08:45:14   [#19]

daj art. 20 i czekaj na Sąd - nie ma etatu dla niego, przyczyny organizacyjne, dostanie 3 x pencja najwyżej odszkodowania, warto. Albo nie dostanie nic.

AnDymna29-04-2015 10:40:01   [#20]

Jeżeli organ znajdzie godziny świetlicy w innej szkole, to może być tak, że w szkole macierzystej ma 13 godzin, a w szkole B 13, czy będzie lepiej jak w szkole macierzystej 14, a w szkole B 12?

 

rzewa29-04-2015 12:34:22   [#21]

obojętnie -> musi mieć w szkole, która zatrudnia min pół etatu

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]