Forum OSKKO - wątek

TEMAT: WOS a wychowanie do życia w rodzinie
strony: [ 1 ]
Anka K15-04-2003 20:36:41   [#01]
Jak zapisujecie w projekcie organizacyjnym gimnazjum wychowanie do życia w rodzinie? U mnie organ prowadzący twierdzi, że muszę uwzględnić 5 godzin wynikających z podziału na grupy i z odjąć z wosu 19, a nie- 14 godzin. A jak jest u Was? Mam z tym spory problem, bo Vulcan zmniejsza mi w ramówkach wos o połowę, co zapewne zakwestionuje KO. Ponadto nauczycielom wos muszę przydzielić dwa razy więcej godzin, aby im uskładać etat. Dzieciaki oczywiście mają zgodę rodziców na "wychowanie rodzinne" Anka
MorskaKrystyna15-04-2003 21:19:36   [#02]
U mnie w tym roku wdżwr będzie prowadził Wosowiec, w ramach swojej 1 godziny tygodniowo. Wpisuje więc 1 godzinę dla każdej klasy w gimnazjum i juz. Te 5 dodatkowych godzin wynikajacych z podziału na grupy zamierzam przydzielić pedagogom w ramach ich etatu na realizacje programu profilaktycznego.
Anka K16-04-2003 18:01:10   [#03]
Problem w tym, że mój Wosowiec nie ma kwalifikacji do prowadzenia wychowania do życia w rodzinie. Anka
Leszek16-04-2003 21:39:48   [#04]

Anka, Twój wosowiec nie potrzebuje zadnych innych kwalifikacji do tego przedmiotu poza swoimi i zdrowym rozsądkiem oraz nieco odwagi.

Pozdrawiam

MorskaKrystyna16-04-2003 22:06:10   [#05]

no właśnie

ostatnia nowelizacja rozp. w sprawie wdżwr zniosła obowiązek posiadania dodatkowych kwalifikacji  do prowadzenia tych zajęć sic!
jerzyk17-04-2003 00:25:54   [#06]

w sprawie kwalifikacji

to mam watpliwości

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

z dnia 12 sierpnia 1999 r.

w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego

(Dz. U. Nr 67, poz. 756, z 2001 r. Nr 79, poz. 845 oraz z 2002 r. Nr 121, poz. 1037)

obowiązuje od dnia 25 sierpnia 1999 r.

§ 1. 1. Treści dotyczące wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawarte w podstawie programowej kształcenia ogólnego, są realizowane w ramach zajęć edukacyjnych "Wychowanie do życia w rodzinie", zwanych dalej "zajęciami".

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU

z dnia 10 września 2002 r.

w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli

(Dz. U. Nr 155, poz. 1288)

obowiązuje od dnia 8 października 2002 r.

§ 3. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w gimnazjach posiada osoba, która:

1) ma kwalifikacje określone w § 2 ust. 1 lub

2) legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych zawodowych na kierunku (specjalności) zgodnym lub zbliżonym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne albo

3) legitymuje się dyplomem ukończenia studiów magisterskich na kierunku innym niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć albo dyplomem ukończenia studiów wyższych zawodowych na kierunku (specjalności) innym niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć, która ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne i ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny z zakresu nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć.

Ewa z Rz17-04-2003 11:19:40   [#07]

racja po stronie Jerzyka...

:-))
Anka K17-04-2003 11:49:14   [#08]
Stąd wniosek, że muszę namówić wosowca na zdobycie kwalifikacji do wychowania do życia w rodzinie. Na razie jednak nie mogę uskładać mu godzin. I to jest problem. We wrześniu te godziny będą, bo wiadomo że nie wszyscy zgodzą siię na wdż. Pozdrawiam Anka
Leszek17-04-2003 16:28:03   [#09]

I znów specjaliści od seksu....

Przecież każdy nauczyciel (wychowawca) był przygotowywany podczas studiów w zakresie programowym dotyczącym wdżwr.

Każdy nauczyciel, który ma odwagę może to poprowadzić.

Pozdrawiam

Anka K17-04-2003 17:00:34   [#10]
Żeby jeszcze KO miało takie zdanie jak Ty, Leszku. Obawiam się jednak, że mogą mi arkusz organizacji zaopiniować negatywnie. Trzeba kogoś rodzinnie przeszkolić Anka
Małgoś24-08-2004 21:32:52   [#11]
podnoszę ten wątek, bo nadal nie wiem, czy nauczyciele, którzy realizują scieżke pt. wychowanie do życia w rodzinie MUSZĄ miec specjalne kalifikacje do realizacji tych zajęć????
Dżoana24-08-2004 22:01:11   [#12]

Leszku

Pierwszy raz słyszę, żeby ktoś mnie przygotowywał w czasie studiów do wdżwr.
Leszek25-08-2004 17:56:58   [#13]

Od końca maja br. wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego na wniosek RPO stracił ważność w rozp. o kwalifikacjach - zapis o uznawaniu zbliżoności...

tylko to co zapisano w dyplomie lub świadectwie wskazuje kwalifikacje... czyli rację bytu nabierają wszelkie porobione w zakresie wdżr podyplomówki...

Do Dżoany - koryguję wypowiedź z 17.04.03 - "nie wszyscy nauczyciele"...

pozdrawiam

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]