Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Policja zabiera na badanie - dać opiekuna ?
strony: [ 1 ]
JJP01-12-2007 22:19:20   [#01]

Uczeń LO, niepełnoletni; n-lka poczuła od niego alkohol, akcja-reakcja-gabinet-patrol szkolny, w końcu policja zabrała delikwenta na badanie alkomatem.

I tu pytanie: czy szkoła powinna wysłać z uczniem jakiegoś "opiekuna" z personelu ped. ? Czy prawidłowe było wysłanie sam na sam z policją [ ;-) ]  ?

PS. Badanie wykazało 0,0. :-))

eny01-12-2007 22:22:39   [#02]
A mnie bardziej interesuje co dalej. Uruchomiono całą machinę bo nauczycielka poczuła... Wynik 0,0 Co dalej? Jak zareagowali rodzice ucznia.
bogda401-12-2007 22:24:11   [#03]

a co na to rodzice? byli wezwani? co to znaczy " zabrała"? wsadziła w radiowóz i pojechali?

/ no i może być problem/

beera01-12-2007 22:29:34   [#04]

wklejałam to kiedyś- warto przekopiować, bo sie przydaje w takich wypadkach

Szanowni Państwo

Dyrektorzy szkół  podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

 

            W nawiązaniu do opublikowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu,  Procedur postępowania nauczycieli i metod współpracy szkół z policją w sytuacjach zagrożenia dzieci oraz młodzieży przestępczością   i demoralizacją, w szczególności narkomanią, alkoholizmem i prostytucją          ( www.men.waw.pl/oswiata/biezace/procedury.htm ),  przekazuję Państwu  do wiadomości i  stosowania  zasady  postępowania  policji podczas wykonywania czynności służbowych na terenie placówek oświatowych wobec uczniów :

  Art. 37 § 1 Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich upoważnia policję      do:

v     Przesłuchania nieletniego,

v     Przesłuchania świadków

v     Zatrzymania nieletniego i umieszczenia go w Policyjnej Izbie Dziecka.                                                                     

Działania te podejmuje Policja w sytuacjach nie cierpiących zwłoki, tylko wówczas, gdy zachodzi podejrzenie popełnienia przez nieletniego czynu karalnego oraz gdy niezbędne jest zabezpieczenie śladów i dowodów przestępstwa lub wykroczenia, z uwagi na niebezpieczeństwo ich utraty lub zniekształcenia.

Na mocy art.37, art.39 i art. 40 Ustawy o postępowaniu  w sprawach nieletnich,  wymienione czynności  Policja może wykonywać samodzielnie, tzn. przed wszczęciem postępowania przez sędziego rodzinnego.  Należy podkreślić, że niezbędne czynności procesowe
 o charakterze zabezpieczającym, czynności nie cierpiące zwłoki oraz czynności sprawdzające podjęte przez policje, podlegają nadzorowi sędziego rodzinnego.

       Przesłuchanie nieletniego sprawcy wymaga zachowania następujących zasad:

v     Zapewnienia nieletniemu pełnej swobody wypowiadania się,

v     Wysłuchania nieletniego w warunkach zbliżonych do naturalnych, w miarę możliwości w miejscu jego zamieszkania,

v     Przesłuchanie nieletniego w obecności rodziców lub opiekuna, albo obrońcy, a niekiedy w obecności nauczyciela lub innych osób.

Obowiązkiem  Policji jest więc zapewnienie przy przesłuchaniu obecności rodziców, lub opiekunów, lub obrońcy nieletniego.
W przypadku niemożliwości zapewnienia obecności którejś
z wymienionych osób, Policja może wezwać nauczyciela lub przedstawiciela organizacji społecznej zainteresowanej sprawami wychowawczymi. Przez niemożność wzięcia udziału rodziców lub opiekuna w przesłuchaniu należy rozumieć przeszkodę natury faktycznej, której w danej sytuacji nie można pokonać,  np. choroba, znaczna odległość, od miejsca zamieszkania. Przesłuchanie nieletniego sprawcy czynu karalnego bez udziału którejkolwiek z wymienionych osób stanowi istotne naruszenie procedury i uzasadnia złożenie zażalenia. Nie jest natomiast uchybieniem procesowym przesłuchanie nieletniego w obecności tylko jednego z rodziców. 

            W przypadku przesłuchania ucznia,  który ukończył 17 rok życia, podejrzewanego o popełnienie czynu zabronionego- przepisy kodeksu postępowania karnego nie  uwzględniają obecności żadnych innych osób, w tym także rodziców, a uczestnictwo osób trzecich zależy od zgody prowadzącego postępowanie

Nieletni, który po ukończeniu 15 lat dopuszcza się czynu zabronionego określonego w art.134, art.148 § 1, 2 lub 3, art.156 § 1 lub 3, art. 163 § 1 lub 3, art.166, art.173 § 1 lub 3, art.197 § 3, art.252 § 1 lub 2 oraz
w art.280,  może odpowiadać na zasadach określonych w kodeksie karnym, jeżeli okoliczności sprawy oraz stopień  rozwoju sprawy sprawcy, jego  warunki osobiste za tym przemawiają,
a w szczególności, jeżeli poprzednio stosowane środki wychowawcze lub poprawcze okazały się bezskuteczne. Wówczas zatem, podobnie jak przy przesłuchaniu ucznia, który ukończył 17 lat , nie jest przewidziana obecność rodziców lub innych osób.
Czynności procesowe wykonywane przez policjantów prowadzone są tak, jak wobec osób pełnoletnich i oparte są na przepisach kodeksu postępowania karnego.

Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich i kodeks postępowania karnego nie normują kwestii udziału osób trzecich
 w przesłuchaniu świadka niepełnoletniego. Art. 171 § 3  kodeksu postępowania karnego dopuszcza możliwość przesłuchania osoby, która nie ukończyła 15 lat w obecności przedstawiciela ustawowego lub faktycznego opiekuna, chyba, że dobro postępowania stoi temu na przeszkodzie. Żaden przepis nie nakazuje przesłuchania niepełnoletniego świadka w obecności osoby trzeciej .Do przesłuchania nieletniego świadka nie ma zastosowania art.39 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, wymagający  obecności rodziców, opiekunów, albo innych wskazanych osób. Obecność rodziców  w przesłuchaniu wynika  z moralnego prawa do opieki oraz uregulowania zawartego
 w  art. 95 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który  stanowi, że dziecko pozostaje pod pieczą rodziców. Oznacza to, że wzywając dziecko, należy wezwać również jego rodziców lub opiekunów, pod których  pieczą dziecko pozostaje. W przypadku braku możliwości przesłuchania w obecności przedstawicieli ustawowych można przesłuchać małoletniego świadka w obecności pedagoga szkolnego lub nauczyciela.

W przypadku zatrzymania nieletniego, policjant zobowiązany jest:

v     Natychmiast poinformować zatrzymanego nieletniego
 o przyczynach zatrzymania

v     Pouczyć nieletniego o jego prawach i obowiązkach

v     Sporządzić protokół, którego jeden egzemplarz otrzymuje nieletni za pokwitowaniem odnotowanym na oryginale protokołu,

v     Niezwłocznie zawiadomić o zatrzymaniu nieletniego jego rodziców lub opiekunów,

v     Niezwłocznie, nie później niż w ciągu 24 godzin od chwili zatrzymania, zawiadomić właściwy sąd rodzinny.

          W sytuacji  zatrzymania   ucznia, który ukończył 17 rok życia, ustawodawca nie nałożył na organy prowadzące postępowanie karne wyjaśniające, obowiązku powiadamiania osób trzecich. Obowiązek ten istnieje w przypadku zatrzymania procesowego związanego z osadzeniem, tylko wtedy, gdy zatrzymany tego żąda. 

            Należy podkreślić, że zgodnie z art. 14 Ustawy o Policji, podczas wykonywania czynności służbowych policjanci mają obowiązek poszanowania godności obywateli oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka. Czynności służbowe mogą polegać na:

v     Legitymowaniu osób

v     Zatrzymywaniu osób

v     Obserwowaniu i rejestrowaniu przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych, a w przypadku czynności operacyjno-rozpoznawczych  i administracyjno- porządkowych podejmowanych na podstawie  ustawy – także i dźwięku towarzyszącego tym zdarzeniom

v     Przeprowadzaniu kontroli osobistej

v     Przeszukaniu osób, pomieszczeń i rzeczy

v     Utrwalaniu dowodów procesowych.

 

Każdorazowo, przed rozpoczęciem czynności służbowych w szkole, policjant zobowiązany jest do skontaktowania się z dyrektorem szkoły lub osoba zastępująca dyrektora, w celu przekazania niezbędnych danych:

-         stopnia służbowego, imienia i nazwiska,

-         nazwy jednostki policji, telefon do dyżurnego jednostki.

  Po okazaniu legitymacji służbowej, policjant winien  zapoznać dyrektora szkoły lub osobę, która go zastępuje, z powodami swojej obecności
w szkole oraz powodami podjęcia czynności służbowych wobec ucznia,
w stopniu,  na jaki pozwala dobro ucznia i dobro postępowania wyjaśniającego

     

 

Dyrektor szkoły zobowiązany jest:

-         mając na względzie dobro ucznia, stworzyć policjantowi odpowiednie warunki do wykonywania czynności służbowych,

-         podejmowanych wobec ucznia czynności służbowych, o ile wymaga tego dobro ucznia i sprawy,

-         niezależnie od obowiązku policji, dyrektor szkoły zobowiązany jest do niezwłocznego powiadomienia rodziców lub opiekunów ucznia o czynnościach podjętych przez policję. 

 

Jestem przekonana, że w sytuacji wykonywania przez policjantów czynności związanych z zapobieganiem i zwalczaniem demoralizacji
i przestępczości nieletnich, udzielicie Państwo niezbędnej pomocy, która jest określona przepisami prawa. 

 

 

                                                            Dolnośląski Kurator Oświaty

JJP01-12-2007 22:32:49   [#05]

Rodzice delikatnie mówiąc niezadowoleni. Zawiadomieni, ale nie wiem w którym momencie. Nie byłem naocznym świadkiem, ale zdaje się, że właśnie "wsadzili w radiowóz i odjechali".

Czy alkohol mógł w ciągu 3-4 godzin "od chuchu do dmuchu" ;-) ulotnić się tak do zera  ??

beera01-12-2007 22:47:56   [#06]

nie mógł

i musisz dokładnie sprawdzic jak to było

a procedury- j.w.

DYREK01-12-2007 22:50:26   [#07]

"Czy alkohol mógł w ciągu 3-4 godzin ..."

Słodycze niektórych producentów zawierają  niekiedy około 5 procent alkoholu.

beera01-12-2007 22:55:38   [#08]

podaj dokładne namiary na priv

;))))

bosia02-12-2007 09:01:26   [#09]

Miałam taką interwencję w ostatnim czasie, ale policja chyba bardziej profesjonalna.

Nauczycielka powiadomiła mnie, że czuła w kl I alkohol, nie wiedziała od kogo, wydawało się, że to nie jedna osoba. Zaprosiłam chłopca do siebie i przyznał się, że po wyjściu z domu z 3 kolegami pili, nie było to w szkole, dojeżdżają 15 km, nie chciał wydać kolegów.

Wezwałam policję, panowie przeprowadzili badanie w moim gabinecie, byłam ja i pedagog, poinformowali najpierw o procedurach i to brdzo szczegółowo, chłopcy nie byli pełnoletni, jeden ma tylko 17 lat.

Weszłam do klasy i poprosiłam jeszcze 5 i tych trzech trafiłam.

Policja spisała protokół. Protokół zostanie wysłany do sądu, tak jak Asia pisała to demoralizacja, będzie sprawa.

Chłopców ze szkoły muszą odebrać rodzice, jeśli nie to dopiero zostaną przekazani do Izby Dziecka.

Chłopcy czekali na rodziców pod opieką pedagoga, z każdym z rodziców rozmawiałam osobiście, ustaliliśmy sposób dalszego postępowania. Rodzice zjawili się bardzo szybko,tutaj też pomogła policja. Policja poprosiła jeszcze, aby rodzice napisali, że odebrali dziecko, godzinę i że nie jest pobite (to wyjaśnienie policji, że mieli już sytuację, że rodzic pobił a później zeznawał, że policja ).

Następnego dnia rozmawiałam z każdym chłopcem odzielni, nie nagłaśniam sprawy w jakiś szczególny sposób, bo nie chcę aby zostali bohaterami szkolnymi.

Na razie zostajemy przy jednej karze - sąd dla nieletnich, to pierwsze wykroczenie.

A alkoholu trochę mieli, wszyscy stan nietrzeźwości.

Policjanci zachowali się bardzo profesjonalnie, w odpowiedni sposób przerowadzali wszystkie czynność, przyjechali po 15 min. Rozmawiali też z rodzicami dwóch uczniów, którzy byli badani, a wynik 0.

Fakt, że te procedury, które Asia podała są niezbędne i dają dużo informacji.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]