Forum OSKKO - wątek

TEMAT: okres grzewczy
strony: [ 1 ]
teka5723-11-2007 23:51:46   [#01]
bardzo mi zależy na  informacji -kiedy się zaczyna i kończy okres grzewczy.Jestem administratorem i muszę odpowiedzieć na  pisma .....kto wie gdzie znajdę wytyczne,rozporządzenie czy dziennik ustaw? Pilne!
zgredek24-11-2007 00:09:16   [#02]
nie ma chyba już czegoś takiego
jerzyk24-11-2007 00:10:01   [#03]
  • http://www.pec.kalisz.pl/index.php?id=26

  • Definicję sezonu grzewczego podaje Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dn. 30 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków przyłączania podmiotów do sieci ciepłowniczych oraz eksploatacji tych sieci [Dz. U. nr 157, poz. 1751], Rozdz. 1, § 2, ust. 19]:

    "Sezon grzewczy – okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów”

    Oznacza to, że przepisy nie określają dokładnego terminu rozpoczęcia i zakończenia sezonu grzewczego.

  • http://www.nowosci.com.pl/look/nowosci/article.tpl?IdLanguage=17&IdPublication=6&NrIssue=612&NrSection=1&NrArticle=78263&IdTag=1274

  • Sezon grzewczy to już pojęcie anachroniczne

  • Poniedziałek, 24 Września 2007 

  • Czasy, w których decyzje o rozpoczęciu, bądź zakończeniu sezonu grzewczego podejmowane były na szczeblu rządowym, dawno już, na nasze szczęście, minęły.

    Do niedawna jednak tzw. normatywny sezon grzewczy mieścił się w określonym przedziale czasowym pomiędzy 1 października a 25 kwietnia. Obowiązywały też odpowiednie wskaźniki temperatury, mierzonej o określonej godzinie. O tym, czy ludziom jest zimno w ich mieszkaniach, czy ciepło, decydowali... wojewodowie.

    - Postęp technologiczny, jaki nastąpił w ciepłownictwie, przyniósł rozwiązanie, dzięki któremu pojęcie sezonu grzewczego stało się już reliktem przeszłości - mówi Jerzy Przybyszewski, ciepłownik. - Klucz spoczywa w rękach właścicieli budynków. Wystarczy ustalić z dostawcą ciepła graniczne wartości temperatury, przy których urządzenia automatycznej regulacji samoczynnie włączą bądź odetną dostawę ciepła. Dodajmy, że to rozwiązanie preferuje wydane w styczniu 2007 roku rozporządzenie ministra gospodarki. Dzięki temu możemy sobie zapewnić ciepło w chłodniejsze dni i noce także wiosną, latem i jesienią. A takich dni od maja do sierpnia tego roku było czternaście. Dużo więcej, bo dziewiętnaście, było dni ciepłych w marcu i w kwietniu… Oszczędności z tego tytułu wydają się być zatem oczywiste. Korzyści z utrzymywania stałego komfortu cieplnego są nieocenione: unikamy bowiem chłodu w mieszkaniach i kosztów związanych z ich dogrzewaniem energochłonnymi urządzeniami. Unikamy też przeziębień i... kupowania lekarstw. Propagujemy obecnie wśród zarządów spółdzielni mieszkaniowych i administratorów budynków akcję „Ciepło przez cały rok!” - dodaje Jerzy Przybyszewski.

  • zgredek24-11-2007 00:12:06   [#04]
    wycofuję "chyba"
    teka5724-11-2007 00:56:28   [#05]

    bardzo  dziekuję - jerzyk -szukam  w różnych źródłach i nic.Wiem tylko ,że  nie ma konktertnej daty ,ale zależne jest to od temperatury.I tu ...jestem w kropce -zewnetrznej  na dworze czy wewnętrznej temperaturze w pomieszczeniach lokatorskich.

    Nie ukrywam,że w wyniku wymiany kaloryferów w jednych pomieszczeniach- lokatorka 12 października- żąda obniżki czynszu,bo się "musiała"dogrzewać na własny koszt,gdyż na dworze był wiatr i zimno.W pismie pisze do mnie,że remontów nie robi sie w okresie grzewczym....(zresztą termin wymiany  kaloryferów nie ode mnie zależny).Chcąc jej odpisać muszę wiedzieć czy ten dzień 12-13  X już należy zaliczy do obowiązkowych  dni  grzewczych,w wyniku czego nie wolno mi było przrzeprowadzać remonu i  należy dokonać odliczeń od czynszu?

    DYREK24-11-2007 10:31:04   [#06]
    Jaka powinna być minimalna temperatura w lokalu mieszkalnym? Proszę podać podstawę prawną.

    Sprawę tę regulują przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury „W sprawie warunków w technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” Dz. U. nr 75 z 2002 r. oraz Dz. U. nr 109 z 2004r. Paragraf 134. 5 i 6 mówi:

    • „(...)5. W budynku zasilanym z sieci ciepłowniczej oraz w budynku z własnym (indywidualnym) źródłem ciepła na olej opałowy, paliwo gazowe lub energię elektryczną, regulatory dopływu ciepła do grzejników powinny działać automatycznie, w zależności od zmian temperatury wewnętrznej w pomieszczeniach, w których są zainstalowane. Wymaganie to nie dotyczy budynków jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej, a także poszczególnych mieszkań oraz lokali użytkowych wyposażonych we własne instalacje ogrzewcze.
    • 6. Urządzenia, o których mowa w ust. 5, powinny umożliwiać użytkownikom uzyskanie w pomieszczeniach temperatury niższej od obliczeniowej, przy czym nie niższej niż 16°C w pomieszczeniach o temperaturze obliczeniowej 20oC i wyższej. (...)”

    UWAGA!
    Nie jesteś zalogowany!
    Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
    Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
    Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
    Logowanie i/lub zakładanie konta.

    strony: [ 1 ]