Forum OSKKO - wątek

TEMAT: wykroczenia przeciw ZFŚS
strony: [ 1 ]
Koralik06-10-2007 02:46:33   [#01]
kiedyś było na forum: wykroczenia przeciw ZFŚS  bardzo proszę o przypomnienie
DYREK06-10-2007 20:10:52   [#02]
http://www.msp.money.pl/akty_prawne/zakladowy_fundusz_swiadczen_socjalnych/
mitikas07-10-2007 12:45:13   [#03]

A co jeśli.....?

Dyrektor wypłacił tzw. wczasy pod grusza pracownikom AiO a nauczyciel złożyli wnioski razem z tamtymi i do tej pory nie dostali. Argument jest taki ze nauczyciele dostali świadczenie urlopowe a tamci nie. Nie jest w zwyczaju nękanie pracodawcy i straszenie, ale łamana jest ustawa, bo środki należą się wszystkim. Czy dyrektorowi grozi za takie postępowanie .........?Coś.
fredi07-10-2007 12:50:42   [#04]
nic
ziutka07-10-2007 13:14:42   [#05]
środki należą się wszystkim owszem, ale zgodnie z kryteriami dotyczącymi średniego dochodu na osobę. W przypadku oświaty nie do pomyslenia jest, aby ograniczyć korzystanie z ZFSŚ któremuś nauczycielowi. W innych branżach to normalne.
malmar1507-10-2007 13:17:12   [#06]
mitikas, no nie wiem czy to jest łamanie prawa

może to być brak finansów

a dyrektor nie musi motywować swojej decyzji

a tak patrząc dalej, czasem nauczyciele przesadzają w swoich roszczeniach i może warto im to uzmysłowić

dopóki jest to fundusz socjalny, to dyrektor decyduje o jego wydatkowaniu (i nie potrzeba mu komisji socjalnej)
malmar1507-10-2007 13:22:23   [#07]
ziutka i mitikas, proponuję poczytajcie dokładnie ustawę o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, a dopiero później dyskutujcie na dany temat

a najlepiej wpiszcie w szukajkę: ZFŚS i wtedy uświadomicie sobie pewne rzeczy wielokrotnie dyskutowane na forum

nie rozumiem co to znaczy " przypadku oświaty nie do pomyślenia jest, aby ograniczyć korzystanie z ZFSŚ któremuś nauczycielowi. W innych branżach to normalne"

nie wydaje mi się, żeby nauczyciela byli pod jakąś ochronką

pozdrawiam
mitikas07-10-2007 14:25:55   [#08]

Czytam i co z tego.....

Albo kryteria są równe dla wszystkich i w momencie składaniewniosków  przyznaje się wszystkim albo z braku środków nikomu. Wobec prawa wszyscy są równi " Nauczyciele, Administracja i Obsługa czy Emeryci". To jak wygląda przyznanie środków emerytowi. Wszyscy spełniamy kryteria. To nie rozumiem tobie damy a ty musisz poczekać, bo dla ciebie brakło środków? To jest przekroczenie……?A co do czytania, to ustawę przeczytałem 3 razy i znam ją dość dokładnie. Nie można sobie „od tak” dysponować środkami. Są kryteria i one decydują. (To do malmar15)
malmar1507-10-2007 15:27:58   [#09]

mitikas, to nie jest dysponowanie środkami "od tak"

pracodawca dysponuje nimi zgodnie z regulaminem zfśs

Art. 8.

1. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu.

2. Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu, z uwzględnieniem ust. 1, oraz zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa, z zastrzeżeniem ust. 2a, pracodawca w regulaminie ustalanym zgodnie z art. 27 ust. 1 albo z art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych. Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

Art. 10.

Środkami Funduszu administruje pracodawca.

 

nie możesz mówić o kryterich równych dla wszystkich

nie wydaje mi się, żeby wszyscy zarabiali dokładnie tak samo

wniosek możesz złożyć, ale nie musisz otrzymać świadczenia

niestety, ale to nie jest łamanie ustawy, gdyż pracodawca ma ustalony preliminarz wydatkowania środków na dany roku i nie muszą się tam znaleźć "podwójnie" wypłacane świadczenia związane z wypoczynkiem

to co musi Ci dać pracodawca obowiązkowo to świadczenia urlopowe przysługujące z karty nauczyciela

pozostałe świadczenia nie są świadczeniami roszczeniowymi

trudno to zrozumieć komuś, kto nie dysponuje funduszem

z funduszu przyznaje się również inne świadczenia, np. dofinansowanie do wypoczynku dzieci i młodzieży, wycieczki, imprezy integracyjne, zapomogi (zwrotne i bezzwrotne), wypoczynek zorganizowany we własnym zakresie, pożyczki mieszkaniowe (zwrptne i bezzwrotne)

trudno znaleźć pieniądze na to wszystko tak, aby każdego zadowolić

pozdrawiam

Koralik07-10-2007 17:28:41   [#10]
przykład z bliskiego podwórka nowy dyr nowe zwyczaje: po równo -   nauczyciele czynni dostali w gotowce 220zl a emeryci-n-le  150 w bonach kiedyś wszyscy jednakowo stąd moje pytanie jestem emerytem nie mam dodatkowych godzin i nie prosiłam o pomoc a tym bardziej bony, a co z prowizja bo taka był a przy zakupie bonów, - nie podoba mi sie i chciałabym aby mi to wyjaśniono -w regulaminie nic nie ma że to nie jest wspólny ZFŚS jak zawalczyć o swoje prawa do korzystania  funduszu?
ziutka07-10-2007 17:50:19   [#11]

malmar 15

brak ograniczenia dla pracowników - prosty przykład: jeśli dochód maksymalny jest ustanawiany na kontrektną kwotę i wielu nauczycieli go przekracza nie wpisując kwoty, a mimo to korzystają ze świadczeń otrzymując wprawdzie najniższe kwoty dofinansowania, jednak je dostając. Jeśli jest to uwarunkowwane sytuacją m.in. materialną rodziny to dla dofinansowanie takiej osoby jest pomyłką. Wszystko zgodnie z przepisami, związki jak najbardziej to akceptują. Różnica między średnią dochodu raczej duża 700 - 800 zł na 1 osobę, a róznica dofinansowania jak na średnią raczej niewielka około 200 zł.

ziutka07-10-2007 17:50:22   [#12]

malmar 15

brak ograniczenia dla pracowników - prosty przykład: jeśli dochód maksymalny jest ustanawiany na kontrektną kwotę i wielu nauczycieli go przekracza nie wpisując kwoty, a mimo to korzystają ze świadczeń otrzymując wprawdzie najniższe kwoty dofinansowania, jednak je dostając. Jeśli jest to uwarunkowwane sytuacją m.in. materialną rodziny to dla dofinansowanie takiej osoby jest pomyłką. Wszystko zgodnie z przepisami, związki jak najbardziej to akceptują. Różnica między średnią dochodu raczej duża 700 - 800 zł na 1 osobę, a róznica dofinansowania jak na średnią raczej niewielka około 200 zł.

malmar1507-10-2007 18:11:38   [#13]
przepraszam, ale nie chce mi się już odpisywać,

jedno tylko mi się nasuwa: należy zlikwidować fundusz socjalny, bo wprowadza nieporozumienia wśród pracowników, jest przyczyną skakania sobie do gardeł i zaglądania do portfela (tylko skąd wszyscy wiedzą ile kto ma na osobę:, bo chyba nie jest to tajemnicą poliszynela w szkole i okolicy)

pozdrawiam
ziutka07-10-2007 18:14:58   [#14]
popieram cię w kwestii likwidacji funduszu socjalnego. Tylko gdyby chociaż nasze zdanie co do tego miało jakiekolwiek znaczenie.
violka07-10-2007 19:10:39   [#15]

ela mi

niezgodnie z ustawą rozdział na 2 grupy n-le i emeryci

kiedyś jednakowo - też niezgdonei z ustawą

podział na grupy powinien być wg dodchodu, i nie może być po równo

violka07-10-2007 19:20:22   [#16]

jesli ktoś

miałby nie otrzymać świadczenia (co jest mozliwe) to w regulamnie musi byc to uwzględnione, np. "jesli dochód na osobę przekracza kwotę ..., świadczenie nie przysługuje" albo "o świadczenie ubiegać się mogą osoby, których dochód nie przekracza .. zł na osobę"

wszystkio powinno być uregulowane w regulaminie

nauczyciele do tej pory nie otrzymali dofinansowania wczasów, mimo iż złożyli wnioski - niedopuszczalne

wniosek powinien być rozpatrzony - pozytywnie lub negatywnie

to że zabrakło pieniędzy, to żadne tłumaczenie - dyrektor źle zrobił plan finansowy - powinien przewidzieć taką pulę pieniędzy, by starczyło w sytuacji, gdy wszyscy uprawnieni złożą wnioski

u nas tabele dofinansowania na wczasy opracowju się co roku - wnioski o wczasy składa się do końca maja i potem wiemy ile jest chętnych i tak układamy tabelę żeby wykorzystać całą pulę i wszyscy dostają na wczasy

inna sprawa, że na koncie nie zawsze są pieniądze, dlatego wypłacane są w pierwszej kolejności dla niepedagogicznych, bo n-le dostają urlopowe, więc mogą trochę poczekać - zwykle najpóźniej na 1 sierpnia mają wypłacane wczasy (jak spłyną pieniądze ze spłaty pożyczek)

AnJa07-10-2007 19:23:26   [#17]
może czekano na spłynięcie drugiej transzy funduszu?
violka07-10-2007 19:25:49   [#18]

może więc

zwyczajnie zapytać dyrektora jak człowieka

albo niech ZZ-ty się zapytają - w końcu to ich działka - kontrola wydatkowania funduszu socjalnego

DYREK07-10-2007 20:40:28   [#19]

kontrola zfśs - ZZ, PIP, RIO, OP

zfśs to pieniądze pracodawcy - nie są to pieniądze nauczycieli, pracowników, emerytów, które się należą  (najlepiej po równo)

malmar1507-10-2007 21:05:35   [#20]

kontrola zfśs - ZZ, PIP, RIO, OP (dodam skromnie) NIK (dwukrotna kontrola :)

do postu 16- to że zabrakło pieniędzy, to żadne tłumaczenie - dyrektor źle zrobił plan finansowy

nie wydaje mi się to złą wolą i źle zrobionym planem finansowym o ile rozpatrzymy to w kwestii "wymagań" pracowników, a nie wysokości odpisu

miałam się nie odzywać, ale post DYRKA podziałał na mnie jak balsam ;)

pozdrawiam

fredi07-10-2007 21:12:18   [#21]

malmar15 jak dziecko

do postu 16- to że zabrakło pieniędzy, to żadne tłumaczenie - dyrektor źle zrobił plan finansowy

Masz w planie obiecaną forsę (bo plan to obiecanki.
Skarbnik z OP też ma plan (budżet).
Forsa która zgodnie z planem powinna wpłynąć na konto nie wpłynęła (pewnie w płynie z opóźnieniem). Płacimy , ale niestety z opóźnieniem.
violka07-10-2007 23:53:41   [#22]

malamar15

nadal twierdzę, że to że zabrakło pieniędzy, to żadne tłumaczenie

gdyby zabrakło dla kilku osób - OK, ale jesli dla wszystkich nauczycieli, których jest zwykle więcej niż niepedagogicznych ?

powinien tak zaplanować, żeby starczyło dla wszystkich - jesli na tę część zaplanował mała pulę, to świadczenia też będą małe, ale dla każdego po trochu

a jeśli jest opóźnienie, to przecież można poinformować nauczycieli, że nie ma na koncie i wypłata się opóźni

malmar1508-10-2007 18:29:00   [#23]
fredi, dzieckiem (mimo swoich lat) jestem i mam nadzieję, że jeszcze długo pozostanę

jednak mam dalej wrażenie, ze nie rozumiemy się

postaram się to pokazać na przykładzie:

środki na dzień 31.12.2006= 9.000,00
całkowity odpis na 2007 rok (łącznie: nauczyciele, pracownicy obsługi, emeryci i pracownik przedszkola)= 41.000,00

+ spłaty pożyczek mieszkaniowych (okres I- XII 2007)= 9.000,00

dysponujemy w sumie kwotą: 59.000,00


wydatki:
pożyczki mieszkaniowe 7 osób x 3.500,00= 24.500,00
świadczenia urlopowe nauczycieli= 9.400,00
dofinansowanie wypoczynku zorganizowanego dla dzieci= 2.800,00
wypoczynek pracowników obsługi i administracji, emerytów= 6.500,00
organizacja imprezy integracyjnej/wycieczki= 5.000,00
pomoc rzeczowa/finansowa= 8.000,00
dopłaty do pobytów w sanatoriach= 1.200,00

razem: 57.400,00
z tych wydatków korzystają wszyscy

pozostaje rezerwa: 2.600,00

jeżeli tę kwotę podzielę przez liczbę nauczycieli to wyjdzie mi coś koło 170,00 zł na osobę (oczywiście "równo" dla wszystkich, jak zróżnicuję, to może być tak, że ktoś dostanie 70,00  a inny 250,00) i znowu będzie źle


pozdrawiam
AnJa08-10-2007 18:34:24   [#24]
z socjalnym zawsze jest xle- więc wystarczy się z tym pogodzić

na szczęście jest on nieroszczeniowy- wię tłuaczyć się mozna, ale odpowiadać prawnie juz nie (chyba, że w regulaminie zakładowym macie ostry zapis mówiący, że trzeba wniosek rozpatrzyć pozytywnie, jeśli spełnia warunki formalne i podane są kwoty świadczenia w widełkach)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]