Forum OSKKO - wątek

TEMAT: wypadek w pracy
strony: [ 1 ]
Jacek19-02-2003 14:21:59   [#01]

Podpowiedzcie jak to w świetle noweli kodeksu pracy jest z wypadkiem w pracy (nastąpiły jakieś zmiany?).

Nauczyciel na "Białej szkole" z uczniami uległ wypadkowi. Narty się nie wypięły i skutkiem tego zerwane wiązadła w jednym kolanie i skręcone drugie. Chcieli obie nogi w gips ale wyprosiła że tylko jedną. Zgłosiła fakt do mnie telefonicznie przed chwilą.

Jak teraz procedura?

- wypadek zgłosiła

- zwolnienie z Izby przyjęć będzie miała

- dalej leczenie i poźniej protokół po powrocie do pracy

Jak wyglądają świadczenia będą jej należne i kto będzie płacił?

Nie wiem czy po zmianie Kodeksu Pracy coś się pozmieniało?

Basik19-02-2003 14:50:22   [#02]
Zmieniło się, czy akurat w tym konkretnym przypadku - szukam. Może coś Ci znajdę. Niedawno czytałam o tych zmianach.
Basik19-02-2003 15:04:00   [#03]

To sa ostatnie zmiany.Wynika z tego, że twoja sytuacja to wypadek przy pracy.


Nowa ustawa wypadkowa

Data ostatniej modyfikacji: 2002-12-31

1 stycznia 2003r. wchodzi w życie ustawa o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach. Jest to kolejny akt prawny, który reguluje kwestie świadczeń dla osób, które w wyniku okreslonych działań doznały szkody w postaci choroby zawodowej lub wypadku. Podstawowym aktem prawnym w tym zakresie jest ustawa z dnia 12 czerwca 1975r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Ustawa ta ma jednak zastosowanie tylko do osób, których szkody wynikały z łączącego ich z pracodawcą stosunku pracy. Dla innych osób zasady przyznawania swiadczeń regulowało Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 września 1997r., zastąpione od 1 stycznia 2003r. omawianą ustawą.

Ustawa ma zastosowanie do chorobów zawodowych oraz wypadków powstałych w szczególnych okolicznościach. Zgodnie z art. 2 powoływanej ustawy, wypadkiem uzasadniającym przyznanie określonych w ustawie świadczeń uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnetrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło:

  • przy ratowaniu innych osób od grożącego ich życiu niebezpieczeństwa,
  • przy chronieniu własności publicznej przed grożącą jej szkodą,
  • przy udzielaniu przedstawicielowi organu państwowego lub organu samorządu terytorialnego pomocy przy pełnieniu czynności urzędowych,
  • przy ściganiu lub oujęciu osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa lub przy chronieniu innych osób przed napaścią,
  • przy wykonywaniu funkcji radnego lub członka komisji rady wszystkich jednostek samorządu terytorialnego albo przy wykonywaniu przez sołtysa czynności zwiazanych z tym stanowiskiem
  • przy wykonywaniu funkcji ławnika w sądzie
  • w czasie zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych przez jednostki organizacyjne systemu oświaty, zajęć w szkole wyższej lub zajęć na studiach doktoranckich albo w czasie odbywania praktyki przewidzianej organizacją studiów lub nauki.
  • przy pracy w Ochotniczych Hufcach Pracy na innej podstawie niż umowa o pracę,
  • przy pracy wykonywanej w ramach terapii zajęćiowej w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz publicznych zakładach opieki zdrowotnej,
  • przy wykonywaniu bezpośredniej ochrony przed klęskami zywiołowymi,
  • przy wykonywaniu funkcji członka komisji powołanej przez organ państwowy lub organ samorządu terytorialnego do przeprowadzenia wyborów lub referendum.

Natomiast choroby zawodowe uprawniające do świadczeń przewidzianych w ustawie okreslone sa w wykazie chorób zawodowych zawartym w Rozporządzeniu /Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002r., jeżeli choroby te zostały spowodowane działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia, występujących w środowisku pracy, lub sposobem wykonywania pracy.

Okreslone w ustawie świadczenia przysługują osobom, które stały sie niezdolne do pracy wskutek wypadku w szczególnych okolicznościach, a także wskutek chroboy zawodowej powstałej w związku z wykonywaniem zajęć lub pracy, o której mowa w punktach 7 i 8. Świadczenia te obejmują:

  • rentę z tytułu niezdolności do pracy,
  • jednorazowe odszkodowanie
  • świadczenia zdrowotne okreslone w ustawie o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym - w tym wypadku tylko wobec osób nie objętych powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Renta należy sie osobie, która w wyniku wypadku lub choroby zawodowej stała się stale niezdolna do pracy - renta stała, lub czasowo niezdolna do pracy - renta okresowa. Ponadto, jezeli wskutek wypadku lub choroby zawodowej osoba doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jej jednorazowe odszkodowanie, gdy stała się niezdolna do pracy w spoób trwały. Osobie uznanej za częściowo niezdolną do pracy jednorazowe odszkodowanie nie przysługuje.

Jeżeli osoba zmarła w wyniku wypadku powstałego w szczególnych okolicznościach lub w wyniku choroby zawodowej powstałej w okolicznościach o których mowa w punktach 7 i 8, członkom jej rodziny przysługuje renta rodzinna, jezeli spełniają warunki wymagane przez ustawę o emeryturach i rentach z FUS, oraz jednorazowe odszkodowanie.

Do wypłaty świadczeń określonych ustawą konieczny jest wniosek. Ma on pochodzić albo od osoby poszkodowanej, albo od uprawnionych członków rodziny osoby zmarłej wskutek wypadku w szczególnych okolicznościach lub ich pełnomocnika.

Gaba19-02-2003 18:16:36   [#04]
Nauczyciel był w pracy w trakcieb wykonywania obowiązków służbowych - na karcie wycieczki został przez dyra oddelegowany do pełnienia tych obowiazków, jest plan wyjazdu i będą to sprawdzać, co miał robić,a co robił...
Basik19-02-2003 18:40:08   [#05]

Mialam kiedyś niezły problem z własnym wypadkiem. Choć to bardzo pouczająca historia, ale dość zagmatwana i długa. W sadzie ciągnęła się przez 4 lata. Ale jedna uwaga - jeśli pracodawca potwierdzi w protokole powypadkowym, że delegował, że w ramach obowiązków zawodowych, że zgodnie z planem zajęć zielonej szkoły - to nie powinno być problemów z uznaniem . Moj problem wynikał z braku właściwych zapisów w tymże protokole. A sprawę wygrałam. I czuję się ekspertem w takiej  walce . sama dla siebie byłam adwokatem.

Co tu mogą zarzucić? że nie do końca była to przyczyna zewnętrzna, bo może te narty źle umocowała i sama się do tego przyczyniła. Bezwzględnie muszą wystąpić te wszystkie trzy wytłuszczone w przytoczonej wcześniej ustawie okoliczności.

annah08-12-2004 22:08:35   [#06]

wyciągnełam taki stary wątek, bo dziś miałam wypadek w pracy

tzn. ja uległam temu wypadkowi

no i co teraz mam robić?

byłam na pogotowiu, mam zdjęcie rtg, opisane co sobie zrobiłam, potem od chirurga zwolnienie do końca grudnia

komu i co mam zgłosić? czy to prawda, że jak zgłoszę bhpowcowi i spisze protokół to będę mieć zwolnienie lekarskie płacone 100%

rozmawiałam z koleżanką z innej instytucji i u nich tak jest, że bhpowiec jedzie do domu poszkodowanego i do 7 dni spisuje protokół

tak to ma wyglądać?

bogna08-12-2004 22:16:58   [#07]
kurcze - a co ci się stało? :-(
annah08-12-2004 22:28:20   [#08]

ktoś zgasił światło na schodach i nie zobaczyłam jeszcze 2 stopni

nie złamałam, ale skręciłam jakoś tak dziwnie, chrupnęło coś

teraz leżenie z łupkami i okładami bez ruchu (co będzie bardzo trudne ;), za kilka dni kontrola i albo gips albo tylko bandaż

ale jak mi fajnie ;) dzieci zaplanowały już kto co robi czyli jak będzie wyglądało żywienie przez najbliższe kilka dni: pizza, fast food, dobra ciocia....

no i radość, że mama w końcu w domu ;) taka była pierwsza reakcja mojej córki :)

bogna08-12-2004 22:45:25   [#09]

a to się wyleniuchujesz ;-)

zdrowiej szybciutko

zgredek08-12-2004 22:49:20   [#10]
a jedna z dobrych stron:

będziesz częściej na forum zaglądać;-)

pozdrowienia
annah08-12-2004 23:02:12   [#11]

no pewnie będę :)

ale co mam dalej z tym wypadkiem robić?

Dorsto08-12-2004 23:32:27   [#12]

http://www.zus.pl/niusy/k021217.htm

Generalnie w kontaktach z ZUS-em polecam rozmowy (przynajmniej telefonieczne) z odpowiednim urzędnikiem (koniecznie pytać o nazwisko), gdyż różnie bywa z interpretacją i aktualnością przepisów. Sama stawałam na komisji tydzień temu, a już układam sobie tekst odwołania :-)));

Leszek08-12-2004 23:43:12   [#13]

życzę zdrowia annah

i

pozdrawiam

Antoni Jeżowski09-12-2004 19:47:55   [#14]

Niektórzy to sobie potrafią zorganizować wolne... ;)

A tak poważnie: zdrowiej szybko :)

annah10-12-2004 10:40:07   [#15]

wiesz co Antoni... słyszałam, że od chodzenia o kulach robią się bary ;)

boisz się już? ;))))))

a tak poważnie: dziekuję wszystkim za podtrzymywanie na duchu i życzenia szybkiego powrotu do zdrowia :)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]