Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Nagroda jubileuszowa nauczyciela
strony: [ 1 ]
Ewa Uhryn25-07-2007 13:11:53   [#01]
Czy wyliczając nagrodę jubileuszową dla nauczycielki bierze się pod uwagę "średnią feryjną" i "średnią wakacyjną" za godziny ponadwymiarowe. Nauczycielka nabędzie prawo do nagrody 1 września 2007 roku. Chciałam wyliczyć średnią z godzin z roku szkolnego 2006/2007 i zastanawiam się nad "średnimi". Bardzo proszę o radę.
rzewa25-07-2007 21:50:22   [#02]
sądzę, że ta n-lka nabędzie praqwo do nagrodzy 31.08.07 więc nie ma przeszkód by uwzględnić godziny ponadwymiarowe z roku szk. 06/07.

Jeżeli zaczęła swoja pracę 1.09 i nie miała ani dnia urlopu bezpłatbnego, to prawo do nagrody nabędzie 31.08

Natomiast jeśli rzeczywiście prawo do nagrodzy nabędzie dopiero 1.09, to niestety nie ma podstaw do uwględznienia godzin ponadwymiarowych z poprzedniego roku szk.
dyrlo26-07-2007 12:06:15   [#03]
Rozpoczęłam pracę 22 sierpnia 1977 roku czyli jubileuszówka już 22 sierpnia?
malgala26-07-2007 15:56:57   [#04]
Dyrlo, to zupełnie tak samo jak ja. Wydaje mi się jednak, że 22 sierpnia to nam nie wypłacą.
elka4026-07-2007 16:44:22   [#05]

okresy bez pracy wliczane do stażu pracy

Warto wiedziec
Okresy bez pracy wliczane do stażu pracy
Do stażu pracy uprawniającego pracowników do różnego rodzaju świadczeń pracowniczych zalicza się różne okresy - okresy przepracowane, jak również okresy niewykonywania pracy.
Zaliczenie poszczególnych okresów do stażu pracy pracownika odbywa się na podstawie przepisów Kodeksu pracy lub na podstawie przepisów szczególnych ustaw.

Gospodarstwo rolne
Praca w gospodarstwie rolnym nie jest pracą w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy. Podstawą zaliczenia takich okresów do ogólnego stażu pracy pracownika są przepisy ustawy z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (DzU nr 54, poz. 310).
W sytuacjach gdy przepisy prawa lub postanowienia układu zbiorowego pracy przewidują wliczanie do stażu pracy pracowników, od którego zależą ich uprawnienia wynikające ze stosunku pracy, okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy, do stażu tego można zaliczać również następujące okresy:
• okres prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie prowadzonym przez współmałżonka,
• przypadające przed 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16. roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,
• przypadające po 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.
Domownikiem, w rozumieniu art. 6 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 1998 r. nr 7, poz. 25 ze zm.), jest osoba bliska rolnikowi, która:
• ukończyła 16 lat,
• pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie rolnym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,
• stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.
Okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym nie wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego, lub innego świadczenia przysługującego z upływem roku pracy lub okresu krótszego niż jeden rok.
Przez prowadzenie gospodarstwa rolnego należy rozumieć samodzielną lub przy pomocy innych ludzi (osób bliskich, pracowników najemnych) faktyczną pracę w gospodarstwie rolnym, wykonywaną na własny rachunek w charakterze właściciela bądź posiadacza.
Jeżeli objęcie gospodarstwa albo jego części nastąpiło zgodnie z obowiązującymi przepisami w sprawie przenoszenia własności nieruchomości rolnych, a objęte gospodarstwo stanowiło samodzielne gospodarstwo rolne, zgodnie z przyjętą w owym czasie definicją gospodarstwa rolnego, to okres pracy w gospodarstwie może być wliczony do pracowniczego stażu pracy.
Ponadto samo objęcie gospodarstwa rolnego i rozpoczęcie jego prowadzenia nie musi nastąpić bezpośrednio po okresie pracy w gospodarstwie prowadzonym przez rodziców lub teściów. Istotna jest bowiem praca w tym gospodarstwie i jego formalne (a więc możliwe do udowodnienia dokumentami) objęcie.

Zasiłek dla bezrobotnych
Zasady przyznawania bezrobotnym prawa do zasiłku określone zostały przepisami ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 99, poz. 1001 ze zm.). Na podstawie przepisów wspomnianej ustawy okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Ponadto okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych jest również okresem składkowym w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Okresów pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie wlicza się jednak do:
• okresów wymaganych do nabycia prawa i długości okresu pobierania zasiłku,
• okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego,
• stażu pracy określonego w odrębnych przepisach, wymaganego do wykonywania niektórych zawodów.

Rodzicielstwo
Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni (art. 188 k.p.). Pracownik za czas takiego zwolnienia zachowuje prawo do wynagrodzenia. Zwolnienia od pracy z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem są okresem, w którym pracownik pozostaje w stosunku pracy, są zatem zaliczane do ogólnego stażu pracy pracownika.
Urlop macierzyński jest okresem niewykonywania pracy, za który przysługuje zasiłek macierzyński (art. 184 k.p.). Natomiast w dniu zakończenia urlopu wychowawczego okres wykorzystanego urlopu wlicza się do okresu zatrudnienia u pracodawcy, który udzielił urlopu (art. 1865 k.p.). A zatem zarówno okres urlopu macierzyńskiego, jak i urlopu wychowawczego zaliczany jest do ogólnego stażu pracownika, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Okresy przebywania pracownika na tych urlopach są okresami pozostawania w stosunku pracy.
Wyjątkiem jest ustalenie okresu pracy pracownika uprawniającego go do urlopu wypoczynkowego. W przypadku pracownika powracającego do pracy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej 1 miesiąc urlopie wychowawczym urlop wypoczynkowy udzielany jest w wymiarze proporcjonalnym (art. 1552 k.p.).

Choroba pracownika
Czas niezdolności pracownika do pracy jest okresem zatrudnienia tego pracownika, za który pracownik ma prawo do wynagrodzenia (art. 92 k.p.). Okres ten jest zatem również zaliczany do ogólnego stażu pracy pracowników, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Sprawowanie funkcji związkowych
Pracownikowi powołanemu do pełnienia z wyboru funkcji związkowej poza zakładem pracy przysługuje - na wniosek organizacji związkowej - prawo do urlopu bezpłatnego. Pracownikowi, który po takim urlopie bezpłatnym stawi się do pracy w terminie 7 dni od zakończenia sprawowania funkcji związkowych, okres urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 25 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych - DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.).

Przywrócenie do pracy
Pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, okres pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie, wlicza się do jego ogólnego okresu zatrudnienia (art. 51 k.p.).
Wprawdzie pracownik w tym okresie nie pozostawał w zatrudnieniu, a zatem nie miał statusu prawnego pracownika, to jednak w drodze fikcji prawnej powyższy okres ustawodawca nakazuje traktować jako okres zatrudnienia. W okresie tym pracownikowi powinny przysługiwać wszelkie świadczenia, jakie wiążą się ze stosunkiem pracy, jest więc on zaliczany do ogólnego okresu zatrudnienia pracownika.

Magdalena Kasprzak

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy Nr 020/2007 z dnia 2007-05-15
elka4026-07-2007 17:13:33   [#06]

co wliczać do nagrody jubileuszowej

Porady prawne
Nagroda jubileuszowa dla nauczyciela
Jak prawidłowo wyliczyć nagrodę jubileuszową dla nauczyciela za 30 lat pracy? Jakie składniki uwzględnić w podstawie, jeśli wynagrodzenie miesięczne nauczyciela składa się z: płacy zasadniczej, dodatku stażowego,
dodatku trudnościowego, dodatku za wychowawstwo, dodatku za opiekuna stażu, dodatku za pracę w klasach łączonych, wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, dodatku wiejskiego oraz dodatku mieszkaniowego?

Nagroda jubileuszowa dla nauczyciela za 30 lat pracy wynosi 150% wynagrodzenia miesięcznego (art. 47 ust. 1 pkt 3 Karty Nauczyciela). Oblicza się ją według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy (§ 3 ust. 3 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania). Oznacza to, że w jej podstawie należy uwzględnić:
wynagrodzenie zasadnicze,
dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy,
wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej,
odrębne wynagrodzenie za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy,
wynagrodzenie za pracę w święto,
dodatek za uciążliwość pracy.

Nie należy natomiast brać pod uwagę:
wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,
wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego oraz wynagrodzenia za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną.
Wynika to z § 6 ust. 1 w zw. z § 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (dalej: rozporządzenie urlopowe). Oznacza to, że w podstawie nagrody jubileuszowej dla nauczyciela opisanego w pytaniu należy uwzględnić:
1) pensję zasadniczą,
2) dodatek stażowy,
3) dodatek trudnościowy (za uciążliwość pracy),
4) dodatki funkcyjne za wychowawstwo i opiekuna stażu - por. § 5 pkt 2 ppkt a) i c) rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy,
5) dodatek za warunki pracy ze względu na pracę w klasach łączonych - por. § 8 pkt 10 rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy,
6) wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe.

Przepisy rozporządzenia urlopowego milczą w kwestii dodatków: wiejskiego i mieszkaniowego. Nie zostały one umieszczone ani na liście składników, które należy uwzględniać, ani na liście składników wyłączanych z podstawy nagrody jubileuszowej. Moim zdaniem należy je jednak pominąć. Mają one bowiem charakter socjalny i nie są związane z wykonywaniem pracy, lecz z miejscem jej świadczenia.
Tymczasem w podstawie nagrody jubileuszowej uwzględnia się jedynie takie składniki, które mają ścisły związek ze świadczeniem pracy. Te składniki, które nauczyciel otrzymuje w okresie jej niewykonywania, są wyłączane z podstawy. Dodatki wiejski i mieszkaniowy również nie powinny być uwzględniane, mimo że są obligatoryjnymi składnikami wynagrodzenia nauczyciela (por. wyrok NSA w Lublinie z 11 grudnia 2002 r., sygn. akt II SA/Lu 923/01, Prawo Pracy 2004/1/38).

Dla obliczenia podstawy nagrody jubileuszowej należy zsumować składniki w niej uwzględniane, przy czym:
składniki wynagrodzenia określone w stawkach miesięcznych w stałej wysokości oraz składniki wynagrodzenia określone procentowo od tych stawek trzeba uwzględnić w wysokości należnej nauczycielowi w miesiącu nabycia prawa do nagrody jubileuszowej, a jeżeli jest to dla niego korzystniejsze - w miesiącu jej wypłaty; chodzi tu o pensję zasadniczą, dodatki funkcyjne, dodatek za warunki pracy oraz dodatek trudnościowy i stażowy,
dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej, odrębne wynagrodzenie za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy oraz wynagrodzenie za pracę w święto trzeba obliczyć, dodając otrzymane wynagrodzenie w poszczególnych miesiącach roku szkolnego, a następnie uzyskaną kwotę dzieląc przez liczbę miesięcy roku szkolnego poprzedzających miesiąc nabycia lub wypłaty nagrody,
wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw trzeba obliczyć, mnożąc przeciętną miesięczną liczbę godzin z okresu miesięcy danego roku szkolnego poprzedzających miesiąc nabycia lub wypłaty nagrody jubileuszowej.
Wynik sumowania należy pomnożyć przez 150% i w ten sposób zostanie wyliczona kwota nagrody jubileuszowej, którą nauczyciel powinien otrzymać.

Bożena Styczyńska

Podstawy prawne
Ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 17, poz. 95)
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz.U. Nr 128, poz. 1418)
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz.U. Nr 71, poz. 737; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 264, poz. 2634)
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. Nr 22, poz. 181; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 56, poz. 372)

Źródło: Rachunkowość Budżetowa Nr 013/2007 z dnia 2007-07-01
elka4026-07-2007 17:43:23   [#07]

moje wnioski

Na mój rozum:
1. Nabycie prawa do nagrody jubileuszowej następuje w dniu poprzedzającym wymagany okres stażu; dla niektórych będzie to 31 sierpnia, jeśli pracę rozpoczęli 1 września 20, 25, 30 itd. lat temu, zaś dla innych - jak w  przypadku dyrlo, malgala i moim też w innym dniu miesiąca (wcześniej niż 1 września - ja nabędę prawo 12 sierpnia).
2. Termin wypłaty to najbliższy termin wypłaty wynagrodzeń przewidziany przez pracodawcę , czyli jeśli w tym roku,  będzie to 3 września, bo 1 wypada w sobotę.

Takie to są moje rozważania, mogę się mylić, proszę o ewentualne sprostowania i uzupełnienie.

Mnie interesuje jeszcze jedno: czy składa się jakiś wniosek o wypłatę nagrody jubileuszowej czy pracodawca sam tego pilnuje?
malgala26-07-2007 17:54:14   [#08]
Przy poprzednich żadnych wniosków nie składałam. Przypomniałam tylko trochę wcześniej, że nabywam prawo do nagrody.
dyrlo27-07-2007 08:45:57   [#09]

malgala

Wypłacą, byłam już w księgowości i ich komputer też juz zawołał o pieniązki dla mnie, a dla wice 2 sierpnia, bo Ona od 2 sierpnia pracę zaczynała 25 lat temu
gosia68kw16-08-2007 10:40:15   [#10]

# 5

Witam

Z # 5 wynika (rodzicielstwo), że okres urlopu wychowawczego zaliczany jest do stażu pracy, a co za tym idzie do okresów zaliczanych do nagrody jubileuszowej ?? TAK czy NIE :)

gosia68kw16-08-2007 10:40:15   [#11]

# 5

Witam

Z # 5 wynika (rodzicielstwo), że okres urlopu wychowawczego zaliczany jest do stażu pracy, a co za tym idzie do okresów zaliczanych do nagrody jubileuszowej ?? TAK czy NIE :)

gosia68kw17-08-2007 00:28:06   [#12]

podtrzymuję pytanie z # 11

rzewa17-08-2007 22:46:41   [#13]
tak

ale dopiero w momencie zakończenia tego urlopu
Tytus18-08-2007 18:08:47   [#14]
a jak to jest z urlopami bezpłatnymi udzielanymi dawno temu na opiekę nad dziećmi ?
rzewa18-08-2007 18:17:17   [#15]
zależy kiedy to było - potrzebne są daty i trzeba sprawdzić w przepisach obowiązujących w dniu zakończenia takiego urlopu
barwa18-08-2007 20:37:34   [#16]
A dwa tygodnie urlopu bezpłatnego w 1999 roku na pisanie pracy magisterskiej, bo na urlop szkoleniowy dyrektor sie nie zgodził?
aleksandra200418-08-2007 23:27:03   [#17]
Gratuluję takiego pracodawcy który sam pamięta o wypłacie nagrody jubileuszowej. Ja zawsze musiałam składać wniosek i cierpliwie czekac a przy okazji koleżanka przyniosła mi jakiś papier od dyra z napisem nagroda.
papiery mam pieniądze bardziej się przydały.
rzewa19-08-2007 08:21:57   [#18]
barwa, niestety nie liczy się

chyba, że poszłabyś w odpowiednim czasie do sądu, ale niestety to roszczenie już przedawniło się
Mar jolka22-08-2007 17:51:16   [#19]
Nauczycielka odeszła na emeryturę przepracowawszy 29 lat i jeden miesiąc. Dalej pracuje u nas zatrudniona jako emeryt na 19/25 etatu. Czy należy jej się jubileusz 30 lecia pracy w związku z przepisem o brakującym okresie do 30 lat mniejszym niż 12 miesięcy? Jeśli tak, to kiedy powinna jubileusz dostać? Zaraz po odejściu na emeryturę, czy dopiero po przepracowaniu 11 miesięcy, kiedy to upłynie od jej zatrudnienia dokładnie 30 lat???
rzewa22-08-2007 18:31:23   [#20]
należy się

powinna otrzymać ją w dniu rozwiązania stosunku pracy przed przejściem na emeryturę.
barwa22-08-2007 19:06:48   [#21]
rzewa, dziekuję za odpowiedź. A do sądu to w jakiej sprawie? O urlop szkoleniowy?
sonfi22-08-2007 19:17:01   [#22]
a czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej wlicza sie do okresów zaliczanych do nagrody jubileuszowej
rzewa22-08-2007 19:20:47   [#23]
sonfi - nie

barwa - tak, o urlop szkoleniowy
Mar jolka22-08-2007 19:40:13   [#24]

rzewa...

... dzięki :-)).
sonfi22-08-2007 20:00:38   [#25]

do dodatku stażowego pewnie też nie

rzewa22-08-2007 20:32:47   [#26]
oczywiście, że nie

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]