Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Inwentaryzacje
strony: [ 1 ]
link12321-07-2007 10:39:21   [#01]

Witajcie!

Podzielcie się swoimi doświadczeniami, w jaki sposób realizujecie w szkole inwentaryzacje. Chodzi mi o to na jakich zasadach powołujecie komisje - nauczyciele niechętnie w nich uczestniczą - wynagrodzenie. W jaki sposób rozwiązujecie ten problem? Cierpliwie wysłucham waszych porad

Hubert_D

ankate21-07-2007 10:48:25   [#02]
U mnie w regulaminie rady pedagogicznej ujęty jest obowiązek uczesniczenia w pracach inwentaryzacyjnych, każdy ma przydzieloną pracownię za którą odpowiada, udziału w pracach komisji nikt z n-li i innych pracowników nie odmawia, chociaż nie robią tego ze zbytnim entuzjazmem. Jeśli odmówi można zastosować sankcje z kp.
link12321-07-2007 10:51:52   [#03]
Dziękie ankate. Czekam na kolejne opinie. Od września muszę to uregulować.Pozdrawiam
DYREK21-07-2007 16:19:06   [#04]

Powołuję tylko pracowników niepedagogicznych ( w ich godzinach pracy) 

Dla nauczyciela powinna być umowa zlecenia -  stawka za godzinę pracownika niepedagogicznego. Inwentaryzacja nie wchodzi w zakres 40 godzin pracy nauczyciela, jest to dodatkowe zatrudnienie.

ewapa21-07-2007 17:52:38   [#05]
Dyrku a jak to zrobisz jak w szkole masz 2 pracowników administracji przy czym jedna to księgowa i 3 obsługi. No a poza tym to oni też nie mają inwentaryzacji w zakresie swoich obowiązków
DYREK21-07-2007 18:18:27   [#06]

środki należy uwzględnić w planie finansowym

nauczyciel - umowa zlecenia

pracownicy niepedagogiczni w swoich godzinach pracy nie mają wyboru ( po pracy: umowa zlecenia, inny dzień wolny, nadgodziny )

ewapa21-07-2007 23:38:22   [#07]

a przepraszam gdzie widziałeś nauczyciela pracującego 40 godzin tygodniwo przecież 22 lub 18 to tylko wymiar godzin dydaktycznych każdy nauczyciel ma pracować 40 i być do dyspozycji dyrektora, a dlaczegóż to pracownicy niepedgogiczni nie mają wyboru gdzie masz w zakresie obowiązków sprzątaczki udział w komisji inwentaryzacyjnej. Nauczyciela można oddelegować, przecież po zakończeniu roku szkolnego może przez jeden dzień pospisywać inwentarz.

Swoją drogą to Twój OP chyba jest bardzo chojny u mnie o każdą złotówkę trzeba walczyć a i tak nie interesują ich potrzeby szkoły. To jest granda że nauczycielowi każdą godzinkę trzeba wypłacić bo wypracował a nasza praca jest zawsze w granicach naszych obowiązków, a nawet jak nie jest to wszystko można zmienić oddelegować pracownika do innej pracy. Wszystko zgodnie z prawem ale gdzie tu jest tzw. ludzki wymiar.

DYREK22-07-2007 08:56:34   [#08]
Czyli "szewc zazdrości kanonikowi, że prałatem został".
DYREK22-07-2007 09:12:01   [#09]

Instrukcja

http://ksiegowosc.infor.pl/warto-wiedziec/38836,Instrukcja-inwentaryzacyjna-dla-organizacji-non-profit.html
ewapa22-07-2007 12:28:50   [#10]

nie drogi Dyrku, niczego nie zazdroszczę tylko gdybym ja chciała sztywno trzymać się zakresu swoich obowiązków i tylko je wykonywać to myślę że było by kiepsko. Czasy mamy jakie mamy i nie można drzeć kotów o każdą godzinę. Myślę, że żadnemu nauczycielowi korona z głowy nie spadnie jak zrobi coś za darmo. Nie bardzo wiem po co mi link z instrukcją inwentaryzacyją znam ją chyba dość dobrze bo swego czasu musiałam taką stworzyć dla swojej szkoły, ale zawsze warto sobie przypomnieć.

A wracając jeszcze do spisów z natury to w wielu szkołach są niezbyt dobrze opisane pomoce naukowe, wiele z nich jest specyficznych dla różnych zawodów i myślę że woźny albo sprzątaczka niekoniecznie muszą wiedzieć do czego dany przyrząd służy nie mówiąc już o nazwaniu go po imieniu. No ale jeśli Ty masz taki personel to pozazdrościć.

link12322-07-2007 12:36:15   [#11]
Widzę, że dyskusja rozgorzała na dobre. Dotychczas jako vice obserwowałem zjawisko, jak trudno wciągnąć do prac w ramach komisji inwentaryzacyjnych nauczycieli. Zawsze wykręcli się, a to brakiem czasu, a to , że nikt im za to nie zapłaci. Dziękuję za Wasze refleksje i proszę o kolejne rozwiązania, jak roziwzujecie problem inwentaryzacji w waszych szkołach.
DYREK22-07-2007 14:22:44   [#12]

dobrym rozwiązaniem jest też korzystanie z programów komputerowych, wystarczy wtedy powołanie 3 osobowej (stałej) komisji inwentaryzacyjnej i można uniknąć wielu problemów 

Program Inwentarz ........ automatyzuje wiele operacji wykonywanych przez osoby odpowiedzialne za prowadzenie ksiąg inwentarzowych oraz wykonywanie inwentaryzacji - ułatwia i przyspiesza pracę, minimalizuje ryzyko popełnienia błędów.

DYREK22-07-2007 14:32:30   [#13]
każdorazowo powołany jest także 3 -osobowy zespół spisowy ( zazwyczaj są to nauczyciele - umowa zlecenia )
malinek22-07-2007 15:20:08   [#14]
No to widzę,że mam super. Co prawda to tylko przedszkole, a więc pracy nie jest zbyt wiele, ale nie mam problemu-stała komisja, w której skład wchodzą 3 nauczycielki i nie mam żadnych umów:)
ewapa22-07-2007 15:29:12   [#15]
dalej nie mogę dopatrzyć się przepisu gdzie jest napisane że za udział w komisji ma być jakieś wynagrodzenie
kasia122-07-2007 16:00:03   [#16]
U nas w Poradni na początku roku mieli się zgłosić ochotnicy- sekretarka i dwóch pedagogów- poza pracą, za darmo..też w tym uczestniczyłam....jestem mądrzejsza o nowe wiadomości, że można próbować znależć na to dodatkowe pieniądze...........
DYREK22-07-2007 16:15:38   [#17]

nauczyciel

Art. 42. 1. Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.

2. W ramach czasu pracy, o którym mowa w ust. 1, oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:

1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w wymiarze określonym w ust. 3 lub ustalonym na podstawie ust. 4a albo ust. 7;

2) inne czynności i zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem zajęć opiekuńczych i wychowawczych wynikających z potrzeb i zainteresowań uczniów;

3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.

Art. 64. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.

2. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 1, może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania w czasie tych ferii następujących czynności:

1) przeprowadzania egzaminów;

2) prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego;

3) opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.

Czynności, o których mowa w pkt 1-3, nie mogą łącznie zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni.

DYREK22-07-2007 16:26:03   [#18]

Karta nauczyciela ściśle określa zakres pracy nauczyciela w ramach 40 godzin pracy.

Karta nauczyciela ściśle określa kiedy  można zobowiązać nauczyciela do pracy w czasie urlopu.

ewapa22-07-2007 18:06:18   [#19]
bądź człowiekiem Dyrku chciałbyś żeby Twoi pracownicy też tak ściśle przestrzegali przepisów
ewapa22-07-2007 18:08:32   [#20]
i na każde Twoje polecenie reagowali nie mam tego w zakresie obowiązków chcesz to zrobię ale zapłać mi. Ciekawe kiedy Twoje Op zlikwiduje Twoją szkołę ze względu na wysokie koszty utrzymania
link12322-07-2007 19:02:54   [#21]

re

ankate, jaki to zapis w regulaminie?

zobowiązujący wszystkicjh nauczycieli do uczestnicwta w pracach komisji inwentaryzacyjnej? Jeżli możesz zacytuj mi ten zapis.

Hubert_D

DYREK22-07-2007 19:07:18   [#22]

ankate:-)

chyba w regulaminie pracy
AnJa22-07-2007 19:08:34   [#23]
zarządzenie dyrektora, którym powoasz skład takiej komisji

nie radzę oczywiście organizować jej pracy w okresie urlopu i dni wolnych - chyba, że w zamian dasz inne wolne
link12322-07-2007 20:44:27   [#24]
Podajcie proszę podstawę dotyczącą inwentaryzacji: czy określona jest tam częstotliwość i rodzaj inwentaryzacji? Czy zatem zgodnie z zapisem ankate w regulaminie Rady Pedagogicznej zapis o uczestnictwie nauczycieli w pracach komisji inwentaryzacyjnej jest niezgodny z prawem? Za odpowiedzi z góry dziękuję.
DYREK22-07-2007 22:17:08   [#25]

http://oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=19314&fs=0&st=0

http://oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=19521&fs=0&st=0

http://oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=18949&fs=0&st=0

DYREK22-07-2007 22:24:47   [#26]

ustawa o rachunkowości

Rozdział 3 Inwentaryzacja

http://www.msp.money.pl/akty_prawne/ustawa_o_rachunkowosci/

sanna09-12-2010 12:51:46   [#27]

Mój OP zabronił płacić nauczycielom za inwentaryzację

jaka jest więc podstawa płacenie, lub nie... ?

rzewa09-12-2010 13:52:39   [#28]

hm... to niech dyrektor powoła do komisji inwentaryzacyjnej innych pracowników (lub nawet osoby z zewnątrz na zlecenia) i zapłaci - będzie zadość życzeniu OP ;-)

taki "zakaz" OP nie ma żadnej mocy -  dyrek ma prawo (i obowiązek!) przyznaną szkole kasę wydać zgodnie z planem, w którym ma obowiązek uwzględnić koszty inwentaryzacji, bo jest ona obligatoryjna

natomiast to, komu płaci tę kasę, jest wyłącznie jego decyzją

to podobnie jak z zakazem zatrudniania emerytów...

DYREK10-12-2010 08:23:48   [#29]

Komisja inwentaryzacyjna w szkole



Pytanie: Czy dyrektor, powołując komisję inwentaryzacyjną w drodze zarządzenia, musi mieć zgodę pracownika, który będzie członkiem komisji?

Odpowiedź: Przepisy nie regulują zasad powoływania komisji i zespołów spisowych. Jeżeli dyrektor szkoły wyznaczy nauczyciela do składu komisji inwentaryzacyjnej, musi uzyskać jego zgodę. Natomiast pracownik niepedagogiczny szkoły jest zobowiązany do uczestniczenia w komisji inwentaryzacyjnej w sytuacji, gdy w zakresie czynności pracownika znajdują się postanowienia zobowiązujące go do wykonywania takich zadań.

Przepis nie precyzują zasad przeprowadzania inwentaryzacji i powoływania komisji inwentaryzacyjnej

Szkoły prowadzą rachunkowość zgodnie z przepisami o rachunkowości i ustawy o finansach publicznych. Przepisy nie regulują zasad powoływania komisji i zespołów spisowych. Komisja powoływana jest przez dyrektora szkoły na piśmie, w formie zarządzenia. W skład komisji inwentaryzacyjnej powinny wchodzić co najmniej 2-3 osoby, w tym przewodniczący komisji. W związku z brakiem szczegółowych uregulowań prawnych w tej materii w szkole wykorzystuje się przyjęte i utrwalone zasady postępowania. Dyrektor szkoły powołując komisję inwentaryzacyjną powinien mieć na uwadze zakres wykonywanych obowiązkowych zadań przez danego pracownika. Pracownicy szkoły, uczestniczący w komisji inwentaryzacyjnej, powinni bowiem znać przepisy dotyczące inwentaryzacji, zasady przeprowadzania spisu z natury, a także być dobrze obeznani z gospodarką magazynową.

Pracodawca określa zakres obowiązków na danym stanowisku

Dyrektor szkoły zatrudniając pracownika niepedagogicznego dokładnie określa zadania, jakie w ramach nawiązanego stosunku pracy będzie wykonywał pracownik. Ustalony zakres czynności musi być zgodny z rodzajem umowy o pracę w niej określonym (lub wskazanym w umowie stanowiskiem pracy, na którym został zatrudniony pracownik). W praktyce często w zakresie czynności pracownika znajdują się również postanowienia zobowiązujące go do wykonywania poleceń innych niż czynności wymienione w wykazie lub do wykonywania innych zadań służbowych zleconych przez przełożonych.

Uczestniczenie w inwentaryzacji nie leży w zakresie obowiązków nauczyciela

Natomiast w stosunku do nauczycieli zakres ich zadań i obowiązków określa ustawa - Karta Nauczyciela. Do obowiązkowych zadań nauczycieli nie należą kwestie związane z rachunkowością w szkole. Jeżeli dyrektor szkoły wyznaczy nauczyciela do składu komisji inwentaryzacyjnej, musi uzyskać jego zgodę.

Podstawa prawna:

  • art. 4, art. 26, art. 27 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694, ze zm.),
  • art. 94 pkt 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94),
  • art. 42 ust. 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.),
  • § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 142, poz. 1020, ze zm.).

z: http://www.kadrydlaoswiaty.pl/
komisja-inwentaryzacyjna-w-szkole/docs/36_34/151/View

DYREK10-12-2010 08:55:26   [#30]

Art. 42 KN jednoznacznie określa zakres obowiązków nauczyciela.

Jeżeli dyrektor szkoły wyznacza nauczyciela do składu komisji inwentaryzacyjnej, to :

 - musi uzyskać jego zgodę,

- podpisać z nauczycielem umowę zlecenia,

- zapłacić.

Oczywiście wcześniej powinien zaplanować odpowiednie środki w budżecie szkoły. Jeżeli tego nie zrobił to spis z natury robią wyłącznie pracownicy niepedagogiczni (o ile mają to wpisane do zakresu czynności).

Jeżeli tego nie uczynił to ma problem.

Za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości (także za prawidłowe przeprowadzenie inwentaryzacji) odpowiada dyrektor szkoły - ustawa o rachunkowości: art. 4 ust.5
Kropka24-03-2011 13:25:45   [#31]
Inwentaryzacja powinna być przeprowadzona na koniec roku 2010, nie zrobiono tego (pomijam przyczynę, bo raczej nie ma usprawiedliwienia); jak zgodnie z prawem można to naprawić ? Jeżeli w ogóle można. Bardzo proszę o podpowiedź. Dziękuję
dyrlo24-03-2011 14:11:59   [#32]

Proste jak drut. Szybko zrobić.

Wcześniej sobie w ramach kontroli zarządczej wytknąć zaniedbanie ;-) Protokólik, zalecenie i spisywać z natury ;-)

Kropka24-03-2011 14:57:22   [#33]
Dziękuję dyrlo; myślałam, że obowiązują jakieś szczególne procedury; zrobić i terminy wpisać obecne ?
dyrlo24-03-2011 18:45:14   [#34]
Zrobić, nie kłamać tylko daty obecne wpisać. Ja z tą kontrolą zarządczą wcale nie żartowałam ;-)
Dan6708-11-2011 05:49:40   [#35]

Witam. Mam pytanie: w naszej placówce ostatni spis z natury odbył sie w 2009r., następny powinien być w 2011 czy 2013r.?, skontrum zbiorów bibliotecznych było w 2009r, następne - 2014r ?                                                                      Mamy zapis w "Instrukcji inwentaryzacyjnej": "Dyrektor ustala terminy częstotliwości spisów z natury z godnie z obowiązującymi przepisami: - nie rzadziej niż co 4 lata powinny być inwentaryzowane: środki trwałe, pozostałe środki trwałe, -nie rzadziej niż raz w roku powinny być inwentaryzowane materiały / żywność, materiały gospodarcze/ w magazynie,-  corocznej inwentaryzacji podlegają bezwzględnie: środki pieniężne /gotówka w kasie, czeki, druki ścisłego zarachowania. inwestycje.             -  skontrum zbiorów bibliotecznych przeprowadza się raz na 5 lat."                                                                                        Bardzo proszę o radę i z góry bardzo dziękuję!

 

 

 

 

 

 

Dan6708-11-2011 10:22:48   [#36]
Bardzo proszę spjrzeć na  [#35]
dyrlo08-11-2011 10:47:05   [#37]

Ale o co chodzi? Masz ładnie w regulaminie wszystko uporządkowane więc:

1. Inwentaryzacja całościowa ze spisem z natury do końca 2013.

2. Skontrum w bibliotece do końca 2014.

Przepisy dopuszczają skontrum biblioteczne w innych terminach - uzależnione to jest od liczebności księgozbioru.

joszka21-06-2012 11:59:56   [#38]

PILNE!

KONTROLA W SZKOLE!

Czy w kazdym pomieszczeniu musi byc wywieszony spis rzeczy?Szukam podstawy prawnej.

dyrlo21-06-2012 12:29:30   [#39]

Szukam, szukam i nic nie znajduję.

Powinieneś mieć taki spis i wiedzieć gdzie co stoi (jest) takie coś ale nie musi wisieć w sali - ten spis. Musisz mieć coś takiego co pozwoli na łatwe sprawdzenie, że jest (szczególnie środki trwałe) no i że Ty jako dyrektor wiesz co masz.

Księga inwentarzowa też moim zdaniem może być bo tam w uwagach zawsze ołówkiem wpisywać można gdzie dana rzecz jest

Nigdy nie miałam w sali wywieszone co ma w niej być. W każdej z pamięci mogę wypisać co było. 18 ławek (stolik uczniowski się to zwie), 36 krzeseł, godło, kosz na śmieci itp....

Natomiast miałam spisy (dokładne) co w której sali, łącznie z pomocami dydaktycznymi, jako załącznik do pisma powierzającego mienie i odpowiedzialność materialną za wyposażenie i pomoce w sali np. Nr 3.

W niektórych salach musiałoby wisieć ze 4 strony A4.... A tak miał nauczyciel, miał dyrektor i każdy wiedział co ma w swojej sali.

Jeszcze będę szukać, ale nie mam już pomysłu gdzie. A może niech kontrolujący poda Ci podstawę prawną, to łatwiej będzie odszukać :-(

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]