Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Nauczyciel- byle nie brzydal
strony: [ 1 ]
kasiek15-07-2007 18:14:12   [#01]

http://miasta.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,4315707.html

 

Nauczyciel- byle nie brzydal

Agata Kulczycka 2007-07-15, ostatnia aktualizacja 2007-07-15 17:18

Daltonista nie może być kierowcą, osoba z lękiem przestrzeni - operatorem dźwigu, a nauczyciel? Nauczyciel nie może wyglądać jak Quasimodo

1-->


Kandydaci do Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Rzeszowie muszą udowodnić zaświadczeniem lekarskim, że nie mają odrażającego wyglądu. Uniwersytet Rzeszowski, który także na wielu kierunkach kształci nauczycieli, nie wymaga od kandydatów takich zaświadczeń.

Na stronie internetowej NKJO w Rzeszowie, kształcącego nauczycieli języków obcych, w dziale poświęconym rekrutacji podpięty jest druk świadectwa lekarskiego, które musi zdobyć każdy kandydat ubiegający się o przyjęcie do tej szkoły. Nie może go otrzymać osoba z "rozległymi i trwałymi zmianami chorobowymi skóry, zwłaszcza części odkrytych" oraz posiadająca "zniekształcenia lub zeszpecenia powodujące odrażający wygląd zewnętrzny". - Co to znaczy w dobie tolerancji "odrażający wygląd"? - dziwi się Czytelnik, który zwrócił na to uwagę.

Jak wyjaśnia Teresa Stanisz, dyrektorka NKJO, złożenie świadectwa lekarskiego jest jednym z warunków ubiegania się o przyjęcie do kolegium. - To nie dyskryminacja, a wymóg związany z zawodem, wynikający z rozporządzenia ministerialnego. Od 18 lat, od kiedy działa kolegium, obowiązuje nas ten przepis i nigdy nie budził żadnych wątpliwości. Ale jeżeli w tej chwili rodzi kontrowersje, to może należałoby go przeformułować? - zastanawia się Stanisz. "Odrażający wygląd" definiuje jako "powodujący nieprzyjemne odczucia u patrzącego". Przyznaje, że to mało fortunne sformułowanie, które może być uzależnione od subiektywnej oceny.

Zapisy dotyczące wyglądu fizycznego kandydatów na nauczycieli popiera Jacek Grabowski z Wojewódzkiego Urzędu Pracy. - To wymóg chroniący z jednej strony dzieci, z drugiej - dorosłego. Uczniowie potrafią być okrutni, mogliby zniszczyć psychicznie taką osobę - uważa Grabowski i dodaje: - Dopuszczenie do pracy to wynik pewnej procedury. Z jednej strony decydują tu kwalifikacje kandydata, z drugiej - opinia lekarza medycyny pracy.

Takich zaświadczeń nie wydają lekarze medycyny pracy. Dr n med. Ewa Wągrowska-Koski, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny pracy wyjaśnia, że celem badań wykonywanych przez lekarzy tej specjalności jest stwierdzenie, że pracownik nie ma schorzeń, które mogłyby się nasilić w wyniku szkodliwych czynników w środowisku pracy. Dla zawodu nauczyciela szkodliwe czynniki to nadmierny wysiłek głosowy oraz stres. - Nawet jeśli stwierdziłabym zniekształcenia o jakich mowa w zaświadczeniu, to podjęcie pracy pozostawiłabym do decyzji samego zainteresowanego, informując go, że to praca w środowisku młodzieży, która bywa nietolerancyjna.

Ale wygląd zewnętrzny nie stanowi przeciwwskazań do podjęcia pracy w tym zawodzie zapewnia Wągrowska-Koski. - Zawsze szukamy możliwości wystawienia pozytywnej oceny stanu zdrowia pracownika. Dostosowania warunków pracy do człowieka, a nie odwrotnie - wyjaśnia Ewa Wągrowska-Koski.

Jak ustaliliśmy kandydatów na uczelnie wyższe obowiązują inne przepisy, niż kandydatów do nauczycielskich kolegiów. Daje to absurdalne efekty: nauczyciel, absolwent kolegium nie może straszyć wyglądem, ale u magistra "odrażający" wygląd to już nie przeszkoda. Jak wyjaśnia Anna Żdan z Biura Informacji i Promocji Ministerstwa Edukacji Narodowej, to efekt autonomii posiadanej przez uczelnie. Dzięki niej mogą one same określać kryteria naboru na poszczególne rodzaje studiów.

Uniwersytet Rzeszowski, który na wielu kierunkach kształci nauczycieli, nie wymaga takich zaświadczeń. - A co ze studentami, którzy w trakcie studiów ulegliby wypadkowi? Mielibyśmy ich skreślać z list, bo źle wyglądają? Ocena wyglądu to przecież rzecz subiektywna - mówi Robert Frączek z działu toku studiów Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Kazimiera Stachurska z Podkarpackiego kuratorium oświaty mówi: - Nie ma takiej podstawy prawnej, by móc odmówić osobie zeszpeconej prawa do pracy w szkole. Gdyby taka sytuacja miała miejsce, byłoby to niezgodne z zasadą zapisaną w kodeksie pracy - równego traktowania przy zatrudnieniu. Naruszałoby to także prawa obywatelskie.



dr Mariusz Załucki, prawnik

- Różne traktowanie kandydatów na nauczycieli może być rozważane w kategoriach dyskryminacji. Problemem jest tutaj treść samego zaświadczenia, z którego wynika, iż wymagane kwalifikacje będzie spełniał tylko taki kandydat, który nie ma np. zmian skóry na twarzy. Brak jest przepisów prawa, które pozwalają na żądanie przez kolegium nauczycielskie takich danych. Kolegium winno bowiem wymagać jedynie danych niezbędnych w toku procesu rekrutacji. Stąd żądanie by kandydat nie miał np. blizny na twarzy jest pozbawione podstawy prawnej, a w związku z tym narusza przepisy o obowiązku niedyskryminacji. W uzasadnionych przypadkach może to rodzić np. odpowiedzialność odszkodowawczą kolegium, które stosuje takie zasady.

Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
Ania15-07-2007 18:29:34   [#02]

spokojnie

to jakiś mocno nieświeży nius, sezon ogórkowy ;)

od lat (mogłabym rzec kilkudziesięciu;) trzeba przedstawić świadectwo przydatności do zawodu nauczycielskiego.
Pamiętam jak w latach osiemdziesiątych lekarz komentował: "Zobaczymy, czy Pani nie jest szpetna" :)))

rzepek15-07-2007 18:38:02   [#03]
A co z zatrudnieniem nauczycielki - polonistki, która ma zajęczą wargę i tak sepleni, że czasami trudno ją zrozumieć? Jak będzie czytać uczniom nastrojowy wiersz o miłości? :)
dorotacho15-07-2007 19:53:12   [#04]
ale jest w tym sens. ilu n-li z wadami wymowy lub odrażającym wyglądem mamy w szkołach i potem mają z tego powodu problemy, a na dodatek traci uczeń. są naturalnie wyjątki.
Ania15-07-2007 20:14:13   [#05]

a swoją drogą

po 25 latach powinno się ubiegać o nowe zaświadczenie, bo

Gdy się człowiek robi starszy,
Wszystko w nim po trochu parszy-
               wieje;

Ceni sobie spokój miły
I czeka, aż całkiem wyły-
               sieje.

:))))))

Trochę mi dziwnie jednak, bo te zaświadczenia zawsze były czystą formalnością, nie stawały się przyczynkiem do kategoryzowania ludzi

niechby tak zostało

agal7215-07-2007 20:54:18   [#06]
A ja spotkałam (prywatnie) nauczycielkę bardzo jąkającą sie i zastanawiam sie jak wyglądają jej lekcje.
Lizzy115-07-2007 21:03:24   [#07]
ja tez byłam badana pod kątem szpetonosci 12 lat temu...Ale przeszłam!
Małgoś15-07-2007 21:16:13   [#08]

pracuje u nas n-lka, która się jąka

- ale lekcje prowadzi płynnie - nawet hospitowane :-)

Małgoś15-07-2007 21:23:32   [#09]

a co to jest ...odrażający wygląd?

dla mnie to np. makijaż sprzed tygodnia, śpiochy w oczach i brudne włosy itp. (nie wspominając przez delikatność o bodźcach ...węchowych)

do tego nie umiem się przyzwyczaić i nie dostrzegać

a do wszelkich blizn, zniekształceń, anomalii bez trudu - już po paru kontaktach ich nie zauważam

myslę, że uczniowie też tak mają - młodzi ludzie coraz lepiej  akceptują wszelkie "inności" - często lepiej niz dorośli

chyba oburza mnie fakt uniemożliwiania pracy w zawodzie n-la osobom poszkodowanym przez los...

aleksandra200415-07-2007 23:29:44   [#10]
A niech tam brzydal niesie kaganek byleby mył się codziennie i prał swoje ubrania bo ja chcę podczas przerw troszeczkę pobyć w pokoju nauczycielskim.
DYREK16-07-2007 08:32:22   [#11]

 

...................................................................

                       ( pieczęć )

 

 

 

ŚWIADECTWO LEKARSKIE

o przydatności fizycznej do zawodu nauczycielskiego

dla kandydatów do Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych

 

 

Po stwierdzeniu na podstawie.................................................................tożsamości

 

osoby zaświadczam, że Pan(i)....................................................................................

 

lat........................... zbadany w dniu.............................................................................

nie wykazał(a) schorzeń , które by uniemożliwiały mu(jej) pracę nauczycielską, a w szczególności nie stwierdzono u niego(niej)  schorzeń wymienionych w punktach 1-6 poniższego świadectwa.

 

Wobec tego uważam, że ze względu na stan zdrowia Pan(i) .......................................

 

.................................................może pracować w szkole lub innej placówce oświatowo  - wychowawczej lub opiekuńczo – wychowawczej.

 

 

..........................dnia..............................                                     ....................................

                                                                                                                        ( podpis i pieczęć lekarza )

 

 

 

 

 

 

 

 

UWAGI:

U badanego nie stwierdzono:

 

1.      Następstw trwałego uszkodzenia układu ośrodkowego i obwodowego, np.

      w postaci tików, grymasów, zaburzeń mowy, wzmożonej pobudliwości

      i niezrównoważenia, padaczki itp.

2.      Rozległych i trwałych zmian chorobowych skóry, zwłaszcza części odkrytych.

3.      Znacznego upośledzenia słuchu lub wzroku ( nie dającego się skorygować szkłami ).

4.      Chorób organicznych narządów: krążenia i oddechowego upośledzających

      w znacznym stopniu ustroju.

5.      Chorób zakaźnych stanowiących zagrożenie epidemiologiczne.

6.      Zniekształceń lub zeszpeceń powodujących odrażający wygląd zewnętrzny.

 

 

 

 Wzór takiego zaświadczenia był załącznikiem do bardzo starego zarządzenia Ministra Oświaty. Przestało  obowiązywać .  Może ktoś to jeszcze pamięta.

 Obecnie obwiązuje tylko zaświadczenie lekarskie wystawiane n-lowi  przez lekarza medycyny pracy o braku przeciwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela (np informatyki, matematyki itd. ). Ciekawe, że NKJO to jeszcze tego wymaga.

DYREK16-07-2007 08:36:48   [#12]
http://oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=11462&fs=0&st=0

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]