Forum OSKKO - wątek

TEMAT: maturzyści na start
strony: [ 1 ]
Zola28-01-2003 07:25:35   [#01]

Mam pytanie o interpretację przepisu egzaminu dojrzałości. Do tej pory miałam 180,200,210 maturzystów,występowałam do KO o trzeciego zastępce przewodniczącego,usadzałam młodzież w czterech salach,w jednej szefem zespołu był przewodniczący ,w pozostałych zastępcy.W roku ubiegłym miałam 224 maturzystów,upchałam kolanem i też zmieścili się w czterech salach. Było tak wygodnie bo ustalałam cztery komisje x cztery osoby i zostawało mi trochę nauczycieli do opieki nad młodszymi klasami. Teraz rozporządzenie o organizacji roku szkolnego daje mi możliwość ,za zgodą kuratora , do zniesienia zajęć. Wobec tego chciałabym ,aby młodzież pisała w sześciu ,no może siedmiu salach. Czy tak mogę. W załączniku nr 1 do rozporządzenia o maturach jest wyraźnie podany skłąd na egzaminy ustne - przewodniczący lub jego zastępca ,egzaminator i członek komisji (nauczyciel tego samego lub pokrewnego pzredmiotu). Przy pisemnym nie doczytałam się takich obostrzeń.Zgodnie z regulaminem mam powołać zespoły egzaminacyjne do przeprowadzenia pisemnego egzaminu. Jakie są u Was praktyki ? Czy dobrze myślę ,że mogę powołać na pisemne więcej niż cztery komisje ?

Mariola28-01-2003 07:45:28   [#02]

Zolu

u nas w szkole od lat matura odbywa się w kilku lub klikunastu (w ubiegłym roku w dokładnie 10 salach).
Tzn. w sali gimnastycznej i salach lekcyjnych.
Przewodniczącymi komisji są nauczyciele uczący przedmiotu (ale nie w tej klasie w której pilnują) i tak np. pierwszego dnia przewodniczącymi są humaniści, drugiego odpowiednio matematycy na matematyce itd...
Zawsze było też tak,że poloniści po pierwszym dniu pisemnych matur drugiego dnia mieli wolny dzień.
Poniewż regulamin matur mówi, że w sali musi być zawsze przynajmniej trzy osoby, na każdym z korytarzy jest przynajmniej dwóch nauczycieli którzy odprowadzają ucznia do łazienki.
W sali gimnastycznejkomisja składa się z  5 -7 osób.
Ponieważ matura jest pisana w prawie wszystkich salach a w komisjach są wszyscy nauczyciele, dlatego pozostali uczniowie naszej szkoły pierwszy dzień matur pisemnych zawsze mają wolny, natomiast w drugi dzień przeychodzi druga zmiana aby przywrócić szkołę do "użyteczności"  czyli noszenie ławek z sali gim., krzeseł do sal itp.
Później mają kilka lekcji (przeważnie skróconych).
Zola28-01-2003 07:48:54   [#03]
dzieki Mariola
Mariola28-01-2003 07:51:44   [#04]
:-)))
joszka30-01-2003 00:06:58   [#05]

a ilu wicków

przepis chyba mówi o jednym i dodatkowym drugim za zgodą kuratora .

Mariolka a u Ciebie jest 9 wice?

Mam 3 języki  w tym z dwóch po 2 uczniów- czy muszą być w oddzielnych salach cały czas , czy tylko na czas odczytania tekstów?

Mariola30-01-2003 08:24:03   [#06]

u nas w szkole

jest 2ch wicków
i na ustne matury są trzy komisje
ale pisemne wyglądają tak jak opisałam
po prostu inaczej młodzież się nie mieści
janzg30-01-2003 09:56:56   [#07]

z złącznika do rozporządzenia:

§ 3.

  1. Egzamin dojrzałości przeprowadza państwowa komisja egzaminacyjna, zwana dalej "komisją", powoływana w każdej ponadpodstawowej szkole średniej lub przy kuratorze oświaty.
  2. Kurator oświaty nie później niż na 3 miesiące przed terminem części pisemnej egzaminu dojrzałości powołuje przewodniczących komisji spośród dyrektorów i wicedyrektorów szkół średnich lub nauczycieli szkół średnich i szkół wyższych, upoważniając ich do powołania, w terminie 14 dni, pozostałych członków komisji.
  3. W skład komisji wchodzą:

    1) przewodniczący,

    2) jeden lub dwaj zastępcy przewodniczącego, z zastrzeżeniem ust. 4,

    3) egzaminatorzy, którymi są nauczyciele przedmiotów wchodzących w zakres egzaminu dojrzałości.

  4. W przypadku dużej liczby absolwentów przystępujących do egzaminu dojrzałości w danej szkole (zespole szkół), kurator oświaty, na wniosek przewodniczącego komisji, może wyrazić zgodę na powołanie trzeciego zastępcy przewodniczącego.
janzg30-01-2003 10:09:56   [#08]

§ 3.

5.    Przewodniczący komisji dokonuje podziału komisji na zespoły egzaminacyjne, o których mowa w § 21.

§ 9.

  1. Część pisemną egzaminu dojrzałości przeprowadza się w wydzielonych salach, w warunkach zapewniających samodzielność pracy zdających. Przed rozpoczęciem egzaminu przewodniczący zespołów egzaminacyjnych przyjmują od zdających potwierdzenie woli przystąpienia do egzaminu.
  2. W czasie trwania części pisemnej egzaminu dojrzałości w sali przebywa przewodniczący komisji lub wyznaczony przez niego przewodniczący zespołu egzaminacyjnego oraz co najmniej dwóch członków komisji.
  3. Część pisemna egzaminu dojrzałości rozpoczyna się z chwilą otwarcia koperty z tematami przez przewodniczącego komisji lub przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego w obecności co najmniej dwóch członków komisji oraz zdających. Następnie przewodniczący komisji lub przewodniczący zespołu egzaminacyjnego ogłasza tematy i zapisuje je na tablicy lub przekazuje zdającym zestawy tematów.

§ 21.

  1.  
  2. W skład zespołu egzaminacyjnego wchodzi przewodniczący komisji lub jego zastępca - jako przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, nauczyciel - egzaminator danego przedmiotu oraz drugi nauczyciel tego samego lub pokrewnego przedmiotu.

i moim zdaniem § 21. ust. 2 nie dotyczy tylko egzaminów ustnych, gdyż w całym załączniku nie ma innej definicji przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]