Forum OSKKO - wątek

TEMAT: ile potrącacie za strajk ?
strony: [ 1 ]
DYREK24-05-2007 08:31:11   [#01]

czy tak ?

potrącenie za strajk:

 1/30 X wynagrodzenie x 2/8

dwie godziny z 40 godzin pracy, 2/8 dniówki

DYREK24-05-2007 09:33:07   [#02]

Pracownik, który pobiera wynagrodzenie z góry, przystępuje do akcji strajkowej w ramach sporu zbiorowego. Czy powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu wcześniej otrzymanego wynagrodzenia?

Kwestie związane z udziałem pracowników w strajku normuje ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz.U. nr 55, poz. 236 z późn. zm.). W jej przepisach brak jest postanowienia przewidującego prawo do wynagrodzenia za czas udziału w strajku, a wręcz przeciwnie, z art. 23 ust. 2 tej ustawy jednoznacznie wynika, że w okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy, pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, chociaż zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz inne – poza wynagrodzeniem – uprawnienia ze stosunku pracy.

Zatem pracownik, który nie świadczył pracy z powodu udziału w strajku, a pobrał wynagrodzenie z góry w pełnej wysokości, otrzymał kwotę, która mu się nie należy. Zwrot nienależnie pobranego wynagrodzenia powinna nastąpić na podstawie art. 87 par. 7 k.p., który pozwala pracodawcy na odliczenie z wynagrodzenia w pełnej wysokości kwoty wypłaconej w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

Prawo pracownika do wynagrodzenia ocenia się w takiej sytuacji na koniec miesiąca (lub innego okresu rozliczeniowego), odliczając z niego kwoty wypłacone mu z góry w poprzednim terminie płatności za okresy, za które nie nabył prawa do wynagrodzenia, czyli za czas udziału w strajku). Strajkujący pracownik, który otrzymuje wypłatę wynagrodzenia z góry, musi bowiem liczyć się z obowiązkiem zwrotu wynagrodzenia za czas udziału w akcji, a pracodawca nie ma potrzeby w celu wyegzekwowania tej kwoty sięgać do przepisów kodeksu cywilnego ani też zabiegać o zgodę pracownika
.

z: http://polskieprawopracy.blox.pl/2007/05/Wynagrodzenie-z-dolu-z-gory.html

Hala Sportowa24-05-2007 09:45:20   [#03]
A jakie składniki ulegają  pomniejszeniu tylko zasadnicza czy inne dodatki też ?
Alda24-05-2007 09:46:16   [#04]
Czy strącać nauczycielowi 2 godz. jeśli strajk zaplanowany jest w godz. 8:00-10:00 ,a nauczyciel  rozpoczyna pracę w tym dniu od godz. 11:00 ?
Leszek24-05-2007 09:51:12   [#05]
ten ma szczęście strajkuje lecz bez straty wynagrodzenia...
pozdrawiam
DYREK24-05-2007 13:17:47   [#06]

Alda

40 godzin pracy, przebywa w czasie strajku na terenie szkoły - traci 2/8 z dniówki ( liczone jak za urlop)

Jeżeli nie przyjdzie do szkoły, to nie strajkuje i nie traci

AnJa24-05-2007 14:15:37   [#07]
własnie rozmawiałem z naszym zz- będzie strajk mimo braku pism

no i w kwestii wynagrodzeń wyszło mi  jak u dyrka: wynagrodzenie/30 mnożone przez 2/8 to kwota potrącenia
nn24-05-2007 14:19:04   [#08]

natomiast...

co w przypadku gdy, nauczyciele złożyli swój akces (podpis) na liście uczestników 2 godzinnego strajku lecz pomimo to zajmowali sie uczniami, nawet prowadzili zajęcia w przypadku ich przyjścia do szkoły? Jeśli 100% pracowników szkoły złożyło na tej liście swój podpis i pomimo to wykonywali dotychczasowe zajęcia?  Ładnie??? Tak zrobiłem w swojej szkole. około 80 osób złożyło podpis i jest to właśnie 100% stanu osobowego. Rodzice nie mogą mieć tutaj żadnej pretensji (przecież ten strajk nie jest wymierzony przeciwko nim) natomiast drogą związkową poleci liczba biorących udział w proteście. Dobrze namieszałem?

AnJa24-05-2007 14:23:22   [#09]
dobrze

u siebie mógłbym podobnie- ale dla mnie to niezgodne z zasadami - znaczy: podpisuje, że strakuje, uczy, kasy nie dostaje
Dorsto24-05-2007 16:38:13   [#10]

Roman, mam chyba lepsze namieszanie.

Moje dziecko chodzi do szkoły/przedszkola, które strajkuje. Moja szkoła też strajkuje. Czy zgodnie z prawem, mam prawo do zasiłku opiekuńczego na dziecko ze względu na strajkującą szkołę/przedszkole mojego dziecka :-D ?

 

Zasiłki macierzyńskie i opiekuńcze

Na podstawie ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa kobiecie mogą przysługiwać zasiłki: opiekuńczy i macierzyński.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje pracownikowi, który został zwolniony z wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki:

  • nad zdrowym dzieckiem do lat 8 w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza; porodu lub choroby małżonka pracownika stale opiekującego się dzieckiem, jeśli poród lub choroba uniemożliwiają temu małżonkowi sprawowanie opieki; a także z powodu pobytu małżonka pracownika stale opiekującego się dzieckiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej;
  • (itd)
monipg24-05-2007 20:12:55   [#11]
nauczyciel niestrajkujacy ma dwie pierwsze lekcje wolne , czy idac na zastepstwo ma płacone??
AnJa24-05-2007 20:18:58   [#12]
wg mnie- tak
nn24-05-2007 21:09:24   [#13]

oczywiście, że tak

Chociaż to łamistrajk i napiętnowany. Za kilka lat go zlustrują za to bohaterstwo.
nn24-05-2007 21:11:02   [#14]

jeszcze ja.

To o czym pisałem wcześniej że 100% podpisało i będzie pracować nie znaczy że im się nie potrąci za strajk. Oczywiście że potrącę, sobie zresztą także.
Ajcila24-05-2007 21:13:47   [#15]

Moje nauczycielki pracujące  w godzinach strajku podpisały się na liście, że strajk popierają a mnie przekazały, że nie będą czynnie strajkować dla dobra dzieci. Natomiast te co mają na popołudnie wpisały że strajkują czynnie.

teka5724-05-2007 21:52:47   [#16]

jeżeli będą strajkowały,to co i jak im odliczam,od pensji brutto,gdzie wchodzą wszystkie składniki,czy tylko za dwie godziny,jak w nadgodzinach? (gorzej ,jak ktoś nie ma nadg.).Widzę,że nadal nikt nie napisał,co  z tymi co popierają strajk,są na liście, a pracują...

ZNP-zarząd- P.Broniarz na łamach Głosu Nauczycielskiego informuje,że nie później jak na trzy dni przed planowanym strajkiem powinniśmy otrzymać listę strajkujących.Jeżeli ja tę listę otrzymam jeden dzień wcześniej(a tak się zanosi),to czy w takim układzie  mogę - muszę przyjąć tę listę i pozwolić przystąpić do strajku..?

DYREK24-05-2007 22:20:23   [#17]

dyrektor nie strajkuje (reprezentuje pracodawcę)

strajk polega na tym, że się przebywa  na terenie zakładu pracy i nie wykonuje pracy

nie strajkuje się w domu ( bo zaczynam od lekcje od 11:50)

nauczyciel ma 40 godzin pracy

nadgodziny i godziny ponadwymiarowe to różne bajki

jak odliczać  to #1

strajkują pracownicy szkoły (pracownik szkoły to nauczyciel i pracownik niepedagogiczny)

itd.

zgredek24-05-2007 22:23:11   [#18]

teka - "...i pozwolić przystąpić do strajku..."

znaczy uważasz, że możesz nie pozwolić? jak?

camelot24-05-2007 22:34:11   [#19]

a to parodia

Dla mnie strajk w oświacie to taka mała komedia. Nigdy jak historia strajków pokazuje nie było jedności i nigdy strajki będą smieszne i do końca nieprzemyślane. stąd tyle wątpliwości. We wtorek zaczynam o 11.00 czyli w strajku nie będę uczestniczył. Nie należę też do ZNP czyli też nie muszę. A dzieciaki przyjdą tak i tak na 8.00 bo rodzice ich wyślą i co trzeba będzie się nimi zaopiekować. I to taki strajk. Tylko żeby nikt nie myslał że nie popieram postulatów.
teka5724-05-2007 22:37:02   [#20]
skoro -ZNP-Broniarz  wyraża sie -nie później jak na trzy dni przed planowanym strajkiem  29 maja ( tj .wg mnie jutro -25 maj ,bo sobota jest u mnie wolna))dyrektor ma otrzymać listę strajkujących..Chodzi mi  o sytuację,że w poniedziałek,po lekcjach, otrzymuję listę ,jak mam zaplanować organizację dnia strajkowego ...
teka5724-05-2007 22:45:48   [#21]
skoro ZNP- wyraża żadanie w ciagu  3 dni ,każe trzymać sie terminów i procedur ,to dlaczego oni nie muszą trzymać się tego co sami wymyślili.Może jest to demagogia lub jak to ktoś zwie -czepianie się. Odpbieram , "zachowanie sie ZNP",jak ustawienie  dyr . pod mur i tylko oni mogą strzelać,bo nam nie wolno.
teka5724-05-2007 23:26:08   [#22]

 "Nam strzelać nie kazano

wstąpiłem na działo...."

AnJa25-05-2007 08:30:11   [#23]
roman - sadzisz, że tak można- znaczy potrącić sobie?

bo jeśli u mnie bedą strajkowac, to chociz na razie mieszm równo,coby zz zastrszyć - to przecież za strajkiem jestem (choć głupota postulatów i procedur poraża)
DYREK25-05-2007 09:26:14   [#24]

jak dyrektor sobie potrąci to znaczy strajkował

wszedł w spór zbiorowy z sobą samym ( nie chce dać sobie podwyżki?)

jak dyrektor strajkuje, to kto kieruje w szkole ?

AnJa25-05-2007 09:29:23   [#25]
no, własnie - w tym rzecz

czort tam ze schizofrenią - nie pierwsza i nie ostatnia na tym stołku - ale jak to prawnie wygląda?

bo zdaje się, że nie mam prawa strajkować - a jeśli nie strajkuję to musze otrzymac wynagrodzenie

jeśli nie wypłacę sobie tegoż wynagrodzenia złamię prawo
DYREK25-05-2007 09:38:32   [#26]

strajk - protest pracowniczy

dyrektor działa w imieniu pracodawcy - nie strajkuje

 inaczej - paranoja

Leszek25-05-2007 10:25:58   [#27]
tak się zastanawiam jak potrącąc "strajkującemu" , który nie ma "planowych godzin" podczas strajku...
ponieważ tylko godz. dydaktyczne się rejestruje.
a to co w KN art. 42 ust. 2 pkt. 2 i 3 jak mozna rejestrować...
poza tym sformułowanie KN art. 42 ust. 1
"Art. 42. 1. Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień." nie oznacza iż nauczyciel pracuje 40 godzin i ma czas pracy od ... do...

pozdrawiam
DYREK25-05-2007 10:53:58   [#28]

Trzeba odpowiedzieć na pytanie:

czy nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie za realizowane pensum, czy za czas pracy nie przekraczający 40 godzin ?

anica25-05-2007 12:29:16   [#29]
A jak wygląda sprawa pracowników obsługi?
Przychodzą rano, bo popierają strajk, a swoją pracę świadczą po południu. Im tez należy potrącić?
hania25-05-2007 12:38:17   [#30]
nie przekraczający Dyrku.......
skąd wiesz czy w danym tygodniu przaca nauczyciela wyniosła 29 godzin ( nie przekracza...) czy może 38 (też nie przekracza)...
więc skąd 2 godziny z 40 godzin pracy.......
jak zwykle - chore i niejasne prawo............
bea1m25-05-2007 13:00:50   [#31]

z głosu nauczycielskiego

 (25.05) Zapłacą za strajk?

Niektórzy nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi wciąż wahają się, czy przystąpić do dwugodzinnego strajku ostrzegawczego, który na 29 maja br. zapowiedział Związek Nauczycielstwa Polskiego. Powodem są ewentualne konsekwencje finansowe.

 

Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZG ZNP wyjaśnia: W tym przypadku nie ma wykładni prawnej. Kwestię wynagrodzenia lub ewentualną formę potrąceń finansowych w związku ze strajkiem, negocjują zakładowe organizacje związkowe z organem prowadzącym szkołę. Tak było zawsze.

 

Niektóre samorządy, na przykład bydgoski, już zadeklarowały, że nie potrącą strajkującym nauczycielom ani złotówki.

DYREK25-05-2007 14:33:35   [#32]

hania

„Wiem, że nic nie wiem…” :-)
wiolako227-05-2007 20:09:54   [#33]
Podobno pojawiły się informacje, że strajk jest nielegalny i każdy, kto do niego przystąpi, w przypadku realizacji awansu zawodowego, będzie miał trudności. Trudno mi  w to uwierzyć, ale w tym kraju wszystko jest możliwe i dostałam już telefony w tej sprawie od przerażonych nauczycieli. A ja nic nie wiem o tym..:(
Aha... Czy to dobry pomysł, żeby napisać o rodziców, ze jest strajk i żeby zaopiekowali się dziećmi w ciągu tych 2 godzin? Oczywiście + informacja, że każde dziecko, które przyjdzie - będzie miało zapewnioną opiekę.
rzewa28-05-2007 00:25:31   [#34]

ja uważam tak:

http://oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=22359&st=11

przepraszam wkleiłam poprzednio nie w ten watek... :-)
barlink30-05-2007 21:18:43   [#35]

Rzewo,

Skąd się bierze wartość 2/168 lub 1/168. Mozesz wyjasnić?

A jak rozliczyłabyś nauczyciela, dla którego;
a) jedna godzina byla ponadwymiarowa,

b) dwie godziny byly ponadwymiarowe

ALE...

ponadwym,iarowe są uśrednione i ma płacone ze średniej? Jak to teraz odliczyć?

rzewa30-05-2007 21:26:00   [#36]
1/168 wynagrodzenia pracownika to wynagrodzenie za jedna godzinę pracy przy zastosowaniu 40 godzinnego tygodnia pracy (8 godzinnego dnia pracy)

Dni roboczych w m-cu jest średnio 21 na co wskazuje rozporządzenie MEN w sprawie ekwiwalentu za urlop, a 21*8=168 -> czyli przy tak przyjetych normach pracownik pracuje srednio 168 godzin, zatem 2 godziny strajku to 2/168 wynagrodzenia miesięcznego.

Nie[rzepracowane w ramach strajku godziny traktowałabym jako etatowe -> kłopot z głowy, a i wszyscy traktowani sa równo.
barlink30-05-2007 21:39:18   [#37]

Dzięki,

Czyli nie zagłębiałabyś się czy w tych dwóch godz. strajku były dydaktyczne i ile?

Troche to nie jest sprawiedliwe jesli nalezałoby obciąc nauczycielowi, który zajec nie mial przydzielonych w tych dwóch godzinach strajku a przyszedł tylko na strajk. Bo de facto zrealizował wszystkie godziny.

Jesli chcielibysmy rozliczyc strajk według Twojego I wariantu to masz jakis pomysl na odliczenie tych godzin uśrednionych?

rzewa30-05-2007 21:42:14   [#38]

...

nie mam :-(

i właśnie dlatego wybrałabym wariant 2 :-)
barlink30-05-2007 21:48:39   [#39]

A moze ponadwymiarowych nie ruszac bo w sumie jakby chcieć od nowa przeliczyć średnią to okazałoby się, że wpływ strajku na średnią jest pewnie w setnych częściach.

A jesli ktos nie mial przydzielonych zajec to moze mu nic nie odcinać.

Jesli jedna godzina byla dydaktyczna to odciac 1/168.

Jesli dwie byly dydaktyczne to odciac 2/168.

Czyli wariant miedzy I a II ale ....... czy to ma jakis sens?

barlink30-05-2007 22:10:05   [#40]

Chyba jednak bedzie najlepiej obciac te 2/168 wszystkim bo nie mozna nie obcaiąc temu, ktory nie mial aprzydzielonych zajęc skoro:

Kwestie związane z udziałem pracowników w strajku normuje ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz.U. nr 55, poz. 236 z późn. zm.). W jej przepisach brak jest postanowienia przewidującego prawo do wynagrodzenia za czas udziału w strajku, a wręcz przeciwnie, z art. 23 ust. 2 tej ustawy jednoznacznie wynika, że w okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy, pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, chociaż zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz inne – poza wynagrodzeniem – uprawnienia ze stosunku pracy.

Sprawa byłaby jaśniejsza gdyby wiedzieć na 100%, ze czas pracy to 40 a nie 18 godzin i że te dwie godziny od 8 do 10 stanowily część czasu pracy.

rzewa30-05-2007 22:15:09   [#41]
art 42 ust 1 KN

Przyjmując czas pracy na 40 godzin, przyjmujesz najkorzystniejszy wariant z punktu widzenia n-la -> przyjęcie, że pracuje mniej sutkuje większym "obcięciem"
:-)
teka5731-05-2007 04:13:52   [#42]

formalnie

mam pytanie-otrzymałem pismo  ZNP o przystąpieniu do strajku i lista wymienionych nauczycieli.Obok ich nazwisk nie ma ich podpisów.Czy są one wymagane,czy wystarczy ,gdy pod tym pismem jest podpis osoby wytypowanej do reprezentowania  interesów ZNP w mojej szkole(członek zarządu oddziału).Gdy odbierałem to pismo powiedział mi ,że nie potrzeba ich podpisów.Czy faktycznie? Czy takie pismo - nie podpisane osobiście przy swoim nazwisku strajkującego-daje podstawę do odliczania za wynagrodzenie?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]