Forum OSKKO - wątek

TEMAT: średia ocen
strony: [ 1 ]
Henia15-01-2003 10:22:35   [#01]
Być może moim pytaniem wywołam temat podejmowany już na forum.
Jak liczycie średnią ocen za pierwsze pólrocze- czy tylko oceny z przedmiotów okreslonych jako obowiązkowe w planie nauczania, tzn bez religii i np. drugiego języka obcego? Mamy zapis w Wew.Sys. Ocen. o liczeniu religii do średniej, obawiam się jednak,że jest to niezgodne z rozporządzeniem. Proszę o pomoc.
Jacek15-01-2003 11:05:03   [#02]

:))

znowu wypływa ten wątek, który maglowaliśmy już kilka razy.

O ile dobrze pamiętam z poprzednich wątków to można to ująć tak:

  1. rozporządzenie o ramowych plnach nauczania zmienione w ub. roku okraśla które zajęcia są obowiązkowe a religia do nich nie należy, więc nie bierzemy jej do średniej do paska na świadectwie.
  2. jeśli ktoś liczy religię do średniej ocen to może tylko zależy do czego ona mu potrzebna (bo do paska jak wyżej pisałem się nie wlicza).

Ja też mam zapis w Statucie o wliczaniu religi do średniej. Więc mogę wliczyć religię do średniej na semestr ale tylko na własny użytek np. do celów statystycznych bo tak se chcę i nikt mi tego nie zabroni.

Marek Pleśniar15-01-2003 12:34:18   [#03]

ej?

nie kręcicie coś? Z lenistwa zacytuję za klasykiem:-) (też zresztą jak widać leniwym:-)

Asia (---.jeleniag.cvx.ppp.tpnet.pl) 04.06.2002 09:44 [#02]

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=443

http://www.oskko.edu.pl/forum/katalog.php?t=38&c=6&sc=7

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=532

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=38

Marek Pleśniar15-01-2003 12:36:41   [#04]

i kurka

korzystajcie z katalogu Marka z Rz, (jest w menu górnym "Forum")

albo tu :-))))

Jacek15-01-2003 13:11:18   [#05]

korzystam ...

.. kurka z katalogu ;-))

Chodziło mi o coś innego. Przepisy prawa oświatowego definiują średnią ocen jedynie przy świadectwach, ale nic nie stoi na przeszkodzie by podczas klasyfikacji jesli któraś szkoła chce mieć takie dane statystyczne brać średnią klasy czy ucznia z religią. To są przecież wewnętrzne ustalenia szkoły jeśli do czegoś danej placówce i tylko placówce to potrzebne. Dlatego też w swoim statucie mam takie zapisy:

3.      „Uczeń, który w wyniku klasyfikacji końcoworocznej uzyskał z obowiązujących zajęć edukacyjnych średnią ocen, co najmniej 4,75 oraz co najmniej dobrą ocenę zachowania, otrzymuje świadectwo promocyjne lub świadectwo ukończenia gimnazjum z wyróżnieniem”

 i drugi

4.     Średnią ocen oblicza się ze wszystkich zajęć edukacyjnych ujętych w planie nauczania, na które uczęszcza uczeń o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej.

pierwszy określa zgodnie z rozporządzeniem z czego ma być liczona średnia na pasek a drugi pozwala na liczenie sobie średniej ze wszystkich zajęć.

i można się do tego czepić?

 :-))

beera15-01-2003 17:36:52   [#06]

Aleś to pokręcił Jacku :-)

Nigdy mi nie przyszlo do głowy takie coś :-))

Ale przyczepić się chyba do tego nie można :-)

Tylko powiedz- czy to oznacza, że dzieciak w dokumentach szkolnych ma np. średnią 4,67 ( bo z religii 2- nie wiem czy tyle wychodzi- ale hipotetycznie) i jednoczesnie w tychze dokumentach jest klasyfikowany z wyróżnieniem?

Rozumiesz- mam na mysli np. uchwałę klasyfiakcyjna i zgodność różnych szkolnych dokumentów

HenrykB15-01-2003 22:46:38   [#07]

Heniu Hani

Za Jackiem z małą uwagą:

Rozporządzenie o świadectwach

§ 6

1.  Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej uczeń szkoły dla młodzieży, który w wyniku klasyfikacji końcoworocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej dobrą ocenę zachowania, otrzymuje świadectwo szkolne promocyjne stwierdzające uzyskanie promocji do klasy programowo wyższej lub świadectwo ukończenia szkoły stwierdzające ukończenie szkoły - z wyróżnieniem, z zastrzeżeniem ust.  (...) 3.

I zastrzeżenie - nie z obowiązujących, tylko z obowiązkowych. Gdyby było z obowiązujących dopiero narobiłoby kłopotu. Religia i język dodatkowy obowiązują wszystkich uczniów. A nie są obowiązkowe w świetle rozporządzenia. Polski język... ;-)

Do średniej ani religii ani języka dodatkowego nie bierzemy. I basta.

Jacek16-01-2003 08:41:27   [#08]

Do Henia i Asi

Heniu!

Masz rację, choć u mnie stoi w statucie "obowiązujących" a nie "obowiązkowych" (przeoczyliśmy to), jednak zapis w kolejnym ustępie

4.     Średnią ocen oblicza się ze wszystkich zajęć edukacyjnych ujętych w planie nauczania, na które uczęszcza uczeń o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej.

i tak zobowiązjue nas do stosowania zapisów rozporządzenia.

Asiu!

popatrz na to z innej strony, jeśli przepisy MENiSa znowu się zmienią nie będę musiał nowelizować Statutu ;-)).

A tak poważniej to przed wejściem w życie nowelizacji rozporządzenia o ramowych planach, które określiło „obowiązkowe zajęcia” i w ślad za tym sposób obliczania średniej do paska liczyliśmy ocenę z religii do średniej ocen jak w wielu szkołach. Chodziło nam głównie o to by wspomóc nauczycieli religii i by uczeń traktował uczęszczanie na te zajęcia w podobny sposób jak inne lekcje (wiemy przecież, że są uczniowie, których rodzice zapisują na religię, bo tak wypada, co powiedzą sąsiedzi itp., ale sami nie przywiązują do tych zajęć żadnej wagi, więc co przy takim traktowaniu z ich strony będzie robiło ich dziecko na religii). Ponadto były głosy uczniów i rodziców zainteresowanych wliczaniem religią do średniej, bo uczeń jest zainteresowany, przykłada się, itp. Nie chodziło tu tylko o kościół katolicki, bo mieliśmy również Adwentystów, którzy zwracali się o to by wpisywać na świadectwo ocenę z ich zajęć religijnych na podstawie wystawionych zaświadczeń (co konsultowałem również z kuratorium i nie było sprzeciwu). Nikomu to nie przeszkadzało, a wielu było zadowolonych.

W tej chwili po zmianie przepisów nie będziemy wliczać do oficjalnych dokumentów (uchwał RP) średniej z religią (bo jest przepis). Ale w dzienniku czy załącznikach do protokołu z rady klasyfikacyjnej możemy sobie wpisać, że uczeń czy klasa miała taką średnią z religią i taką bez religii. Ale podkreślam, że będzie to wykorzystywane jedynie do celów statystyki, nie mam widocznie co robić :-).

Henia16-01-2003 08:46:09   [#09]
Dziękuję wszystkim serdecznie. Myśę, że wszyscy macie rację. Można by było
stosować inne kryteria wobec świadectw, inne dla celów statysycznych.
Moja wyobrażnia podpowiada mi jednak, że lepiej ujednolicić, ze względów czysto praktrycznych...
HenrykB16-01-2003 23:11:30   [#10]

Myśmy ujednolicili

:-)
JarTul23-01-2003 12:26:50   [#11]

W takim razie...

drugi język obcy w gimnazjum należy traktować jako przedmiot dodatkowy? ... i nie brać go pod uwagę przy obliczaniu średniej do paska?

Podobnie. W nowym LO (trzyletnim) dwa języki obce + łacina. Łacina jest zatem przedmiotem dodatkowym? ... nie powinna być brana pod uwagę przy ustalaniu średniej do paska?

JarTul26-01-2003 21:33:59   [#12]

Może ktoś coś...

pytania punkt wyżej... :-)))
Ewa z Rz27-01-2003 06:24:36   [#13]

Tak jest

To są przedmioty dodatkowe i ich nie liczymy do średniej, na podstawie której przyznaje sie świadectwo z paskiem.

fredi29-01-2004 13:34:37   [#14]
.
ewa bergtraum30-01-2004 14:12:36   [#15]

Fredi,

nie męcz!. :-) Co oznacza ta wielce znacząca kropka?. :-)))
zgredek31-01-2004 14:19:35   [#16]

Ewa

po pierwszej kropce myślałam, że Fredi niechcący napisał.

Po drugiej, że chciał cóś napisać, ale mu przerwano.

po trzeciej - na tej swojej klawiaturze, to tylko kropki pisać może;-)))))))))))

:-))))))))))))))))))))))
ewa bergtraum31-01-2004 14:45:17   [#17]

Zgredek

Znaczy się z klawiaturą klops !.

A co z Fredim?. Ty w górach i kto mu podpowie,

jak wcisnąć Ctrl+... ? :-)

No i ja nie bardzo będę wiedziała,

od czego zacząć dzień. ;-)

fredi01-02-2004 12:23:09   [#18]
Jestem w kropce. ( po studniówce)
Zola01-02-2004 14:54:40   [#19]
a co tańczyłeś kankana, na stole ;-)))

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]