Forum OSKKO - wątek

TEMAT: kwalifikacje do nauczania języka angielskiego I-III
strony: [ 1 ][ 2 ]
spiro01-05-2007 11:55:26   [#01]

Mam 2 panie, które przymierzają się do nauczania języka angielskiego w klasach I-III. Pierwsza: Certificate in Advanced English (CAE), przygotowanie pedagogiczne ale brak kursu kwalifikacyjnego w zakresie wczesnego nauczania języka angielskiego.

Druga ma FIRST CERTIFICATE IN ENGLISH (FCE), jest na 2 semestrze kolegium języka angielskiego i ma ukończony kurs kwalifikacyjny w zakresie wczesnego nauczania języka angielskiego.

Wydaje mi się, że ta druga ma pełniejsze kwalifikacje. Co wy na to?

DYREK01-05-2007 12:33:55   [#02]

wymagania minimalne

W klasach I - III - legitymowanie się świadectwem znajomości danego języka obcego w zakresie co najmniej podstawowym ( egzamin First Certificate in English)  i kursu kwalifikacyjnego w zakresie wczesnego nauczania danego języka.

ankate01-05-2007 12:36:35   [#03]
...a powiedzcie jeszcze czy licencjat - filologia angielska - daje kwalifikacje do nauczania j. angielskiego w  I-III i oddziałach przedszkolnych???
DYREK01-05-2007 12:45:39   [#04]
tak, jeżeli ma przygotowanie pedagogiczne
spiro01-05-2007 13:21:01   [#05]
DYRKU chodzi mi o uściślenie. Jest Certificate in Advanced English (CAE) a nie ma kursu kwalifikacyjnego w zakresie wczesnego nauczania języka angielskiego. Ma uczyc w klasach I-III. Czy to są wystarczające wymagania, czy musi być ten kursik?
DYREK01-05-2007 13:35:27   [#06]

Musi mieć ten kurs lub posiadać inne nadającej kwalifikacje do pracy w  klasach I-III szkoły podstawowej

np.

kurs kwalifikacyjny nauczanie wczesnoszkolne + świadectwo znajomości języka

licencjat nauczanie wczesnoszkolne + świadectwo znajomości języka

spiro01-05-2007 13:44:10   [#07]

Dzięki DYRKU. Masz u mnie pifffko!

beera01-05-2007 14:13:11   [#08]

hm...

nie musi mieć kwalifikacji wczesnoszkolnych

w tym przypadku wystarczyłoby:

Kurs + przygotowanie pedagogiczne

beera01-05-2007 14:18:06   [#09]

spiro

przeczytałam od początku twoje posty

Pierwsza: Certificate in Advanced English (CAE), przygotowanie pedagogiczne ale brak kursu kwalifikacyjnego w zakresie wczesnego nauczania języka angielskiego.

ta nauczycielka MA PEŁNE KWALIFIKACJE do nauczania j. obcego w szkole podstawowej

3. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach, szkołach i placówkach, o których mowa w § 4, posiada również osoba, która legitymuje się:

b) świadectwem znajomości danego języka obcego w zakresie co najmniej zaawansowanym - wymienionym w załączniku do rozporządzenia i posiada przygotowanie pedagogiczne

DYREK01-05-2007 21:51:23   [#10]

znajomość języka w stopniu zawansowanym tu ma rację asia #9

znajomośc języka w stopniu podstawowym tu wymagany kurs nauczanie wczesnoszkolne lub kurs kwalifikacyjny w zakresie wczesnego nauczania języka

czyli obie panie mają kwalifikacje

pozdrowienia :-)

beera01-05-2007 22:08:13   [#11]

DYRKU

na moje oko druga nie ma kwalifikacji, bo:

4. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach i klasach I-III szkół podstawowych posiada również osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia:

1) studiów magisterskich na kierunku pedagogika w zakresie nadającym kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych lub
2) studiów wyższych zawodowych:
a) na kierunku pedagogika w zakresie nadającym kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych lub
b) w specjalności nadającej kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych albo
3) zakładu kształcenia nauczycieli w specjalności nadającej kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych,

a ponadto świadectwem znajomości danego języka obcego w zakresie co najmniej podstawowym, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia, i która ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny, w zakresie wczesnego nauczania danego języka obcego.

a ta druga jest- z tego, co widzę, tylko na 2 semestrze kolegium ( chyba, ze ma inne studia, o których spiro nie napisał)

..........

dla mnie kwalifikacje ma tylko pierwsza z nauczycielek, druga nie

( dodam tez, ze uważam konstrukcję przepisow w kwestii kwalifikacji językowcow za absurdalnie niekonsekwentną)

DYREK01-05-2007 22:28:58   [#12]

Czyli  druga pani łącznie musi mieć :  First Certificate in English, ocena A lub B + kwalifikacje do pracy w klasach I-III + kurs kwalifikacyjny w zakresie wczesnego nauczania języka angielskiego

może i racja, straciłem u spiro pifffko:-)))

rzewa02-05-2007 00:07:42   [#13]

hmm...

ta pierwsza ma kwalifikacje o ile ma ukończony zakład ksztacenia nauczycieli dowolnej specjalności, a jeśli nie to niestety nie ma kwalifikacji...
beera02-05-2007 09:35:54   [#14]

oj...

 ja bardzo dokładnie widzę w Rozporządzeniu:

3. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach, szkołach i placówkach, o których mowa w § 4, posiada również osoba, która legitymuje się:

b) świadectwem znajomości danego języka obcego w zakresie co najmniej zaawansowanym - wymienionym w załączniku do rozporządzenia i posiada przygotowanie pedagogiczne,

rzewa - podaj pp do twojego twierdzenia

...........

DYREK - nie wiem, czy się spiro z tego piffka nie wycofał, jesli nie- wypijemy pól na pół

;))

rzewa02-05-2007 10:40:00   [#15]

asiu,

wystarczy zacytować całość...

ust. 3. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach, szkołach i placówkach, o których mowa w § 4, posiada również osoba, która legitymuje się:
1) dyplomem ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli w dowolnej specjalności oraz:
a) świadectwem państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia I lub II lub
b) świadectwem znajomości danego języka obcego w zakresie co najmniej zaawansowanym - wymienionym w załączniku do rozporządzenia i posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
2) świadectwem dojrzałości i świadectwem państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia I lub II.


czyli nie wystarczy żaawansowana znajomość języka (potwierdzona stosownym certyfikatem) i przyg. ped. trzeba miec jeszcze ukończony zakład kształcenia nauvczycieli
beera02-05-2007 10:55:03   [#16]

osz kurtka

taki banalny błąd

..............

no to mamy podział piffka na trzy osoby, a kwalifikacji nie ma żadna ;))

rzewa02-05-2007 10:58:45   [#17]

ale w rozporządzeniu też jest głupi błąd, bo

o pp jest napisane w pkt. 1, a po ukończeniu zakładu kształcenia nauczycieli przygotowanie pedagogiczne każdy miec musi (takiego zakladu nie mozna ukończyc bez pp)

natomiast w pkt 2 powinien byc zapis o pp, bo inaczej może byc nauczyciel bez pp, a to juz chyba curiosum...

:-(((
spiro02-05-2007 11:42:30   [#18]

Ale się namieszało.  Aż takim sknerusem to nie jestem. Chlapniemy po piwku przy okazji. Jeszcze raz o kwalifikacjach tych pań.

 Pierwsza: Studia wyższe (indologia)z przygotowaniem pedagogicznym, Certificate in Advanced English (CAE), ale brak kursu kwalifikacyjnego w zakresie wczesnego nauczania języka angielskiego. (kontraktowy)

Druga ma Studia Pedagogika Specjalna, Licencjat z teologii, FIRST CERTIFICATE IN ENGLISH (FCE), jest na 2 semestrze kolegium języka angielskiego i ma ukończony kurs kwalifikacyjny w zakresie wczesnego nauczania języka angielskiego. (kontraktowy)

beera02-05-2007 11:58:55   [#19]

sapiro- jesli są nauczycielami kontraktowymi, to wygląda na to, że cos jeszcze MUSZĄ mieć ukonczone

jakąś uczelnię pedagogiczną?

Opisz te wszystkie kwalifikacje, bo one zmienią sprawę

rzewa02-05-2007 12:37:19   [#20]
wygląda na to, że spiro napisał juz wszystko...

tak na moje oko:
1. pierwsza nie ma uprawnień do nauczania j. ang. w klasach i-3, ale po skończeniu kursu, o którym pisze spiro też nie będzie miała - będzie miała jak skończy jeszcze coś, co da jej kwalifikacje do prowadzenia innych zajęć w kl 1-3 :-? (podyplom z kz? lub katechezy?????)

2. druga ma kwalifikacje

Swoją drogą jak tak się bliżej przyjrzeć to kijowo napisane jest to rozporządzenie - zwłaszcza w tym zakresie ...
beera02-05-2007 12:46:38   [#21]

Druga tak- teraz przy tej Pedagogice ma

i jakim cudem pierwsza ma kontraktowego, skoro nie ma kwalifikacji  (uznałam, że zdobyła kontrakotwego ucząc jakiegos innego przedmiotu)

i powtórzę:
 uważam konstrukcję przepisow w kwestii kwalifikacji językowcow za absurdalnie niekonsekwentną

spiro02-05-2007 14:46:18   [#22]

Ta pierwsza nie jest moją nauczycielką. Uczyła w jakiejś szkole angielskiego i dlatego ma stopień kontraktowego.

Ta druga to pracująca w mojej szkole nauczycielka. Niestety odchodząca dyrektorka chce jakoś tak dziwnie wbrew zdrowemu rozsądkowi zatrudnić panią po indologii a zabrać angielski I-III tej drugiej. (oczywiście umowa na czas nieokreślony jak to z kontraktowym bywa). Taki trochę strzał w kolano! Martwi mnie to bo od września to ja będę kierował tym zespołem. Trzeba iść to obgadać na spokojnie z ustępującą. Potrzebowalem agumentów i je mam. Dzięki za pomoc.

OlkaW02-05-2007 22:58:36   [#23]

Pozwólcie ,że i ja zapytam o kwalifikkacje. W przypadku osoby , o której mówię wykształcenie wygląda nastepująco: 

1 wyższe zawodowe  - informatyka

2.kurs kwalifikacyjny pedagogizno- metodyczny w zakresie  nuczania jezyka angielskiego

3 zdany egzamin w zakresie znajomosci języka w stopniu zaawansowanym

4 ukończony drugi rok kolegium językowego 

Czy mam podstawę aby zatrudnić taka osobę?

rzewa03-05-2007 01:01:23   [#24]

zależy gdzie

zatrudnić i czego by miała uczyć - w kl 1-3 raczej (jak literalnie czytać zapisy rozporządzenia) nie może uczyć j. ang, ale w kl 4-6 (i wyżej) jak najbradziej.
OlkaW03-05-2007 08:18:17   [#25]
Zapomniałam dodać  - informatyka bez przygotowania pedagogicznego
Magik03-05-2007 10:36:01   [#26]
Po tych wypowiedziach mam duże wątpliwości czy ja mam kwalifikacje do nauczania informatyki w klasach od I do III....wypowiedzi na ten temat umieściłam w wątku art.20KN dla dyrektora.
Wklejam niektóre z nich:

....ja właściwie też powinnam mieć art.20 KN bo brakowało mi 5 godzin.
Uczę matematyki i informatyki w szkole podstawowej
Dyrektor dostał zgodę na informatykę w klasach I i II i III i ja mam tej informatyki uczyć.
Tyle tylko, że ja nie mam upranień do nauczania w klasach od I do III.
Co Wy na to ?
Czy ja muszę się zgodzić ?
Wiedzą, że chcę odejść na wcześniejszą emeryturę.

asia 01.05.2007 17:50 [#28]
       masz kwalifikacje do uczenia informatyki?

Magik 01.05.2007 17:51 [#29]
         Tak mam
       asia 01.05.2007 17:52 [#30]
               to masz uprawnienia do prowadzenia informatyki w klasach I-III

Magik 01.05.2007 17:54 [#31]
         Asiu dlaczego ? przecież to nauczanie zintegrowane.

asia 01.05.2007 17:55 [#32]
               ale przeciez nie bedziesz prowadziła ksztaałcenia zintegrowanego,
tylko informatykę. Masz uprawnienia do nauczania w sp, a klasy I-III są w sp :))

AnJa 01.05.2007 17:56 [#33]
        informatyka to nie naucznie zintegrowane religia czy j.obcy tez nie
beera03-05-2007 10:55:42   [#27]

niestety magiku- jesli masz kwalifikacje do nauczania informatyki w szkole podstawowej, to tym samym masz kwalifikacje do nauczania w klasach I-III

tak jak w-fista, którym ma kwalifikacje do pracy w szkole podstawowej,  ma kwalifikacje do nauczania w klasach I-III

i tak jak językowiec- jesli ma kwalifikacje do nauczania języków w SP, to tym samym ma kwalifikacje do nauczania w klasach I-III

tu omawiamy szczególne przypadki- gdy n-le nie mają kwalifikacji zgodnych, jednoznaczny do pracy w szkole( generalnie i w I-III) lecz zbliżone

Do klas I-III nie trzeba miec kwalifikacji dodatkowych- wystarczą te, które się ma po prostu do szkoły podstawowej, do danego przedmiotu i jesli ten dany przedmiot wystepuje w klasach I-III, to n-l moze go uczyć.

rzewa03-05-2007 16:46:32   [#28]

hmm...

asiu masz rację w stosunku do wszystkich n-li z wyjątkiem nauczycieli j. obcego - z tymi jest pewien problem...

Generalnie do nauczania j. obcego w przedszkolu i klasach 1-3 sp n-l oprócz znajomości języka potwierdzonej certyfikatem lub odpowiednim egzaminem, musi mieć uprawnienia do pracy z dziećmi w tym wieku - §11 ust 2 cytowanego wyżej rozporządzenia nie dotyczy nauczyciel uczących dzieci w tym przedziale wiekowym

Wg zapisów tego rozporządzenia, n-l po licencjacie czy magisterium z filologii obcej z pp nie ma kwalifikacji do nauczania j. obcego dzieci w tym wieku. I nie wystarczą mu studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny, w zakresie wczesnego nauczania danego języka obcego - musi mieć jeszcze pedagogikę w zakresie tego przedziału wiekowego... :-(

..............................
magiku - masz jak najbardziej kwalifikacje do prowadzenia zajęc z informatyki w klasach 1-3 sp

................................
olkaw - przyg. ped. jest niezbędne z wyjątkiem przypadku gdy n-l ma świadectwo państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia I lub II - wtedy wystarczy, że ma jeszcze świadectwo dojrzałości :-)
beera03-05-2007 16:59:30   [#29]

troszkę sprowokowałam Cię do tej dyskusji, bo wiedziałam, że to napiszesz:)

Popatrz, bo nie zgadzam sie z tym stwierdzeniem:
Wg zapisów tego rozporządzenia, n-l po licencjacie czy magisterium z filologii obcej z pp nie ma kwalifikacji do nauczania j. obcego dzieci w tym wieku. I nie wystarczą mu studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny, w zakresie wczesnego nauczania danego języka obcego - musi mieć jeszcze pedagogikę w zakresie tego przedziału wiekowego... :-(

Zobacz wprost na przepisy:

Podstawowe kwalifikacje do nauczania j. obcego w szkole podstawowej wynikają z par. 4 rozporządzenia:

§ 4. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w:

- szkołach podstawowych,
-posiada osoba, która:
1) ma kwalifikacje określone w § 2 ust. 1 lub § 3 pkt 2 lub 3 lub
2) legitymuje się dyplomem ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli w specjalności zgodnej z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć albo
3) legitymuje się dyplomem ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli w specjalności innej niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć, która ponadto ukończyła kurs kwalifikacyjny z zakresu nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć.

I to jest KONIEC- to są podstawowe kwalifikacje do nauczania w szkole podstawowej W TYM do klas I-III

Natomiast dodatkowo w klasach I-II, mogą uczyć nauczyciele, którzy:

3. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach, szkołach i placówkach, o których mowa w § 4, posiada również osoba, która legitymuje się:....
4. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach i klasach I-III szkół podstawowych posiada również osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia:
....

Podstawowe kwalifikacje nauczycieli to paragraf 4- także nauczycieli językowców i także nauczycieli językowców w klasach I-III

beera03-05-2007 17:05:48   [#30]

co zresztą znajduje potwierdzenie tu:

2. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w szkołach, o których mowa w § 2, z wyjątkiem nauczycielskich kolegiów języków obcych, oraz w przedszkolach, szkołach i placówkach wymienionych w § 3 i 4, z zastrzeżeniem ust. 4, posiada osoba, która:

1) ma kwalifikacje określone w ust. 1 czyli1. Kwalifikacje do nauczania języków obcych i innych przedmiotów wykładanych w języku obcym w nauczycielskim kolegium języków obcych posiada osoba legitymująca się dyplomem ukończenia:

1) studiów magisterskich na kierunku filologia w specjalności danego języka obcego lub lingwistyki stosowanej w zakresie danego języka obcego i posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) studiów magisterskich lub wyższych zawodowych ukończonych w kraju, w którym językiem urzędowym jest dany język obcy nauczany w kolegium, i posiada przygotowanie pedagogiczne.
 lub
2) legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych zawodowych:
a) na kierunku filologia w zakresie danego języka obcego lub
b) w specjalności danego języka obcego lub lingwistyki stosowanej w zakresie danego języka obcego,
    a ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
3) legitymuje się dyplomem ukończenia nauczycielskiego kolegium języków obcych w specjalności odpowiadającej danemu językowi obcemu albo
4) legitymuje się dyplomem ukończenia studiów magisterskich lub wyższych zawodowych na dowolnym kierunku (specjalności) i świadectwem państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia II lub świadectwem znajomości danego języka obcego w zakresie zaawansowanym lub biegłym, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia, a ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne.

3. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach, szkołach i placówkach, o których mowa w § 4, posiada również osoba, która legitymuje się:

1) dyplomem ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli w dowolnej specjalności oraz:
a) świadectwem państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia I lub II lub
b) świadectwem znajomości danego języka obcego w zakresie co najmniej zaawansowanym - wymienionym w załączniku do rozporządzenia i posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
2) świadectwem dojrzałości i świadectwem państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia I lub II.

4. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach i klasach I-III szkół podstawowych posiada również osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia:

1) studiów magisterskich na kierunku pedagogika w zakresie nadającym kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych lub
2) studiów wyższych zawodowych:
a) na kierunku pedagogika w zakresie nadającym kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych lub
b) w specjalności nadającej kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych albo

ankate03-05-2007 17:06:44   [#31]
Przychylam się do opinii Asi. Mam nauczycielkę po licencjacie - fil. angielska i ko mi nie kwestionowało nigdy jej kwalifikacji, chociaż uczyła od zawsze w oddziałach przedszkolnych i I-VI. Podczas egzaminu na n-la mianowanego zadawano jej pytania dotyczące pracy z najmłodszymi uczniami naszej szkoły.
rzewa03-05-2007 19:26:05   [#32]
wiem jaka jest praktyka, ale w rozporządzeniu mamy:

§11 ust. 2. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w szkołach, o których mowa w § 2, z wyjątkiem nauczycielskich kolegiów języków obcych, oraz w przedszkolach, szkołach i placówkach wymienionych w § 3 i 4, z zastrzeżeniem ust. 4, posiada osoba, która:....

[...]

ust. 4. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach i klasach I-III szkół podstawowych posiada również osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia:

Co oznacza, że te kwalifikacje, o których mówi ust 2 nie dotyczą nauczycieli przedszkoli i klas 1-3 szkół podstawowych - zastrzeżenie uczynione w treści ust. 2 wyłącza nauczycieli, o których mowa w ust. 4. Natomiast wyraz również w ust. 4 pojawia się z uwagi na treść ust. 3.

Więc albo rozporządzenie jest źle napsane (na co stawiam), albo zła jest praktyka... Ale dopki rozporządzenie ma taką a nie inna treść, praktyka jest niezgodna z nim, czyli jest łamane prawo... :-(
beera03-05-2007 19:35:29   [#33]

rzewa, w par 4

jest napisane:
ust. 4. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach i klasach I-III szkół podstawowych posiada również osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia:

co oznacza również, a nie jedynie

ankate03-05-2007 19:38:16   [#34]
Nno dobra zastanówmy się tak na logikę. Z wykształcenia jestem filiologiem rosyjskim. Na studiach uczyli nas jak wprowadzać nowe słownictwo, jak wprowadzać litery, jak uczyć czytania pisania i mówienia, czyli spokojnie umiałabym z tym wejść zarówno do klasy I jak i V czy do liceum. Myślę, że filolog angielski przygotowany jest do wprowadzania języka od podstaw jak i kontynuacji w klasach starszych. Myślę, że praca z uczniem starszym, jeśli nie miał do czynienia nigdy z danym językiem obcym, niewiele się różni od pracy z dziećmi najmłodszymi, może tym, że nie zawsze możemy się posiłkować polską pisownią, zamiast tego obrazki tak sobie myślę...
beera03-05-2007 19:39:01   [#35]

nie wiem, czemu tak to czytasz

poczytajmy kolejne ustępy:

2. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w szkołach, o których mowa w § 2, z wyjątkiem nauczycielskich kolegiów języków obcych, oraz w przedszkolach, szkołach i placówkach wymienionych w § 3 i 4, z zastrzeżeniem ust. 4, posiada osoba, która:

3. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach, szkołach i placówkach, o których mowa w § 4, posiada również osoba, która legitymuje się:

ust. 4. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach i klasach I-III szkół podstawowych posiada również osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia:

Moim zdaniem nalezy czytać to łącznie, a to dla mnie oznacza, ze kazdy kto spełnia warunki z ustepu 2, 3 lub 4 ma kwalifikacje do nauczania j. obcego w klasach I-III

rzewa03-05-2007 19:45:11   [#36]

w takim razie...

wytłumacz mi jakie znaczenie ma wyrażenie "z zastrzeżeniem ust. 4" użyte w ust. 2?????

Bo gdyby tak to czytać jak napisałaś byłyby to słowa zupełnie zbędne - tj. na pewno taki sens byłby tego, jak to przedstawiasz, gdyby tego wyrażenia tam wogóle nie było... więc???
beera03-05-2007 19:48:21   [#37]

że kwalifikacje do I-VI mają ci, ci ci

ale z zastrzeżeniem, że dodatkowo do I-III mają ci, ci i ci

...............

i zgadzam się, ze napisane to wszystko jest nienajlepiej :(

rzewa03-05-2007 20:18:49   [#38]
nie zgadzam się - z zastrzeżniem, nie oznacza dodatkowo, a z wyłączeniem... takie jest zanczenie tego wyrażena (zwłaszcza w języku prawniczym)

przy znavczeniu dodatkowo nie byłoby potrzeby tego pisać... wystarczyłoby słówko rownież - co oznacza dodatkowo, jeszcze...

A tak jest tak:
- ust 2. skoły wymienione w § 3 i 4 z zastrzeżeniem tych szkół, o których mowa w ust 4 - czyli bez tych szkół/klas

- ust 3 - dodatkowo do tego co w ust 2, ale dotyczy tylko szkół wymieninych w §3 (m. in. przedszkli i klas 1-3 sp)

- ust. 4 dodatkowo do tego co w ust 3, dotyczy tylko przedszkoli i klas 1-3 sp
beera03-05-2007 20:25:03   [#39]

W moim przekonaniu jest tak jak mowię- kwalifikacje do nauczania j. obcego w klasach I-VI są okreslone ustępem 2
i ustępem 3 i 4 wprowadza się dodatkową kategorię uprawnionych do nauczania języka ale tylko w klasach I-III

stąd też sformułowanie w ustępie 4 " posiada również"

rzewa03-05-2007 20:27:37   [#40]
to sformułowanie w ust 4 odnosi się do ust 3 -> stąd to również... :-)
ewa03-05-2007 20:33:53   [#41]

jesu

takeście rozczłonkowały te kwalifikacje, że aż se poszłam całe papierowe rozp. przeczytać ;-)

i po mojemu asia ma rację tu :-)

beera03-05-2007 20:43:26   [#42]

no

mnie się tez tak wydaje:))

...................

( nie wiem rzewa, skąd  to uznanie, że "równiez" z ustępu 4 dotyczy tylko 3- dla mnie to "również" ma szerszy charakter- bo jakby tak myśleć, to jakiego ustępu dotyczy "również" z ustępu 3?
Dla mnie trzeba łącznie czytac cały paragraf 11- tak jak się normalnie czyta)

Zak03-05-2007 21:07:39   [#43]

Wg mnie, Asia ma rację.

Z zastrzeżeniem nie oznacza z wyjątkiem. Nauczyciel języka, który posiada uprawnienia do nauczania w szkole podstawowej, ma je też do nauczania w I-III. Z zastrzeżeniem oznacza tu dodatkowo tzn. w klasach I-III nauczać języka mogą osoby posiadające przygotowanie do prowadzenia zajęć w I-III i nie muszą one zgodnie z załącznikiem legitymować się zaawansowaną znajomością języka angielskiego (CAE) lecz wystarczy im podstawowa znajomość (CFE). Stąd też zapis posiada również.

OlkaW03-05-2007 21:48:03   [#44]

Wszystkie dotychczasowe wypowiedzi przekonują mnie że takie wykształcenie, jak poniższe nie daje podstaw do nauczania języka angielskiego w szkole podstawowej

1wyższe zawodowe  - informatyka - bez przygotowania pedagogicznego oraz

2.kurs kwalifikacyjny pedagogizno- metodyczny w zakresie  nuczania jezyka angielskiego

3 zdany egzamin w zakresie znajomosci języka w stopniu zaawansowanym

4 ukończony drugi rok kolegium językowego

Dodatkowa refleksja też taka, że człowiek niepotrzebnie się trudził, by kończyć kurs i zaliczć egzaminy.Tylko ktoś po drodze tych ludzi wprowadza w błąd dając nadzieję, że nabywają kwalifikacji.

ika205-05-2007 22:29:09   [#45]

Ludu pracujący miast i wsi! Od kilku lat uczę ang. w kl. I-VI SP mając CAE + kurs kwalifik.-met. w tym zakresie. Jak dotąd nikt nie kwestionował. Po powyższej dyskusji wiem tylko, że nic nie wiem...

Jestem typowym przykładem stosowania pp w praktyce, zresztą chętnych do I-III nie ma. A te dzieciaki są super:)

Pozostaje czekać i mieć (być może tymczasową) satysfakcję. 

Ahoj przygodo! Przygodo ahoj!

Adaa10-05-2007 23:01:20   [#46]

Asia ma rację...

Paragraf 11 ma taką konstrukcje gdyz stopniuje poziom wymagań w zakresie nauczania jezyka obcego...czytac  w uproszczeniu mozna go tak :

 *w przedszkolach lub 0- III mozesz już uczyć gdy ukończyłeś:

1) studa magisterskich na kierunku pedagogika w zakresie nadającym kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych lub

2) studiów wyższych zawodowych:
a) na kierunku pedagogika w zakresie nadającym kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych lub
b) w specjalności nadającej kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych albo
3) zakładu kształcenia nauczycieli w specjalności nadającej kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych,

a ponadto świadectwem znajomości danego języka obcego w zakresie co najmniej podstawowym, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia, i która ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny, w zakresie wczesnego nauczania danego języka obcego.

**możesz uczyć  w przedszkolach ,szkole podstawowej  oraz w szkołach zasadniczych,zasadniczych szkołach zawodowych gdy posiadasz:

1)  dyplom ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli w dowolnej specjalności oraz:
a) świadectwem państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia I lub II lub
b) świadectwem znajomości danego języka obcego w zakresie co najmniej zaawansowanym - wymienionym w załączniku do rozporządzenia i posiada przygotowanie pedagogiczne, lub

2) świadectwem dojrzałości i świadectwem państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia I lub II.

***mozesz uczyć w przedszkolach, szkole podstawowej,w gimnazjach , szkołach pomaturalnych,szkołach policealnych,szkołach średnich ogólnokształcących,szkołach średnich zawodowych,liceach ogólnokształcących, liceach profilowanych, technikach i szkołach policealnych gdy posiadasz:

2)  dyplomukończenia studiów wyższych zawodowych:
a) na kierunku filologia w zakresie danego języka obcego lub
b) w specjalności danego języka obcego lub lingwistyki stosowanej w zakresie danego języka obcego,
a ponadto posiadasz przygotowanie pedagogiczne, lub

3) legitymujesz się dyplomem ukończenia nauczycielskiego kolegium języków obcych w specjalności odpowiadającej danemu językowi obcemu albo

4) legitymuje się dyplomem ukończenia studiów magisterskich lub wyższych zawodowych na dowolnym kierunku (specjalności) i świadectwem państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia II lub świadectwem znajomości danego języka obcego w zakresie zaawansowanym lub biegłym, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia, a ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne.

porównując do klasy hoteli, 
- z trzygwiazdowego moga uczyc wszedzie,
-
z dwugwiazdkowego z pewnymi ograniczeniami,
- z jednogwiazdkowego w przedszkolach i 0-III :-)

no..chyba,że rzewa mnie przekona,ze jest inaczej:-)

rzewa10-05-2007 23:08:50   [#47]
miałabyś 100% racji, gdyby w ust 2 tego paragrafu nie było wyrażenia "z zastrzeżeniem ust 4"

A tak nalezy to czytać trochę inaczej: w przpadku *** mamy możesz uczyć w klasach 4-6 szkół podstawowych,w gimnazjach , szkołach pomaturalnych,szkołach policealnych,szkołach średnich ogólnokształcących,szkołach średnich zawodowych,liceach ogólnokształcących, liceach profilowanych, technikach i szkołach policealnych gdy posiadasz:

2)  dyplomukończenia studiów wyższych zawodowych:
a) na kierunku filologia w zakresie danego języka obcego lub
b) w specjalności danego języka obcego lub lingwistyki stosowanej w zakresie danego języka obcego,
a ponadto posiadasz przygotowanie pedagogiczne, lub

3) legitymujesz się dyplomem ukończenia nauczycielskiego kolegium języków obcych w specjalności odpowiadającej danemu językowi obcemu albo

4) legitymuje się dyplomem ukończenia studiów magisterskich lub wyższych zawodowych na dowolnym kierunku (specjalności) i świadectwem państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia II lub świadectwem znajomości danego języka obcego w zakresie zaawansowanym lub biegłym, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia, a ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne.


I tu jest właśnie pies pogrzebany.

(Piszę teraz właśnie małą rozprawke na ten temat - może wtedy będzie lepiej widać tę bzdurę.
Adaa10-05-2007 23:24:14   [#48]

rzewa...dla mnie owo "z zastrzezeniem" jest pewną furtką, która zostala stworzona w momencie kiedy planowano uruchamiac kursy kwalifikacyjne dla nauczycieli nauczania zintegrowanego, w zakresie nauczania jezyka angielskiego

zapis ten pozwolił ich "właczyc" w proces nauczania j. obcego...

no ale pisz tą rozprawkę i wygrzebuj tego psa - zobaczymy:-)

ulabbr11-05-2007 09:16:47   [#49]

Jeszcze tylko ja z pytaniem :) a czy takie wykształcenie pozwala uczyć w klasach 0 - III j. ang.

1. pedagogika wczesnoszkolna z wychowaniem przedszkolnym - studia wyższe mgr

2. integracja edukacji wczesnoszkolnej z j. angielskim - podyplomowe

3. w czerwcu ukończenie II semestru N-lskiego Kolegium Języków Obcych

W poprzednim roku nie zgłosił się nikt do nauczania (miałam tylko 3 godz.) w tym roku planuję 5 godz. i ta dziewczyna podjęłaby się nauczania (pracuje w sąsiedniej szkole jako n-l n. zintegrowanego)

Proszę podpowiedzcie czy mogłabym ją zatrudnić?? (jestem początkującym dyrektorem :(  ) plizzzz pomóżcie :)

ulabbr11-05-2007 09:18:46   [#50]
Dziewczyna jest super dzieci ją uwielbiają, prowadzi też zajęcia z j. angielskiego na kursach dla dorosłych (prywatnie)
strony: [ 1 ][ 2 ]