Forum OSKKO - wątek

TEMAT: grupy mieszane wiekowo w przedszkolu - jaki zapis w statucie
strony: [ 1 ]
Benigna13-03-2007 02:12:01   [#01]
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola [...]:
§ 5. ust. 1. "Podstawową jednostką organizacyjną przedszkola jest oddział obejmujący dzieci w zbliżonym wieku, z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań, uzdolnień, rodzaju i stopnia niepełnosprawności".

Jak należy rozumieć "zbliżony wiek" w grupach mieszanych?
Czy 3-4-5-6-latki w jednej grupie nie są niezgodne z zapisem statutowym?
Chodzi mi o możliwość utworzenia takich grup, bez narażania się na uwagi o niezgodności.

Sporo mówi się o korzyściach wynikających z wychowywania dzieci w grupie mieszanej - różne wypowiedzi psychologów, pedagogów, niektórych nauczycieli.
Z drugiej strony sporo jest też uwag o uciążliwości pracy w takiej grupie - ze strony nauczycielek.
Zdarza się też niechęć rodziców dzieci starszych do przebywania z młodszymi: "te pierwsze cofają się im w rozwoju" - chociaż nie miewają pretensji o pobyt młodszych ze starszymi...

Jeśli przyjmowałyście taką organizację pracy - jak formułowałyście zapis w statucie przedszkola?
Ank13-03-2007 11:20:32   [#02]

mam w jednej grupie 25, w tym dzieci 3-(tylko kilkoro), 4- i 5-letnie a w drugiej 5- i 6-latki, ale u mnie jest to płynne i zależne od naboru w danym roku bo wynika z trudnych warunków lokalowych

praca w takiej grupie wymaga od nauczycielek faktycznie zdwojonych albo i potrojonych wysiłków bo miedzy 3- a 5-latkiem i jego potrzebami i możliwościami jest znaczna rozbieżność

nie mam innego zapisu w statucie tylko ten o zbliżonym wieku dzieci i nigdy mi tego nie kwestionowano

AnkaWa13-03-2007 11:31:35   [#03]
W moim statucie jest też tak zapisane jak u AnK (czyli wg przytoczonego przez Ciebie paragrafu), a mamy dwie grupy mieszane - 3-4 latki 4-5 latki i też nikt nie kwestionuje. Zawsze też były grupy mieszane 5-6 latki, teraz mniej sześciolatków więc jest tylko jedna zerówka. Tworząc grupę 3-4 latków możesz też uzyskac etet pomocy nauczyciela.
Sisteron02-06-2015 11:36:51   [#04]

Witam. Czy zapis w statucie  cytowany jw. wystarczy, do tego aby od nowego roku zmienić skład grup i stworzyć właśnie mieszane wiekowo. Od września mam więcej  niż 25 dzieci z jednego rocznika-obowiązku. i Rodzice, już chodzą z pretensjami. Planuję utworzyć  dwie grupy mieszane-dzieci z obowiązku rozdzielić na 2 grupy, a uzupełnić oddziały młodszymi. Wydaje mi się, że większe straty byłyby dla dzieci zostawiając całą grupę z obowiązku, a np. 5 osób umieścić w grupie maluchów? czy dobrze myślę? Kryterium podziału-musi być umieszczone w statucie?

Podrzućcie argumenty dla rodziców.

Czy coś w statucie muszę jeszcze dopisać?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]