Forum OSKKO - wątek

TEMAT: matura w liceum technicznym
strony: [ 1 ]
Rycho08-11-2002 08:05:19   [#01]

dyrektorzy (ZOLA !) szkół średnich pomóżcie, bo ja "nie siedzę w temacie", a zostałem poproszony o wyjasnienie wątpliwości.

W liceum technicznym powiedziano teraz! uczniom, że na maturze w tym roku szkolnym jako drugi przedmiot pisemnego egzaminu muszą zdawać matematykę.

We wrześniu mogli wybierać m.in. historię i j. angielski. No to niektórzy wybrali. Teraz im powiedziano, że niestety, ale będzie to matematyka.

Sięgnąłem do przepisów i ...... zgłupiałem. Bo zobaczyłem coś takiego:

Załacznik do rozp o ocenianiu dot. egzaminu dojrzałości:

2. W części pisemnej egzamin dojrzałości obejmuje dwa przedmioty:

  1) język polski - we wszystkich typach szkół i profilach kształcenia,

  2) drugi przedmiot - w zależności od typu szkoły i profilu kształcenia, z zastrzeżeniem ust. 3:

a) historię - w klasach o profilu humanistycznym liceów ogólnokształcących,

b) historię lub język łaciński - do wyboru przez ucznia - w klasach o profilu klasycznym liceów ogólnokształcących,

c) biologię z higieną i ochroną środowiska lub matematykę - do wyboru przez ucznia - w klasach o profilu biologiczno-chemicznym liceów ogólnokształcących,

d) matematykę - w klasach o profilu matematyczno - fizycznym liceów ogólnokształcących oraz w szkołach średnich zawodowych,

e) matematykę, historię, biologię z higieną i ochroną środowiska, chemię, fizykę z astronomią, geografię - do wyboru przez ucznia – w klasach o profilu ogólnym, pedagogicznym i innych profilach realizowanych w liceum ogólnokształcącym, niewymienionych w lit. a) - d),

f) matematykę, historię, biologię, biologię z innymi dodatkowymi zakresami treści programowych, jeżeli program nauczania tego przedmiotu zawiera co najmniej treści programu nauczania biologii w klasach o profilu ogólnym liceum ogólnokształcącego - do wyboru przez ucznia - w szkołach średnich zawodowych,

g) do wyboru przez ucznia - jeden z następujących języków obcych: język angielski, język francuski, język grecki klasyczny, język hiszpański, język łaciński, język niemiecki, język rosyjski, język słowacki i język włoski, a od sesji wiosennej w roku szkolnym 2002/2003 - także język portugalski i język szwedzki, (nie określono typu szkoły więc należy sądzić, że dotyczy wszystkich typów szkół?)

h) chemię lub fizykę z astronomią - w klasach z indywidualnie zatwierdzonym, rozszerzonym programem nauczania tego przedmiotu albo - do wyboru przez ucznia - przedmiot wskazany dla danego profilu kształcenia (typu szkoły).

  3. Zainteresowani uczniowie klas o profilu matematyczno-fizycznym, biologiczno-chemicznym, humanistycznym lub klasycznym w liceach ogólnokształcących oraz zainteresowani uczniowie szkół średnich zawodowych - po uzyskaniu zgody dyrektora szkoły - mają prawo wybrać inny niż przewidziany dla danego typu szkoły lub profilu kształcenia drugi przedmiot w części pisemnej egzaminu dojrzałości, zgodnie z przepisem ust. 2 pkt 2 lit. e). Wyrażenie zgody na zmianę wyboru przedmiotu należy odnotować w protokole egzaminu dojrzałości danego absolwenta.

No to jak to w końcu jest? Można coś innego w liceum tyechnicznym, czy nie można? A może liceum techniczne nie jest średnią szkołą zawodową? To wtedy czym jest? I co obowiązuje? I co z tymi językami?

Pomóżcie mi proszę wyjaśnić ten problem, bo szkoda mi tych młodych ludzi. Matura juz niedługo, a oni nie wiedzą co mają robić?

Mariola08-11-2002 08:36:52   [#02]

Rychu

o rany!
ale namąciłęś...
U nas (LO) uczniowie klasy humanistycznej pobrali matematykę na maturze,a klasy mat-fiz historię itp.
Nikt nikogo nie pytał, nie pisał do dyrektora o pozwolenie, chyba nawet nikt u nas nie zwrócił uawgi na te zapisy.
Nie wiem jak to jest w liceum technicznym tak aby było zgodnie z przepisami ale wiem ,że w moim mieście uczniowie LT powybierali także inne przdmioty na maturze, nie tylko matematykę...
A to zabiłeś ćwieka...
Spróbuję jeszcze dzisiaj popytać.

A tak naprawdę ,to po co zgoda dyrektora na zdawanie tych wszytskich przedmiotów?
Co to zmienia?
Mariola08-11-2002 08:42:34   [#03]

Rychu

a swoją drogą to przecież liceum techniczne jest śrenią szkołą zwodową...
Mariola08-11-2002 08:51:53   [#04]
...zainteresowani uczniowie szkół średnich zawodowych - po uzyskaniu zgody dyrektora szkoły - mają prawo wybrać inny niż przewidziany dla danego typu szkoły lub profilu kształcenia drugi przedmiot w części pisemnej egzaminu dojrzałości

a może dyrektor tej szkoły o której mówisz odgórnie ustalił,że nie wyraża zgody na żaden inny przedmiot  niż matematyka?
Rycho08-11-2002 09:22:07   [#05]

ja namąciłem?

zostałem poproszony o wyjaśnienie sprawy po tym jak do jednej klasy (zmnam tam kilku uczniów) liceum technicznego przyszła wychowawczyni i powiedziała, ze "przyszło pismo z kuratorium z którego wynika, że mogą zdawać tylko matematykę jako drugi przedmiot egzaminu pisemnego".

W klasie zrobił sie popłoch, bo uczniowie wcześniej wybrali inne przedmioty.

Ja, tak jak napisałem zgłupiałem po przeczytaniu przepisów na ten temat.

I teraz nie wiem:

Który przepis przyporządkować do tej szkoły?

Kto tu tak naprawdę miesza?

Kuratorium? Szkoła?

Bo przynajmniej z części przepisów wynika, że można (choćby język) zamiast matematyki. Dyrekcja żadnych oficjalnych zarządzeń, że innych nie wolno nie dawała. A może w szkole nie chce im się innych przedmiotów, to z powodu bałaganu prawnego kombinują.

Jeszcze raz proszę o pomoc wszystkich, którzy coś na ten temat wiedzą.

z góry dzięki :-)))

Zola08-11-2002 15:08:01   [#06]

sprawdze jeszcze we wtorek ,mam w szkole wizytatora ,który zajmuje sie matura - upewnię sie ,ale na logike tzn. obowiązujący regulamin to jest tak :

uczeń średniej szkoły zawodowej zdaje maturę z matemtyki ale za zgoda dyrektora moze wybrać te inne przedmioty

to tak jak w LO uczeń kasy ogólnej moze zdawać j.obcy lub historie lub biologie lub matematykę ale uczeń kasy humanistycznej tylko historie  a klasy mat-fiz matmę - za zgodą dyra może wybrac se wszystko

my zbieramy deklaracje i uczniowie wybierają to co chcą ,potem na radzie czytamy ,że np w klasie humanistycznej 10 osób wybrało historie ,7 bilogię ,5 matme itd. następnie wyrażam zgodę i taki zapis jest w protokolarzu a potem w protokołach egzaminów dojrzałości odnotowujemy ,że na podstawie paragrafu ,ust. dyrektor wyraża zgode na zmiane przedmiotu z np.matematyki na historię

Leszek08-11-2002 17:07:34   [#07]

Możesz zastosować zapisy:

f) matematykę, historię, biologię, biologię z innymi dodatkowymi zakresami treści programowych, jeżeli program nauczania tego przedmiotu zawiera co najmniej treści programu nauczania biologii w klasach o profilu ogólnym liceum ogólnokształcącego - do wyboru przez ucznia - w szkołach średnich zawodowych,

g) do wyboru przez ucznia - jeden z następujących języków obcych: język angielski, język francuski, język grecki klasyczny, język hiszpański, język łaciński, język niemiecki, język rosyjski, język słowacki i język włoski, a od sesji wiosennej w roku szkolnym 2002/2003 - także język portugalski i język szwedzki, (nie określono typu szkoły więc należy sądzić, że dotyczy wszystkich typów szkół?) ZGADZA SIĘ

h) chemię lub fizykę z astronomią - w klasach z indywidualnie zatwierdzonym, rozszerzonym programem nauczania tego przedmiotu albo - do wyboru przez ucznia - przedmiot wskazany dla danego profilu kształcenia (typu szkoły).

  3. Zainteresowani uczniowie klas o profilu matematyczno-fizycznym, biologiczno-chemicznym, humanistycznym lub klasycznym w liceach ogólnokształcących oraz  - zainteresowani uczniowie szkół średnich zawodowych po uzyskaniu zgody dyrektora szkoły - mają prawo wybrać inny niż przewidziany dla danego typu szkoły lub profilu kształcenia drugi przedmiot w części pisemnej egzaminu dojrzałości, zgodnie z przepisem ust. 2 pkt 2 lit. e). Wyrażenie zgody na zmianę wyboru przedmiotu należy odnotować w protokole egzaminu dojrzałości danego absolwenta.

Zatem nie samą matematykę musi zdawać uczeń LT.

Pozdrawiam

Rycho12-11-2002 09:14:17   [#08]

dzięki

wszystkim. Ale wątpliwości moich niestety nie rozwialiście.

Bo czym rózni się pkt. 2d tego załącznika

(d) matematykę - w klasach o profilu matematyczno - fizycznym liceów ogólnokształcących oraz w szkołach średnich zawodowych)

od pkt. 2f

(matematykę, historię, biologię, biologię z innymi dodatkowymi zakresami treści programowych, jeżeli program nauczania tego przedmiotu zawiera co najmniej treści programu nauczania biologii w klasach o profilu ogólnym liceum ogólnokształcącego - do wyboru przez ucznia - w szkołach średnich zawodowych)

???

Czy te szkoły średnie zawodowe się czymś różnią?

Z przepisów wynika, że mogą uczniowie wybierać. Ja pytam o to, czy dyrekcja szkoły może im (i tu właśnie na jakiej podstawie?) nakazać wybór tylko jednego przedmiotu (matematyki)?

Dlaczego ma byc zastosowany pkt 2d, a nie może być 2F??

Spotykam się dziś po południu z nimi. Więc proszę pomóżcie!!!

:-))))

Mariola12-11-2002 09:26:16   [#09]
3. Zainteresowani uczniowie klas o profilu matematyczno-fizycznym, biologiczno-chemicznym, humanistycznym lub klasycznym w liceach ogólnokształcących oraz  - zainteresowani uczniowie szkół średnich zawodowych po uzyskaniu zgody dyrektora szkoły - mają prawo wybrać inny niż przewidziany dla danego typu szkoły lub profilu kształcenia drugi przedmiot w części pisemnej egzaminu dojrzałości, zgodnie z przepisem ust. 2 pkt 2 lit. e). Wyrażenie zgody na zmianę wyboru przedmiotu należy odnotować w protokole egzaminu dojrzałości danego absolwenta.
Dyrekcja szkoły nie może nakazać uczniom zdawania matematyki na maturze pisemnej ale może nie wyrazic zgody na zdawanie innych przedmiotów.
Zola12-11-2002 17:34:26   [#10]
a ja wyrażam zawsze :-))
Leszek12-11-2002 17:52:48   [#11]

I słusznie Zola robisz.

Pozdrawiam

fredi24-11-2003 14:22:14   [#12]
Szukam kogoś kto mi wyjaśni jak traktujecie zajęcia fakultatywne.
Czy wpisujecie je do arkusza ocen?
zgredek24-11-2003 18:05:11   [#13]
Liceum techniczne nie jest szkołą średnią zawodową -  jest to typ szkoły średniej ogólnokształcącej o profilu zawodowym.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]