Forum OSKKO - wątek

TEMAT: "Smaczki" uzasadnienia rozporządzenia zmieniającego...
strony: [ 1 ]
JarTul12-09-2006 22:23:31   [#01]

"Powala" mnie ten fragment uzasadnienia rozporządzenia zmieniającego "rozporządzenie o ocenianiu".

 

Począwszy od najbliższej sesji egzaminacyjnej część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego i języka obcego nowożytnego będzie przeprowadzana przez dwuosobowy zespół przedmiotowy, złożony z nauczycieli przedmiotu, z zakresu którego odbywa się egzamin. Zmiany te wprowadza § 1 pkt 11 projektu rozporządzenia. Przewodniczący zespołu przedmiotowego musi być – jak dotąd – egzaminatorem wpisanym do ewidencji prowadzonej przez okręgową komisję egzaminacyjną. Nie zmienia się zasada, że jeden z nauczycieli zespołu musi być nauczycielem innej szkoły niż ta, która ukończył maturzysta. Wprowadzono natomiast nowy wymóg, że członkiem zespołu nie może być nauczyciel, który w ostatnim roku nauki uczył maturzystę. Proponowane zmiany odpowiadają na postulaty środowiska akademickiego krytykującego praktykę, że nauczyciel najpierw przygotowuje ucznia do egzaminu, a potem go egzaminuje.  

 

Równie krytycznie odnoszę się do praktyki  powszechnie praktykowanej w środowisku akademickim, że wykładowca najpierw przygotowuje studenta do egzaminu, a potem go egzaminuje i to na dodatek w JEDNOOSOBOWYM "składzie komisji".
(Chyba, że: środowisko akademickie posiada i stosuje się do "nieskazitelnych" zasad moralnych i etycznych, a nauczyciele... :-( - i to nawet w trzy- lub dwuosobowej komisji).

 

Jakoś dziwnie się czuję (będąc nauczycielem)? :-(((

mmaly12-09-2006 22:34:07   [#02]
Ja to jeszcze jestem w stanie przełknąć, mimo że jest mi bardzo przykro, że nie będę słyszał tych moich osiemdziesięciu mechaników w tym roku, jak zdają, bo ich kocham bardzo :-)
Wiem, że w sumie nie ma to wielkiego znaczenia, najwyżej utrata jakiegoś komfortu psychicznego dla nich.
Natomiast szkoda, że w innych sprawach minister ma głęboko w d... opinie wszystkich ekspertów, a tu nagle wielki obrońca autorytetu uczelni wyższych się znalazł. Jak o amnestii mówili, to nie słyszał.
W uzasadnieniu bawi mnie najbardziej strona 24: "Wejście w życie rozporządzenia nie będzie miało wpływu na rynek pracy, konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym funkcjonowanie przedsiębiorstw, oraz sytuację i rozwój regionalny". Końcówka tego zdania to w ogóle przekracza moje zdolności rozumowania.
Szok.
--
marcin.anglista.org

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]