Forum OSKKO - wątek

TEMAT: zakres obowiązków przewodniczącego zespołu
strony: [ 1 ]
annah15-10-2002 17:49:25   [#01]

potrzebuję zakres obowiązków przewodniczącego zespołu przedmiotowego i przewodniczącego zespołu samokształceniowego

czy ktoś może mi coś takiego podesłać? byłabym bardzo dźwięczna ;)

stan15-10-2002 20:07:06   [#02]
Sam szukałem, również podstawy prawnej działania i uprawnień Komisji Przedmiotów Zawodowych i jej Przewodniczącego. Wiele jest przyjmowane jako tradycja szkoły, ale...
Może ktoś gdzieś coś widział.
Pozdrawiam
stan
:-)
HenrykB15-10-2002 20:28:53   [#03]

Może to?

Ramowe statuty (na przykładzie gimanzjum)

§ 16.

  1. Nauczyciele prowadzący zajęcia w danym oddziale tworzą zespół, którego zadaniem jest w szczególności ustalenie zestawu programów nauczania dla danego oddziału oraz jego modyfikowanie w miarę potrzeb.

  2. Dyrektor gimnazjum może tworzyć zespoły wychowawcze, zespoły przedmiotowe lub inne zespoły problemowo-zadaniowe. Pracą zespołu kieruje przewodniczący powoływany przez dyrektora gimnazjum, na wniosek zespołu.

Nie słyszałem o przepisach dotyczących obowiązków przewodniczącego zespołu. Obowiązki te wynikają z celów, jakie przyświecają danemu zespołowi (określa dyrektor) Jeśli zespół nie wie po co powstał, lepiej go rozwiązać.

U nie zespoły międzyprzedmiotowe powstały oddolnie i dobrze pracują. Bez żadnych regulaminów i zakresów obowiązków - bo i po co? Plany pracy mają, bardziej dla siebie niż dla dyrektora.

stan15-10-2002 21:04:11   [#04]
Tak. Tylko, że Komisja Przedmiotów Zawodowych w szkole zawodowej, "kiedyś" miała szczególne uprawnienia np. w sprawie programów nauczania?
stan
Rycho16-10-2002 07:57:48   [#05]

obecnie przepisy nakazują ustalanie programów nauczania jedynemu obligatoryjnemu zespołowi jaki wg prawa powinien być utworzony w szkole. Naturalnym wydaje się, że przewodniczącym takiego zespołu jest wychowawca klasy.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624 oraz z 2002 r. Nr 10, poz. 96)

§ 14. 1. Nauczyciele prowadzący zajęcia w danym oddziale tworzą zespół, którego zadaniem jest w szczególności ustalenie zestawu programów nauczania dla danego oddziału oraz jego modyfikowanie w miarę potrzeb.

Oprócz tego można tworzyć inne zespoły wg upodobań i tradycji szkolnych. To co i jak będą one robić zależy od samej szkoły (dyrektora)

§ 14  2. (powyższego rozp.)Dyrektor szkoły może tworzyć zespoły wychowawcze, zespoły przedmiotowe lub inne zespoły problemowo-zadaniowe. Pracą zespołu kieruje przewodniczący powoływany przez dyrektora szkoły, na wniosek zespołu.

A uprawnienia szefów takich zespołów?

Wg mnie zależą wyłącznie od tego jak je określi dyrektor.

mitikas16-10-2002 09:34:31   [#06]

KPZ-Komisja Przedmiotow Zawodowych

Od paru lat jestem takim przewodniczacym KPZ-Mechaniczne
. Do obowiazkow moich nalezy:
organizowenie spotkan
planow pracy zespolu
opiniowaniu rozkladow
organizacja praktyk
przydzial prac dyplomowych
itp
Robimy to wspolnie a przewodniczacy ma piecze nad caloscia i przekazuje polecenia dyrekcji .
Ostatnio to sciezki edukacyjne
Moze ktos cos wie blizej ( przedmity mechaniczne)
Barla16-10-2002 14:44:13   [#07]
 mam tylko coś takiego w statucie może da sie przerobić na zadania przewodniczącego

 Cele i zadania zespołów:

Wspieranie nauczycieli i doskonalenie pod kątem realizacji treści programowych danego przedmiotu.

Analiza dopuszczonych do użytku szkolnego programów nauczania i podręczników pod kątem przydatności, celowości i zgodności zainteresowaniami potrzebami, zainteresowaniami i uzdolnieniami uczniów oraz zgodności z podstawą programową kształcenia ogólnego.

Przewodniczący zespołów przedmiotowych i problemowych współpracują ze sobą tworząc szkolny zestaw programów nauczania.

Organizowanie lekcji koleżeńskich i spotkań samokształceniowych.

Uzgadnianie szczegółowych wymagań z przedmiotów na poszczególne oceny uczniów oraz sposobów badania wyników nauczania.

Współdziałanie w organizowaniu pracowni i laboratoriów przedmiotowych.

annah18-10-2002 21:40:35   [#08]

dziękuję :)

na was zawsze można liczyć

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]