Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Konsultacja OSKKO - ocenianie i klasyfikowanie 2-08-2006
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]
beera09-08-2006 08:40:28   [#51]

albo nie- sam je da gdy przyjdzie

Może jeszcze kilka uwag o CKE i systemie weryfikacji błędów w pracy egzaminatorów?

nie wiem, bo ja niematuralna jestem:)

Majka09-08-2006 09:12:23   [#52]
1. Tak.
2.  Nie. Poziomy badają inne umiejętności.
Warunkiem ewentualnego wprowadzenia tej zmiany  jest zmiana zawartości arkuszy.
3. Nie.
Jest to wygodne logistycznie, ale tylko dwóch egzaminatorów wg mnie nie zapewnia obiektywizmu - szczególnie po 8-10 godzinach słuchania maturzystów. Poza tym wprowadziłabym możliwość nagrywania egzaminu w przypadkach  nazwijmy to "trudnych".  
4. Zdecydowanie TAK.
5,6,7 - NIE

CKE: maturzyści oglądający swoją pracę powinni robić to w towarzystwie egzaminatora danego przedmiotu, mającego w garści model odpowiedzi.
Obecna forma (wgląd do pracy bez klucza i bez eksperta) jest tworzeniem pozorów i hipokryzją.
AnJa09-08-2006 10:20:03   [#53]

jeśli to referendum - to ja:

1.Tak.
     
  2.Tak - zmiany w Rozporządzeniu o ocenianiu zmieniaja zawartośc arkusza rozszerzonego o treści z podstawowego wydłuzając czas jego pisnia o ok. 0,5 godz.
     
  3.Tak
   
  4.Nie - wyłącznie ze wzgledów organizacyjnych w małych szkołach.
     
  5.Nie rczej - wystarczy dostosować standardy z matematyki podstawowej - podobno CKE w tym roku testowała na nauczycielach przedmiotów humanistycznych taki "nowe" arkusze z matematyki - wg. znanej mi myszki doświadczalnej - były bardzo sensowne.
   
  6.Nie.
     
  7.Absolutnie nie - ze względu na poszanowanie zasad.
ola 1309-08-2006 10:26:38   [#54]

1. tak
2. nie mam zdania
3. Nie
4. Tak
5. 6. 7.  Nie

beera09-08-2006 10:30:48   [#55]
Moim zdaniem odpowiedź 5, 6 przestanie mieć pytanie, jeśli maturę bedzie zamiast świadectwem wiedzy - swego rodzaju certyfikatem - diagnozą, informacją

Czyli nie- zdał, nie zdał, lecz "osiągnął taki wynik"

Jest gdzieś w necie fajny tekst pewnego profesora na ten temat, jednak nie jestem teraz w domu i nie potrafię znaleźć...
krasnoludek zadyszek09-08-2006 10:53:20   [#56]
To i ja spróbuję, dopisując gdzieniegdzie uzasadnienie.

1. tak
2. tak, bo wydaje mi się na podstawie projektu zapisu, że rozszerzony będzie badał to, co podstawowy plus rzeczy dodatkowe.
3. nie. To jest tańsze (mniej ludzi do płacenia) i łatwiejsze do zrobienia (nie musi być człowieka z innej szkoły), ale przy parzystej liczbie egzaminatorów trudniej zdecydować w przypadku odmiennych zdań. Poza tym moim zdaniem 2 osoby to za mało - każda z nich będzie musiała (na polskim) zadać po 2-3 pytania, czyli wymyślić a vista większą ilośc dobrych pytań.
4. nie mam zdania. Nie przeszkadza mi taki zapis, ale widzę problemy techniczne, gdy np. w szkole jest tylko jeden egzaminator z angielskiego - będzie musiał siedzieć przy swoich, chyba że się wezmie kogoś z zewnątrz (a ma się nie brać już).
5. zdecydowanie nie. To absurd przecież. Chyba żeby znieśc kategorię "zdania", jak przy egzaminie gimnazjalnym: i tak absolwenci mają świadectwo ukończenia szkoły i wykształcenie srednie, a na maturze kazdy zdobywa tyle %, na ile umie, a wiadomo, że najlepsze uczelnie nie wezmą ludzi z wynikami gorszymi niż 70% itd. Kto nie idzie na studia, nie potrzebuje matury "zdanej" - jak go spytają w pracy, powie, że miał wyniki 10, 20, 15% na przykład, a pracodawca go weźmie lub nie.
6. nie. Matematyka to taki przedmiot jak inne. Wprowadzmy ją wg mądrych zasad i bez durnych wyjątków.
7. oczywiście, że nie.

Mam sama jedno pytanie, ale nie dopisuję z numerkiem, żeby nie bałaganić, poza tym jestem tu tylko niesmiałym gościem i może pytanie jest głupie:):
czy nie sądzicie, że dobrze byłoby dodać do puli przedmiotów wybieranych jako obowiązkowe jeszcze jeden - "drugi język obcy nowożytny lub język łaciński"? W szkołach kończących się maturą obligatoryjne są dwa języki obce, więc nie ma przeszkód takich jak przy historii sztuki, żeby wpisać go do zdawanych przedmiotów (równe szanse uczniów z wszystkich szkół). Zależy mi na tym ze względu na dobro humanistów, którzy (po elimincji WOSu, h. sztuki i muzyki) mają do wyboru w zasadzie tylko historię, podczas gdy przytrodnicy biologię, chemię i geografią, a ścisłowcy fizykę i chemię, nie mówiąc o obowiązkowej (a pewnie cieszącej ich) matematyce.
To tak pod rozwagę, może ktoś się wypowie? Ja bym bardzi chciała, żeby tak było, poza tym może wtedy więcej szkoł wróciłoby do łaciny - to już kamyczek do mojego ogródka:))
Jacek W09-08-2006 11:26:19   [#57]

Ale wy wcześnie wstajecie w wakacje :)

Moje typy:

1 - tak.

2 - nie - chyba, że zostaną opracowane nowe zasady konstruowania arkuszy, ale o nich trzeba zdajacych poinformować z wyprzedzeniem, tak, by wybierając poziom nie robili tego w ciemno, wiedzieli, jakich arkuszy się spodziewać. Przecież w informatorach są przykładowe arkusze. Więc najpierw informatory a potem (od 2008/09?) zmiana.

3 - tak, trójca jest doskonała, ale na dwuosobowych PZE zyskują klasy młodsze.

4 - nie. Zachwiana będzie równość szans. Z języka, z którego jest jeden nauczyciel w szkole, egzamin będzie zdawany przed zespołem złożonym w całości z nieznajomych, podczas gdy z innych języków będzie inaczej.

5 i 7 - zdecydowanie nie, 6 - już bez tego "zdecydowanie".

PS 1 Rubrykę "Uwagi OSKKO" traktujcie wyłącznie jako materiał do dyskusji (choć zawartość bliska jest moim poglądom), jeśli zarząd zdecyduje inaczej - zamieni "dezaprobatę" na "aprobatę" i bedzie :)

PS 2 Uwagi są do takiego projektu, jaki został przedstawiony. W uwagach dodatkowych natomiast można zgłosić inne propozycje. Zdecydowanie popieram tych, którzy uważają, że matura nie powinna kończyć się orzeczeniem zdał/nie zdał, tylko informacją o osiągniętych wynikach (patrz asia #55 i krasnoludek zadyszek #56).

AnJa09-08-2006 11:38:11   [#58]
krasnoludku - zapis o min. 1 członku zespołu przedmiotowego spoza szkoły pozostaje
KlaraG09-08-2006 12:06:06   [#59]

Z mojego punktu widzenia też to tak wygląda

1) - tak
2)  nie zmieniać zasad - uzasadnienie Jacka W jest wyczerpujące - po prostu brak wzorów nowych testów, na których mażna by przygotowywać młodzież;
3)  trzyosobowy PZE - obiektywizm, ranga egzaminu;
4) nie - zgadzam się z argumentami podanymi wyżej;
5,6,7 - nie

Ponadto przy organizacji procesu sprawdzania proponowałabym zwiększyć ilość weryfikatorów - np. w takich proporcjach: na 18 egzaminatorów 3 weryfikatorów (przy zachowaniu przynajmniej tych samych stawek płacowych). Oczywiście podniesie to koszt matury, ale w ten sposób weryfikator miałby mniej prac do sprawdzenia i mógłby to zrobic dokładniej. Ten system zresztą działał juz  w tym roku przy rozszerzonej maturze z polskiego i się sprawdził.
Absolutnie zgadzam się z postulatem, że matura powinna być tylko "informacją o osiągniętych wynikach (patrz asia #55 i krasnoludek zadyszek #56)".
krasnoludek zadyszek09-08-2006 12:22:59   [#60]

#58

Racja, Anja, nie doczytałam się, ze pkt 4 zostaje bez zmian. Ale nadal uważam, że nie będzie wygodna technicznie zmiana, którą proponuje MEN.
Mariola09-08-2006 13:45:53   [#61]

mam takie samo zdanie jak Majka

#52
chociaż ciągle nie jestem przekonana co do matematyki dla ogółu
z tego co wiem ciągle zmieniają się propozycje jak miałaby ona wyglądać, bo podobno nie tak jak teraz (czyli matematyka inaczej niż wszystkie inne przedmioty?-są propozycje testów a nawet trzech poziomów)
wydaje mi się, że najpierw powinna być wyjaśniona ta sprawa
DYREK09-08-2006 14:26:09   [#62]

do #41 i #42

Jestem za niepromowaniem ucznia z zachowaniem nagannyn z równoczesnym skreśleniem z listy uczniów (obowiązek nauki) lub przeniesieniem do innej szkoły (obowiązek szkolny). Ściśle należy określić za co naganne się otrzymuje ( tu przepisałem z poprzedniego projektu ).Przeniesienie do innej szkoły powinno być obowiązkiem KO. Decyzja o niepromowaniu powinna być możliwa do podjęcia, nie powinna być obligatoryjna dla RP. W wielu wypadkach warto pomóc uczniowi poprzez wstrzymania się od takiej decyzji. Dyscyplinująco wpływa także sama możliwość niepromowania i skreślenia. 

Samo niepromowanie  i pozostawienie ucznia w tej samej szkole nic nie rozwiązuje. Uważam, że będzie to martwy zapis. Rada Pedagogiczna "umożliwi" takiemu uczniowi ukończenie szkoły czyt. pozbędzie się problemu. Jeżeli pozostać ma samo niepromowanie to jestem przeciw.

 

Asia

W porzednim projekcie poprzedni minister proponował skreślenie pkt 4

§ 3.

3. Ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje:

1) formułowanie przez nauczycieli wymagań edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych (semestralnych) ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych;

2) ustalanie kryteriów oceniania zachowania;

3) ocenianie bieżące i ustalanie śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, według skali i w formach przyjętych w danej szkole;

4) przeprowadzanie egzaminów klasyfikacyjnych;

5) ustalanie rocznych (semestralnych) ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, według skali, o której mowa w § 12 ust. 2 i § 13 ust. 3;

6) ustalanie warunków i trybu uzyskania wyższych niż przewidywane rocznych (semestralnych) ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania;

7) ustalanie warunków i sposobu przekazywania rodzicom (prawnym opiekunom) informacji o postępach i trudnościach ucznia w nauce.

 

i chyba warto skreślić.

dyrlo09-08-2006 17:05:41   [#63]

No to jeszcze ja (matematyk)

1. nie mam zdania.

2. TAK

3.NIE

4. TAK

5.Zdecydowanie NIE

6. NIE

7. NIE

Jaceku W. znowu robisz doktorat i coś ankietujesz? Zestawienie będzie?

dyrlo09-08-2006 17:07:53   [#64]
Ale jestem beznadziejna nie poczytałam całości. ale moje odpowiedzi są całkiem serio.
beera09-08-2006 17:08:35   [#65]

no jak to

stanowisko robi OSKKO

to ważniejsze niż doktorat

:)

DYRKU- dz

dyrlo09-08-2006 17:10:58   [#66]
Tak, bardzo ważne. Ja tak sobie weszłam w środek i dopiero później poczytałam.
beera09-08-2006 17:12:46   [#67]
;)
beera09-08-2006 19:19:42   [#68]

CKE

Majka napisala:

CKE: maturzyści oglądający swoją pracę powinni robić to w towarzystwie egzaminatora danego przedmiotu, mającego w garści model odpowiedzi.
Obecna forma (wgląd do pracy bez klucza i bez eksperta) jest tworzeniem pozorów i hipokryzją.

Moim zdaniem powinnismy w uwagach dodatkowych przekazać nasze propozycje wobec tych procedur

Tylko Majka skrobnęła słówko, a maturalnych Was tu jest kilkoro jak widze- dopomóżcie może?

beera10-08-2006 14:25:51   [#69]

rozrzut

jest w opiniach niewielki

Obowiązkowa matematyka  Odrębność poziomu podstawowego i rozszerzonego  Dwuosobowy PZE Wykluczenie z PZE nauczyciela, który prowadził zajęcia z danego przedmiotu ze zdającymi  Świadectwo dojrzałości mimo niezdania jednego egzaminu, przy średniej min. 30%  Świadectwo dojrzałości mimo niezdania jednego egzaminu, przy średniej min. 30%, ale dopiero wtedy, gdy matematyka będzie obowiązkowa  Zmiana reguł w trakcie gry, czyli świadectwo dojrzałości mimo niezdania jednego egzaminu, przy średniej min. 30%, dla zdających w 2005 i 2006 r.
1 2 3 4 5 6 7
JW t n t n n   n
Majka t n n t n n n
AnJa t t t n n n n
ola13 t n t n n n
krasnoludek zadyszek t t n n n n
KlaraG t n n n n n n
Mariola t n n t n n n
Dyrlo t n t n n n

beera10-08-2006 14:26:54   [#70]
oczywiście tabelę przysłał Jacek W
Bogp10-08-2006 14:39:53   [#71]
1. nie
2. tak
3. nie
4. nie
5. nie
6. nie
7. nie
AnJa10-08-2006 14:52:26   [#72]
ale grupa, ze wzgledu na liczebnośc, umiarkowanie reprezentatywana

bo jakoscowo - to, uhuhu
beera10-08-2006 14:54:01   [#73]

oczywiście

wkleiłam tabelę dla wiedzy tylko- naszej

menowi damy kwestiw kluczowe w formie raczej wątliwości- pytań, a nie propozycji

Małgosia10-08-2006 15:04:43   [#74]
Czemu mi się ta tabela z Matrixem skojarzyła? No nie wiem...
AnJa10-08-2006 15:05:31   [#75]
a co to jest ten Matrix, z którym Ci się kojarzy?
Małgosia10-08-2006 15:08:24   [#76]
No bo te takie z góry na dół rządki literek spływają...
dyrlo10-08-2006 15:56:57   [#77]
Po wczorajszych zakupach jestem za obowiązkową matematyką, jeśli można to Jacku popraw. Pani w sklepie prawie lekcję dałam (chdziło o %).
zgredek10-08-2006 17:12:23   [#78]

2. i 3. - tak

pozostałe - nie

beera10-08-2006 18:29:48   [#79]

a WOSna maturze?

ludzie listy piszą do OSKKO, ze czemu o Wos się nie upominamy?

beera10-08-2006 19:11:19   [#80]

trochę zmodyfikowałam matury

Proponowana zmiana

Uwagi OSKKO

 

w § 51 w ust. 2 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

„2) w części pisemnej:

a) język polski,

b) język obcy nowożytny,

c) jeden przedmiot wybrany przez absolwenta spośród następujących przedmiotów

biologia, chemia,

fizyka i astronomia, geografia, historia,

d) matematyka,

e) język mniejszości narodowej - dla absolwentów szkół lub oddziałów z nauczaniem języka danej mniejszości narodowej."

 

 

Stowarzyszeni nie wnoszą uwag związanych z wprowadzeniem od roku szkolnego 2008/09 matematyki jako przedmiotu zdawanego obowiązkowo w części pisemnej.

Niepokoi natomiast brak WOSu wśród przedmiotów maturalnych

 

w § 53:

„a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:

1. Egzamin maturalny z przedmiotów obowiązkowych może być zdawany na poziomie podstawowym albo na poziomie rozszerzonym, z wyjątkiem przedmiotów, o których mowa w ust. 2. Wyboru poziomu egzaminu maturalnego z danego przedmiotu, w części ustnej i części pisemnej, zdający dokonuje w deklaracji, o której mowa w § 59 ust. 1.”

 

W roku 2006/2007 oraz 2007/2008 Stowarzyszeni opowiadają się za utrzymaniem dotychczasowych zasad, czyli za określeniem możliwości zdawania przedmiotów wybieranych obowiązkowo na poziomie podstawowym lub na poziomie podstawowym i poziomie rozszerzonym.

 

Konsekwencją tego stanowiska jest negatywna opinia o zmianach, które wynikają z proponowanego brzmienia § 53 ust. 1 (w szczególności § 94 ust. 3).

 

Dodatkowe uwagi:

Popieramy proponowane rozwiazanie pod warunkiem opracowania nowych zasad konstruowania arkuszy, o których zdający zostaną poinformowani z wyprzedzeniem, tak, by wybierając poziom, wiedzieli, jakich arkuszy się spodziewać. W obecnie dostępnych  informatorach są przykładowe aktualnie obowiązujące arkusze. Więc najpierw informatory a potem (od 2008/09?) zmiana.

Czas ten jest niezbędny także na szkolenia egzaminatorów.

 

w § 59:

a) ust. 2 otrzymuje brzmienie:

„2. Zdający, który zamierza przystąpić do egzaminu maturalnego bezpośrednio po ukończeniu szkoły, składa deklarację przewodniczącemu szkolnego zespołu egzaminacyjnego, o którym mowa w § 60 ust. 1, a absolwent, który ukończył szkołę we wcześniejszych latach - dyrektorowi szkoły, którą ukończył. Wstępną deklarację zdający ma obowiązek złożyć nie później niż do dnia 30 września, a ostateczną deklarację nie później niż do dnia 20 grudnia roku szkolnego, w którym zdający zamierza przystąpić do egzaminu maturalnego.",

b) ust. 4 otrzymuje brzmienie:

„4. Do deklaracji zdający może dołączyć oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych, o której mowa w art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 i Nr 153, poz. 1271 oraz z 2004 r. Nr 25, poz. 219 i Nr 33, poz. 285), w celu przekazania przez komisję okręgową wyników egzaminu maturalnego uzyskanych przez zdającego szkole wyższej, o przyjęcie do której ubiega się zdający.",

c) ust. 7 otrzymuje brzmienie:

„7. Na podstawie złożonych deklaracji i oświadczeń przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego, o którym mowa w § 60 ust. 1, sporządza informację obejmującą dane zawarte w deklaracjach i oświadczeniach, i przesyła ją pocztą elektroniczną lub na nośniku zapisu elektronicznego dyrektorowi komisji okręgowej, nie później niż do dnia 10 stycznia roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin maturalny.",

d) uchyla się ust. 8 i 9,

e) ust. 10 otrzymuje brzmienie:

„10. Przepis ust. 7 stosuje się odpowiednio do dyrektora szkoły, o którym mowa w ust. 2 i dyrektora Zespołu Szkół dla Dzieci Obywateli Polskich Czasowo Przebywających za Granicą z siedzibą w Warszawie.";

Stowarzyszeni nie wnoszą uwag do zmiany brzmienia § 59.

Proponujemy jedynie, mając na względzie zapowiadaną możliwość składania informacji, o której mowa w ust. 7, przez wypełnienie formularza on-line na serwerze komisji okręgowej, zastąpienie słów „pocztą elektroniczną” słowami „drogą elektroniczną”.

 

w § 64:

a) ust. 3 otrzymuje brzmienie: „3. W skład zespołu przedmiotowego wchodzą:

1) nauczyciel danego przedmiotu wpisany do ewidencji egzaminatorów, o której mowa w art. 9 c ust. 2 pkt 7 ustawy - jako przewodniczący;

2) drugi nauczyciel danego przedmiotu -jako członek.",

b) po ust. 4 dodaje się ust. 4a w brzmieniu:

„4a. W skład zespołu przedmiotowego nie może wchodzić nauczyciel, który prowadził zajęcia z danego przedmiotu ze zdającymi.";

 

Stowarzyszeni, popierając zmniejszenie liczby członków zespołu przedmiotowego, zwracają uwagę na problemy ze stosowaniem przepisu w szkołach, w których zatrudniony jest jeden nauczyciel danego języka obcego (w takich przypadkach zespół przedmiotowy stanowiliby w całości nauczyciele zatrudnieni w szkole innej, niż ukończył zdający). Dlatego opowiadamy się za skreśleniem ust. 4a.

 

 

§ 97 otrzymuje brzmienie:

„§ 97. 1. Zdający zdał egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych uzyskał wynik określony w § 72 ust. 2 i 3 oraz § 94 ust. 2, 3 i 6, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Zdający zdał egzamin maturalny, jeśli z jednego przedmiotu obowiązkowego, w części ustnej albo części pisemnej, nie spełnił warunków, o których mowa w ust. 1, ale ze wszystkich egzaminów z przedmiotów obowiązkowych uzyskał średnią co najmniej 30% punktów, przy czym do obliczenia tej średniej przyjmuje się, że 1% punktów uzyskanych na poziomie rozszerzonym jest równoważny 1,5% punktów na poziomie podstawowym.

3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się do osoby, której unieważniono egzamin, lub która   nie   przystąpiła   co   najmniej   do   jednego   egzaminu   z   przedmiotu obowiązkowego.";

 

 

Stowarzyszeni zdecydowanie sprzeciwiają się wprowadzeniu zapisu ust. 2 stanowiącego, że dla zdania egzaminu maturalnego nie jest wymagane zdanie wszystkich egzaminów z przedmiotów zdawanych obowiązkowo.
 Rozumiejąc częściowo argumentację zawartą w uzasadnieniu projektu ustawy („W pierwszych latach obowiązkowej matury z matematyki powinny funkcjonować też rozwiązania łagodzące skutki tego, że dla dużej części populacji zdających zadania matury z matematyki mogą okazać się zbyt trudne”) Stowarzyszeni uważają, że omawiane rozwiązanie powinno zostać wprowadzone z mocą obowiązującą od roku szkolnego 2008/09.
jednocześnie informujemy, że poprzemy projekt zmiany podejścia do oceniania matur- rezygnacji z ustalania progu zdawalności  na rzecz informacji o stanie procentowym wyniku z każdego przedmiotu

 

 

§ 4. 1. Osoby, które zdawały egzamin maturalny po raz pierwszy w roku 2005 lub 2006 i nie zdały tego egzaminu tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej albo w części pisemnej, ale ze wszystkich egzaminów obowiązkowych zdawanych pisemnie na poziomie podstawowym, a ustnie na wybranym poziomie, uzyskały średnio co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania, zdały egzamin maturalny.

2. Przepis ust. 1 nie dotyczy osób, które nie przystąpiły co najmniej do jednego egzaminu z przedmiotu obowiązkowego, lub którym unieważniono egzamin.

3. Okręgowe komisje egzaminacyjne, w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia, wydadzą świadectwa dojrzałości osobom, o których mowa w ust. 1.

 

Stowarzyszeni wyrażają zdecydowaną dezaprobatę dla wprowadzania zmiany warunków uzyskania świadectwa dojrzałości po zakończeniu egzaminów. Działania takie – naszym zdaniem – są zaprzeczeniem idei egzaminów zewnętrznych i obniżają ich rangi, są niewychowawcze, powodują obniżenie motywacji do nauki i podważają zaufanie do systemu edukacji.

zgredek10-08-2006 19:18:50   [#81]
asiu - wos jest, tylko jako przedmiot dodatkowy
beera10-08-2006 19:24:22   [#82]

o tak?

kurcze, a mi tu piszą, ze nie ma

wywalę to- dz

beera10-08-2006 19:25:12   [#83]

i zrobilam to ocenianie zachowania

Brzmienie przepisu

Uwagi OSKKO

OCENIANIE ZACHOWANIA

Uwagi ogólne OSKKO

 

Stowarzyszeni z uznaniem przyjmują działania MEN skierowane na poprawę sytuacji wychowawczej w polskich szkołach.

Niewątpliwe faktem jest, ze szkole brak jest skutecznych narzędzi możliwych do użycia wobec uczniów wykazujących niewłaściwe zachowanie.

W wielu polskich szkołach brak jest pedagogów, w nielicznych tylko zatrudnieni są psychologowie.
Uczniowie szkól nie są nadzorowani podczas dowożenia ich do szkół środkami komunikacji miejskiej.

Szkoły nie mają możliwości skanalizowania aktywności uczniowskiej poprzez organizację zajęć pozalekcyjnych , otwarcie sal gimnastycznych, czy komputerowych.

Nauczycielom potrzebne są szkolenia z przepisów prawa realnie opisujące ich uprawnienia wobec uczniów, a rodzicom rzetelna informacja na temat zakresu odpowiedzialności rodzicielskiej za wychowanie i nadzorowanie dzieci, w tym ta wynikająca z obowiązku szkolnego ucznia.

Istotnym elementem dbania o poprawę sytuacji wychowawczej w szkołach powinny być właściwie wykonujące obowiązki w tym zakresie- czyli wspomagające szkołę Kuratoria Oświaty, świadome praw szkoły i obowiązków uczniowskich oraz opracowane wspólnie i ściśle opisane procedury współpracy szkoły z policją, sadem, kuratorem sadowym i innymi ośrodkami pomocy.

 

Poprzemy każdą inicjatywę MEN skierowaną na opisane wyżej obszary.

 

Jednocześnie wyrażamy dezaprobatę dla rozwiązywania problemów wychowawczych ucznia poprzez pozostawianie go w klasie na kolejny rok szkolny.

Uważamy, że wobec ucznia, który wykazuje naganne zachowanie,  należy użyć skuteczniejszych i natychmiastowych środków, od powszechnie stosowanych metod wychowawczych przez nauczycieli, poprzez sięgnięcie do pomocy psychologa i pedagoga szkolnego i zewnętrznego (z wprowadzonym przepisami prawa zapisem o przymusowym poddaniu się tej pomocy, bez uzależniania jej od zgody rodzica), poprzez oddziaływanie wynikające ze współpracy szkoły z policją, sądem i innymi instytucjami, włącznie z możliwością zawieszenie ucznia w prawach ucznia, przeniesienia ucznia do innej szkoły, nauczania go w trybie nauczania indywidualnego, a nawet wykreślenia z listy uczniów.

 

 

 

 

6. Ocena klasyfikacyjna zachowania nie ma wpływu na:

1)         oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych;

        2) promocję do klasy programowo wyższej lub ukończenie szkoły, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.     

7. Rada pedagogiczna może podjąć uchwałę o niepromowaniu do klasy programowo wyższej lub nieukończeniu szkoły przez ucznia, któremu po raz drugi z rzędu ustalono naganną roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania.

8. Uczeń, któremu po raz trzeci z rzędu ustalono naganną roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej, a uczeń najwyższej programowo klasy w danym typie szkoły nie kończy szkoły.

2. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej (na semestr programowo wyższy), jeżeli ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, uzyskał roczne (semestralne) oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, § 13 ust. 7 i 8 oraz § 19 ust. 10.     

 

 

UWAGI OSKKO dotyczące zapisu:

 

Prosimy o ścisłe określenie użytego sformułowania „ z rzędu”

Czy to określenie dotyczy każdych kolejnych lat szkolnych?

Jeśli tak, to konsekwencją będzie:

1. konieczność składania podczas rekrutacji świadectw z kilku klas szkoły niższego rzędu i idąca za tym konieczność zmiany Rozporządzenia w sprawie naboru,

2. Bezzasadna będzie argumentacja użyta w uzasadnieniu  do wprowadzonych zmian dotycząca celowości i długofalowości podejmowanych wobec ucznia środków wychowawczych wobec przerwania ich ciągłości w związku ze zmiana szkoły,

Jeśli zapis dotyczy tylko szkoły danego typu:
sytuacja, gdy uczeń otrzyma po raz trzeci z rzędu naganną ocenę zachowania dotyczyć będzie ostatniej klasy szkoły, co w znacznym stopniu stawia pod znakiem zapytania chęć RP do pozostawienia ucznia w szkole na kolejny rok szkolny.

 

 

W związku z tym negatywnie opiniujemy proponowane zmiany

 

§ 30. 1. W klasie VI szkoły podstawowej jest przeprowadzany sprawdzian poziomu opanowania umiejętności, ustalonych w standardach wymagań będących podstawą przeprowadzania sprawdzianu w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej, określonych w odrębnych przepisach, zwany dalej „sprawdzianem”.

 

Uwagi OSKKO:

Proponujemy konsekwentnie włączyć w treści sprawdzianu wiadomości i umiejętności z wybranego języka obcego

2. /od 1 września 2008 r./ W klasie III gimnazjum jest przeprowadzany egzamin obejmujący:

1) w części pierwszej - wiadomości i umiejętności z zakresu przedmiotów humanistycznych;

2) w części  drugiej  - wiadomości i umiejętności   z zakresu   przedmiotów
matematyczno-przyrodniczych;

3) w części   trzeciej   -   wiadomości i umiejętności   z zakresu   wybranego
języka obcego nowożytnego,

ustalone w standardach wymagań będących podstawą przeprowadzania egzaminu w ostatnim roku nauki gimnazjum, określonych w odrębnych przepisach, zwany dalej „egzaminem gimnazjalnym".

 

 

Z uznaniem przyjmujemy proponowane zmiany

zgredek10-08-2006 19:26:19   [#84]

nie wywalaj, bo oni chcą wos jako obowiązkowy - do wyboru

a jesli chcielibyśmy go zostawić, to jakieś uzasadnienie by trzeba

ja nie umiem tego uzasadnić:-(

beera10-08-2006 19:27:30   [#85]

DYRKU?

a czemu w zasadzie to wykleslenie Ci pasuje?

W porzednim projekcie poprzedni minister proponował skreślenie pkt 4

§ 3.

3. Ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje:

4) przeprowadzanie egzaminów klasyfikacyjnych;

 

i chyba warto skreślić

 

Nie zebym jakoś się upierala, ale nie wiem jaka argumentację podać?

zgredek10-08-2006 19:28:11   [#86]
zresztą prawdę powiedziawszy to ten wos zniknął już wcześniej - obecna zmiana w obowiązkowych to tylko matematyka z wybranego obowiązkowego na obowiązkowo zdawany
beera10-08-2006 19:29:38   [#87]

co do WOS- to ja tym bardziej nie umiem uzasadnić

Moze anja? bo on historyczny jest?

Bo nie wiem, mam grać, czy nie?;))

beera10-08-2006 19:37:28   [#88]

aha

i co do tego pozostawienia na drugi rok- dodam, ze czemu innemu sluzy i nie zgadzamy się na karanie srodkiem, ktory szkola wykorzystuje jako kolejną szansę dla ucznia- zapomnialam dopisać

DYREK10-08-2006 20:54:09   [#89]

asia

Jezeli z nagannym uczeń pozostawał na drugi rok (naganne miał otrzymać za opuszczenie ponad 50% zajęć) to skreślenie zapisu o egzaminach klasyfikacyjnych miało sens. Jezeli wyrażamy dezaprobatę dla pozostawienia na drugi rok to skreślenie stało się bezprzedmiotowe.

 

A uzasadnienie z #83 dotyczące oceniania zachowania jest bardzo dobre.

krasnoludek zadyszek10-08-2006 21:12:29   [#90]

do WOSu

Ja też bym chciała, żeby wrócił do obowiązkowych, choć bardziej zależy mi na drugim języku. O to nikt się nie upomina? A możecie o tym też napisać, proooszę? Uzasadnienie (do wosu też sie nadaje) spróbowałam sformułować w # 56.
AnJa10-08-2006 21:54:14   [#91]
po wywołaniu do tablicy, w kwestii wos:
- jestem za pozostawieniem jako przedmiot dodatkowy:
1. mało godzin - 2 w ramówce w klasie bez rozszerzeń,
2. wg szkolnej tradycji - michał to jest,
3. podstawa bełkotliwa,
4.programy nauczania naznaczone ideologią(rózną - w zaleznosci od programu),
5. brak fachowców uczących tego przedmiotu(historycy,politolodzy, ekonomisci, socjologowie),
6.brak fachowców w CKE i OKE (j.w.) ,
7. zamieszanie w nomenklaturze skutkujące pytaniami niezrozumiałymi dla zdających uczącychsię z innego poręcznika, niż przeczytał go autor zadań maturalnych

bez wywołania, w kwestii 2 jezyka:
- to 2 godziny tygodniowo w ramówce, teoretycznie jako początkowy
jeśli chodzi o nabicie kabzy na korkach jezykowcom - może byc i obowiązkowy - ale oczywiście jestem przeciw
asia4010-08-2006 22:04:10   [#92]

WoS

Wszystkimi palcami jestem za zostawieniem WoS-u w grupie przedmiotów obowiązkowych. Argument przedstawił krasnoludek zadyszek w #56 (humanistom zostanie już tylko historia jeżeli nie będzie WoS).

Zresztą nie tylko humanistom: w tym roku w mojej szkole (T + LP) WoS był na drugim miejscu (po geografii) pod względem popularności wsród maturzystów. I zdecydowana większość wybierała WoS jak przedmiot obowiązkowy. A szkoła kształci w bardzo niehumanistycznych zawodach.

A i dotychczasowa zdawalność WoS powinna zadowolić nasze władze :-)

krasnoludek zadyszek10-08-2006 22:05:00   [#93]

AnJa

Ale przeciez obowiązkowy nie oznacza, że TRZEBA to wybrać, tylko że można, tak samo jak fizyke, biologię, geografie itd.
Mnie chodzi tylko o danie możliwości zdania matury np. na zestawie polski, matematyka, angielski, francuski, a nie polski, matematyka, angielski, historia jeśli ktoś wybiera się potem na lingwistykę stosowaną na przykład.
AnJa10-08-2006 22:13:53   [#94]
hmmm

faktycznie - przy jezykowcach jest pewien problem -ale jeśli historię czy geografie Europy poznaja tacy lingwisci to chyba im nie zaszkodzi

bardzo prosze nie wciskac mi kitu, że wos to przedmiot humanistyczny - dobrze?:-)
krasnoludek zadyszek10-08-2006 22:21:59   [#95]
Nie zaszkodzi, ale po co uczyć się takiej pamięciówki dużej, skoro zna się naprawde dobrze dwa języki i nie można nijak tego wykorzystac na maturze?
A poza tym ja chcę tam miec opcję "drugi język nowożytnyalbo łacina", no, bądzcie ludźmi, kogo będę uczyć, skoro i uczniowie, i dyrektorzy kładą nacisk na przedmioty możliwe do wyboru w częsci obowiązkowej, niedługo olimpiadę z łaciny będą pisac dzieci z trzech szkół w Polsce, bo wszędzie ją wycofują. Zła jestem. U nas w instytucie musimy robić trzy grupy początkujące na I roku i ledwo da się uzbierac garstka zaawansowanych.
Przepraszam za rozżalenie, ale jeśli władze z jednej strony trąbią o roli humanistyki, wychowaniu patriotycznym, zwiększeniu liczby godzin polskiego, a potem nie dają szansy pokazac młodzieży, jak silnie jesteśmy związni z kręgiem śródziemnomorskim i żesmy kulturowo sroce spod ogona nie wypadli, to mnie to wkurza.
AnJa10-08-2006 22:33:51   [#96]
mozna wykorzystać - zdając jako dodatkowy

historia nie jest pamieciówą - chyba, że się na gupka nauczyciela trafiło - ale to wyjdzie samo, bo po takim gupku dziecaki kiepsko maturę zdadza

po łacinie to tego kręgu kultury się za bardzo nie zauwazy - zwłaszcza jak się gupka łacinnika spotka, co słowka i konstrukcje oraz maksymy ( a tego się nie zauwazy, bo maturę się zda spiewająco)

przy historyku nie - głupku: i kręgi kulturowe wyjdą, i wychowanie patriotyczne i matura

powazniej - krasnoludku:szkolna  historia, na ktora jesteś uczulona jako i ja - powoli staje się historią (na szczęscie)
krasnoludek zadyszek10-08-2006 22:55:10   [#97]
Ja lubię historię, sama na maturze ją zdawałam, na studiach też się pojawiała w przelocie:) Ale masz całkowitą rację co do hitoryka idioty. Ale mimo to nikt nie mówi, ze historia powinna być "ukarana" niedopuszczeniem do matury, podczas gdy łacina jest. A słówka i konstrukcje to tylko rusztowanie, taki szkielet, na którym buduje się umiejętnośc otwarcia innego świata, bardzo tracącego w przekładach. Bo jak wyjaśnić po polsku wieloznacznośc róznych pojęc, jak pozwolić zrozumieć, dlaczego dla Mickiewicza Wergiliusz był przyjacielem itd. Robię to jakoś, staram się, na polskim, ale te dzieci, które nie uczą się łaciny, szybko napotykają na barierę nie do przejścia. Łacina to nie jest martwy język i zmora deklinacyjno-koniugacyjna... To jest nasze bogactwo, nasz związek z Europą (która nota bene łaciny się uczy chętnie, a Stany jeszcze bardziej).
Jakaś się pompatyczna zrobiłam w tej nocnej porze... Zmykam spac chyba. Ale może jednak pojęczec MENowi o łacinie, co?
AnJa10-08-2006 23:07:34   [#98]
a jęcz - dla mnie tam łacina może byc, jak musi

tulko z tą przyjaznią między Mickiewiczem a Wegriliuszem to nie przeginaj - Mickiewicz był wprawdzie nieźle porąbany, ale nekromantą chyba nie był...
zgredek10-08-2006 23:08:55   [#99]

nie jestem pewna tego co napiszę, ale tak mi się wydaje:

egzaminy na studia ma zastąpić matura - w takim razie przedmioty zdawane obowiązkowo to powinny być przede wszystkim takie przedmioty, które punktowane są przez uczelnie

ile uczelni bierze pod uwagę wos lub łacinę?

(nie mam pojęcia, więc pytam)

----------------------

dlaczego zatem uczniowie wybierali wos - teraz, gdy w obowiązkowych?

a tu sobie odpowiem - bo 2 godziny w cyklu to teoretycznie mało wiedzy do opanowania;-)

Majka10-08-2006 23:14:28   [#100]
WOS?
Prawo (we wszystkich odmianach), stosunki międzynarodowe, politologia i inne takie socjologie  (praktycznie wszystkie humanistyczne wydziały)
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]