Forum OSKKO - wątek

TEMAT: jeszcze o ocenie pracy dyrektora
strony: [ 1 ]
lama17-06-2006 22:53:22   [#01]

 

dyrektor stara się o stopien awansu (na dyplomowanego) - potrzebna mu w związku z tym ocena pracy. Napisał taką samoocenę i na radzie pedagogicznej jego zastępca przedstawia ją wszystkim zgromadzonym.

Rada pedagogiczna powinna taka ocenę zaopiniowac (pozytywnie lub negatywnie). Dyrektor na czas głosowania opuszcza sale ( zeby nikogo nie krępować)

Czy to powinno być jawne czy tajne głosowanie?

JarTul17-06-2006 23:52:54   [#02]

lama

KN art. 6a
ust. 6. Oceny pracy dyrektora szkoły oraz nauczyciela, któremu czasowo powierzono pełnienie obowiązków dyrektora szkoły, dokonuje:

1) organ sprawujący nadzór pedagogiczny w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę, jeżeli organ prowadzący szkołę nie sprawuje nadzoru pedagogicznego;
2) organ prowadzący szkołę, jeżeli równocześnie sprawuje nadzór pedagogiczny nad szkołą.

ust. 7. Organy, o których mowa w ust. 6, dokonują oceny pracy dyrektora szkoły po zasięgnięciu opinii rady szkoły i zakładowych organizacji związkowych działających w tej szkole. Przy ocenie pracy dyrektora przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Zwykle:
1. Oceny pracy dyrektora dokonuje KO.
2. KO dokonuje oceny w porozumieniu z organem prowadzącym.
3. KO zwraca się do zakładowych organizacji związkowych z prośbą wyrażenie opinii o pracy dyrektora. Organizacje te samodzielnie powinny przygotować opinię na piśmie i przekazać ją do KO.
4. KO zwraca się do Rady Szkoły z prośbą wyrażenie opinii o pracy dyrektora. Rada Szkoły samodzielnie powinna przygotować opinię na piśmie i przekazać ją do KO.
5. Jeżeli w szkole nie działa RSz, to jej kompetencje przejmuje Rada Pedagogiczna. Rada Pedagogiczna przygotowuje, a nie dyrektor, opinię na piśmie i przekazać ją do KO.

Moim zdaniem opinia może zawierać sformułowanie (Chociaż na temat formy opinii było sporo dyskusji na forum.) i mieć postać uchwały RP:
RP wyraża pozytywną/negatywną opinię o pracy dyrektora + powinna zawierać chociaż krótkie uzasadnienie.

6. Jeżeli zachodzi przypadek pkt 5, to sposób głosowania zależy od regulaminu RP.

Ale, jeżeli chodzi o sposób głosowania, zacytuję za Antonim Jeżowskim [http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=4543&st=0]:

I sprawa tajności głosowania. Konstytucja Rzeczypospolitej w wielu miejscach podkreśla jawność życia publicznego, wyrażającą się m.in. w jawności pracy wszelkich organów. Jawność ta może być ograniczona tylko w drodze ustawy. Ustawa o systemie oświaty nie zawiera upoważnienia do utajniania jakiegokolwiek głosowania, chyba, że byłyby to sprawy z zakresu objętego np. ustawą z 22 stycznia 1999 roku o ochronie informacji niejawnych (DzU nr 11 poz. 95 ze zm.) lub innych ustaw. Ustawa o systemie oświaty nie daje RP upoważnienia do utajniania głosowań wychodzących poza przepisy zawarte w przepisach prawa powszechnie obowiązującego. Jeżeli więc w jakimkolwiek regulaminie pracy RP jest zapis o utajnianiu głosowania, jest on niezgodny z Konstytucją i ustawami, to oznacza, że z mocy prawa jest on nieważny. Natomiast członków RP obowiązują postanowienia art. 43 ust. 3 uoso: „Nauczyciele są zobowiązani do nieujawniania spraw poruszanych na posiedzeniu rady pedagogicznej, które mogą naruszać dobro osobiste uczniów lub ich rodziców, a także nauczycieli i innych pracowników szkoły lub placówki.”

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]