Forum OSKKO - wątek

TEMAT: praca na roli
strony: [ 1 ][ 2 ]
irsila18-04-2007 20:03:42   [#51]
Jeśli da się, to róbcie wszystko, aby sobie pójść na wcześniejsza emeryturę.
Tym bardziej jak kto nie ma już zdrowia.
Jestem już na niej i sobie chwalę.
Ponoć będzie gorzej, a kto wytrzyma do 60 w szkole? trudno mi sobie wyobrazić!
Nie ma się co śmiać z pracy na roli.
Jeśli kto pochodzi z terenów rolniczych, to świetnie to rozumie.
Ja naprawdę byłam wzywana w wakacje do zbioru owoców w internatowym ogrodzie.
Ludzie byli gospodarni, hodowali nawet świnie w jakimś tam chlewiku, wykorzystując resztki z obiadu!
Teraz nie do pomyślenia, ale tak było.
Pamiętam, że nawet byłyśmy z lekcji jednego dnia zwolnione, aby pomagać przy świniobiciu!.
Nie wykorzystałam tego do emerytury, ale jestem za.
Pozdrawiam.
Alutok19-04-2007 08:29:30   [#52]
Kto jeszcze do stażu pracy zaliczał pracę na roli w czasie wakacji i ferii zimowych. Nikt więcej poza BBS5B nie zaliczał? Może jednak ...
Alutok19-04-2007 17:04:58   [#53]
Odezwijcie się!! Wywoływani do tablicy...
Alutok21-04-2007 08:14:48   [#54]
Może ktoś dziś napisze coś ...
Jasiu21-04-2007 17:29:59   [#55]

A czy można zaliczyć pracę na roli do emerytury bez przejęcia tego gospodarstwa w spadku do dalszej pracy?

Czy też konieczne jest przejęcie gospodarstwa?

Po trzecie - Czy musi to być gospodarstwo rodziców czy może być dziadków, a świadkowie potwierdzają pracę?

elrym21-04-2007 19:01:05   [#56]

nie musisz mieć gospodarstwa na własność aby doliczyć tę pracę do ogólnego stazu, ale jeżeli nie masz określonego areału poswiadczonego aktem notarialnym, to nie mozesz z tego tytułu, po doliczeniu, otrzymać jubileuszówki. świadków musi być 2 z tej miejscowości, w której położone było gospodarstwo i muszą być od Ciebie starsi (min.o 1 dzień)

nie wiem, czy zbyt jasno to wytłumaczyłam?

nalix22-04-2007 08:04:59   [#57]

znowu pasionkowe

Pasionkowe dolicza się do stażu emerytalnego jako okres nieskładkowy, nawet jeśli się nie przejęło tego gospodarstwa. Wystarczy, że było to gospodarstwo rodziców.
Alutok22-04-2007 11:40:38   [#58]

Może się komuś przyda (choć wątpię)

 

USTAWA z dnia 20 lipca 1990r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy

 

Art. 1. 1. Ilekroć przepisy prawa lub postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy, okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy, do stażu tego wlicza się pracownikowi także:

 

1) okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka,

 

2) przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,

 

3) przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

 

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli w myśl danego przepisu lub postanowienia do stażu pracy wlicza się tylko okresy zatrudnienia w danym zakładzie pracy, w określonej branży albo okresy pracy na określonych stanowiskach lub pracy wykonywanej w szczególnych warunkach.

 

Art. 2. Okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, o których mowa w art. 1, nie wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego lub innego świadczenia przysługującego z upływem roku pracy lub okresu krótszego niż jeden rok.

 

Art. 3. 1. Na wniosek zainteresowanej osoby właściwy urząd gminy jest obowiązany stwierdzić, zgodnie z art. 1, okresy jej pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, wydając stosowne zaświadczenie w celu przedłożenia w zakładzie pracy.

 

2. Jeżeli organ, o którym mowa w ust.1, nie dysponuje dokumentami uzasadniającymi wydanie zaświadczenia o pracy zainteresowanej osoby w indywidualnym gospodarstwie rolnym, zawiadamia ją o tej okoliczności na piśmie.

 

3. W wypadku, o którym mowa w ust. 2, okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym mogą być udowodnione zeznaniami co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne.

 

Art. 4. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1991 r.

 

 

jzzg22-04-2007 20:06:49   [#59]
Ale jest jeden problem jeszcze, o którym jakoś nikt nie wspomina: Ile najmniej tego pola może być, żeby można było zaliczyć ten okres. Podobno w różnym czasie były różne definicje gospodarstwa rolnego i różne areały, które pozwalały na zaliczenie.
Alutok22-04-2007 21:02:31   [#60]
Tak. Zgadza się. Masz jzzg rację. Urzędnik gminy powinien to wiedzieć.
Magik23-04-2007 19:13:48   [#61]
Z praca na roli już chyba nie będę miała problemu , przepracowałam rok dłużej i chyba mi wyjdzie emerytura.
Chciałam jednak jeszcze zapytac o jedną sprawę:

jeśli ja złożę sama wniosek o emeryturę nie przez zakład pracy to czy ZUS powiadomi o swojej decyzji zakład pracy ?
DYREK23-04-2007 19:39:28   [#62]

wniosek można złożyć samemu ( nie podaje się wtedy danych pracodawcy)

wniosek zawsze składa wnioskodawca ( pracodawca nie może odmówić pomocy przy przygotowaniu wniosku)

ZUS nigdy nie powiadamia pracodawcy ( nawet jak wniosek jest złożony  przy pomocy pracodawcy )

Alutok25-04-2007 19:01:07   [#63]

Kto jest DOMOWNIKIEM w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin?

jokada25-04-2007 20:30:40   [#64]
Albo nie zrozumiałam elrym, albo u nas  inaczej się czyta prawo. Otóż ja nie odziedziczyłam ani centymetra ziemi i nawet nie mam na własność ani milimetra, to pracę na roli (2 lata) mam zaliczoną do jubileuszówki (w oparciu o jakiś przepis mówiący o zatrudnieniu w gospodarstwie r-ców na podstawie umowy nieformalnej), natomiast w kadrach mówiono mi, że jeśli nie dziedziczę żadnej ziemi, to ZUS mi nie zaliczy tych lat do emerytury. Czyli odwrotnie niż pisze elrym. Nie mam pod ręką tego przepisu, ale jak komuś potrzebny, to odszukam w papierach.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ][ 2 ]