Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Zatrudnienie dyrektora
strony: [ 1 ]
Konto zapomniane30-03-2006 23:40:31   [#01]
Proszę pomóżcie! Czy po zakończeniu 5 letniego okresu zatrudnienia na stanowisku dyrektora szkoły osoba automatycznie zostaje nauczycielem prowadzonej do tej pory szkoły, czy też może dalej być zatrudniona, ale nie musi. Czy znacie jakieś przepisy, które to normują? Wydaje się, że osoba, która przed rozpoczęciem dyrektorowania pracowała w danej szkole, kontynuuje ją na tamtym stanowisku pracy. Jaka jest jednak sytuacja dyrektora, który przystąpił do konkursu nie będąc nauczycielem danej szkoły?
jxg30-03-2006 23:45:28   [#02]
teraz jednak już jest nauczycielem tej szkoły i jest w niej nadal zatrudniony,

podejrzewam, że pytasz dlatego, że brakuje godzin, czy tak?
Jacek30-03-2006 23:49:57   [#03]
Zeby zostac dyrektorem szkoły najpierw trzeba byc tam zatrudnionym. Czyli jak startowales do innej szkoły i wygrałeś konkurs to najpierw Cię zatrudniono jako nauczyciela, obnizono (z reguły) wynmiar godzin i powierzono funkcje dyrka. Jak kończysz kadencje to jestes nauczycielem tej szkoły a nie tej z któej przybyłeś. A co do zatrudnienia to róznie bywało i tak, że dyrek nie wygral i musial odejść z art 20 bo nie było godzin dla niego.
John31-03-2006 00:21:22   [#04]
hmmmm to prawda o ile osoba po wygranym konkursie (dot. osob, ktore przyszly z zewnatrz) dopilnowaly tego, aby był przeniesiony z innej placówki. W momencie jeżeli nie został przeniesiony to po 5-letniej kadencji wraca na miejsce poprzedniej pracy, chyba że nowy dyrektor znajdzie godziny dla odchodzącej osoby i będzie ją nadal chciał....
Jacek31-03-2006 00:51:36   [#05]
to jak ten dyrek bylby zatrudniony bez przeniesienia
Viola231-03-2006 07:34:57   [#06]

nie wiem dokładnie jak, ale ja też zostałam dyrektorem "z zewnatrz", moja pani naczelnik dopilnowała, aby po wygranym konkursie (w maju), poprzedni dyrektor przed przejściem na emeryture (koniec sierpnia) przyjął mnie w nowej placówce poprzez mianowanie. była zachowana cała procedura - wydaje mi sie, że tzreba tego sobie pilnować.

ewa31-03-2006 09:24:08   [#07]
ano trzeba
beera31-03-2006 09:26:15   [#08]

yhm

mogło się zdarzyć, ze dyrektor nie został przeniesiony do szkoły, w ktorej wygrał konkurs

i otrzymał powołanie na 5 lat od OP

i koniec

po 5 latach nie jest pracownikiem tej szkoły

DYREK31-03-2006 09:34:10   [#09]

a w poprzedniej jest jeszcze zatrudniony? Czy korzystał tam z urlopu bezpłatnego na czas pełnienia funkcji dyrektora w innej szkole ?

Jeżeli  dyrektor sam nie dopilnował swoich papierów to teraz ma problem.

rzewa31-03-2006 10:38:09   [#10]
nie może dostać powierzenia jak nie jest zatrudniony w szkole, w której dyrektoruje

Ja zostałam dyrkiem  będąc na bezrobociu - OP zatrudnił mnie przez mianowanie (po konsultacji w KO) w szkole (sic!) i powierzył stanowisko.

Natomiast to czy dyrek pracuje po zakończeniu kadencji czy nie zalezy od niego - od przygotowanego przez niego arkusza organizacyjnego. Jeśli kadencja się kończy, a dyrek przewidzi dla siebie tylko pensum dyrektorskie - to jest równoznaczne ze zwolnieniem sie z pracy (chyba, ze nowemu uda się tak zmienic arkusz, że dyrek zostanie :-)).
Natomiast, jeśłi przygotuje arkusz z sobą jak n-lem (pełne nauczycielskie pensum), a przewidzi do zwolnienia inna osobę i wręczy wypowiedzenie, to nie ma siły by dalej (chociaż rok) nie pracował...
beera31-03-2006 11:02:39   [#11]

mogł Cię zatrudnic, bo:

wyrok NSA w Rzeszowie z 9 maja 1995 r. Sygn. SA/Rz 901/95 (OSS 1996/1/7) tej treści:

"Zarząd gminy jest uprawnionym organem gminy do zatrudniania dyrektora szkoły gminnej i realizowania innych uprawnień związanych z tym stosunkiem pracy, m.in. udzielania dyrektorowi urlopu bezpłatnego."

i inne- bardzo interesujace wypowiedzi Antoniego:

Antoni Jeżowski 01.08.2004 14:01 [#16]
Dyskutujemy,

dyskutujemy, dyskutujemy... i fajnie... tylko czy o tym samym... Uporządkujmy może terminologię:

funkcja to [zwykle] awans poziomy, bywa [na ogół tylko] z bezpośrednich wyborów - wójt, prezydent, poseł, ale i minister, i marszałek - prawo precyzuje, kiedy jest to funkcja [publiczna - na ogół]. Dla jej to sprawowania udzielany jest w podstawowym miejscu pracy urlop bezpłatny; po zakończeniu sprawowania funkcji, czyli po zakończeniu kadencji były VIP wraca na dotychczasowe miejsce pracy do poprzedniej firmy i jest to mu prawnie zagwarantowane [hahaha - coś o tym wiem, "wracałem" z funkcji marszałka do kuratorium...];

stanowisko to awans pionowy w hierarchii służbowej w zakładzie pracy, a więc by zostać kierownikiem, dyrektorem itd. trzeba być pracownikiem firmy, także szkoły, niezależnie czy mówimy o nauczycielu czy innej osobie. Trzeba więc gościa spoza firmy zatrudnić, by powierzyć mu stanowisko. Kończąc piastowanie stanowiska po okresie powierzenia zostaje się nadal pracownikiem szkoły, np. na stanowisku nauczyciela.

Jest jeden problem - terminy mylą się nam bo jest także pozostałość po bajzlu w terminologii ustawowej, czyli dodatek fukcyjny, choć tak naprawdę jest to dodatek kierowniczy...

Ja osobiście nie dostrzegam sprzeczności między opisywanymi działaniami, napisałem wszak, że sąd może nie podzielać każdej mojej opinii. Jeśli szkoła funkcjonuje sobie od lat, to swego następcę zatrudnia dotychczasowy dyrektor (jest nim przecież do 31 sierpnia), a OP powierza stanowisko. Jeśli kolejny (następny) dyrektor będzie chciał się pozbyć poprzednika, to wykorzystując (czasem manipulując nim) art. 20 KN zawsze może to zrobić. Ale...

Co robić, gdy szkoła powstaje dopiero co, albo następuje jej likwidacja? Kto zatrudnia osobę, której powierzy się stanowisko dyrektora, skoro w szkole tej nikt jeszcze nie jest zatrudniony? Kto zwalnia z pracy (odwołany ze stanowiska wszak został wcześniej) dyrektora w szkole likwidowanej, kto wystawi mu świadectwo pracy? Myślę, że temu winny służyć przepisy przywołanych w #5 ustaw samorządowych.

Chciałem wyżej pokazać, że nic nie jest tak proste i oczywiste, jak się nam czasem wydaje. I tylko tyle... Choć nie można przecież wykluczyć sytuacji, że jakiś wójt wykorzysta tę niejasność prawną i nie tylko odwoła dyrektora, ale i zwolni nauczyciela! Czy postąpi słusznie? Nie wiem, rozstrzygnie to zapewne sąd. Ale przecież dobrze, gdy o tym już przynajmniej uczestnicy tego Forum wiedzą, prawda?

Przepraszam, może to brzmi jak mentorstwo, ale to tylko projekcja moich racji... Dyskusja w całym wątku jest przecież i dla mnie szalenie pouczająca...

Jakris- odpowiedzi na Twoje pytanie udzielił Antoni Jezowski na tym watku, poczytaj:

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=6190&fs=0&st=0

hannka131-03-2006 21:47:34   [#12]
znam taką sytuację, w roku 95 nastapiło rozdzielenie zespołu szkół,na dwie odrebne, jedna poszła do gminy, druga została pod kuratorem, nauczyciel zostal po konkursie dyrektorem szkoły kuratoryjnej, ale umowy o prace nie dostał, potem funkcje kierowniczą mu przedłuzono, w miedzyczasie zmienił sieOP, a umowy o prace nie ma dalej, sprawa staneła w sądzie-gdzie OP stwierdził , że to dyrektor sam sobie winien , że nie ma umowy, ciekawe prawda? bo jeśli ja jako dyrektor nie nawiążę z pracownikiem umowy o prace to winien będzie pracownik?
Marek Pleśniar31-03-2006 21:53:22   [#13]

dlatego ([#08]), o dyrkowie, sprawdźcie jaki jest Wasz status - jeśli zostaliście dyrektorami z zewnątrz:-) Bo bywa niemiło potem

Ivet31-03-2006 22:37:07   [#14]
trochę to zagmatwane delikatnie mówiąc. Mój poprzednik był przeniesiony przed 13 laty z innej placówki na osobę pełniącą funkcję dyrektora w zastępstwie, potem miała konkurs, który wygrała, 5 lat była więc dyrektorem , potem 5 lat powierzenia, nastepne 5 lat powierzenia. W roku 2005 konkurs - przegrała. Obecie przebywa od 1 wrzesnia na zdrowotnym. Jest więc u mnie nauczycielem, czy nie?
Antoni Jeżowski01-04-2006 18:39:31   [#15]

znów tu zajrzałem

Art. 30 (ustawy o samorządzie gminnym)

2. Do zadań wójta należy w szczególności: [...] 5) zatrudnianie i zwalnianie kierowników gminnych jednostek organizacyjnych.

Art. 32 (ustawy o samorządzie powiatowym)

2. Do zadań zarządu powiatu należy w szczególności: [...] 5) zatrudnianie i zwalnianie kierowników jednostek organizacyjnych powiatu.

Czytam tak te rozważania w tym wątku i... nie będę powtarzał tego, co już Asia przytoczyła. Kochani, nie ma możliwości powierzenia stanowiska (nie funkcji!), bez uprzedniego zatrudnienia w danej szkole!!!! Aby w Polsce być dyrektorem szkoły - trzeba być jej pracownikiem. Taka jest zasada. I dyskusje, że "w mojej szkole/gminie jest tak a tak" nic tu nie wniosą. Potwierdza to rzecznictwo sądów. I właśnie owe sądy wywodzą, że skoro wójt/burmistrz/prezydent/zarząd powierzył stanowisko, to znaczy, że zatrudnił. I do rozwiązania stosunku pracy (nie do końca powierzenia stanowiska!) (były) dyrektor jest pracownikiem tej nowej szkoły, w której był (jest) dyrektorem. Powstaje tu domniemanie zatrudnienia - skoro powierzono mu stanowisko, to musiano go zatrudnić. I tyle. Ale dobrze jest, jak pisze Marek (#13) zadbać o "kwit" potwierdzający owo zatrudnienie i... świadectwo pracy z poprzedniej szkoły. Przyda się przy przechodzeniu na emeryturę.

Tzw przeniesienie za porozumieniem stron niewiele w tym zakresie zmienia: wszak zmienił się pracodawca, a jest nim inna szkoła. Urlop bezpłatny można se brać, jak się załapie człek na funkcję burmistrza, posła, ministra...

Zaś przeniesienie służbowe przez organ prowadzący do innej szkoły w tej samej gminie/powiecie (zresztą też zmienia się w tym przypadku stosunek pracy) dla tegoż organu jest dość ryzykowne. Wszak - w myśl art. 18 ust. 2 pkt 1 KN - organ ów winien zapewnić mu "odpowiednie do jego stanu rodzinnego mieszkanie oraz miejsce pracy dla współmałżonka, jeśli jest on nauczycielem."

Pozdrawiam wiosennie... :)

DYREK01-04-2006 20:36:29   [#16]

Mamy możliwości:

1.nauczyciel danej szkoły zostaje dyrektorem (sprawa jasna),

2. nauczyciel innej szkoły zostaje dyrektorem:

      - przeniesieni na własną prośbę, poprzedni dyrektor przenosi go do nowej szkoły art. 18  KN,

      - przeniesienie z urzędu art. 18  KN,

      - po wygraniu konkursu nauczyciel rozwiązuje umowę w starej szkole, otrzymuje świadectwo pracy, podpisuje z nim umowę stary dyrektor 31.08, umowa obowiązuje od 1.09.

      - po wygraniu konkursu nauczyciel rozwiązuje umowę w starej szkole, otrzymuje świadectwo pracy,zgodnie z ustawą o samorządzie ....... wójt (burmistrz) zatrudnia nowego dyrektora w   szkole ,

         - nowy dyrektor bierze urlop bezpłatny w porzednim miejscu zatrudnienia (np .szkole) , stary dyrektor lub wójt (burmistrz) zatrudnia go w nowej szkole.

Warto tego dopilnować przed objęciem stanowiska dyrektora.

Antoni Jeżowski02-04-2006 18:24:02   [#17]

wszystko pięknie

DYREK'u, wszystko (prawie) pięknie, tylko po co ten urlop bezpłatny w ostatnim tirecie, skoro już jest zatrudniony w nowej szkole, a w starej wziął świadectwo pracy? Nie łapię... możesz wyjaśnić?
DYREK02-04-2006 21:06:34   [#18]

 Jeżeli cały czas był zatrudniony w szkole ( nie ma zakończonych okresów pracy - świadectw) to nie może iść na urlop bezpłatny i zostać dyrektorem szkoły. Może być przeniesiony z art 18 KN lub rozwiązać stosunek pracy i zostać zatrudnionym w nowej szkole.

Może nie rozwiązywać stosunku pracy i poprosić o urlop bezpłatny ( nie otrzymuje wtedy świadectwa pracy) jeżeli  posiada inne zakończone okresy pracy (posiada świadectwa pracy) dające możliwość zostania dyrektorem szkoły. Na przykład pracował  równolegle w 2 szkołach lub miał przerwy w zatrudnieniu w szkole i posiada świadectwa pracy.

Jeżeli pracuje w innej firmie (nie szkoła) i posiada świadectwa pracy z okresu pracy w szkole, to w tej firmie może poprosić o urlop bezpłatny.

Bas03-04-2006 15:53:35   [#19]

A ja znam przypadek

kiedy dyrektor, który nie dopilnował przeniesienia, zwrócił się do sądu o uznanie zatrudnienia w szkole, w której delikwent dyrektorował. Sprawa była banalna. Na podstawie powierzenia i zaświadczeń o zatrudnieniu sąd uznał, iż dyrektor jest nauczycielem tej szkoły. I koniec.
Marek Pleśniar03-04-2006 15:57:14   [#20]

racja

czyli uczyniono tak jak stwierdza A. Jeżowski.

ale warto mieć kwit i nie musieć po sądach chodzić, nawet w banalnych sprawach:-)

Bas03-04-2006 16:11:55   [#21]

racja do kwadratu

Ja tam dopilnowałam.
Antoni Jeżowski04-04-2006 21:46:12   [#22]

ad #18

Z tym uropem bezpłatnym uważałbym i to bardzo. Jeśli ma taki urop, to pozostaje w stosunku pracy w dwóch szkołach (firmach). A stanowisko to nie funkcja. Obawiam się problemów.

Każdy orze jak może. Osobiście nie sugerowałbym takiego rozwiązania, ale można spróbować...

Elka Budzińska06-04-2006 13:31:47   [#23]
A ja tworząc arkusz organizacji szkoły, przydzieliłabym sobie godziny a innemu art. 20
DYREK06-04-2006 21:34:27   [#24]
http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=14502&fs=0&st=0
agaton6109-04-2006 15:28:26   [#25]
Czy wobec powyższego, przy zatrudnianiu nauczyciela, który wygrał konkurs w danej placówce, ale nie był w niej uprzednio zatrudniony, OP powinien go przyjąć poprzez mianowanie (!) czy na umowę o pracę . Nie było przeniesienia, lecz rozwiązanie umowy o pracę u poprzedniego pracodawcy. Mówimy o roku 2002, nauczycielu z aktem nadania stopnia nauczyciela mianowanego i 20 -letnim stażem pedagogicznym. Prawnik w naszym OP definitywnie stwierdził, że wyłąznie poprzez umowę o pracę. Co należy zrobić obecnie z taką umową, aby mieć właściwy kwit? Sprawa nie jest jednostkowa.
rzewa09-04-2006 16:00:50   [#26]

nawet jeśłi będzie to umowa o pracę

to automatycznie przekształci sie w zatrudnienie na podstawie mianowania jeśli dyrektor jest nauczycielem.

Nauczyciel mianowany(dyplomowany) zatrudniony na umowie o pracę na czas nieokreślony w szkole = nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania.
agaton6113-04-2006 19:52:08   [#27]
Może jestem uciążliwa ale po ostatnim szkoleniu KO dowiedzieliśmy się, że należałoby zamienić nauczycielom mianowanym (po 2002 r) wszystkie umowy o pracę na "umowę" poprzez mianowanie. Stąd też moje pytanie. Sama też mam umowe o pracę- jestem z konkursu w 2002 (nauczyciel dyplomowany)
rzewa13-04-2006 20:11:06   [#28]

nie zmienia się umowy o pracę

a wręcza się dodatkowo akt zatrudnienia na podstawie mianowania - tyle.
DYREK20-07-2007 17:43:30   [#29]
:-)
DYREK21-07-2007 20:36:30   [#30]

http://oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=17590&st=0

http://oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=17532&fs=0&st=0

DYREK21-07-2007 20:39:51   [#31]
http://oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=23583

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]