Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Ekwiwalent za odzież sportową dla nauczyciela wf-u
strony: [ 1 ]
Grazyna Maria27-03-2006 19:07:37   [#01]

Nauczyciel wychowania fizycznego, pracujący od 1 września 2005r złożył do mnie podanie o wypłatę ekwiwalentu za buty i odzież sportową. Proszę o podstawę prawną i czy wogóle faktycznie należy mu się. Wiem, że paragraf 3020 w budżecie " wydatki nie zaliczane do wynagrodzeń" może obejmować finanse  na odzież roboczą dla dozorców i sprzątaczek, a także tam są pieniążki na ew. zapomogi zdrowotne dla n-cieli - a u mnie on chudziutki ! W Szukaju nie znalazłam.

violka27-03-2006 19:11:38   [#02]
zajrzyj do regulaminu pracy swojej szkoły - tam ;powinno być nt. odziezy roboczej
DYREK27-03-2006 19:52:52   [#03]

Odzież robocza nauczyciela wf .

Pani K.O. zadała pytanie: Czy strój sportowy nauczyciela wychowania fizycznego należy zaliczyć do odzieży i obuwia roboczego? 


            Ponieważ przepisy oświatowe nie regulują zasad przydziału odzieży roboczej nauczycielom, mają w tym przedmiocie zastosowanie przepisy kodeksu pracy, tj. art. 2377, 2378 § 1 oraz 23711a § 1 pkt 4 k.p. Zgodnie z tymi przepisami pracodawca dostarcza pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, jeżeli odzież własna
            pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, lub ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i  higieny pracy. Rodzaje odzieży i obuwia roboczego ustala pracodawca, określa także przewidywane okresy ich użytkowania. Działania te jest obowiązany konsultować z pracownikami lub ich przedstawicielami. Nie spotkałem się dotychczas z przypadkiem odmowy przez dyrektora szkoły zaliczenia stroju sportowego nauczyciela WF do odzieży i obuwia roboczego.

http://www.atest.com.pl/article.php?id=lr0602_2

słonko27-03-2006 20:56:04   [#04]

Dyrku,

dziękuję!

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=13314&fs=0&st=0

DYREK27-03-2006 21:09:01   [#05]

ze starych przepisów

Lp.

Stanowisko pracy

Zakres wyposażenia

R - odzież i obuwie robocze

O – ochrony indywidualne

Przewidywalny okres używalności w miesiącach, okresach zimowych (o.z.) i do zużycia (d.z.)

1.

Archiwista , pracownik archiwum

R – beret lub chustka według potrzeb

R – fartuch roboczy

d.z.

min. 36 miesięcy

2.

Bibliotekarz

R – fartuch roboczy

R – trzewiki profilaktyczne tekstylne

min 36 miesięcy

18 miesięcy

3.

Dozorca sprzątający teren wokół obiektu

R – beret lub czapka drelichowa

R – ubranie drelichowe

R – trzewiki skórzano – gumowe

O – rękawice drelichowe ochronne

O – kurtka ciepłochronna

O – kurtka przeciwdeszczowa

O – buty filcowo – gumowe

O – czapka ocieplona

O – kamizelka ostrzegawcza wg potrzeb

 

24

12

12

d.z.

4 o.z.

min. 36

3 o.z.

4 o.z.

d.z.

4.

Konserwator

R – ubranie drelichowe

R – beret lub czapka drelichowa

R – koszula flanelowa

R – trzewiki skórzano – gumowe

O – kamizelka ciepłochronna

O – rękawice brezentowe lub gumowe

O – rękawice drelichowe

O – okulary ochronne

O – fartuch wodochronny

O – buty gumowe wg potrzeb

O – fartuch spawalniczy skórzany

O – tarcza spawalnicza

O – rękawice spawalnicze

O – getry lub nakolanniki wg potrzeb

O – szelki lub pas bezpieczeństwa

12

12

12

12

3 o.z.

d.z.

d.z.

d.z.

d.z.

d.z. (min 24)

60

d.z.

d.z.

d.z.

wg instrukcji

5.

Nauczyciel fizyki i chemii

R – fartuch roboczy

24

6.

Nauczyciel laboratorium przedmiotów zawodowych

R – fartuch roboczy

24

7.

Nauczyciel zawodu

R – fartuch roboczy

12

8.

Nauczyciel wychowania fizycznego

R – dres

R – podkoszulek

R – spodenki gimnastyczne

R – obuwie sportowe

36

12

12

24

9.

Portier, woźny

R – ubranie (mundur służbowy)

R – obuwie robocze

O – kamizelka ciepłochronna

18

12

d.z.

10.

Sprzątaczka

R – fartuch

R – obuwie robocze

O – kalosze gumowe wg potrzeb

O – szelki lub pas bezpieczeństwa

O – rękawice gumowe

O – kamizelka ciepłochronna

12

12

d.z.

wg instrukcji

d.z.

d.z.

Grazyna Maria29-03-2006 11:01:26   [#06]

:)

Serdeczne dzięki ! Zajrzałam dopiero dziś, bo  znów  zwałiła mi się na głowę awaria, tym razem reduktora gazowego, który włączał się i wyłączał, przez co ani ogrzewania ani obiadu w szkole. A tak mówiąc szczerze , to dobrze, że marzec się kończy; w tym miesiącu "zaliczyłam" już awarię wodociągu, problemy ze skrzynką elektryczną no i wczoraj gaz, że nie wspomnę o prywatnym samochodzie. Chyba wyczerpałam swój limit na jakiś czas? ( Odpukuję w niemalowane ). Pozdrawiam wiosennie!
norbert29-03-2006 11:10:17   [#07]
 A jeżeli nauczyciel  w-f otrzymał ekwiwalent pienięzny ,czy powinien przedstawić dyrektorowi rachunek za zakupioną odzież
Basik29-03-2006 11:29:32   [#08]
ja nie daję ekwiwalentu. Przysługuje mu odzież robocza, określam kwotę, ewentualnie dostaje zaliczkę i musi przedłożyć rachunek po zakupie. Chcę też zobaczyć zakupione buty czy dresy.
Spayk29-03-2006 14:35:40   [#09]
A co z informatykami? Zgodnie z przepisami też powiniewn mieć właściwą odzieżnie nieelektryzującą się, bawełanianą chyba. Może jakiś fartuszek.
No i co dwie godziny powinien mieć możliwoś relaksu w pokoju pełnym zieleni.
ankate29-03-2006 17:14:23   [#10]
I jeszcze okularki..,
Piotrek C29-03-2006 17:14:58   [#11]
Chciałbym sie dowiedzieć jak wyglada sytuacja z nauczycielem, który w tym roku szkolnym uczy wf (12 godz.) i chemii (9 godz). Wczesniej ten nauczyciel uczył tylko chemii. Chodzi mi o to czy nauczycielowi należy sie w tym roku ekwiwalent za odzież sportową i w jakim wymiarze?
DYREK29-03-2006 18:07:04   [#12]

Rodzaje odzieży i obuwia roboczego ustala pracodawca, określa także przewidywane okresy ich użytkowania. Nie ma jednolitych norm dla  szkół. Należy sprawdzić jak to jest ustalone w Waszej szkole. Tabele czesto są załącznikiem do regulaminu pracy i tam trzeba szukać odpowiedzi.

DYREK29-03-2006 18:15:14   [#13]

"W myśl art. 2377 § 2 k.p. - pracodawca, w porozumieniu z zakładową organizacją związkową lub - jeżeli taka organizacja nie działa u pracodawcy-z wybranymi przez załogę pracownikami może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniającego wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego - pracodawca powinien wypłacić ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny oraz przewidywane okresy użytkowania. Nie może natomiast być wypłacany ekwiwalent w zamian za przysługujące pracownikowi środki ochrony indywidualnej.
Własna odzież i obuwie robocze nie mogą być używane przez pracowników zatrudnionych na stanowiskach, na których wykonywane są prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych lub prace powodujące intensywne brudzenie albo skażenie odzieży i obuwia środkami chemicznymi, promieniotwórczymi lub materiałami biologicznie zakaźnymi."

http://www.prawo.lex.pl/czasopisma/slp/koszty_2.html

fredi15-10-2007 13:13:14   [#14]
a może tu się coś dowiem ?
DYREK16-10-2007 18:34:31   [#15]
:-)))

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]