Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Czy ktoś dziś sprząta świat?
strony: [ 1 ]
Bożena20-09-2002 10:57:55   [#01]
Czy tylko moi uczniowie latają z plastikowymi rękawicam i workami wyszukując stert śmieci;-)))
bogna20-09-2002 10:59:35   [#02]

my też

Już dużo worków zapełniliśmy śmieciami!
Marek Pleśniar20-09-2002 11:02:54   [#03]

a czy...

możecie przy okazji zahaczyć o moje biurko? to też świat:-)

 hmm, to w takim razie my kto? światowcy?

Marek z Rzeszowa20-09-2002 11:04:00   [#04]

Pewnie łatwiej będzie o tych, którzy dziś nie ganiają z workami na śmiecie...

Marek

Marek z Rzeszowa20-09-2002 11:04:38   [#05]

Oczywiście łatwiej policzyć.

Spayk20-09-2002 11:20:55   [#06]
A kto posprząta w szeregach naszych władz?
Tera20-09-2002 14:09:04   [#07]

Ja już posprzątałam. Może nie cały świat, ale ładny kawałek plaży.

Tam pewne jak w banku, zawsze fura śmieci i dzieciaczki szybciutko woreczki napełniają.

Grazia20-09-2002 15:52:12   [#08]
Moja szkoła sprząta świat jutro - sobota- odrabiamy już dzień wolny który będzie w maju. Ja na dodatek liczę woreczki ze śmieciami, bo wszystkie szkoły biora udział w konkursie ogłoszonym przez RCEE. Wygrywa ta, która najwięcej śmieci wyzbiera.
hania20-09-2002 18:32:46   [#09]

JAK U GRAZI

sprzątam jutro - odrobiony 2 maja. A worków nie liczymy.... Jakieś stosunkowo czyste te wsie wokół gimnazjum, choć na jutro dzieci obiecały naśmiecić, aby było co robić przez 3 godziny ;-))))
Mania20-09-2002 18:55:00   [#10]

dzieciaki miały frajdę

rękawiczki, worki - to atrakcja , pogoda dopisała -fajnie.

 A co zapamiętają do poniedzialku - a co na całe życie?

osobiście jestem wrogiem plastikowych opakowań tj.worki foliowe

Pozdrawiam

:-)

Gaba20-09-2002 19:25:00   [#11]
Nie sprzątamy świata, bo uważamy, że to niewychowawcze... Ale

- ale bardzo szanujemy tych, którzy się za burdasów, śmieciorobów i innych narobią, choć oni mają to i tak...

:)
gosiula20-09-2002 19:32:00   [#12]

Tak siedzę sobie z boczku i boję się wtrącać ze swoim "na przekór", ale gaba mnie ośmieliła.

Mnie wystraszono prawnymi konsekwencjami wypadków przy sprzątaniu oraz koniecznością zabezpieczenia frontu robót: szkolenie bhp, normy dot. pracy fizycznej małoletnich, zgody pisemne rodziców, narzędzia, odzież ochronna oraz problem odpowiedniej liczby opiekunów. I tak z pięknej inicjatywy zrobił sie horror (typu rana szarpana z powodu zardzewiałej puszki od konserw lub brudny gwóżdź wbity w ciałko dziecięcia).

Tera20-09-2002 21:25:57   [#13]

 Zgadzam się z Wami Gaba i Gosiula. Raz stanęłam okoniem, bo też mnie krew zalewa,że my tak co roku tę plażę we wrześniu sprzątamy  a ona brzydota jedna, zawsze po wakacjach taka brudna. Dzieciaki nie były szczęśliwe, inne klasy nie miały lekcji, a my.......... Ja też miałam za swoje.

 Teraz mówię dlaczego, po co, za kogo, a także co wolno podnosić i dotykać, a czego nie i jakoś sobie radzę.

196220-09-2002 21:38:05   [#14]

sprzątanie

my sprzątamy z dziećmi i one to pamiętają ,bo sprzątamy plac zabaw w parku do którego często chodzą , nawet rodziców upominają o to by nie śmiecili , dlatego sprzątajcie z tymi dużymi też . tylko zawsze pamiętam o foliowych rękawiczkach dla nich i dostosowuję rodzaj zbieranych śmieci dla dzieci (papiery ) a my zbieramy całą resztę .nawiasem mówiąc to kto to śmiecił jak nie na plaży to pewnie w górach i koło się zamyka
Tera20-09-2002 21:53:12   [#15]
 Worki i rękawiczki to standard, inaczej bym nie poszła chyba,że na spacer.
kuba20-09-2002 22:20:00   [#16]

sprzątanie we wrześniu

W poniedziałek jedna pani z urzędu poinformowała mnie o akcji sprzątania... Będąc w złym nastroju powiedziałem jej iż mam taki stosunek do sprzątania... w końcu września jak do mycia okien przed śnieżycą lub deszczem. Czy nie lepiej sprzątać wiosną kiedy widać efekt na dłużej?
Gaba21-09-2002 06:03:12   [#17]
Chciałabym, by do sprzątania świata wyszli wszyscy... mamusie, tatusiowie... urzędnicy, taksówkarze i sklepowe... wtedy tak solidarnie... by sobie najpierw posprzatac w głowie... by najpierw było sprzatamy sobie w głowie, w szkole, w domu, a potem świat... by cholerka pokazac, czym jest butelka pet.

robić modę n pewne zachowania... - ta akcja dla mnie jest słabo osadzona w mediach... - kupuj wodę mineralną w butelkach, szklanych bo... - a co mam kupic w moim sklepiku, kiedy nie ma nic innego)

chiałabym, by kary dla brudasów były prawdziwe... w momencie gdy łobuz jeden tę wersalkę wyrzuca... ale gdzie są kontenery na te diabelskie wersalki i inne lodówki... - gdzie jest akcja - uwaga 1 marca sprzątamy balkony i piwnice... -

chciałabym....  - bym nie musiła umierać ze strachu, że dzieciak pokłuł się igłą z... - a ja wiem z czym... rękawiczki woreczkowe to za mało... ja mam hopla z przerzutką na pubkcie bhp... myśmy dostali kilkanaście rękawiczek jednorazówek na kilkuset uczniów w tamtym roku, więc sorry, ale to jest zbyt niebezpieczne, niech dłubią trawkę na podwórku... niech posprzątają sobie dorośli organizatorzy najpierw w głowach... rekawiczki porządne, jakieś patyki porządne... Polacy juz wprawdzie wygrywali parę bitew gołymi rękoma, ale to było dawno...

- te normy noszenia nie są najgorsze... ale rzeczywiście trzeba by przeszkolić...

- w imię czego dzieciak ma wyręczac służby, które powinny gonić za właścicielami kuporobów i innych... - słuzby chodźcie do szkół, gadajcież o tym, co to jest zachowanie porządku w miejscu publicznym, gdzie sa te sekcje edukacyjne.
- sprzatać powinni też bezrobodni w ramach prac interwencyjnych... dzeicko ma być w szkole, bo to jest jego prac... ale
-  dzieciak powinien mieć w domu worki kolorowe i segregować... od małego...

- sprzątanie powinno odbywać się częściej - co najmniej dwa razy w roku... dzieci nie są w stanie posprzątać świata... za bezczelnych i aroganckich, butnych i bekarnych dorosłych...


tylko że z tych dzieci będą dorośli... i kilku z nich będzie się zachowywać jak ludzie normalni, dla wychowania tych kilku odpwoiedzalnych ludzi warto... mimo wszytsko warto... pod warunkiem, że dadzą porządny bepieczny sprzęt, by mi się dzieciak nie pociał na jakims szkle...

Nasz brak uczestnictwa wynika z faktu, że akcja ta jest źle przygotowana na naszym terenie, a środki na ochronę zbyt szczupłe i nieodpwiednie.

Reszta - to, co napisałam, to... to takie rozpulchnianie myślenia... przecież z naszych dzeci wyrosną urzędnicy, przyszli organizatorzy tej akcji, policjanci, straż miejska, właściciele piesków i ci, co beda musieli usuwać wersalki... a moż edyrektor MPO czy czego podobnego... dla jednego sprawiedliwego warto... (tylko te rękawiczki).

Mam.... już... pomysł na fajną lekcję, fajne lekcje... przecież szkoła jest takim mikrokosmosem - gdyby zrobić grę symulcyjną... tak jak w dorosłym świecie i odegrać to wyszstko...
Mania21-09-2002 09:29:15   [#18]

Bezpieczeństwo ponad wszystko - też tak myślę

Ogród mamy piękny, a nasz ogrodnik to skarb. Szczęście że dzieciaki igliwia nie wyzbierały bo biedne były by nasze maślaki :-)

Uważam że samym gadaniem nie nauczymy dzieci działania:-) Co roku organizujemy  akcje sprzątania . Wychodzimy wszyscy dzieci , nauczyciele, ogrodnik, woźne, kuchnia... nawet moja księgowa znalazla minutkę. Było 2 rodziców. Strażnicy miejscy ważnym samochodem przywożą worki i rękawiczki - rozmawiają z dziećmi ..... jest okazja odwołać się do umów....

a orzechów nazbieraliśmy dużo.......mniam

pozdrawiam

Grazia21-09-2002 12:32:52   [#19]

No i po sprzątaniu! Pracowaliśmy 2 godziny. Nie lubię, tak jak przedmówczynie, akcji "Sprzątania świata" mimo, że jestem ekologiem. Stale się boję o dzieci, myślę o skaleczeniach, zarazkach ...itp.. Ale uważam, że takie akcje być powinny. Są one wychowawcze tylko wówczas, gdy wyjście po śmieci zostanie poprzedzone zajęciami dydaktycznymi o odpadach i sposobach ich składowania. Dzisiaj pokazałam uczniom film o źródłach zanieczyszczenia środowiska (15 min), pogadaliśmy o sposobach składowania, w grupach szukaliśmy sposobów na zmniejszenie odpadów i tworzyliśmy krzyżówki z pouczającym hasłem. Zajęło mi to 60 minut. Następnie pobrałam worki i przez godzinę zbierałam z uczniami śmieci. Ponieważ gimnazjum również sprzątało, to całe osiedle wreszcie zrobiło sie czyste.

Sprzatamy świat kilka razy do roku. Każdego roku udajemy się na wycieczkę do oczyszczalni ścieków lub wysypisko śmieci, prężnie działa u nas LOP, (...itd.) a mimo wszystko dzieciaki jak śmieciły, tak śmiecą. Ale wydaje mi się, że gdy dorosna, będą mieli lepszą świadomość ekologiczną niż ich nieuświadomieni rodzice, co zaowocuje w przyszłości dobrymi postawami społecznymi.

Po wypowiedzi Gaby pomyślałam, że powinno się wszystkich mieszkańców w dniach 20-22 września zagonic do sprzątania.(Może niezłe były kiedyś te czyny społeczne - pamiętacie?) Irytują mnie "mamuśki", które przyzwalają dzieciom śmiecić, łamać gałęzie drzewom, roztłukiwać szkło wokół bloków, ot dla zabawy. Niejednokrotnie obserwuję, jak dorośli jedzą loda i rzucają papierek gdzie popadnie, albo nie zwracają uwagi na ten fakt swoim pociechom. Może najwyższy czas zacząć prowadzić edukację dla rodziców o zanieczyszczeniach i ochronie naturalnego krajobrazu. Takie spotkanie mogłoby być np. na sali gimnastycznej dla wszystkich rodziców. Wiem, że utopia lecz warto.

Marek z Rzeszowa21-09-2002 16:34:27   [#20]

Próbuję jakoś zakwalifikować ten wątek. I z pierwotnego: "metody i formy pracy z dziećmi", zrobił mi się: "BHP".

Kurczę! Dziewczyny! Przeginacie!

Przecież rozumując w ten sposób nie można zrobić

NIC

Na wycieczkę nie pójdziesz (strzykawkę jeszcze taki gupol znajdzie i się ukłuje), doświadczenia nie przeprowadzisz (włoży tuman palec nie tam gdzie trzeba), magnetowidu nie włączysz (a jak kurde, telewizor wybuchnie?)... itp, itd.

Powiedzcie wprost, że nie podoba Wam się ta akcja z powodów zasadniczych, ale nie zasłaniajcie się BHP. Rękawiczki, sortowanie itp. to dziś standard.

Marek

JarTul21-09-2002 17:04:29   [#21]

Kuba

mam te same wątpiwości co Ty (Czy nie lepiej sprzątać wiosną kiedy widać efekt na dłużej?).

O ile pamiętam całą akcję zapoczątkowali Australijczycy i oni mając wiosnę we wrześniu postępują racjonalnie. A my, zresztą nie tylko my, bo cała półkula północna, znowu jesteśmy "papugą narodów" - jak pisał jeden znany poeta. Moim zdaniem racjonalniej byłoby w naszych warunkach akcję sprzątania powiązać z "Dniem Ziemi" (w kwietniu).

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]