Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Urlop zdrowotny
strony: [ 1 ]
Konto zapomniane16-09-2002 11:49:28   [#01]
Czy nauczycielowi,  który nabył prawo do emerytury można udzielić urlopu dla poratowania zdrowia i czy dyrektor ma obowiązek udzielenia urlopu
Ewa z Rz16-09-2002 15:13:05   [#02]

Zależy jakie jest znaczenie wyrażenia "nabył prawo"

1. nauczyciel osiągnął wiek emerytalny (65 lat):
urlop zdrowotny NIE przysługuje.

2. nauczyciel może pójść na emeryrurę korzystając z art. 88 KN:
urlop zdrowotny n-lowi NALEŻY SIĘ i decyduje o tym lekarz.

Skorzystanie z art 88 KN jest PRZYWILEJEM n-la, a nie koniecznością, w związku z tym z tego, że n-l może już z tego skorzystać NIC nie wynika dla innych przywilejów n-li.
Konto zapomniane16-09-2002 22:38:20   [#03]

To ja też jeszcze o urlop zdrowotny się zapytam...

Czy mogę (i jak) starać się o urlop zdrowotny?
Jestem nauczycielką, obecnie na urlopie wychowawczym.
Leczę się w poradni specjalistycznej. Czy po urlopie wychowawczym mogę skorzystać z takiego urlopu na poratowanie zdrowia.
W szkolnictwie pracuję od 1990 roku, ale w między czasie byłam od 29.08.1995 na macierzyńskim i wychowawczym, w trakcie, którego urodziłam drugie dziecko, więc znów macierzyński i wychowawczy(6-letni mogę mieć, bo dziecko niepełnosprawne). Ale pracowałam jeszcze 2 lata (od 1.09.1999 do 31.08.2001). Teraz od roku znów korzystam z urlopu wychowawczego.
Uf, zagnatwane to, ale chyba wiadomo o co chodzi.
Więc jeszcze raz jak załatwia się taki urlop i czy mogę z niego skorzystać w następnym roku szkolnym (ew. od półrocza)?

Pozdrawiam
BeataM
Ewa z Rz17-09-2002 08:02:30   [#04]

Urlop na poratowanie zdrowia przysługuje...

Każdemu n-lowi, który przepracował w szkole 5 lat i jest obecnie zatrudniony w szkole.

Karta Nauczyciela: Art. 73.

1. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nie określony, po przepracowaniu co najmniej 5 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela płatnego urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nie przekraczającym jednorazowo 1 roku. Jeżeli nauczycielowi do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż 1 rok, płatny urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel przechodzi na emeryturę.

1a. Do okresu pięcioletniej pracy w szkole, o którym mowa w ust. 1, wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy w szkole przedłuża się o ten okres.

1b. W przypadku stwierdzenia, iż w okresie płatnego urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel wykonuje zatrudnienie lub prowadzi działalność sprzeczną z celami udzielonego urlopu, dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym nauczyciel obowiązany jest do powrotu do pracy.

2. Okres pięcioletniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia. Wymóg pięcioletniego okresu pracy w szkole dotyczy udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia.

3. Łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela w okresie całego zatrudnienia nie może przekraczać 3 lat.

3a. Nauczyciel nie ponosi kosztów związanych z orzekaniem o stanie jego zdrowia w związku z potrzebą udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia.

3b. O potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zalecanego leczenia orzeka lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący nauczyciela.

3c. Od orzeczenia, o którym mowa w ust. 3b, przysługuje odwołanie do lekarza ubezpieczenia zdrowotnego specjalisty właściwego ze względu na rodzaj rozpoznanego u nauczyciela schorzenia.

4. Minister właściwy do spraw zdrowia, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania, określi, w drodze rozporządzenia, tryb orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu, o którym mowa w ust. 1, uwzględniając w szczególności indywidualne wskazanie w orzeczeniu rodzajów zatrudnienia i działalności sprzecznych z celami urlopu dla poratowania zdrowia, jaki ma być udzielony danemu nauczycielowi oraz sposób prowadzenia dokumentacji związanej z wydawaniem orzeczeń o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]