Forum OSKKO - wątek

TEMAT: kto zatrudnia
strony: [ 1 ]
jacek G15-09-2002 22:06:11   [#01]

   Czy ktoś może mi powiedzieć , kto zatrudnia dyrektora szkoły? Zostałem dyrektorem samorządowej szkoły muzycznej(prowadzonej wyłącznie z funduszów samorządowych). Nie byłem zatrudniony w tej szkole jako nauczyciel. Zażądano ode mnie podpisania umowy z poprzednią panią dyrektor tłumacząc , że dyrektor musi być przede wszystkim nauczycielem tej szkoły i , że taka jest praktyka w całym mieście. Jak to wygląda u was? Może ktoś był w podobnej sytuacji. Będę wdzięczny za konsultację.

To pytanie przez moje niedopatrzenie znalazło się w wątku "podwyżki nauczycieli". Dziękuję za odpowiedzi. Chciałbym się jeszcze dowiedzieć czy wszyscy(dyrektorzy) jesteście zatrudnieni jako nauczyciele w swoich szkołach przez poprzednich dyrektorów? Kto powinien prowadzić moje akta osobowe i wystawić mi świadectwo pracy po upływie kadencji?

beera16-09-2002 10:21:56   [#02]

wszystko jest ok

Mnie też zatrudnił poprzedni dyrektor :-)

A moje akta?

Prowadzi organ prowadzący

Ewa z Rz16-09-2002 15:35:55   [#03]
Mnie zatrudnił Zarząd Gminy i on prowadzi moje akta osobowe tak jak i inych dyrektorów (wynika to z UoSO art 5c)
Tomasz17-09-2002 17:37:28   [#04]

 Byłem nauczycielem szkoły podstawowej do czasu kiedy zostałem dyrektorem gimnazjum /ta sama miejscowość ,inny budynek/

Czyim pracownikiem będę po zakończeniu dyrektorowania? S.P czy Gimnazjum? A może niczyim ? /Do emerytury mam jeszcze kilkanaście lat/.Jeśli ktoś już to przeszedł, proszę  o wypowiedź. Jak się zabezpieczyć by nie zostać na lodzie?

pozdrawiam Tomasz

ewa17-09-2002 17:48:00   [#05]
Radzę wystąpić do Zarządu Gminy z pismem o przeniesienie z art 18 KN.
Miałam podobnie byłam nauczycielem SP, zostałam dyr Zespołu w skład którego wchodziła ta SP i Gimnazjum. Ponieważ nie było dla mnie godzin w SP (chemia) po zmianie SP na 6 letnią wystąpiłam z pismem o przeniesienie. Zarząd przeniósł mnie i jestem nauczycielem gim.(obecnie też jego dyr. Zespół powołano do 31.08.2001r.) Dopilnuj tego gdyż po skończeniu kadencji może się okazać,że w SP nie ma dla ciebie pracy, a nowy dyr. gimnazjum nie ma obowiązku Cię przyjąć jeżeli nie jesteś zatrudniony jako nauczyciel.
jacek G18-09-2002 23:02:26   [#06]

c.d.

Serdeczne dzięki za podjęcie wątku. Trochę mi się przejaśniło i uspokoiło mnie. Mimo to nie rozumiem kto mnie zatrudnia. Czy pani dyrektor, która już nią nie jest, czy miasto? Kto i na jakiej podstawie może mi kiedyś wystawić świadectwo pracy. Moja księgowa i referentka też nie znają odpowiedzi na to pytanie.
Ewa z Rz19-09-2002 07:05:55   [#07]

W tej chwili to raczej miasto...

Chyba, że cos tam by się antydatowało...

Gdyby doszło do tego, że sąd pracy musiałby się wypowiedzieć, orzekłby tak: Pracodawcą twoim jest szkoła, a umowę z toba powinien podpisać przewodzniczący zarządu (w imieniu zarządu), gdyż wobec ciebie (tylko) reprezentuje szkołę zarząd (zatrudnianie i zwalnianie) lub burmistrz (wójt, prezydent - inne sprawy pracownicze).

Warunki tej umowy zależałyby tylko od ciebie, bo zostałeś dopuszczony do pracy. Wówczas sąd przyjmuje te warunki, które podaje pracownik (w granicach rozsądku)

jacek G19-09-2002 23:01:18   [#08]
Dziękuję Ci Ewa za tę wyczerpującą informację. Puki co , zostawam te sprawy własnemu biegowi. Jako początkujący dyrko mam i tak mocno zachwianą proporcję między ilością pytań a odowiedzi. Nie będe więcej męczył na ten temat. Pa!
Marek z Rzeszowa20-09-2002 11:20:29   [#09]

Nie zostawiaj sprawy własnemu biegowi!

Bardzo istotne jest to, kto Cię zatrudnia.
W Twoim interesie leży by była to poprzednia dyrektorka (bez względu na ew. opory jakie masz do tego). Niezłe jest również przeniesienie (ale tego też musi dokonać poprzednia dyrektorka). Dzięki temu zostajesz nauczycielem w tej szkole, któremu powierzono funkcje dyrektora. Po ustaniu powołania pozostajesz nauczycielem.

Zupełnie inaczej może się układać sytuacja, gdy nie jesteś nauczycielem tej szkoły. Wtedy powołanie na stanowisko dyrektora może być traktowane jako nawiązanie stosunku pracy w trybie art. 68 Kodeksu Pracy. I tu jest kruczek. Po ustaniu okresu powołania umowa taka jest rozwiązywana automatycznie. Dodatkowo inaczej mają się sprawy z odwołaniem:

Kodeks Pracy

...

Art. 70. § 1. Pracownik zatrudniony na podstawie powołania może być w każdym czasie - niezwłocznie lub w określonym terminie - odwołany ze stanowiska przez organ, który go powołał. Dotyczy to również pracownika, który na podstawie przepisów szczególnych został powołany na stanowisko na czas określony.

§ 11. Odwołanie powinno być dokonane na piśmie.

§ 12. Stosunek pracy z pracownikiem odwołanym ze stanowiska rozwiązuje się na zasadach określonych w przepisach niniejszego oddziału, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

§ 2. Odwołanie jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy o pracę. W okresie wypowiedzenia pracownik ma prawo do wynagrodzenia w wysokości przysługującej przed odwołaniem.

§ 3. Odwołanie jest równoznaczne z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli nastąpiło z przyczyn, o których mowa w art. 52 lub 53.

Zauważcie, że w przeciwieństwie do trybu odwoływania ustalonego w Ustawie o Systemie Oświaty, tu nikt nie zawraca sobie głowy uzasadnieniami, uzgodnieniami, związkami itp. "duperelami"...

Marek

Marek Pleśniar20-09-2002 13:06:15   [#10]

innymi słowy

załatwią Cię na cacy w demokratycznym;-) procesie konkursowym - polecisz na bruk.

Marek ma rację - to poważne.

jacek G21-09-2002 18:58:27   [#11]

Serdecznie dziękuję

za zaangażowanie w mój problem. Z tego wynika , że mój organ, czyli zarząd , działa w moim interesie chcąc , abym najpierw podpisał umowę z poprzednią dyrektorką.

Najbardziej przekonują mnie podstawy prawne(dziękuję Marku z Rzeszowa.)

Niesamowite jest to forum. Staję się jego fanem.

A tak tytułem wyjaśnienia. Zrobiłem jak chciał zarząd. Poprzedniczka jest moją koleżanką i sama zaproponowała mi udział w konkursie. Mam na razie dobrą atmosferę w szkole i straszy mnie tylko obszar mojej niewiedzy.

Jeszcze raz dziękuję za wsparcie.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]