Forum OSKKO - wątek

TEMAT: NKL z religii
strony: [ 1 ][ 2 ]
Danka27-01-2006 08:27:27   [#01]
Wiem, że problem oceniania z religii juz był. Czytałam wątki ale nie znalazłam w nich przypadku nieklasyfikowania z religii. Wola ( zgoda)rodziców na udział w zajęciach religii ucznia niepełnoletniego jest. Uczeń był na nich 8 razy na 36 godzin. I co? Nieklasyfikowany? Jeżeli tak, to jaka dalsza procedura, egzamin klasyfikacyjny ? Proszę o podpowiedź i z góry dziękuję.
rzewa27-01-2006 11:31:38   [#02]

owszem, nieklasyfikowany

jak tak zdecyduje katecheta

a egzamin może być ale nie musi

hanabi27-01-2006 11:35:12   [#03]

mądrość

niektórych katechetów powala na kolana! szkoda tylko, ze nie ich:-)
Slaw27-01-2006 12:12:46   [#04]

Hannabi wybacz

ale nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi z ta mądrością katechetów. To są tacy sami nauczyciele. Obowiązują ich te same przepisy co pozostałych nauczycieli plus dodatkowe wynikające ze specyfiki przedmiotu. Nie jestem katechetą ale rozumiem ich problemy zwłaszcza w takich wypadkach. Odpowiadają za „formację” ucznia i za jego wiedzę. Mają dwóch szefów: dyrektora i proboszcza. Udział w zajęciach to najczęściej decyzja rodziców z którą wielu uczniów nie bardzo się zgadza. Niestety to wszystko to są negatywne efekty wprowadzenia religii do szkól.
anmar29-01-2006 17:18:57   [#05]

Slaw- masz rację

Slaw- zgadzam się z Tobą. Często traktuje się katechetów jak ćwierć nauczyciela
hanabi29-01-2006 18:33:37   [#06]

a ja uważam

ze całe zło wynika własnie stąd, że katecheta stał się tylko  nauczycielem, a szkoda.
Doris29-01-2006 18:48:24   [#07]

nkl cd.

Na świadectwie nie może być zapisu nieklasyfikowany. Musi delikwent podejść do egzaminu klasyfikacyjnego otrzymać jakąkolwiek ocenę włącznie z niedostateczną i dopiero wtedy jest promowany.
anmar29-01-2006 19:08:49   [#08]

Do hanabi

Wątpę- przynajmniej u nas. Pilnowanie dzieci przy spowiedzi, półkolonie dla dzieci, rekolekcje, spotkania formacyjne, działalność w parafii, i oczywiście to wszystko, co się wymaga od każdego nauczyciela. Jeszcze na dodatek bardzo różni proboszczowie, czyli i tacy, którzy dobremu katechecie zabierają godziny i dają księżom. Szkoła nawet nie może stanąć w obronie katechety.
rzewa29-01-2006 19:57:09   [#09]

Doris

jeśli nie może być wpisu na świadectwie nieklasyfikowany, to uczeń po prostu nie otrzyma świadectwa, ale w żaden sposób nie zmusisz go by przystąpił do egzaminu klasyfikacyjnego, jeśli tego nie chce. A nieprzysąpienia nie można potraktować na równi z uzyskaniem oceny niedostatecznej.

Owszem, nie może otrzymać wówczas promocji - to wynika z rozporządzenia, ale może w takim razie powtarzać klasę (o ile wcześniej na danym etapie nie powtarzał)

rzewa29-01-2006 20:00:12   [#10]

no, tak

w przypadku religii jest to problem, bo ocena z religii nie ma wpływu na uzyskanie promocji -> wobec tego nieklasyfikowanie z religii nie powoduje braku promocji -> a na świadectwie wpiszemy kreskę (bo dokładnie tyle ona oznacza w przypadku religii)
beera29-01-2006 20:07:08   [#11]

rzewa ja nie jestem pewna

bo kreska oznacza nieuczestniczenie w religii

a to dziecko mialo religię jako przedmiot obowiazkowy- musi byc ocenione

w dodatku w dokumentacji przebiegu nauczania wpisujemy "nieklasyfikowany"

wiec w dzienniku bedzie "nieklasyfikowany", a na świadectwie kreska?

.............

Doradzalabym poradzic rodzicom, by wycofali zgodę;-)

rzewa29-01-2006 20:10:09   [#12]

asia,

ale on ma NKL bo... nieuczestniczył... :-))

i dlatego kreska... ;-)

też bym poradziła rodzicom :-)

A tak na marginesie - nie chodził, bo nie chciał chodzić, pomimo że rodzice wyrazili akces, więc... czyje zdanie tu ważniejsze? ;-)

Doris29-01-2006 20:11:06   [#13]
Religia jest przedmiotem nadobowiązkowym. Albo  uczeń wyraża chęć uczęszczania na nią i wtedy niestety jest nieklasyfikowany i NIEPROMOWANY, albo nie chodzi na nią= nie wyraził chęć uczęszczania i  wtedy wpisuje się kreseczkę, albo raczej nic się nie wpisuje.
beera29-01-2006 20:12:26   [#14]

Ok- nieklasyfikowanie ma, bo nie uczestniczył- to jasne

ale wobec tego, ze przedmiot obowiązkowy- trzeba to nieklasyfikowanie traktowac jak nieklasyfikowanie w innych przedmiotach

no tak, ale ocena z religii nie ma wplywu...

 

jedyne wyjscie sensowne- doradzic rodzicom;-)

a tak na marginesie- no wlasnie...

rzewa29-01-2006 20:14:36   [#15]

Doris,

ocena z religii nie ma wpływu na promocję. Czyli jest promowany bez względu na to co z religii otrzyma - jak otrzyma niedostateczny to ma promocję, więc przy nieklasyfikowaniu też musi ją mieć.
beera29-01-2006 20:16:04   [#16]

Doris

po 1.

nie jest niepromowany, bo religia nie ma wplywu na promocje

po 2.

nie moze byc tak, ze nie chodzi na nia=nie wyraził chęci, bo chęć u niepełnoletniego wyrażaja rodzice

Doris29-01-2006 20:20:25   [#17]
Oczywiście chęć u niepełnoletniego wyrażają rodzice.Natomiast nie może być wpisu na świadectwie nieklasyfikowany, ale może być ocena niedostateczna (dotyczy religii i innych przedmiotów nadobowiązkowych)
beera29-01-2006 20:24:14   [#18]

ale nie mozna dać nds zamiast nieklasyfikacji :-)

no po prostu nie mozna, bo to cos innego

Waldi31-01-2006 13:23:14   [#19]
świadectwo musi być zgodne z pozostałą dokumentacją szkolną tzn jeżeli w dzienniku lekcyjnym  i arkuszu ocen będzie wpis nieklasyfikowany to taki sam wpis musi być na świadectwie. I taki uczeń jest promowany.
Leszek31-01-2006 17:01:13   [#20]

zgadzam się z Waldim,

jeśli rodzice wyrazili wolę uczestniczenia dziecka w lekcjach religii i uczeń nie został sklasyfikowany to taki zapis musi znaleźć się w dokumentacji...

inną rzeczą jest sens utrzymywania przez rodziców w dalszym ciągu woli uczestniczenia ucznia w lekcjach religii...

pozdrawiam

Doris31-01-2006 20:31:49   [#21]

Nieklasyfikowany

To, że nie może byc wpisu nieklasyfikowany na świadectwie promocyjnym wiem po szkoleniu z p. wizytator Kamińską. Sama również w podobny sposób interpretowałabym rozporządzenia.
2katarzyna31-01-2006 21:18:40   [#22]
Doris oświeć mnie, bo nie miałam szkolenia z p. wizytator Kamińską. Jeśli uczeń jest nieklasyfikowany z wielu przedmiotów (na własne życzenie), to nie otrzymuje promocji bez prawa do egzaminów klasyfikacyjnych. Co zatem widnieje z tyłu świadectwa?
Leszek31-01-2006 22:05:39   [#23]

nie otrzymuje świadectwa... ma tylko wpisy w dokumentacji...

pozdrawiam

beera31-01-2006 22:23:14   [#24]

Leszku

jestes pewien???

§ 2. 1. Po ukończeniu nauki w danej klasie, z wyjątkiem klasy programowo najwyższej, uczeń szkoły dla młodzieży, z zastrzeżeniem ust. 2, zależnie od wyników klasyfikacji rocznej, otrzymuje świadectwo szkolne promocyjne potwierdzające uzyskanie albo nieuzyskanie promocji do klasy programowo wyższej.

jesli mowimy o swiadectwie promocyjnym- a o takim pisze Iwona w #21, to uczen je otrzymuje. Moim zdaniem z wpisem " nieklasyfikowany"

zgredek31-01-2006 22:25:29   [#25]

a niby na jakiej podstawie ten wpis?

za Bogną powtarzam, bo Ona to fajnie o tym nieklasyfikowaniu na świadectwie pisała:-)

beera31-01-2006 22:28:51   [#26]

czyli co?

beera31-01-2006 22:36:41   [#27]

 

Z rozporządzenia o ocenianiu:

16. W przypadku nieklasyfikowania ucznia z zajęć edukacyjnych, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się "nieklasyfikowany".

Z rozporządzenia o swiadectwach:

7. Świadectwa szkolne promocyjne, świadectwa ukończenia szkoły, świadectwa dojrzałości, o których mowa w § 3, dyplomy ukończenia szkoły, dyplomy uzyskania tytułu zawodowego oraz zaświadczenia dotyczące przebiegu nauczania wydaje się na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania prowadzonej przez szkołę lub dokumentacji egzaminów eksternistycznych.

 I znowu z rozporządzenia o świadectwach:

§ 2. 1. Po ukończeniu nauki w danej klasie, z wyjątkiem klasy programowo najwyższej, uczeń szkoły dla młodzieży, z zastrzeżeniem ust. 2, zależnie od wyników klasyfikacji rocznej, otrzymuje świadectwo szkolne promocyjne potwierdzające uzyskanie albo nieuzyskanie promocji do klasy programowo wyższej.

jak dla mnie, to Pani Kamińska nie ma racji- w swiadectwach promocyjnych wpisuje się " nieklasyfikowany" i w zasadzie koniec.

Z religią jest tak  -się wpisuje " nieklasyfikowany" i promuje jednoczesnie

beera31-01-2006 22:38:44   [#28]
i jak znam zycie pani wizytator Kamińska powiedziała, ze nie może miec "nieklasyfikowany" na świadectwie ukończenia szkoły, tylko Doris źle zapamiętała :-)
zgredek31-01-2006 22:48:24   [#29]

e, tam na świadectwie to wpisujesz tylko to co można wpisać:

niedostateczny, dopuszczający, dostateczny, dobry, bardzo dobry, celujący

znaczy tam gdzie oceny

takim maluskim druczkiem na dole świadectwa zapisane jest

a świadectwo jest niby dokumentacją przebiegu nauczania ?;-)

Konto zapomniane31-01-2006 22:49:16   [#30]

nkl lub ndst z religii

Czy ksiądz może zabronić uczniowi uczęszczać na zajęcia z religii, jeżeli był on nieklasyfikowany lub otrzymał ocenę niedostateczną w poprzednim roku szkolnym? Moi księża twierdzą, że mają takie zalecenia z kurii. To kto właściwie odpowiada za proces dydaktyczny w szkole - dyrektor czy kuria?

zgredek31-01-2006 22:51:15   [#31]
http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=9944&st=17
beera31-01-2006 22:51:58   [#32]

a świadectwo jest niby dokumentacją przebiegu nauczania ?;-)

Oczywiscie, ze nie jest

świadectwa wypisuje się na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania- o tym stanowi rozporządzenie w sprawie swadectw

....

Czy ksiądz może zabronić uczniowi uczęszczać na zajęcia z religii, jeżeli był on nieklasyfikowany lub otrzymał ocenę niedostateczną w poprzednim roku szkolnym?

Moim zdaniem nie- o uczestnictwie na religii nie decydują oceny lecz wola rodziców, albo pelnoletniego ucznia

beera31-01-2006 23:01:50   [#33]

nie czytałam wtedy tego wątku, ale zgadzam się z Fraczkiem- moim zdaniem rzecz wynika z Rozporządzeń

I nie jest tak, ze wpisujemy na świadectwach tylko to, co jest napisane maczkiem.

Wpisujemy też " zwolniony",- bo tak wynika z rozporządzenia o swiadectwach, i wpisujemy tez " nieklasyfikowany", bo tak wynika z łącznego czytania rozporządzenia w sprawie oceniania i swiadectw

zgredek31-01-2006 23:03:07   [#34]

a ja z Bogną;-)

zgadzam się

bogna01-02-2006 00:03:01   [#35]
ja się też zgadzam ze sobą ;-)
zgredek01-02-2006 00:06:47   [#36]

:-)

a zwolniony to się pisze, bo jest napisane, że się pisze (nie, że maczkiem, tylko, że na świadectwie)

a o nieklasyfikowanym nic nie nie jest napisane, że się pisze;-)

AnJa01-02-2006 00:07:34   [#37]
a ja zgadzam się z Asią

nie żebym wiedział o co chodzi - ale, że ona jakby w mniejszości, to ja tak, z dobrego serca
zgredek01-02-2006 00:09:51   [#38]

wcale nie w mniejszości

w równości

z panem Frączkiem ona

a jakby tak potraktować jedną płeć z przewagą nad drugą - to może jednak byś się z nami zgodził, bo może się okazać, że to słaba płeć w mniejszości

beera01-02-2006 12:28:05   [#39]

jest napisane!!!

w Roz. o ocenianiu- 1.że się stawia nieklasyfikowany w dokumentacji przebiegu nauczania

w Rozp. o świadectwach- 2. że świadectwa NA PODSTAWIE dokumentacji

jeśli jest w dokumentacji MUSI być na świadectwie

RANY!!!!!!!

;-)))

i jest tak- ja się zgadzam z waldim i z Frączkiem. A Anja zgadza się ze mną

Mam facetów po swojej stronie.... to mi już nie zależy na racji ;-))

rzewa01-02-2006 12:31:31   [#40]

nie tylko facetów...

mnie też masz! :-))
AnJa01-02-2006 12:59:30   [#41]
gwoli wyjasnienia:

nie wiem o co chodzi, bo po co

albo niech katecheta wykreśli delikwenta uznając, że nie chodził nigdy  i wstawi krechę

albo niech wpisze ndst

albo inną ocenę (no bo kiedyś jednak był i np. obiecał się poprawić)

jakoś sobie nie wyobrażam, by moi katecheci nie rozumieli pojęcia: "dla świętego spokoju"
...
poparcie podtrzymuję:-)
zgredek01-02-2006 13:25:08   [#42]

;-)

http://www.vulcan.pl/forum/zpo/thread.php?t=9449&fs=0&st=0
beera01-02-2006 13:49:57   [#43]

rzewa :-))

.....

andrzej- zgadzam się- bez sensu upór w kwestii nieklasyfikowania w związku z religią...

( choć jak teraz matura ma być, to ja wiem? ;-)

Leszek01-02-2006 18:47:18   [#44]

uczeń sklasyfikowany otrzymuje świadectwo...

w przypadku braku klasyfikacji brak podstaw do wpisu na świadectwie "nieklasyfikowany"

natomiast dotyczy to przedmiotów obowiązkowych...

ciekawym jest pytanie, czy można nieklasyfikować ucznia z religii jeśli :

1. rodzice wyrazili wolę jego uczęszczania na zajęcia religii,

2. uczeń ma tą wolę "...w poważaniu" i nie chodzi?

nie jest to przedmiot obowiązkowy...w tym sensie...

przyjmuje się, ze dobrowolność zapisu na religię warunkuje efekty...

i chyba katecheci zbyt wcześnie pomysleli o religii jako przedmiocie takim samym jak innne, albo warunki zmusiły ich do takiego myślenia ("może będzie się uczył kiedy postraszę ocenami...")

pozdrawiam

Małgosia01-02-2006 19:04:35   [#45]
Tak na marginesie - w najnowszej "Polityce" jest raport o nauczaniu religii w szkołach - "Stopień z Pana Boga".
beera01-02-2006 19:05:24   [#46]

wlaśnie kupiłam

:-)

beera01-02-2006 19:14:23   [#47]
Leszku, piszesz, ze uczeń niesklasyfikowany nie otrzymuje swiadectwa
 
a są przepisy nakazujace wypisanie świadectwa na podstawie dokumentacji nauczania. Jesli w tej dokumentacji znajduje się zapis " nieklasyfikowany" to na tej podstawie- moim zdaniem- powinno się ono znaleźc na świadectwie.
Ale to na marginesie- bo jak rozumiem tu zgody między nami nie ma.
 
Ale ja mam pytanie- na jakiej podstawie NIE wydasz temu uczniowi swiadectwa, skoro Rozporządzenie mowi jasno, ze swiadectwo promocyje uczeń OTRZYMUJE

§ 2. 1. Po ukończeniu nauki w danej klasie, z wyjątkiem klasy programowo najwyższej, uczeń szkoły dla młodzieży, z zastrzeżeniem ust. 2, zależnie od wyników klasyfikacji rocznej, otrzymuje świadectwo szkolne promocyjne potwierdzające uzyskanie albo nieuzyskanie promocji do klasy programowo wyższej.

( niezaleznie od tego jak oceniam tę konieczność wypisywania śwadectwa promocyjnego niepromujacego)

Rycho01-02-2006 19:17:06   [#48]

Leszek

a co otrzymuje uczeń np V klasy nieklasyfikowany z powodów nieusprawiedliwionych np z trzech obowiązkowych przedmiotów, a RP nie wyraziła zgody na egzaminy klasyfikacyjne?
Leszek01-02-2006 19:17:06   [#49]

zwróć uwagę, że dotyczy to wyników klasyfikacji (określone w formie ocen)... a ja mówię o nieklasyfikowanym...

pozdrawiam

Rycho01-02-2006 19:18:07   [#50]
o Asia :)
strony: [ 1 ][ 2 ]