Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Świadectwo pracy...........
strony: [ 1 ]
Anula16-01-2006 20:39:53   [#01]

 Czy na wniosek nauczyciela (ciężka choroba) można zmienić podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy - zamiast art. 23 ust,1 pkt. 3 napisać na podst. art. 88 ust.1 (i napisać drugie świadectwo pracy z inną podstawą prawną rozwiązania stosunku pracy) - oczywiście data 17 stycznia zamiast 1 grudnia jako data wystawienia drugiego świadectwa pracy? Nauczyciel twierdzi, że sie pomylił i dał zaśw. od lekarza o niezdolności do pracy, a nie podanie o rozwiązanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę. Konsekwencją tego jest odmowa z ZUS przyznania wcześniejszej emerytury, a co za tym idzie niemożność leczenia się gdyż nie ma ani renty ani emerytury (renta byłaby dużo niższa niż emerytura).

Jak myślicie? Czy to ma sens? Chciałabym pomóc nauczycielowi... Ale czy sama sie nie pogrążę?

rzewa17-01-2006 05:45:14   [#02]

nauczyciel ma prawo prosić o sprostowanie świadectwa pracy

Jeśli dyrek uważa prośbę za zasadną, to dokonuje sprostowania i po sprawie.

Jeśli odmówi, to pracownikowi pozostaje dochodzenie swego w sądzie pracy...

rzewa17-01-2006 08:07:04   [#03]

Rozporządzenie MPiPS z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. Nr 60, poz. 282 ze zm.)

§ 5. ust. 1. Pracodawca zawiadamia pracownika na piśmie o negatywnym wyniku rozpatrzenia wniosku o sprostowanie świadectwa pracy w ciągu 7 dni od dnia otrzymania tego wniosku. W razie uwzględnienia wniosku, pracodawca wydaje pracownikowi w tym terminie nowe świadectwo pracy.

ust. 2. W razie uwzględnienia przez sąd pracy powództwa pracownika o sprostowanie świadectwa pracy, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi niezwłocznie nowe świadectwo pracy, nie później jednak niż w ciągu 3 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu w tej sprawie.

ust. 3. W razie prawomocnego orzeczenia sądu pracy o przywróceniu pracownika do pracy lub przyznaniu mu odszkodowania z tytułu niezgodnego z przepisami prawa wypowiedzenia umowy o pracę lub jej rozwiązania bez wypowiedzenia, pracodawca, na żądanie pracownika, jest obowiązany uzupełnić treść wydanego mu uprzednio świadectwa pracy o dodatkową informację o tym orzeczeniu, z zastrzeżeniem ust. 4.

ust. 4. Jeżeli orzeczenie, o którym mowa w ust. 3, zostało wydane w związku z rozwiązaniem przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu w tym trybie umów o pracę, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi, w terminie określonym w ust. 2, nowe świadectwo pracy zawierające informację o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę, powołującą art. 97 § 3 Kodeksu pracy.

ust. 5. W przypadkach określonych w ust. 1 zdanie drugie oraz w ust. 2 i 4 pracodawca jest obowiązany, najpóźniej w dniu wydania pracownikowi nowego świadectwa pracy, usunąć z akt osobowych pracownika i zniszczyć poprzednio wydane świadectwo pracy.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]