Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Oddział przedszkolny przy podstawówce - feryjny czy nie
strony: [ 1 ]
ankate16-01-2006 07:16:45   [#01]
Mam w szkole 2 oddziały przedszkolne - tak to się teraz nazywa - 5 i 6 latki. Do tej pory była to klasa "0". I tak mi właśnie przyszło do głowy po przeczytaniu wątku o placówkach nieferyjnych, czy te oddziały przy mojej szkole są feryjne czy nieferyjne. Do tej pory były traktowane jako szkoła i n-le mieli urlop, tak jak wszyscy pozostali uczący w I i II etapie edukacyjnym. A teraz zaczynam mieć wątpliwości...
DYREK16-01-2006 08:14:01   [#02]

Nauczyciel w oddziale przedszkolnym jest zatrudniony w szkole. Szkoła jest feryjna i ma urlop w wymiarze jak inni nauczyciele szkoły. Chociaż:

 

 

W nawiązaniu do pisma z dnia 23 lutego 2005 r. Nr KPZ.I.TG.028.34/05 Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu - Departament Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli wyraża następującą opinię:

    Zgodnie z § 10 ust. 1 i ust. 2 pkt. 2 ramowego statutu publicznego przedszkola stanowiącego załącznik do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r, w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624 z późn. zm) przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący na wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola.
    Powyższe oznacza, iż w przedszkolu nie są przewidziane ferie szkolne, co w konsekwencji powoduje, iż do nauczycieli zatrudnionych w przedszkolu ma zastosowanie art, 64 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r, - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 z późn. zm,). Przepis ten określa, iż nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.
    Zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r, Nr 256, poz, 2572 z późn. zm.) dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie w przedszkolu albo w oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej. W opinii Departamentu do organizacji pracy oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej należy stosować te same przepisy, co do organizacji pracy przedszkola. W związku z tym Departament wyraża stanowisko, iż nauczyciele zatrudnieni w oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej również mają prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych.

ankate16-01-2006 09:24:59   [#03]
No właśnie, ale co z tym chociaż...???
DYREK16-01-2006 10:08:44   [#04]

Nie wiem i nie rozumiem stanowiska MENiN.

U nas nauczyciele oddziałów rocznego przygotowania przedszkolnego traktowani są jak nauczyciele szkoły. Nie jesteśmy zespołem przedszkola i szkoły.

rzewa16-01-2006 11:44:35   [#05]

moim zdaniem

to stanowisko ministerstawa nie ma żadnego umocowania prawnego.

Zgodnie z UoSO szkoła jest zasadniczo placówką feryjną natomiast przedszkole to placówka nieferyjna.

W szkole podstawowej może fukcjonować (o ile to przewiduje statut szkoły) oddział(y) przedszkolny(e) o ile przewiduje je statut szkoły. mamy wówczas do czynienia ze szkołą, czyli placówka feryjną i wszyscy nauczyciele tej szkoły (obojętnie czy pracują w oddziale przedszkolnym czy nie) korzystaja z takiego samego wymiaru urlopu wynikającego z takiego a nie innego statusu placówki.

W sytuacji, gdy mamy zespół złożony ze szkoły podstawowej i przedszkola, wowczas można twierdzić, że przedszkole w tym zespole powinno byc placówką feryjną. Choć i w takim wypadku organ prowadzący może zdecydować o feryjności takiego przedszkola - po prostu stwierdzi, że nie ma zapotrzebowania społecznego by przedszkole takie pracowało "na okrągło", co wolno mu zrobić, gdyż to OP ponosi wszelkie koszty takiego rozwiązania.

Jersz16-01-2006 19:55:41   [#06]
calkowicie sie zgadzam
bratek16-01-2006 20:07:09   [#07]
U mnie przedszkole jest również feryjne

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]