Forum OSKKO - wątek

TEMAT: wniosek formalny
strony: [ 1 ]
gera15-01-2006 18:13:27   [#01]

Na radzie został podany wniosek o odesłanie ucznia do rejonu (gimnazjum). Przegłosowałam go. Zdecydowano w głosowaniu, ze ucznia należy odesłać do rejonu. Co dalej? Jaka jest procedura?

Pierwszy raz mam taką sytuację. Proszę o pomoc.

Pozdrawiam.

Magosia15-01-2006 18:21:41   [#02]

O ile się znam na prawie

to nie ma takiej opcji. Jeśli się mylę, ktoś mnie tu zaraz poprawi.

Uczeń przyjęty do szkoły staje się naszym uczniem i nie możemy go po prostu odesłać.

Oczywiście, jest procedura przeniesienia do innego gimnazjum, ale to za zgodą kuratora, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, ze wskazaniem szkoły, do której ma się przenieść. Z tego co się orientuję - rzecz raczej mocno trudna.

Rycho15-01-2006 18:22:08   [#03]

hmm...

nie bardzo mieliście takie prawo by to zrobić.
 
Przepisy nie zezwalają na samodzielne (tzn przez szkołę) skreślenie z listy uczniów ucznia objętego obowiązkiem szkolnym. A uczeń gimnazjum takiemu obowiązkowi podlega.
Marek Pleśniar15-01-2006 18:26:17   [#04]
mają rację:-)
beera15-01-2006 18:31:06   [#05]

co dalej?

To w tej sytuacaji niezłe pytanie ;-)

Art. 39. 1. Dyrektor szkoły lub placówki w szczególności:

4) realizuje uchwały rady szkoły lub placówki oraz rady pedagogicznej, podjęte w ramach ich kompetencji stanowiących;

Dyrektor musi zrealizować Uchwały RP


2. Dyrektor szkoły lub placówki może, w drodze decyzji, skreślić ucznia z listy uczniów w przypadkach określonych w statucie szkoły lub placówki. Skreślenie następuje na podstawie uchwały rady pedagogicznej, po zasięgnięciu opinii samorządu uczniowskiego.

Skreslenie nastepuje w drodze uchwały, ale...

2a. Przepis ust. 2 nie dotyczy ucznia objętego obowiązkiem szkolnym. W uzasadnionych przypadkach uczeń ten, na wniosek dyrektora szkoły, może zostać przeniesiony przez kuratora oświaty do innej szkoły.

więc Uchwała została podjęta z naruszeniem prawa, więc:

Art 41
3. Dyrektor szkoły lub placówki wstrzymuje wykonanie uchwał, o których mowa w ust. 1, niezgodnych z przepisami prawa. O wstrzymaniu wykonania uchwały dyrektor niezwłocznie zawiadamia organ prowadzący szkołę lub placówkę oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny. Organ sprawujący nadzór pedagogiczny uchyla uchwałę w razie stwierdzenia jej niezgodności z przepisami prawa po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego szkołę lub placówkę. Rozstrzygnięcie organu sprawującego nadzór pedagogiczny jest ostateczne.

Trochę sobie namieszaliście....

Gaba15-01-2006 18:40:57   [#06]

Rola jest jedna - unieważnić i nie upubliczniać, nie ma takiej procedury w publicznej szkole.

 

A jezęli jest to uchwała - to jeszcze trzeba powiadomić cała kupę urzędników.

DYREK15-01-2006 18:52:05   [#07]

Ciekawe:

 - kto zaproponował taki wniosek?

 - dlaczego zgłoszono ten wniosek ?

 - czy dyrektor poinformował RP , ze podjęcie takiej uchwały jest niezgodne z UoSO?

 Mam nadzieję, że nie był to wniosek dyrektora :-(

DYREK15-01-2006 19:03:47   [#08]

Warto zobaczyć w statucie jak są określone  przypadki, w których dyrektor  może wystąpić do kuratora oświaty z wnioskiem o przeniesienie ucznia do innego gimnazjum. To jest tylko jedyna możliwość przeniesienia ucznia.

Chyba, że przekonacie rodzica i sam przeniesie swoje dziecie.

Janusz Pawłowski15-01-2006 19:40:20   [#09]

Co dalej?

Zwołać RP, wyjasnić, że bigos, przedstawić wniosek żeby ucznia nie przenosić, przegłosować go, zaprotokołować i zapomnieć.
Marek Pleśniar15-01-2006 19:47:35   [#10]

i na zaś zapamiętać by radę zatrzymać w tych no.. niejasnych decyzjach - gdy nieprawne:-)

Gaba15-01-2006 20:47:10   [#11]
coś wiem na ten temat, gdy się wyrwał ktoś u nas z zakazem przyjmowania do szkoły dzieci... nauczycielskich! ;-(
fredi15-01-2006 21:47:40   [#12]

tak jak janusz

gera16-01-2006 19:41:18   [#13]

Upsss dziękuję za opinie.

Traktowałam to głosowanie, jako wyrażenie opinii rady pedagogicznej. Nie padło słowo uchwała, tylko wyrażenie opinii. To pewnie nic nie zmieni.

Pozdrawiam.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]