Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Buciki, fartuszki
strony: [ 1 ]
Ivet14-01-2006 22:38:29   [#01]
Poszukuję podstawy prawnej przydziału odziezy ochronnej. Gdzies to widziałam, ale diabeł ogonem przykrył i nie mogę znaleźć. Czy możecie mi pomóc? Dziekuję.
AnJa15-01-2006 02:14:30   [#02]
przykrył jakiś czas temu - znaczy unieważnił centralne normy

masz to miec wewnętrznie
DYREK15-01-2006 08:56:13   [#03]

Wszystkie sprawy dotyczące przydziału środków ochrony indywidualnej - odzieży roboczej i obuwia roboczego oraz odzieży ochronnej - dla pracowników reguluje od dnia 2 czerwca 1996 roku Rozdział IX Działu X Kodeksu Pracy - "Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze".

Zgodnie z w/w aktem prawnym rodzaje środków ochrony indywidualnej ustala dyrektor szkoły jako pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową. W przypadku jeżeli w danej szkole nie działa organizacja związkowa ustaleń takich dyrektor szkoły dokonuje w porozumieniu z pracownikami wybranymi w tym celu przez załogę w trybie przyjętym w zakładzie pracy.

Dyrektor szkoły jako pracodawca jest zobowiązany do ustalenia:

  1. Wykazu stanowisk, na których ze względu na bezpieczeństwo i higienę pracy pracownicy powinni otrzymywać odzież roboczą, ochronną i obuwie robocze. Wykaz powinien obejmować zarówno stanowiska pedagogiczne jak i administracyjne oraz obsługi technicznej w szkole.
  2. Ustalić dla każdego stanowiska normę przydziału (rodzaj) odzieży, obuwia roboczego i odzieży ochronnej.
  3. Ustalić okres używalności poszczególnych rodzajów środków ochrony indywidualnej.
  4. Ustalić tryb prania i czyszczenia odzieży roboczej lub sposób wypłat ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej.
  5. Ustalić zasady zapewnienia pracownikom higienicznych warunków pracy. Do powyższego dyrektor szkoły jest zobowiązany również rozporządzeniem MEN w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny w szkołach i placówkach publicznych. Należy ustalić stanowiska pracy dla, których przydział ręcznika i mydła jest niezbędny np. pracownia ZPT w której zainstalowana jest umywalka. W pozostałych przypadkach można udostępnić w toaletach mydło z podajników oraz suszarki do rąk i zapewnić ciepła bieżącą wodę do mycia.

Wszystkie omówione powyżej informacje powinny stanowić załącznik do regulaminu

pracy.

Z: http://bhp.zce.szczecin.pl/wypadki/archiwum.html#e7

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]