Forum OSKKO - wątek

TEMAT: pyt: j.ang. od I kl. a co od IV kl????
strony: [ 1 ]
Aneta S12-01-2006 13:59:15   [#01]

Witam,

rzadko zadaję pytania , bo na większość nurtujących zgadnień znajduję odpowiedzi w "szukaju". Ale jest sprawa, która mnie i moje koleżanki po fachu bardzo dręczy. A mianowicie: wiadomo już, że j. angielski ma być obowiązkowy od kl. I . Ja i wiele innych osób w tym "poczciwym" kraju uczymy j.niemieckiego w szk.podst. Nie będę dalej rozwodzić się ... PYTANIE co będzie z nami czyli nauczycielami innych j.obcych?????????? No co będzie????? Na bruk????? A moze od IV kl. będzie obowiazkowy drugi j.obcy????

Czy wy dyrektorzy macie jakieś blizsze informacje na ten temat.

Proszę o wasze odpowiedzi, najlepiej optymistyczne, bo my juz mamy nocne mary w związku z naszą przyszłościa????

Pozdrawiam

nalix12-01-2006 15:08:42   [#02]

znowu licencjaty

Dobrze radzę - róbcie kolejne licencjaty z języka angielskiego -przynajmniej będziecie niezależni i nie zagrozi wam utrata pracy, a jeśli w dana szkoła jest źle prowadzona(nie można dostać choćby minimalnej pomocy, prawie zero środków dydaktycznych, nauczania w piwnicach, nadmiar okienek, praktycznie brak dostępu do komputerów w dłuższym okresie czasu, virtualny fundusz socjalny, brak pomocy dla nauczycieli studiujących, zjawiska nierównego traktowania-klikowość, itd.), to przynajmniej łatwo znajdziecie lepszą.
nalix12-01-2006 15:12:46   [#03]

do roboty

Zresztą, jak już nauczycie się anglika, to wasz niemiecki przyda się jak znalazł w Zjednoczonym Królestwie (tam też potrzeba nauczycieli języków obcych), gdzie po raz pierwszy w życiu zaczniecie zarabiać przyzwoite pieniądze za swoją pracę. Sam uczyłem niemieckiego i mam zamiar też tak postąpić. Nie można być przez całe życie matką Teresą z Kalkuty. Aha miało być "jeśli dana". Przepraszam za błąd.
Gaba12-01-2006 15:23:24   [#04]

nie sądzę, by przeszedł pomysł nauczania wyłącznie angielskiego...

- nie wszyscy chcą, nie we wszytskich rodzinach jest taka tradycja... nie ma nauczycieli do uczenia wyłacznie angielskiego. Myślę, że pkmysł przemieni się (były juz takie głosy) w nauczanie jezyka obcego od klasy I.

Myślę, że powinien to być jeden z najpopularnijeszych języków europejskich - ang. niem. franc. hiszp. - my nie mamy kadry.

Było już o tym , poszukaj w szukaju - nauczanie jęz. ang. Wielu się sprzeciwia nauczaniu wyłącznie ang.

DYREK12-01-2006 15:28:43   [#05]

obcy to nie tylko angielski

Połowa Polaków nie zna ani jednego języka obcego. Gorzej od nas wypadają w Europie jedynie Anglicy - twierdzi "Życie Warszawy". Tyle że Brytyjczyk w swym macierzystym języku bez problemu porozumie się na całym świecie.

Gazeta dodaje, że na 100 tys. urzędników administracji centralnej w Polsce jedynie dwa tysiące ma certyfikaty umiejętności posługiwania się językiem obcym.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz zadeklarował, że nauka angielskiego od pierwszej klasy szkoły podstawowej zostanie wprowadzona w ciągu czterech lat. To realny termin, zwłaszcza że uczelnie pedagogiczne kształcą już nauczycieli klas I-III, którzy będą uprawnieni do nauczania języka obcego na poziomie podstawowym.

Według wyliczeń "Życia Warszawy", potwierdzonych przez specjalistów z Ministerstwa Edukacji, aby wprowadzić angielski od I klasy, potrzeba w Polsce pięciu tys. anglistów (każdy z nich prowadziłby zajęcia w 8-10 klasach). Roczny koszt ich zatrudnienia wynosiłby 115 mln zł. Nowy minister edukacji nie chce jeszcze operować żadnymi kwotami, ale obiecuje, że wstępne koszty poda w tym miesiącu.

Obietnice wprowadzenia angielskiego od I klasy podstawówek składał przed rokiem Lech Kaczyński, jeszcze jako prezydent Warszawy. W skali jednego bogatego miasta cel wydawał się łatwy do osiągnięcia, zwłaszcza że i tak w 70% podstawówek takie zajęcia już się odbywały. Stołeczni urzędnicy szacowali, że potrzeba zatrudnić 220-250 dodatkowych anglistów.

Plan nie wypalił. Część dyrektorów szkół oświadczyła, że nie wprowadzi angielskiego od pierwszej klasy, bo nie wszyscy rodzice życzą sobie nowego przedmiotu i dodatkowego podręcznika do kupienia. A ponieważ język obcy jest wpisany w programie nauczania jako obowiązkowy dopiero od klasy czwartej, nie muszą go wprowadzać wcześniej. Tym razem będzie jednak inaczej, bo resort edukacji umieści naukę języka obcego w podstawach programowych dla klas I-III. Tym samym dyrektorzy będą po prostu musieli wprowadzić ten przedmiot do planu zajęć.

(PAP)

Marek Pleśniar13-01-2006 17:04:35   [#06]

BRAWO!!! (ad [#05])

Polacy lepsi w językach obcych od Anglików!!!!!

kolejny sukces;-)

Gaba13-01-2006 18:00:48   [#07]
mam nadzieje, że nie w angielskim?
Marek Pleśniar13-01-2006 20:07:26   [#08]

a ja co mówiłem??

no w tych no - językach lepsi

tak generalnie;-)

przeca wkleił DYREK:

Gorzej od nas wypadają w Europie jedynie Anglicy

zgredek13-01-2006 20:15:20   [#09]
http://www.menis.gov.pl/MEiN/MEiN/index.htm
Gaba13-01-2006 21:13:08   [#10]
ale... nie w angielskim? ;-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]