Forum OSKKO - wątek

TEMAT: "13" dla zmarłego pracownika
strony: [ 1 ]
justa2112-01-2006 13:33:25   [#01]
Mamy wypłacić "13" za 2005 rok dla pracownika który umarł w tymże roku, przekażemy ją na konto żony, która też u nas pracuje. Co z podatkiem. Wiem, że trzeba go potrącić, tylko co później z PITem, no kogo go wystawić?
emeryt12-01-2006 13:44:35   [#02]

no..chyba

Pita wystawiasz na tego, co wypłaciłaś, czyli żonę. Czy po śmierci pracownika ta trzynastka nie wchodzi czasem do masy spadkowej?? Coś kojarzę taki przypadek z dawniejszych lat - musiał być wyrok sądu o nabyciu spadku i wtedy wypłata. Ale to mogło się coś zmienić . Nie śledziłem zmian.
DYREK12-01-2006 15:17:15   [#03]
Śmierć pracownika

Cechami definiującymi stosunek pracy jest m.in. wykonywanie osobiście przez osobę pozostającą w zatrudnieniu pracy określonego rodzaju. Dlatego śmierć pracownika jest zdarzeniem powodującym wygaśnięcie stosunku pracy.

Nowelizacją Kodeksu pracy w 1996 r. unormowano sprawy majątkowe nabyte przez pracownika w czasie trwania stosunku pracy, chroniąc interesy najbliższej rodziny zmarłego przez wyłączenie ze spadku praw majątkowych ze stosunku pracy. Pozwala to na przejście praw majątkowych wynikających z zatrudnienia zmarłego pracownika na uprawnionych członków rodziny bez potrzeby przeprowadzania postępowania sądowego mającego na celu ustalenie prawa do spadku i podziału tego spadku (na małżonka i pozostałych członków rodziny zmarłego pracownika, którzy uprawnieni są do renty rodzinnej po tym pracowniku).

Pracodawca jest zobowiązany do wypłaty uprawnionym członkom rodziny należnych i nie zrealizowanych świadczeń majątkowych, którymi mogą być:

nie wypłacone wynagrodzenie za pracę, należna nagroda jubileuszowa, należne dodatkowe wynagrodzenie roczne, ekwiwalent za nie wykorzystany urlop wypoczynkowy. W przypadku braku takich osób wszelkie prawa majątkowe ze stosunku pracy podlegają ogólnie obowiązującym przepisom dotyczącym zasad dziedziczenia.

z:   http://www.jobpilot.pl/content/service/kanaly/prawny/wyg_um_01.html

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]