Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Trocę nietypow prośba - JP II a Mała Ojczyzna
strony: [ 1 ]
Magosia12-01-2006 12:05:59   [#01]

Szukam argumentów, cytatów, fragmentów wypowiedzi Jana Pawła II potwierdzających znaczenie dumy i przywiązania do własnego regionu, Małej Ojczyzny.

Może ktoś kojarzy, ma "pod ręką" bez przekopywania się przez teksty.

Dzięki:-)

Dorota Niepołomice12-01-2006 13:02:37   [#02]
Na gorąco wydaje mi się, że jest w Tryptyku Rzymskim. Sprawdzę w domu.
Magosia12-01-2006 13:05:01   [#03]

Dorotko sama sprawdzę :-)

Nie pomyślałam,że tam może być.

I czekam dalej na podpowiedzi :-)

adamm12-01-2006 13:22:00   [#04]

Część dotyczy Tej "Dużej" ,a te inne też takie sobie ,ale może sobie coś wybierzesz.Tylko tyle mam.

 Niech wspaniałe świadectwa miłości Ojczyzny, bezinteresowności i heroizmu, jakich mamy wiele w naszej historii, będą wyzwaniem do zbiorowego poświęcenia wielkim narodowym celom.

 

Nie chciejcie ojczyzny, która was nic nie kosztuje.

 

Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli.

 

 

Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo przemienia się w jawny lub zakamuflowany

totalitaryzm.

 

Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki.

 

Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.

W perspektywie wiary ziemia nie jest nieograniczonym rezerwuarem zasobów, które można eksploatować bez końca, lecz również cząstką Misterium Stworzenia, z którego nie tylko wolno korzystać, ale któremu należy się nasz podziw i szacunek.

„Patrzę na Kraków. 
Mój Kraków, miasto mojego życia. 
Miasto naszych dziejów. 
Kraków jest miastem ogromnie bogatym. 
Całe dzieje przeszły przez to miasto i chciały w nim pozostać...”

 

I muszę się przyznać, że bardzo trudno mi rozstać się z polską przyrodą, i z górami, 
i z jeziorami. Nie wiem, jak to będzie!”

 

"W miarę, jak zbliża się kres mojego ziemskiego życia, wracam pamięcią do jego początku, do moich rodziców, brata i siostry (...), do wadowickiej parafii, gdzie zostałem ochrzczony, do tego miasta mojej młodości, do rówieśników, koleżanek i kolegów ze szkoły podstawowej, z gimnazjum, z uniwersytetu, do osób, które Pan mi szczególnie powierzył - wszystkim pragnę powiedzieć jedno: Bóg Wam zapłać!"

 

Z wielkim wzruszeniem przybywam dzisiaj do tego miasta, w którym się urodziłem - do parafii, w której zostałem ochrzczony i przyjęty do wspólnoty Kościoła Chrystusowego - do środowiska, z którym związałem się przez osiemnaście lat mojego życia, od urodzenia do matury. Kiedy patrzę na ten rynek, to prawie każdy szczegół łączy się tu dla mnie ze wspomnieniem najwcześniejszego okresu życia."

jedjol12-01-2006 14:36:25   [#05]
Mam na ten moment tylko TO, ale zajrzyj do "Pamięć i tożsamość".Pozdrawiam-Jola

Przyszłość Polski zależy od was
I musi od was zależeć.
To jest nasza Ojczyzna
- to jest nasze „być” i „mieć”.
I nic nie może pozbawić nas prawa,
ażeby przyszłość
tego naszego „być” i „mieć”
zależała od nas.

***
Czuwam,
czyli czuję się odpowiedzialny
za wspólne dziedzictwo,
któremu na imię Polska.
To imię nas wszystkich kosztuje.
To, co kosztuje,
właśnie stanowi wartość.

***
Moje własne rodzime dziedzictwo
nie ogranicza mnie w sobie,
ale pomaga odkrywać
i rozumieć innych.
Gaba12-01-2006 15:18:09   [#06]
 "Ojczyzna – kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam” - pisał w wydanym w 1979 roku poemacie Karol Wojtyła. „Mówi mi o tym serce , jakby ukryta granica, która ze mnie przebiega ku innym, aby wszystkich ogarniać w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas: z niej się wyłaniam…gdy myślę Ojczyzna – by zamknąć ją w sobie jak skarb. Pytam wciąż, jak go pomnożyć, jak poszerzyć przestrzeń, która wypełnia”.
INA0712-01-2006 17:57:39   [#07]

„Wiele na polskiej ziemi zmieniło się i zmienia. Mijają stulecia, a Polska rośnie wśród kolei losów, jak ten wielki dziejowy dąb, ze swoich korzeni. To jest wielkie dziedzictwo, z którym idziemy w przyszłość (...). Pragnę was jeszcze zachęcić, abyście nadal strzegli swojej tożsamości, pielęgnując więzi rodzinne, pogłębiając znajomość swojego języka i starając się przekazywać swoją bogatą tradycję młodemu pokoleniu”.

                                         Jan Paweł II

INA0712-01-2006 18:06:23   [#08]

Może równiez to :

"Pozwólcie przeto, że tak jak zawsze przy bierzmowaniu biskup, i ja dzisiaj dokonam owego apostolskiego włożenia rąk na wszystkich tu zgromadzonych, na wszystkich moich rodaków.
Pragnę wam dziś przekazać tego Ducha, ogarniając sercem z najgłębszą pokorą to wielkie „bierzmowanie dziejów”, które przeżywacie.
I dlatego – zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością
- taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym,
- abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili,
- abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy."
 JP II

 

"Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi.Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej. "  JP II

INA0712-01-2006 18:12:17   [#09]
Miasto mojego dzieciństwa, dom rodzinny, kościół parafialny, kościół mojego chrztu świętego. Pragnę wejść w te gościnne progi, na nowo ukłonić się rodzinnej ziemi i jej mieszkańcom, i wypowiedzieć słowa, którymi wita się domowników po powrocie z dalekiej drogi: "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!"
Z czcią całuję też próg domu Bożego - wadowickiej fary, a w niej chrzcielnicę, przy której zostałem wszczepiony w Chrystusa i przyjęty do wspólnoty Kościoła. W tej świątyni przystąpiłem do pierwszej spowiedzi i komunii św. Tu byłem ministrantem. Tu dziękowałem Bogu za dar kapłaństwa i - już jako arcybiskup krakowski - tu przeżywałem swój srebrny jubileusz kapłański.
Jan Paweł II, Wadowice 1999
INA0712-01-2006 18:31:22   [#10]
Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo, po polsku. (...) Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeżeli miłujecie ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi!” JP II
Magosia12-01-2006 20:42:33   [#11]

Bardzo Wam wszystkim dziękuję. :-)))

Sama bym tego nie znalazła tak szybko:-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]