Forum OSKKO - wątek

TEMAT: zmiana warunków pracy i płacy
strony: [ 1 ]
Golka2411-09-2002 14:31:47   [#01]
Czy ma ktoś może wzór pisma, dotyczącego zmiany warunków pracy i płacy - u pracowników obsługi i administracji oraz nauczycieli?Jak toto wygląda? Dzięki za pomoc.Pozdrawiam.
Marek N11-09-2002 18:52:34   [#02]
Mogłabyś określić dokładniej o co chodzi?
ewa11-09-2002 20:23:04   [#03]
mam w pracy, jeżeli możesz poczekać do jutra prześlę, pozdrawiam
rena11-09-2002 21:28:49   [#04]

Zmiana warunków pracy ipłacy

 

Ewo, ja też proszę. Plis.

Tadeusz111-09-2002 21:44:49   [#05]
Ewo - ja też proszę
Leszek11-09-2002 22:07:36   [#06]

Cześć

Cytuję Kodeks Pracy :

Art. 42. [ Wypowiedzenie zmieniające ]

§ 1. Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy.

§ 2. Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki.

§ 3. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

§ 4. Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.

Art. 43. [ Wypowiedzenie zmieniające dla pracownika określonego w art. 39 ]

Pracodawca może wypowiedzieć warunki pracy lub płacy pracownikowi, o którym mowa w art. 39, jeżeli wypowiedzenie stało się konieczne ze względu na:

1) wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której pracownik należy,

2) stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania.

Pozdrawiam

Leszek11-09-2002 22:31:52   [#07]

Cześć

Znalazłem coś takiego:

(pieczęć nagłówkowa pracodawcy)                                                                                   (miejscowość i data)

...............................

   (numer REGON-EKD)

 

WYPOWIEDZENIE WARUNKÓW UMOWY O PRACĘ *

 

Pan (Pani)                           

..............................................

..............................................

(imię i nazwisko)                              

..............................................

 

 

    Wypowiadam Panu (Pani) umowę o pracę zawartą w dniu ........................ w części
dotyczącej ......................................................................................................................

                                                (wskazać postanowienia umowy o pracę podlegające wypowiedzeniu)

z zachowaniem ........................................................................ okresu wypowiedzenia,

                                                        (wskazać długość okresu wypowiedzenia)

który upłynie w dniu..........................

 

    Przyczyną wypowiedzenia dotychczasowych warunków umowy o pracę jest ..........
........................................................................................................................................
    Po upływie okresu wypowiedzenia, tj. od dnia .....................proponuję następujące,
nowe warunki umowy o pracę: ......................................................................................
........................................................................................................................................
    Pozostałe warunki umowy o pracę nie ulegają zmianie.

 

    Jeżeli Pan (Pani) przed upływem połowy okresu wypowiedzenia, tj. do dnia ...........
nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków umowy o pracę,
będzie to równoznaczne z wyrażeniem zgody na proponowaną zmianę warunków
umowy.

 

    W razie odmowy przyjęcia przez Pana (Panią) zaproponowanych warunków
umowy o pracę, umowa rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia, tj. z dniem
...............................................

 

    Jednocześnie informuję, iż w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego pisma
przysługuje Panu (Pani) prawo wniesienia odwołania do Sądu Rejonowego - Sądu
Pracy w ..........................................................................................................................

(siedziba sądu)

    Przed upływem tego terminu może Pan (Pani) złożyć wniosek o wszczęcie
postępowania pojednawczego przed Komisją Pojednawczą **.....................................
........................................................................................................................................

(siedziba komisji)

....................................................................

........................................................

                           (podpis pracodawcy lub osoby reprezentującej

    (potwierdzenie odbioru przez pracownika                                      pracodawcę albo osoby upoważnionej do

                - data i podpis)                                                               składania oświadczeń w imieniu  pracodawcy)

 

 

----------------------------

* Dotyczy umowy o pracę zawartej na czas nie określony.

** Dotyczy pracodawcy, u którego została utworzona komisja pojednawcza.

 

 

Pozdrawiam

Mania12-09-2002 14:40:57   [#08]
dzięki - biorę
PawełR12-09-2002 14:54:25   [#09]
Mania! Teraz się mówi: dzięki - nie biorę ;-)
Mania12-09-2002 15:00:42   [#10]

... i powiedz tu człowieku prawdę :-))))))

Paweł- czujny jesteś !

Gaba12-09-2002 21:02:21   [#11]
Maniu, można też inaczej - ja miałam taką sytuacją w październiku ub. roku, że zminiałam warunki pracy i w konsekwencji płacy...

Można nie wypowiadać... a wziąć oświadczenie po obgadaniu z ludxmi sprawy - trochę się burzyły, no ale trudno... przepisy przepisami -

Przyjmuję do wiadomosci, iż (daję mój przykład) dalsze pobieranie dodatku za pracę przy monitorach ekranowych jest niezgodne z ustawą o pracownikach samorządowych, w zwiazku z czym wyrażam zgodę na obniżkę wynagrodzenia od dnia 1 nastepnego miesiąca, bez koniecznosci zwrotu niesłusznie pobieranego dodatku i uruchomiania procedury wypowiedzenia warunków płacy i pracy.

Jest to forma maksymalnie chroniąca pracownika, gdyż wypowiadając warunki pracy, można pracownika zwolnić. A tego nie trzeba robić, szkoda ludzi straszyć.
Macia19-08-2004 15:45:25   [#12]

Podnosze wątek

Chce przenieść pracownika na zwalniajace sie stanowisko bo do tego które obecnie zajmuje nie ma przygotowania zawodowego a osoba która zatrudnie je ma. Czy moge zrobic to wypowiedzeniem zmieniajacym bo polubownie sie nie dało.
Macia20-08-2004 18:02:14   [#13]

Moze ktos doradzi

pani zatrudniona w przedszkolu na stanowiku woźnej oddziałowej (tak ma w umowie) przed 2 laty przeniesiona na stanowisko pomocy kuch. ale bez zmian w umowie. Jednak w kolejnych angazach stanowisko pomocy kuch. Obecnie chciałabym ja przenieśc na stanowisko woźnej bo na kuchnie nie ma kwalifikacji a nowo zatrudniana osoba ma. Pani nie chce takiej zmiany ale czy mogę tu zastosowac wypowiedzenie zmieniające i czy wogólw powinnam skoro umowę miała na stanowisko woźnej? Poradźcie.
violka20-08-2004 19:12:51   [#14]

kwalifikacje na pomoc kuchenną ma - tu wystarczy wykształcenie podstawowe

skoro przeniesiono ją na kuchnię - powinna mieć papier np. "za porozumieniem" - nawet jak nie ma to fakty są takie, że jest zatrudniona na kuchni , tylko nie potwierdzono na piśmie

masz prawo przenieść ją na innne stanowisko, ale zrób to w formie wypowiedzenia zmieniającego (jako przyczynę podaj reorganizację i konieczność zatrudnienia na kuchni wykwalifikowanego pracownika i koniecznie pouczenie o możliwości odwołania do sądu pracy) - zasady są tu takie same jak przy wypowiedzeniu

skoro ona nie chce to raczej nie ma możliwości za porozumieniem (uświadom ją, że nieprzyjęcie nowych warunków w wypowiedzeniu zmieniającym skutkuje rozwiązaniem umowy o pracę - może się zgodzi za porozumieniem)

Macia21-08-2004 19:53:10   [#15]

Dzięki Violka

za podpowiedź. Tylko nie wiem czy mogę to robic w trakcie roku  ale chyba za 3- mies. wypowiedzeniem mogę w każdej chwili.
Ewa z Rz22-08-2004 01:07:44   [#16]

możesz

w każdej chwili. Tylko nauczycielom nie można zmienić warunków w czasie roku szk.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]