Forum OSKKO - wątek

TEMAT: OSKKO wraz z MEiN i CODN partnerami działania OECD w Polsce
strony: [ 1 ]
Marek Pleśniar11-01-2006 00:13:45   [#01]

Dziś - 10 stycznia 2006r odbyło się w Warszawie trójstronne spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Edukacji i Nauki (Jerzy Wiśniewski, dyrektor Departamentu Strategii...), OSKKO (- Marek Pleśniar dyrektor Biura OSKKO) i CODN (Mirosław Sielatycki - dyrektor CODN, Marzena Owczarz - kierownik Pracowni Rozwoju Kadry Kierowniczej i pracownicy)

Zawarto porozumienie stron, w którym Strony stają się partnerami w sprawie uczestnictwa Polski w Działaniu OECD - OECD Activity - Leadership in School.

To największa jak dotąd taka akcja w pełni oficjalnego uczestnictwa Palski w Działaniu OECD CERI (Edukacja)

Po raz pierwszy oprócz uczenia się od innych krajów OECD pokażemy kawałek dobrej roboty (zakrojonej na lata) - jak można coś zmienić w kraju dzięki takiej inicjatywie,

Pierwszy etap prac to stworzenie Bacground Report - krajowego raportu na temat przywództwa w szkole.

To teren zupełnie u nas w kraju dziewiczy. Związany jest on z zarządzaniem wewnątrzszkolnym Można się przyjrzeć temu w materiale z KKDS 7 w Toruniu na wykładzie Jana Potworowskiego. (www.oskko.edu.pl/kkds7/ ) Piątek 21 października - moduł dyrektorski

W grudniu 2005r wystosowałem do OECD pismo, które zostało przyjęte przez konferencję OECD w paryżu - 9 grudnia jako akces z Polski

Dzięki temu w protokole konferencji paryskiej znajdujemy akapit:

Organisation for Economic Co-operation and Development Directorate for Education Education and Training Policy Division

 

Improving School Leadership

Meeting of National Representatives

Room 6, New Building La Muette

9 December, 2005  

Summary Record

ATTENDANCE

The meeting was attended by 34 people, including representatives from 21 countries: Australia; Austria; Belgium (Flemish community); Denmark; Finland; France; Germany; Hungary; Ireland; Italy; Korea; Luxembourg; Mexico; New Zealand; Norway; Portugal; Slovak Republic; Spain; Sweden; the United Kingdom; and Slovenia. Apologies were received from three Member countries that indicated an interest in the Activity but were unable to attend: Belgium (French community); Greece and Poland. Israel and Chile also sent apologies for being unable to attend.

[...]

COUNTRY INTEREST IN THE ACTIVITY

To date, 12 OECD member countries have indicated their intention to participate in the Activity: Australia; Austria; Finland; France; Greece; Ireland; Korea; New Zealand; Norway; Poland; Slovak Republic; and Sweden. Three non-Member countries, Chile Israel and Slovenia, have also confirmed their interest. Several other countries have expressed strong interest in participating, but need to confirm.

Powyższe nastapiło z inicjatywy OSKKO.

Pierwsze polskie spotkanie kadry kierowniczej mające w ramach case study współtworzyć raport dla OECD odbędzie się w Miętnem na Konferencji OSKKO - w dniach 24-26 lutego 2006r

 w efekcie tych działań OSKKO będzie siłą sprawczą która wśród kadry kierowniczej kraju - dyrektorów, wicedyrektorów, liderów, szefów wydziałów oświaty wprowadzi do języka kierowania polską szkołą pojęcie "kompetencje przywódcze"

do tej inicjatywy dodałem propozycję (którą zebranie trójstronne przyjęło) inicjatywy ustawodawczej, która może zmienić sposób zarządzania szkołą.

Sprawa zostanie przedyskutowana na Konferencji OSKKO.

Przyjęto tez wstępnie propozycję OSKKO by na Kongresie Zarządzania Oświatą w Łodzi nastapiło zaprezentowanie Bacground Report OECD - raportu krajowego i dyskusja z wymianą doświadczeń kadry kierowniczej krajów OECD.

W czwartek 12go stycznia odbędzie się kolejne spotkanie robocze z CODN, podczas któego uzgodnimy ostateczną wersję dokumentu trójstronnego, który zostanie przez Departament Strategii zarekomendowany ministrowi do akceptacji.

Planowany jest też udział organizacji samorządowych w tej inicjatywie - dla popularyzacji zagadnienia wśród szefów wydziałów oświaty w samorządach.

Dalsze informacje wkróce

 a ja zapraszam do Miętnego na bardzo ciekawą dyskusję. Współpracować będzie tam CODN obecny w penym zainteresowanych składzie:-) Spodziewamy się też dyrektora jerzego Wiśniewskiego - szefa Departamentu Strategii

 

na konferencji na wspomnianym panelu zostanie oficjalnie zaprezentowana propozycja ustawodawcza OSKKO-z partnerami Projektu - na temat nowego sposobu wprowadzenia zarządzania wewnątrzszkolnego. Spodziewamy się burzliwej dyskusji:-)

Adams13511-01-2006 01:29:44   [#02]

Marku

Wspaniała robota i doprawdy wielkiej wagi. Gratulacje i wielki szacunek dla Ciebie. To rzecz przełomowa i otwierająca niektórym oczy, zmuszająca wręcz do postawienia kroku w przód bez możliwości cofnięcia się. Tak niestety trzeba.
agabu11-01-2006 08:12:36   [#03]

Gratulacje!!!!!

Zgłaszam się do pracy, jeśli będziesz kogoś potrzebował.
Magosia11-01-2006 08:23:07   [#04]

Gratulacje :-))))

Marku -dla Ciebie :-) za konkretną  i wielką robotę :-)

Dla Zarządu - za podejmowanie takich inicjatyw:-)

Dla OSKKO, że konsekwentnie realizuje przyjęte cele:-)

Dla naszych Partnerów , że współpracujemy:-)

Cieszę się - zgłaszam gotowość pomocy :-)

Marek Pleśniar11-01-2006 08:44:34   [#05]

teraz tylko przez kilka dni trzeba trzymac kciuki za mądrą decyzję ministra:-)

a potem gadamy na całego na konferencji OSKKO. Potem niestety będzie coraz gorzej - praca nad raportem to rzecz tytaniczna i ogólnopolska. Nigdy czegoś tak dużego nie robiliśmy.

A to nic bo raport tylko otwiera prace:-)

Trzeba wprowadzić polski model przywództwa oraz odbyć prace popularyzacyjne.

Helena S11-01-2006 09:07:08   [#06]

JAAAAAAKI super jest nasz Zarząd!

Róbmy swoje, napisała w którymś momencie ( historycznym, powyborczym) nasza Asia! No i robimy, znaczy Marek robi, a my sie cieszymy! Póki co! Bo potem będziemy pracować. Takich dwóch (tysięcy) jak nas trzy(tysiące) to nie ma ani jednego!!!!!. Twórcza praca to jest TO! Do zobaczenia w Miętnem, a później w Łodzi.
bogna12-01-2006 00:20:30   [#07]

trzymac kciuki za mądrą decyzję ministra:-)

trzymam, ale to cieżko się pisze - tak piąstkami ;-)

Marek Pleśniar12-01-2006 00:24:23   [#08]

:-)))))))))))

slos12-01-2006 09:36:47   [#09]
Gratulacje. Jeszcze bardziej żałuję, że nie mogę być w Miętnem. Ale  napiśmiennie, jak będzie taka potrzeba, się włączę.
slos12-01-2006 14:20:56   [#10]
Hurra!!! Nadaje się na paszę dla kaczek. Pop...mi się miesiące. W lutym chyba mogę jechać . Alleluja. Nadmiar pracy tak robi. Ble. ;()))
Gaba12-01-2006 15:25:19   [#11]
O!
Marek Pleśniar12-01-2006 21:34:53   [#12]

wróciłem już z Warszawy. Zredagowaliśmy w CODNie wspólny dokument programowy i przekazaliśmy do ministerstwa. Teraz wszystko w rękach Dep Strategii i ministra:-)

Spotkałem się też z Jackiem Strzemiecznym. CEO przyjedzie  do Miętnego by z nami popracować nad zagadnieniami programowymi.

bogna12-01-2006 22:30:42   [#13]

fajnie, że...

...wróciłeś,

...zredagowaliście,

...CEO w Miętnem

:-)

to ja dalej - trzymac kciuki za mądrą decyzję ministra:-)

Nassssy12-01-2006 22:56:32   [#14]

:(( Marek robi duuuuze sprawy, a u mnie znów woźna ze sprzątaczka się poobrażały
- ale co mi tam ! jutro coś z tym zrobię,! natchnęła mnie Marka konsekwencja ! 
- ważne, żeby każdy osiągał sukces na swoim odcinku.

Marku gratuluje!!! i chętnie wrzuce swoje trzy grosze.

Marek Pleśniar12-01-2006 23:25:42   [#15]

zapraszam

rzecz jest duża i na miesiące i .. lata

slos13-01-2006 08:33:16   [#16]
Gabuniu, jakie piękne i jedynie słuszne "O!". :)))
Marek Pleśniar13-01-2006 10:08:57   [#17]

"a u mnie znów woźna ze sprzątaczka się poobrażały "

:-)))))))))))))

robiMY piotrek, robiMY

OECD dlatego zrobi to z nami bo ma z kim - tzn z dużym ruchem żywych, prawdziwych i aktywnych dyrektorów i innych osób

nie można wykonać krajowego programu dotyczącego liderów jednym facetem;-)

a teraz wieści z pierwszej ręki - fragment projektu planu działań: jeden z punktów (więcej na razie nie mogę zdradzić:

"

.....planowane są następujące zadania:

§        Przeprowadzenie badań dotyczących  szkolnych liderów (formalnych i nieformalnych) z udziałem dyrektorów szkół zrzeszonych w OSKKO oraz partnerów samorządowych;

"

Nassssy14-01-2006 15:05:00   [#18]

ooo

to kiedy zaczynamy to badanie?
bo ja mam nieformalną liderkę  i partnera       
(woźna i organ p., acha i woźna ma zrobioną cystoskopie:))))
beera14-01-2006 15:08:08   [#19]

czasem

warto samemu- bez moderatora, wiedziec, ktore wątki powinno się pozbawić  nazbyt zartobliwego tonu.

( podobną uwagę moglabym wystosowac wobec sugestii co do pokoju na konferencji)

Nassssy14-01-2006 15:16:04   [#20]

ups

rzeczywiście - zabraklo głębszej refleksji i wykrzyknika przy wątku.
Ale wątek podniosłem.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]