Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Czy ktoś ma w szkole Mac'i?
strony: [ 1 ]
mitikas09-01-2006 18:53:12   [#01]
Poszukuję grupy dyskusyjnej dla użytkowników Appla w szkole ponadgimnazjalnej. Jak one się spisują i kto w Polsce prowadzi szkolenia takie jak W-wa dla SBS-a. Poszukuję osób które zaprzęgły maka do pracowni elektronicznej.
Zola09-01-2006 19:23:34   [#02]
Mac'i ma nasza Mariola :-)
mitikas09-01-2006 20:34:33   [#03]

Jestem w kropce?

Mamy otrzymać pracownie z EFS a elektronik nie chce tych komp. bo one nie pomogą mu w prowadzeniu zajęć z elektroniki chodzi o jakieś symulacje itd. W szkole jest kierunek technik informatyk i ta pracownia przy dwóch pracowniach PC - towych miała być realizacją PROGRAMU NA DRUKIEJ PLATFORMIE SPRZĘTOWEJ I SYSTEMOWEJ. Sam prowdzę zajęcia i wiem że grafika i film na Mac jest bardziej wydajna. Potrzebuję konsultacvji odnośnie programów elektronicznych . Wiem że z programami CAD CAM jest problem ale może ktoś się już tak bawił
Konto zapomniane10-01-2006 09:22:19   [#04]

maci

Programy  w wersji na Windows można uruchomić na macu instalując emulator Pc (np program GUEST PC) który pozwala zainstalować dowolny windows a następnie zainstalować dowolny program windowsowy nie mający odpowiednika na maca. Programy CAD mają wersje na maci.
Mariola10-01-2006 12:58:38   [#05]
MACi jako druga platforma sprzętowa to bardzo dobre rozwiązanie. Co do programów elektronicznych - niestety nie mam w tym temacie doświadczenia.
Ale tu masz namiary na ludzi którzy mogą powiedzieć coś więcej w róźnych nurtujących cię tematach [kliknij]
Poza tym jest lista dyskusyjna na kt?rĆ dam ci namiar ale dopiero po powrocie do domu.
JeŇeli chcodzi o pracę na MACach na platformie Windows, to zgadzam sięz tym co napisa? ast, tylko pytanie mam w jakim celu takie zabiegi? PrzecieŇ masz dwie PCtowe pracownie. Więc moŇe naleŇa?oby wykorzystać zalety MAC?w :)
Mariola10-01-2006 13:00:35   [#06]
Ups. przepraszam za znaczki. Ale coś mi się poprzestawiało z klawiaturą :(
mitikas10-01-2006 19:27:22   [#07]

Mac

Dzieki Mariolu moje poglady sa podobne. Uczeń powinien umieć pracować z wieloma systemami i platfomami. a na Maca do domu to w moim otoczeniu nikt sobie nie pozwolił
Problem chyba tkwi w tym, ze panowie nie chcą bądz nie mają pojęcia jak podłączyc np przystawki oscyloskopu( a może jest to awykonalne).To wszystko wiaze się z wygodą a i o bezpieczeństwo ucznia chodzi. Przenoszenie ćwiczeń zabiera czas tylko pytanie czy potrzeba 10 15 czy 4 komp.
Mariola10-01-2006 22:46:04   [#08]

namiary

a tutaj masz namiary na dyskusyjną listę macową dla użytkowników Macintoshy ale generalnie dyskutują tam w większości nauczyciele ze szkół w których są pracownie MACowe. W sumie po to ta lista powstała.

W sumie, może innym użytkownikom tych komputerów ten adres także się przyda.

Powodzenia :)
MACi są naprawdę bardzo przyjazne :)
ankate10-01-2006 23:32:23   [#09]
Nam niestety ukradli całą pracownię pięknych MAC-ów. I teraz jesteśmy "napiętnowani", jak się wyraziła pani z KO i mimo że już minęło 5 lat nie możemy doprosić się o nową!!!
Woron11-01-2006 00:56:24   [#10]

Swoją drogą zastanawiające jest, ze z listy środowisk na ten rok do matury z informatyki skreślono makówki....

Odnosnie kierunku Technik informatyk to właśnie przerzuciłem program nauczania, o którym wspomina mitikas i jakoś słów Mac, Apple nie widzę. Pełno natomiast UNIXÓW. Moze się czepiam ale to łatwiej na platformie PC jednak zrobić.

Trzecia rzecz - ceny oprogramowania i podzespołów. NIe znam cen i dostępności oprogramowania dodatkowego (nie ujętego w pracowni) ani podzespolów (rozbudowa i naprawa) na makówki ale coś tak czuję, że to będzie trochę droższe a już  z pewnością bardziej kłopotliwe....  Zwłąszcza żę chodzi tu o specjalistyczne oprogramowanie (warto przejrzeć program nauczania) a nie system + pakiet biurowy...

Mariola11-01-2006 07:26:28   [#11]

Woron

system operacyjny OS oparty jest na UNIXSIE (tak na marginesie)
mitikas11-01-2006 10:00:49   [#12]

Do Warona

Byłem na szkoleniu Multimedia w szkole( robione na MAC-u. Przeniesienie tego samego na PC o podobnych paramach brak możliwości. Wszystkie szanujące się firmy MM( grafika film muza) pracują na MAC. W programie Technik informatyk jest mowa o drugiej platformie sprzętowej i programowej interpretacja dowolna( MEN daje MAC-a). Moi uczniowie przychodząc z Gimnazjum w 10% mają MAC-a. Nie jestem fanem MAC bo za mało o nim wiem Ale SCSI popchodzi od Maca( a to przyśpiesza pracę kompa. Jak wiesz serwery są na SCSI. Może i masz rację że wybór pracowni był przedwczesny. Ze środków własnych prędzej kupisz pracownię PC i oprogramowanie na LINUX niż MAc koszty. Mam takie stanowisko do zgrywania Filmów 1 GB RAM i to dopiero sobie radzi z filmem np 1 godz. Mac robi to zdecydowani krocej. Testowane na MAC z Pracowni Szkolenej. Problem tkwi w Oprogramowaniu Technicznym.
Mariolu dzięki serdeczne Linki znalazłem przez Google wcześniej. Poszukiwałem wsparcia na grupie( tak jak na SBS). Sam administruję SBS i wiem ze najcenniejsze uwagi są od praktyków.
Pozdrawiam
A tak w ogóle to sprawa czy PC czy MAC to chyba odwieczna walka producentów( WINDA z LINUX)
Mariola11-01-2006 10:15:07   [#13]

to prawda

że jeżeli chodzi o multimedia to MAC w porównaniu z PC jest o całą klasę lepszy.
Natomiast jeżeli chodzi o skreślenie środowiska MACowego z matury, to odpowiedź CKE w tej sprawie była taka, że nikt nie wybrał tego środowiska wcześniej więc oni doszli do wniosku, że nie ma takiej potrzeby(???).
NIe jest to zrozumiałe dla nauczycieli pracujących na MACach ale takia jest nasza polska rzeczywistość :(
W tej chwili wygląda to mniej więcej tak ,że szkoły ponadgimnazjalne posiadają min. dwie pracownie jedną MAC a drugą PC i moim zdaniem jest to niezłe rozwiązanie.
Nietety wielu nauczycieli TI/informatyki tak nie uważa, z sobie znanych i bardzo różnych powodów.
Nie chciałabym tu wchodzić w rozważania co lepsze a co gorsze bo i tak pewnie każdy pozostałby przy swoim zdaniu.
Ja uczę  w większości na MAC i moi uczniowie naprawdę w świetny sposób potrafią wykorzystać możliwości MACa (właśnie multimedia). Natomiast wiem też, że niektórzy nauczyciele ograniczają się do korzystania z pakietu biurowego.
Problem jest także tego typu, że oprogramowania MACowego raczej nie da się "ukraść" i na takim pracować co jeszcze czasami zdarza się w szkolnych pracowniach PC.
Zresztą uczniowie nie mają MACów (przeważnie) w domu i najwięcej narzekają ci, którzy na PC potrafią "błyszczeć" robiąc różne dowcipy np. z systemem itp. a na MACu z  reguły startują z podobnego poziomu co nie dla wszystkich uczniów jest wygodne.
Woron11-01-2006 12:31:36   [#14]

Absolutnie nie chodzi mi o rozważania na temat co jest lepsze PC czy MAC, Linux czy Windows czy Mc OS X

Mi to raczej jednak o stronę praktyczną bardziej chodzi. Może ja się za długo obracam wokół PCtów tylko i nie mam szerszego spojrzenia. Zapewne wszystko pięknie ładnie jest, jak jest nowa pracownia i finanse na dodatkowe oprogramowanie. Jednak zastanawia mnie zagadnienie - co dalej lub gdy finansów brak. Gwarancja na sprzęt się kiedyś skończy, padnie np. płyta główna albo grafika - niewątpliwie do PCta łatwiej jest dokupić (szybciej i prościej) albo włożyć z jakiegoś uszkodzonego innego komputera. Opogramowanie ma chyba znacznie więcej zamienników, które od biedy mogą zastąpić programy większe-droższe.

NIe twierdzę, że inwestowanie w pracownię MACową jest błędem. To z pewnością świetna sprawa, szczególnie na kierunku technik informatyk, przy specjalności grafika komputerowego bardzo dobrym rozwiązaniem jest zapoznanie ucznia z tym rozwiązaniem. Chodzi mi jednak włąsnie o tę polską rzeczywistość - serwis, podzespoły, oprogramowanie, wykształcona kadra (a tu zapewne niełatwo jest - przyznaję się bez bicia Makówki dla mnie to czarna magia - chętnie bym się" pobawił" ale aby na nich uczyć to jednak trzeba je poznać bardzo dobrze).

ps. Bardzo chętnie bym se MACa sprawił. Właśnie myślę nad czwartym komputerem, tym razem laptopem i kto wie czy nie będzie to właśnie iBOOK jakiś...

ps2. Mariolu - z ciekawości pytam, bo se ceny chciałem sprawdzić, może wiesz dlaczego na stronie http://sklep.apple.pl/  znaczna część oprogramowania (np. Adobe, Macoromedia) ma podaną cenę 0zł - darmo rozdają?)

Mariola11-01-2006 13:58:18   [#15]

Woron

w po części masz rację ale MACi są komputerami bardziej stabilnymi niż PCty więc i ilość napraw jest o wiele mniejsza.
Jeżeli chodzi o oprogramowanie, to nie mam zielonego pojęcia skąd jest to 0 zł. MOże wynikać z tego, że akurat tego nie mają albo z jakiegoś innego powodu. Mogę się ich dopytać , ale też możesz sam się dowiedzieć wysyłając emaila ;)
Na pewno nie dają za darmo.
Co do i Booków...
Mam w domu aż dwa. Ten który jest nowszy jest świetny, ale Marek zabrania reklam więc nie będę tu o nim więcej :)
Natomiast nie musisz obawiać się tego, że nie pracowałeś niegdy na MACach ponieważ system jest niesamowicie przejrzysty i przyjazny.
Po kilku godzinach pracy już wiesz co i jak :)
Poza tym  pakiety Open, o których wcześniej pisałeś  na PC, są także na MAC.
mitikas11-01-2006 15:44:07   [#16]

Uroki pracy w szkole....?

Mam nadzieję, że twoje stanowisko zostanie dobrze odebrane. Ja jestem na etapie udowadniania, że MAC nie gryzie i jest to sprzęt dobry, a przede wszystkim markowy. Moi koledzy dzwonili do firm w celu otrzymania ekspertyzy, co to ten MAC umie nikt nie zadał sobie trudu by zasięgnąć opinii osób korzystających z tego sprzętu

Woron11-01-2006 16:59:02   [#17]

Whow. Chyba jednak zaczekam trochę:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=3202

Zawszeć to jest wybór...

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]