Forum OSKKO - wątek

TEMAT: audyt wewnętrzny czy kontrola/pomocy
strony: [ 1 ]
Koralik09-01-2006 17:11:43   [#01]
czym Waszym zdaniem różni się audyt wewnętrzny od kontroli ? Jakie regulaminy i instrukcje przygotować? Czeka mnie audyt weryfikacyjny gospodarowania środkami ZFŚS jako pokłosie anonimu do OP (i to niedługo)
beera09-01-2006 17:25:02   [#02]

Audyt to  sprawdzenie np. poprawności czegoś

Audyt to również powtarzane w czasie sprawdzanie poprawności wykonywanych zadań. Najpopularniejsze w Polsce to audyty księgowe. Ma na celu sprawdzenie, czy księgowości, księgi i procedury wykonywane są prawidłowo i zgodnie z obowiązującym prawem. Sprawdzanie takie daje możliwość wczesnego wykrycia błędu i skorygowanie go zanim zostanie znaleziony przez urząd skarbowy (wtedy płaci się już kary).

Audyt jest więc rodzajem pomocy w prowadzonych działaniach, która ma na celu uniknięcie ewentualnych problemów z prawem. Można więc użyć metafory, że audyt to wyciągnięta pomocna dłoń, która jest po naszej stronie.

Jakie audyty można wyróżnić? Ogólny podział jest bardzo prosty:

Wewnętrzny – wyznacza się osoby do wykonania danego sprawdzenia i w wyniku tych działań oczekuje się raportu z audytu. Często jednak takie audyty nie są autorytatywne i częściej służą tylko podjęciu decyzji czy zamówić audyt zewnętrzny. Ten rodzaj audytu jest tańszy, ale rzadko skuteczny a osoby wyznaczone do tych zadań często mają jeszcze setki innych obowiązków do wykonania, przez co powstaje problem z wydajnością i jakością takich usług.

Zewnętrzny – zamawia się w firmach zewnętrznych, które specjalizują się w audytach. Często firmy te legitymują się stosownymi certyfikatami i dyplomami. Mogą także mieć listę referencyjną, choć mało który klient chce aby jego nazwa widniała właśnie w tym miejscu. Te audyty są zawsze droższe niż wewnętrzne, ale trwają dużo krócej i nie ma zjawiska stronniczości. Otrzymany raport nie faworyzuje nikogo i nie oszczędza nikogo – taki raport daje możliwość otrzymania rzeczywistego obrazu sytuacji firmy.

PAMIĘTAJ! Audyt to nie jest kontrola! To sprawdzenie, mające na celu przygotowanie ciebie na właściwą kontrolę (jak już przyjdzie abyś był przygotowany i spokojny).

Renatka09-01-2006 19:29:42   [#03]
 miałam w grudniu ,pan był bardzo miły pokazał jak można rozwiązać problemy  np w księgach co uprościć a co jego zdaniem poprawić dyskutowaliśmy i na koniec wyszedł zadowolony i my też . właściwie to chciałabym aby był co roku to pomaga takie spojrzenie  z zewnątrz. a i wnioski do op ( bo to on go przysłał) przekazaliśmy - myślę ,że szybciej dojdą
Koralik09-01-2006 20:03:21   [#04]

dzięki ale jeszcze?

Dziekuję Asiu ale i tak mysle sobie, że u mnie op przyjdzie na kontrolę. Poproszono o przygotowanie regulaminów- jeśli  o ZFŚŚ bardzo pilnuję przepisów i przestrzegam ( nauczyłam się dzięki forum :) -stąd te niezadowolone osoby myślę sobie. Ale jakie instrukcje powinnam mieć? (tego tez sobie życzą)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]