Forum OSKKO - wątek

TEMAT: 13-tka a urlop dla poratowania zdrowia
strony: [ 1 ]
Konto zapomniane05-01-2006 12:51:19   [#01]
Co z 13-tą pensją za okres urlopu dla poratowania zdrowia w roku 2005. Różne głosy do mnie docierają w tym temacie.
Alicja B05-01-2006 15:29:22   [#02]

Wypłacić

Zobacz tu, nadal aktualne:

http://www.vulcan.edu.pl/doradca/26/dodatkowe.html
Benigna05-01-2006 16:13:55   [#03]

a może jednak nie wypłacać?

Ten sam link nieco niżej:

"Najczęściej zadawane pytania

Wprawdzie odpowiedzi na niektóre z poniższych pytań zostały już udzielone wyżej, ale warto jeszcze raz je wyraźnie powtórzyć.
[...]

? Pytanie 2. Czy wynagrodzenie otrzymywane za urlop dla poratowania zdrowia lub pozostawanie w stanie nieczynnym stanowi podstawę naliczania dodatkowego wynagrodzenia rocznego?

Nie, gdyż ani w jednym, ani w drugim wypadku nie jest to wynagrodzenie za pracę, a taki wymóg stawia art. 4. omawianej ustawy.

[...]
julio05-01-2006 16:21:44   [#04]
A czy urlop dla poratownia zdrowia liczy się do pracy w warunkach szczególnych ?
DYREK05-01-2006 16:26:12   [#05]

"Warto tu dodać, że urlop dla poratowania zdrowia nauczyciela naszym zdaniem jest "inną usprawiedliwioną nieobecnością w pracy", a nie "innym świadczeniem ze stosunku pracy". Wlicza się go do prawa do trzynastki, lecz na podstawie § 6., pkt. 4. rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. wyłącza z podstawy jej wymiaru."

http://edukacja.strefa.pl/trzynastka.html

 

"Przy naliczaniu wysokości dodatkowego wynagrodzenia nie powinno więc być uwzględnione m.in. wynagrodzenie otrzymane w czasie pozostawania przez nauczyciela w czasie nieczynnym, wynagrodzenie otrzymane w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia, jak również na urlopie udzielonym w celu dokształcania się o którym mowa w art. 68 Karty Nauczyciela, wynagrodzenie otrzymywane w okresie niezdolności do pracy z powodu choroby, gdyż nie są one wynagrodzeniem za pracę.

Przy ustalaniu podstawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego nie uwzględnia się również nagród otrzymanych przez nauczycieli, które zgodnie z art. 30 ust. 1 Karty Nauczyciela są składnikiem wynagrodzenia, jednakże nie są wynagrodzeniem za pracę."

julio05-01-2006 16:31:45   [#06]

to wszystko co pisze Dyrek to prawda

ale czy urlop dla poratownia zdrowia liczy się do pracy w warunkach szczególnych ?

asper0106-01-2006 11:46:30   [#07]
Dyrek, ale na tej stronie jest chyba mały błąd, wiejski i mieszkaniowy nie wchodzi do 13tki! Bossze, bo zaraz zwątpię ;)
asper0106-01-2006 11:52:35   [#08]
I jeszcz raz za wczasu wyjaśnijmy jedną kwestię: nawiązanie stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego zgodnie z organizacją pracy szkoły oznacza, że jak kogoś zatrudniliśmy 01.09.05 to należy mu się 13tka za 2005 r., a jak np. w październiku 2005 (np. na zastępstwo) to za 2005 r. się nie należy 13tka ...
bunia2406-01-2006 18:01:53   [#09]

"powtarzam za Julio"

Czy ktos na tym wątku wie,czy urlop dla poratowania zdrowia zalicza sie do pracy w szczególnym charakterze?
beera06-01-2006 18:07:41   [#10]
Kiedy nauczyciel i górnik dostanie emeryturę

Nauczyciele i górnicy to dwie szczególne grupy zawodowe. Ze względu na specyfikę wykonywanej pracy w sposób odrębny i korzystny zostały określone ich uprawnienia emerytalne. Wskutek ostatnich zmian w przepisach górnicy otrzymali bezterminową możliwość korzystania z przywilejów emerytalnych, natomiast nauczycielom uprawnienia te zostały przedłużone do końca 2007 r.

Z uwagi na to, że regulacje dotyczące warunków przechodzenia na emeryturę nauczycielską i górniczą nie są łatwe i rozproszone w wielu różnych ustawach, rozporządzeniach, zebraliśmy je w całość. Dzięki temu każdy zainteresowany może sprawdzić, czy i kiedy otrzyma emeryturę.

Nauczyciele oraz górnicy należą do tych grup zawodowych, które mają bardzo szeroko zakreślone uprawnienia emerytalne. Mogą oni przejść na emeryturę bez względu na osiągnięty wiek, a także w obniżonym wieku emerytalnym. Oprócz tego mogą skorzystać z ogólnych uprawnień przewidzianych dla wszystkich ubezpieczonych. Wskutek ostatnich zmian w przepisach górnicy otrzymali bezterminową możliwość korzystania z przywilejów emerytalnych, natomiast nauczycielom uprawnienia te zostały przedłużone do końca 2007 r.

Wcześniejsza emerytura dla nauczyciela

Nauczyciele mogą przejść na emeryturę na podstawie Karty Nauczyciela i ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Uzyskanie emerytury może zależeć od ukończenia określonego wieku albo tylko od udowodnienia w określonym wymiarze tzw. ogólnego stażu pracy i wykonywania pracy w szczególnym charakterze.

Emerytura z Karty Nauczyciela

Na emeryturę z Karty Nauczyciela mogą przejść zarówno nauczyciele urodzeni przed 1 stycznia 1949 r., jak i po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. Warunki, jakie muszą spełnić dotyczą przede wszystkim stażu pracy. Konieczne jest udowodnienie 30-letniego okresu składkowego i nieskładkowego, w tym co najmniej 20-letniego okresu wykonywania pracy nauczycielskiej lub – w przypadku nauczycieli klas, szkół, placówek i zakładów specjalnych – co najmniej 25-letniego okresu składkowego i nieskładkowego, w tym 20-letniego okresu wykonywania zatrudnienia w szkolnictwie specjalnym. Warunki przejścia na emeryturę z Karty Nauczyciela wskazaliśmy szczegółowo w tabeli na stronie obok.

Jakie zatrudnienie jest pracą nauczycielską

W Karcie Nauczyciela wyraźnie określono, że prawo do emerytury bez względu na wiek może uzyskać tylko nauczyciel. Zgodnie z art. 3 Karty, ilekroć w ustawie mowa jest o nauczycielach bez bliższego określenia – rozumie się przez to nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i placówkach wymienionych w określonych przepisach Karty. Wynika z tego, że o możliwości nabycia nauczycielskiej emerytury bez względu na wiek decydują dwa podstawowe czynniki: po pierwsze, chodzi o charakter wykonywanej pracy (musi to być praca nauczycielska, praca wykonywana na stanowisku pedagogicznym), po drugie zaś zatrudnienie musi się odbywać w określonych w Karcie Nauczyciela placówkach. Niespełnienie choćby jednego z tych warunków oznacza brak uprawnień do emerytury bez względu na wiek.

Konieczne rozwiązanie stosunku pracy

Przyznanie przez ZUS emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek możliwe jest dopiero po rozwiązaniu stosunku pracy, w jakim nauczyciel dotychczas pozostawał. Co więcej, taka emerytura może być przyznana tylko w przypadku wykonywania pracy nauczycielskiej ostatnio przed przejściem na emeryturę.

PRZYKŁAD

Barbara P. udowodniła wymagany okres pracy nauczycielskiej w wymiarze 30 lat w czerwcu 2003 r. W lipcu 2003 r. rozwiązała stosunek pracy w szkole, a podjęła zatrudnienie w wydawnictwie. Obecnie chcąc przejść na emeryturę nauczycielską bez względu na wiek musiałaby ponownie zostać zatrudniona przy pracy nauczycielskiej, a następnie rozwiązać stosunek pracy.


Karta Nauczyciela przewiduje różne sposoby rozwiązania z nauczycielem stosunku pracy. Jednakże nie wszystkie z nich uprawniają do emerytury bez względu wiek. Ustawodawca wyraźnie podkreślił, że chodzi o rozwiązanie stosunku pracy na wniosek nauczyciela. Ma to miejsce wówczas, gdy stosunek pracy jest rozwiązywany na podstawie wypowiedzenia złożonego przez nauczyciela, a także wtedy, gdy rozwiązuje się on wprawdzie na podstawie porozumienia stron, ale wniosek o rozwiązanie stosunku pracy złożył sam nauczyciel. Jeśli natomiast umowa o pracę z nauczycielem została zawarta na czas określony, prawo do emerytury nauczycielskiej przysługuje tylko wtedy, gdy nauczyciel złoży wniosek o rozwiązanie tej umowy przed upływem okresu, na jaki została zawarta. Jeśli bowiem umowa ta wygaśnie w związku z upływem tego okresu, nie można uznać, że stosunek pracy został rozwiązany na wniosek nauczyciela.

Kategorie osób uprawnionych do emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek

• nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach oraz zakładach kształcenia i placówkach doskonalenia nauczycieli działających na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.),

• nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich oraz rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych działających na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (t.j. Dz.U. z 2002 r., nr 11, poz.109 z późn. zm.),

• nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej Kartę Nauczyciela z dnia 27 czerwca 2003 r. (tj. przed dniem 21 sierpnia 2003 r.) w publicznych placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz ośrodkach adopcyjno-opiekuńczych działających na podstawie nieobowiązującej już ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 64, poz. 414 z późn. zm.),

• nauczyciele mianowani lub dyplomowani zatrudnieni w urzędach organów administracji rządowej i kuratoriach oświaty, w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz okręgowych komisjach egzaminacyjnych, w specjalistycznej jednostce nadzoru oraz w organach sprawujących nadzór pedagogiczny nad zakładami poprawczymi, schroniskami dla nieletnich, rodzinnymi ośrodkami diagnostyczno-konsultacyjnymi oraz szkołami przy zakładach karnych na stanowiskach wymagających kwalifikacji pedagogicznych,

• nauczyciele zatrudnieni w przedszkolach publicznych, szkołach i placówkach prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego oraz w szkołach niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych,

• pracownicy zatrudnieni u pracodawców niewymienionych wyżej, pełniący funkcję instruktorów praktycznej nauki zawodu oraz kierowników praktycznej nauki zawodu, posiadający kwalifikacje określone dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu oraz wykonujący pracę dydaktyczną i wychowawczą w wymiarze przewidzianym dla tych nauczycieli,

• pracownicy zatrudnieni w ochotniczych hufcach pracy na stanowiskach wychowawców, pedagogów oraz na stanowiskach kierowniczych, posiadający odpowiednie kwalifikacje (tj. wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończenie zakładu kształcenia nauczycieli), wykonujący pracę dydaktyczną i wychowawczą,

• nauczyciele urlopowani na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (t.j. Dz.U. z 2001 r. nr 79, poz. 854 z późn. zm.),

• nauczyciele zatrudnieni w publicznych szkołach i szkolnych punktach konsultacyjnych przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych,

• nauczyciele i wychowawcy zatrudnieni w szkołach i innych placówkach oświatowo-wychowawczych oraz placówkach opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych przez kościoły i inne związki wyznaniowe, jeśli przepisy szczególne przewidują rozciągnięcie na nich uprawnień emerytalnych przewidzianych w Karcie Nauczyciela.

Emerytura bez względu na wiek przysługuje również wtedy, gdy stosunek pracy ustaje z inicjatywy dyrektora szkoły z powodu całkowitej lub częściowej jej likwidacji albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania, które uniemożliwiają dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć.

Ponadto nauczyciel może nabyć prawo do emerytury w przypadku wygaśnięcia stosunku pracy wskutek upływu okresu pozostawania w tzw. stanie nieczynnym lub w razie wcześniejszego rozwiązania stosunku pracy przed upływem stanu nieczynnego. Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela zarówno nauczyciel mianowany, jak i zatrudniony na podstawie umowy o pracę może być przeniesiony przez dyrektora szkoły w stan nieczynny. m.in. w razie jej częściowej likwidacji lub zmian organizacyjnych w szkole.

Warto pamiętać też o tym, że warunek rozwiązania stosunku pracy dotyczy każdego stosunku pracy nauczycielskiej w rozumieniu Karty Nauczyciela bez względu na wymiar czasu pracy. Nie wystarczy więc np. rozwiązać stosunek pracy w jednej szkole, pozostając w zatrudnieniu w charakterze nauczyciela, nawet na pół, czy ćwierć etatu w innej szkole. Można natomiast kontynuować inne niż praca nauczycielska zatrudnienie. Jednakże w takiej sytuacji ZUS wprawdzie przyzna emeryturę nauczycielską, ale nie podejmie jej wypłaty. Znajdzie bowiem wówczas zastosowanie art. 103 ust. 2a ustawy o emeryturach i rentach z FUS, zgodnie z którym prawo do emerytury ulega zawieszeniu, bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury. Jeśli jednak stosunek pracy zostanie rozwiązany choćby na bardzo krótki okres, świadczenie może być wypłacane.

RADZIMY


! Aby mieć zaliczony okres pracy nauczycielskiej, konieczne jest zatrudnienie w wymiarze co najmniej połowy obowiązującego wymiaru zajęć. Z punktu widzenia nabycia uprawnień emerytalnych z Karty Nauczyciela nie warto więc pracować np. na ćwierć czy 1/3 etatu.

! Przed rozwiązaniem stosunku pracy w celu przejścia na emeryturę policz dokładnie lata pracy nauczycielskiej. Jeśli bowiem po ustaniu zatrudnienia okaże się, że jest ich za mało do przyznania emerytury bez względu na wiek, konieczne będzie ponowne zatrudnienie w charakterze nauczyciela.


! Jeśli jesteś zatrudniony w kilku szkołach lub placówkach, aby otrzymać emeryturę z Karty Nauczyciela, musisz rozwiązać stosunki pracy w każdej z tych szkół lub placówek.

PRZYKŁADY

• Maria K. przed złożeniem wniosku o emeryturę była zatrudniona w szkole jako nauczyciel chemii. Oprócz tego pracowała na pół etatu w laboratorium. Przed złożeniem wniosku o świadczenie rozwiązała na swój wniosek stosunek pracy w szkole, nie przerywając dodatkowego zatrudnienia. ZUS przyznał jej emeryturę nauczycielską bez względu na wiek, ale następnie zawiesił prawo do tego świadczenia.

• Piotr M. był zatrudniony w szkole jako nauczyciel informatyki. Jednocześnie pracował na ćwierć etatu w jednej z firm komputerowych. Przed złożeniem wniosku o emeryturę rozwiązał obydwa stosunki pracy. Po upływie kilkunastu dni, ponownie zatrudnił się w tej samej firmie komputerowej. W takiej sytuacji przyznana emerytura nauczycielska może być wypłacana.

Co za zatrudnienie w szczególnym charakterze

Nauczyciele mają również możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę z tytułu wykonywania pracy w szczególnym charakterze. Warunki jakie musza spełnić wymieniliśmy w tabeli obok. Emerytura z tytułu zatrudnienia w szczególnym charakterze przysługuje tylko wtedy, gdy praca nauczycielska wykonywana była stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.

Warto w tym miejscu zauważyć, że nauczyciele zamierzający przejść na wcześniejszą emeryturę z tytułu zatrudnienia w szczególnym charakterze, nie muszą, w odróżnieniu od nauczycieli zamierzających skorzystać z emerytury na podstawie Karty Nauczyciela, rozwiązywać stosunku pracy. Jeśli jednak po przejściu na emeryturę kontynuują zatrudnienie u tego samego pracodawcy, ZUS po przyznaniu świadczenia dokona jego zawieszenia.

Jakie okresy pracy nie zostaną uwzględnione

Zarówno przy ustalaniu uprawnień do nauczycielskiej emerytury bez względu na wiek na podstawie Karty Nauczyciela, jak i przy rozpatrywaniu wniosku o wcześniejszą emeryturę z tytułu zatrudnienia w szczególnym charakterze, ZUS zalicza do wymiaru pracy nauczycielskiej tylko takie okresy, w których praca ta była faktycznie wykonywana oraz okresy urlopu wypoczynkowego. Nie uwzględnia natomiast m.in.:

• okresów niewykonywania pracy, za które pracownik otrzymał po 14 listopada 1991 r. wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy, macierzyński, opiekuńczy lub świadczenie rehabilitacyjne,

• okresów, w których na podstawie przepisów szczególnych pracownik został zwolniony ze świadczenia pracy (np. okresów urlopu wychowawczego, bezpłatnego, szkoleniowego, służby wojskowej, urlopu dla poratowania zdrowia, przebywania nauczycieli na urlopie na dalsze kształcenie się, pozostawania nauczycieli w stanie nieczynnym) z wyjątkiem okresu urlopu wypoczynkowego.

Zaznaczyć trzeba, że niezaliczenie przez ZUS danego okresu do pracy nauczycielskiej nie stoi na przeszkodzie, by okres ten został uwzględniony do ogólnego stażu składkowego i nieskładkowego.

beera06-01-2006 18:09:14   [#11]

Zasady zaliczania okresów niewykonywania pracy do okresów zatrudnienia w szczególnym charakterze ulegną wkrótce zmianie. Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS z 1 lipca 2005 r. (Dz.U. nr 169, poz. 1412) przewiduje, że okresy niewykonywania pracy, w których pracownik na mocy przepisów szczególnych został zwolniony ze świadczenia pracy, będą mogły być zaliczone do okresów pracy w szczególnym charakterze.

http://gospodarka.gazeta.pl/firma/2,31455,,,,55117113,P_INFOR.html

Dota6306-01-2006 19:02:50   [#12]
Mam w tym roku możliwość odejścia na emeryturę jednak "sen z powiek" spędzają mi trzy lata.  Przez 3 lata byłam dyrektorem z pensum 3/18 i co z tym fantem zrobić?
ankate06-01-2006 19:08:09   [#13]
To już było!!! Jako dyrektor byłaś przecież nauczycielem. chyba, że tylko menegerem!!!

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]