Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Matura po nowemu - przewidywane zmiany MEiN
strony: [ 1 ]
JarTul22-12-2005 15:51:27   [#01]

http://wiadomosci.onet.pl/1217172,11,item.html

Matematyka wraca na egzamin maturalny
Od roku szkolnego 2008/2009 na egzaminie maturalnym uczniowie będą obowiązkowo zdawać matematykę - zapowiedział wiceminister edukacji i nauki Jarosław Zieliński.
MEiN chce także, aby nauczyciele otrzymywali dodatkowe wynagrodzenie za prowadzenie ustnych egzaminów maturalnych.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie władze MEiN zapowiedziały zmiany w zasadach i przeprowadzaniu egzaminów maturalnych. Minister Zieliński ogłosił, że za 3 lata wszyscy maturzyści będą musieli zdać maturę z matematyki. "Ogłaszamy te plany z takim wyprzedzeniem, aby nie zmieniać wymagań maturalnych dla uczniów, którzy już uczą się w szkołach kończących się maturą" - podkreślił.
REKLAMA Czytaj dalej  
  
 
Wiceminister Stanisław Sławiński zapewnił, że rozpoczęto już prace nad nową podstawą programową z matematyki. Zostanie ona ogłoszona przed początkiem roku szkolnego 2006/2007.

Ministerstwo zamierza już podczas najbliższych matur w maju 2006 zapłacić nauczycielom za egzaminy. "Będziemy płacić nauczycielom za egzaminowanie uczniów podczas ustnych matur" - zapowiedział Zieliński, zastrzegając, że konkretne stawki nie zostały jeszcze ustalone.

Jak wyjaśnił minister, w ten sposób MEiN zareagował na żądania nauczycielskich związków zawodowych oraz pierwsze procesy sądowe, w których nauczyciele domagali się zapłaty za pracę na maturach. "Chcemy zapobiec podobnym przypadkom w przyszłości" - powiedział.

Minister zapowiedział, że część ustna matury będzie w przyszłości całkowicie nadzorowana i organizowana przez okręgowe komisje egzaminacyjne (OKE). Dotychczas odpowiadały za to szkoły.

"Już w tym roku OKE będą powoływały swoich przewodniczących komisji egzaminacyjnych oraz egzaminatorów spoza szkoły. Dyrektorzy szkół będą nadal jeszcze odpowiedzialni za ustalenie harmonogramu egzaminów" - wyjaśnił Zieliński.

Ministerstwo rozważa także możliwość oddawania prac maturalnych, po upływie przewidzianego przepisami czasu, uczniom "na wieczną pamiątkę" - zapowiedział Zieliński. Obecnie prace są po określonym czasie niszczone.

Podczas najbliższych matur, w maju 2006 r., wszystkie tzw. pytania otwarte (nietestowe) mają być sprawdzane przez dwóch egzaminatorów - zapowiedział minister Zieliński i zapewnił, że MEiN "będzie na to stać". Dotychczas taka procedura nie była stosowana dla wszystkich przedmiotów.

W następnym roku szkolnym 2006/07 MEiN chce "rozłożyć w czasie" ustne egzaminy maturalne z języka polskiego. Mają one formę prezentacji przygotowywanej przez ucznia. "Można je zacząć już po feriach zimowych i przeprowadzić do końca kwietnia" - uważa Zieliński. Uczniowie, którzy będą zdawać maturę wiosną 2007 r., musieliby jednak wybrać i zgłosić tematy swoich prezentacji do końca roku poprzedzającego maturę - czyli do czerwca 2006 roku.

W dłuższej perspektywie władze MEiN zastanawiają się nad całkowitą zmianą formuły tego egzaminu. "Prezentacje, a zwłaszcza kwestia samodzielności ucznia podczas jej przygotowywania, budzą wiele wątpliwości i będą przedmiotem dyskusji w resorcie" - zapowiedział Zieliński.

Minister zadeklarował, że będzie dążył do znacznego obniżenia cen podręczników szkolnych. "W przyszłości cena podręcznika będzie jednym z kryteriów dopuszczenia do użytku w szkołach. Podobnie jego waga, gdyż podręczniki - szczególnie dla młodszych uczniów - powinny być lżejsze" - zaznaczył minister Zieliński

AnJa22-12-2005 16:00:35   [#02]
"Już w tym roku OKE będą powoływały swoich przewodniczących komisji egzaminacyjnych oraz egzaminatorów spoza szkoły. Dyrektorzy szkół będą nadal jeszcze odpowiedzialni za ustalenie harmonogramu egzaminów" - wyjaśnił Zieliński.
"Ministerstwo zamierza już podczas najbliższych matur w maju 2006 zapłacić nauczycielom za egzaminy. "Będziemy płacić nauczycielom za egzaminowanie uczniów podczas ustnych matur" - zapowiedział Zieliński, zastrzegając, że konkretne stawki nie zostały jeszcze ustalone."
"W następnym roku szkolnym 2006/07 MEiN chce "rozłożyć w czasie" ustne egzaminy maturalne z języka polskiego. Mają one formę prezentacji przygotowywanej przez ucznia. "Można je zacząć już po feriach zimowych i przeprowadzić do końca kwietnia" - uważa Zieliński."



O ile nie jest to:
a) 1 kwietnia,
b) baju- baju - w marcu nowe wybory,
c)przekłamanie dziennikarskie

to ja deklarują niezmienna sympatię do Pana Zielińskiego.

Na zasadzie - niech bije, niech kopie - ale niech z tym bajzlem porządek zrobi
AnJa22-12-2005 16:06:53   [#03]
Ale, żeby nie było, że to ślepa miłość:

- jak OKE zamierza te przez dyrektorów ustalone  harmonogramy zegrać, jeśli zamierza powoływać przewodniczących i egzaminatorów  powoływać, tak by kolizji terminów i zajęc w szkołach nie było - to ja nie wiem,
- do końca grudnia powinny powstać regulaminy płacowe OP - u nas udało sie przekonac, coby cos tam jednak za ustne płacić
I jest pytanie: uchwalac, czy poczekac na ruch MEiN.
bogna22-12-2005 19:36:13   [#04]

uchwalać - spełnicie zachciankę MEiN ;-)

MEiN chce także, aby nauczyciele otrzymywali dodatkowe wynagrodzenie za prowadzenie ustnych egzaminów maturalnych.

zgredek22-12-2005 19:55:28   [#05]

Od roku szkolnego 2008/2009 na egzaminie maturalnym uczniowie będą obowiązkowo zdawać matematykę - zapowiedział wiceminister edukacji i nauki Jarosław Zieliński.

ja tam poczekam na jakiś akt prawny o tym mówiący, bo minstrowie już kilka rzeczy zapowiedzieli;-)


Minister Zieliński ogłosił, że za 3 lata wszyscy maturzyści będą musieli zdać maturę z matematyki.

właśnie to "musienie" to jakoś mnie przeraża

"Ogłaszamy te plany z takim wyprzedzeniem, aby nie zmieniać wymagań maturalnych dla uczniów, którzy już uczą się w szkołach kończących się maturą" - podkreślił.


a uczniowie, którzy za rok przyjdą do szkół ponadgimnazjalnych uczą się matematyki w gimnazjach i szkołach podstawowych "bez takiego wyprzedzenia"  
 
Wiceminister Stanisław Sławiński zapewnił, że rozpoczęto już prace nad nową podstawą programową z matematyki. Zostanie ona ogłoszona przed początkiem roku szkolnego 2006/2007.

jak długo trwały prace nad ostatnio-nową podstawą programową, które nie tak zupełnie dawno zostały zakończone? i po co?

Ministerstwo zamierza już podczas najbliższych matur w maju 2006 zapłacić nauczycielom za egzaminy. "Będziemy płacić nauczycielom za egzaminowanie uczniów podczas ustnych matur" - zapowiedział Zieliński, zastrzegając, że konkretne stawki nie zostały jeszcze ustalone.

wszyscy nauczyciele egzaminatorami? bo nakieś kwalifikacje chyba trzeba mieć, żeby jako egzaminatora zatrudniło CKE, czy tam MEiN

dobre zastrzeżenie;-)

Jak wyjaśnił minister, w ten sposób MEiN zareagował na żądania nauczycielskich związków zawodowych oraz pierwsze procesy sądowe, w których nauczyciele domagali się zapłaty za pracę na maturach. "Chcemy zapobiec podobnym przypadkom w przyszłości" - powiedział.

te procesy to zdaje się nie przeciwko MEiN, ani CKE

--------------------------

itp. itd. - tak sobie pomarudziłam tylko w ten przedświąteczny czas, czas życzeń, obietnic i nadziei;-)

Jacek W22-12-2005 22:00:46   [#06]

"Ogłaszamy te plany z takim wyprzedzeniem, aby nie zmieniać wymagań maturalnych dla uczniów, którzy już uczą się w szkołach kończących się maturą" - podkreślił.

A uczniowie obecnych klas pierwszych czteroletnich techników?

zgredek22-12-2005 22:57:15   [#07]

a kto by się tam szczegółami przejmował

wszystkie dzieci do przedszkola - już było
angielski od urodzenia - też
to i następne pomysły się pojawić muszą

a, że na żądania to inna inszość;-)

beera30-12-2005 11:24:16   [#08]

geografowie na barykady!

428 tysięcy uczniów liceów i techników będzie w maju zdawać nową maturę. Wiadomo już, jakie przedmioty wybrali - najpopularniejsza była geografia. Chce ją zdawać co trzeci maturzysta

0-->26 proc. uczniów wybrało biologię, a 23 proc. - matematykę. Po raz pierwszy znacznie mniej osób wybrało historię (17 proc.) niż WOS (21 proc.). Z chemią zmierzy się zaledwie 7 proc. zdających, a z fizyką niespełna 6 proc. Wśród języków obcych tradycyjnie najpopularniejszy jest angielski - zdawać go chce 75 proc. maturzystów. Na drugim miejscu jest niemiecki (18 proc.). Rosyjski wybrało niewiele ponad 6 proc., a francuski - trochę ponad 1 proc.! Wydrukowanych zostanie aż 178 rodzajów arkuszy z maturalnymi pytaniami - także dla uczniów niewidomych, niedosłyszących i niepełnosprawnych. Każdy arkusz sprawdzi w maju nie jeden, jak do tej pory, ale dwóch egzaminatorów. Jak zapewnia wiceminister edukacji Jarosław Zieliński, dzięki tej zmianie pomyłek będzie mniej, a oceny mają być bardziej obiektywne.
beera30-12-2005 11:24:34   [#09]
http://serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34308,3088980.html?nltxx=1721542&nltdt=2005-12-30-04-05
AnJa30-12-2005 11:26:37   [#10]
każdy arkusz 2 egzaminatorów

mnie się podoba

nie wiem jak dyrektorom OKE
beera30-12-2005 11:27:32   [#11]

realnie to oceniam marnie...

Majka30-12-2005 11:43:33   [#12]
Maturzystów przybyło. Egzaminatorów- nie bardzo.
U nas na kursach dla maturalnych - pustki....
Ludzie wolą robić uprawnienia egzaminatorów gimnazjalnych ;)
Mniej roboty i duuużo mniejszy stres ;)

Ciekawam, jakimi metodami wymogą na egzaminatorach realizację marzeń wiceministra....
AnJa30-12-2005 12:27:17   [#13]
są takie - skuteczne bardzo

nazywają się - pieniadze

pozostanie jescze kwestia dyrektorów - bo ja w tym roku  z piątków i poniedziałków zwalniac nie zamierzam

zwolnią mnie?
zgredek30-12-2005 12:29:02   [#14]
marzenia ściętej głowy;-)
Majka02-01-2006 18:42:10   [#15]
427 637 osób po raz pierwszy przystąpi w maju do matury. Ponadto egzamin będą mogli zdawać ci maturzyści, którzy chcą poprawić wynik uzyskany rok wcześniej.


Masz rację, zgredku, marzenia ściętej głowy z tym podwójnym sprawdzaniem ;)
Chyba że do sierpnia :))
Na Hawajach ;)
Zola02-01-2006 22:10:01   [#16]
moja zastępczyni dostała list z groźbami, co to ją czeka i że będą sankcje jak się nie stawi do sprawdzania
i ona nawet ma ochotę, ale chciałaby wiedzieć dokładnie kiedy i gdzie
a tak na marginesie, jakie to mogą być sankcje
JarTul02-01-2006 22:31:11   [#17]
Skreślenie z listy egzaminatorów :-)))
JarTul02-01-2006 22:34:49   [#18]

USO art. 9c  ust. 5

Skreślenie z ewidencji egzaminatorów następuje:

  1)  na wniosek egzaminatora;

  2)  w przypadku:

a)    nieusprawiedliwionego nieuczestniczenia w okresowych szkoleniach egzaminatorów, organizowanych przez okręgowe komisje egzaminacyjne,

b)    nieusprawiedliwionego nieuczestniczenia w pracach dotyczących przeprowadzania sprawdzianu i egzaminów, o których mowa w art. 9 ust. 1, do których egzaminator został wyznaczony przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej,

c)    nieprzestrzegania przepisów dotyczących przeprowadzania sprawdzianu i egzaminów, o których mowa w art. 9 ust. 1, oraz ich oceniania;

  3)  w razie niespełniania warunków, o których mowa w ust. 3 pkt 3;

  4)  w razie dokonania wpisu z naruszeniem prawa.

zgredek02-01-2006 22:38:17   [#19]

a kiedy jest usprawiedliwione albo nie?

a kto usprawiedliwia albo nie?

a czy nie uważacie, że to głupia głupota jest?

Zola02-01-2006 22:46:57   [#20]
uważamy, znaczy ja uważam ;-))
Konto zapomniane02-01-2006 22:51:58   [#21]
Kto z Was pomyslal, ze juz jest pieknie -  OKE powola przewodniczacych i egzaminatorow? Nie podniecajmy sie, az tak strasznie bo nie warto. Dyrektor szkoly ma zajac sie strona organizacyjna, czytaj cala czarna robota jest jego. Ustali harmonogramy czesci ustnej ( gimnastykujac sie, aby terminy sie nie pokrywaly z czescia pisemna), dopilnuje przygotowania sal na czesc pisemna ( ustawienia stolikow i krzeselek), bedzie sie martwil czy na jezykach obcych wszyscy beda slyszeli tekst czytany. Nadal bedzie "warowal" w szkole od 4.00 w oczekiwaniu na kuriera z arkuszami, nastepnie pakowal arkusze po egzaminie, wypelnial mnostwo protokolow i czekal na odbior przez kuriera. Ale to OKE jest organizatorem matury, matura nie jest zadaniem szkoly. To egzamin panstwowy wykonywany "cudzymi" rekami przez OKE. A potem beda poprawki i zadanie przez OKE poinformowania zdajacych o miejscu i terminie egzaminu ( nic to, ze zdajacy nie jest juz uczniem szkoly, byc moze studiuje, wyjechal za granice itp.). Kolejne stracone godziny i pieniadze z "ogromnego" budzetu szkoly na telefony i listy polecone, bo przeciez egzamin przeprowadza i za niego odpowiada OKE. Jak latwo to realizowac "cudzymi" rekami, a papier wszsytko zniesie i kolejne decyjze kolejnych minstrow tez :)
Majka02-01-2006 23:17:00   [#22]
W ubiegłym roku w terminie sprawdzania miałam przygotowania weselne i slub pierworodnego. Mimo zaświadczenia z USC -  nieusprawiedliwione nieuczestniczenie.
Koleżanka nie mogła znaleźć opiekunki do mamy po wylewie- to samo.
Chyba tylko szpital usprawiedliwia....
Obie powiadomiłysmy OKE duzo przed terminem, powołano na nasze miejsce innych - bez problemu.
Ale mamy krechę i w tym roku mamy zamusztrować grzecznie , bo inaczej skreślą ;)
beera09-01-2006 18:40:53   [#23]

z gazety prawnej:

STUDIA. REKRUTACJA
Będą egzaminy dla maturzystów

Szkoły wyższe mogą umożliwić nowym maturzystom zdawanie egzaminu z przedmiotu, z którego nie mają oceny na świadectwie maturalnym.

"); document.write(""); //]]> -->

– Spełniły się nasze marzenia – cieszy się Artur Lompart, rzecznik Uniwersytetu Warszawskiego. We wrześniu ministerstwo rozesłało do szkół wyższych pismo zabraniające przeprowadzania egzaminów wstępnych dla nowych maturzystów, ponieważ zgodnie z przepisami obowiązującej od 1 września ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym podstawą przyjęcia na studia powinny być wyniki nowej matury. W efekcie kandydaci na studia mieli ograniczony wybór kierunków.

– Zmiana przepisów jest dla mnie niekorzystna, ponieważ albo muszę zdać maturę z fizyki, albo pożegnać się z marzeniem studiowania informatyki na Politechnice Warszawskiej – tłumaczy Jacek O., ubiegłoroczny maturzysta. Na maturze zdawałem tylko matematykę, ale, aby się dostać na informatykę, wymagana jest ocena z fizyki. Ministerstwo, mając na uwadze prawo kandydatów do wyboru kierunku studiów oraz protesty uczelni i młodzieży, zmieniło zdanie.

Wczoraj prof. Stefan Jurga, podsekretarz stanu w MEiN, wysłał do rektorów szkół wyższych list z prośbą o umożliwienie nowym maturzystom przystąpienia do egzaminów, pod warunkiem że na świadectwie maturalnym nie mają oceny z danego przedmiotu, a egzamin jest przewidziany dla tzw. starych maturzystów. Aby prośba się spełniła, senaty uczelni muszą podjąć uchwały przewidujące takie rozwiązanie. Większość uczelni, z którymi rozmawiała GP, zajmie się sprawą jeszcze w styczniu.

Marek Pleśniar09-01-2006 22:27:31   [#24]

opowiem Wam wszystko jak wrócę:-)

własnie dostałem wezwanie ;-) na komisję sejmową:

 

SEJM

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

KOMISJA EDUKACJI, NAUKI I MŁODZIEŻY

 

Dyrektor Biura

Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty

Prezydium Komisji Edukacji i nauki uprzejmie zawiadamia, że posiedzenie Komisji Edukacji i nauki odbędzie się 18 stycznia 2006r (środa) w sali 14 bud G w gmachu Sejmu RP w Warszawie, przy ul Wiejskiej 4/6/8

 

Początek posiedzenia o godz 11:30

Porządek dzienny:

I. Raport Centralnej Komisji egzaminacyjnej - matura 2005.
Referują: Minister Edukacji i nauki, Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

II. Stan przygotowań do egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2005/2006
Referują: Minister Edukacji i nauki, Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

II. Rekrutacja do szkół wyższych na rok akademicki 2006/7

Referuje Minister Edukacji i Nauki.

Marek Pleśniar09-01-2006 22:28:48   [#25]
czy są jakieś pytania do zabrania tam? Może się da spytać.
Dorota K09-01-2006 22:34:32   [#26]

w sprawie rekrutacji

na wyższe uczelnie:
co uczelnie planują zrobić, by wyeliminować takie nieporozumienia, jak w przypadku geografii i historii na SGH? (arkusz rozszerzony z geografii był stanowczo łatwiejszy niż z historii)
Czy będą uwzględniać na przykład rozmieszczenie wyników z różnych przedmiotów (z których będą brane wyniki pod uwagę przy rekrutacji) na skali staninowej?
Zola09-01-2006 22:47:32   [#27]
optymistka ;-)
krasnoludek zadyszek10-01-2006 17:43:46   [#28]
Też będe optymistką, bo uwierzę, że da się spytać - i to jeszcze w sprawach innych trochę niż kwestia najbliższej tylko matury i rekrutacji:
1) jakie jest uzasadnienie zlikwidowania WOSu na liście przedmiotów, które można zdawać obowiązkowo na maturze? Jest on przecież przedmiotem obligatoryjnym (a więc nie z kategorii: historia muzyki), wybieranym przez wielu uczniów (a więc nie jest to sprawa oszczędności, bo drukuje się arkusze dla pięciu osób w Polsce). Jego brak działa bardzo na niekorzyść humanistów, którym zostaje tylko historia, gdy tymczasem przyrodnicy mają dwa przedmioty (biologia i chemia),  ścisłowcy też dwa (mat. i fiz.).
2) jakie jest uzasadnienie pozbawienia maturzystów możliwości wybrania jako przedmiotu obow. drugiego języka obcego? Przeciez nauka dwu jest obowiązkowa w szkołach ponadgimnazjalnych.

Wiem, że to może przy innej okazji pytania... Ale strasznie mnie wkurzają te dwie kwestie, więc moze w kuluarach choćby sie uda kogoś wypytać?
JuTro10-01-2006 18:03:10   [#29]

Może uda się coś dowiedzieć o szkoleniach, procedurach egzaminu zawodowego. Z tego co wiem jeszcze nie odbyły się szkolenia zerowe bo brakuje rozporządzenia, bez szkolen zerowych nie ma mowy o szkoleniu egzaminatorów. Czasu jest bardzo mało na właściwe przygotowanie uczniów z zakresu  sposobu pisania egzaminu zawodowego i zapoznania ich z techniką jego zdawania.

Jestem optymistą, że uda się wcisnąć to pytanie

Pozdrawiam

Terina11-01-2006 10:02:54   [#30]

A mnie martwi projektowany brak możliwości wyboru łaciny jako przedmiotu maturalnego.

Sa jeszcze, na szczęście entuzjaści tego języka. Co z tego, ze martwy. Cała nasza kultura ściśle i nierozerwalnie związana jest z łaciną. Np. czy wiecie, że ponad 10 tysięcy angielskich słów ma źródłosłów łacinski ?

Nie smiałabym marzyć o takich szkołach jak włoskie Liceo classico, mnie wystarczyłaby świadomość, że moje przyszłe  (jeszcze nie mam) wnuki będa mogły uczyć się tego języka i zdawać go choćby jako dodatkowy na maturze. Przeciez miewalismy jakieś osiagnięcia międzynarodowe na tym polu . W organizowanym corocznie w Arpino konkursie ( Certamen Cyceronianum) nasi olimpijczycy potrafia coś osiagać. Było juz dla na pierwsze miejsce w latach 80 - tych, było wyróżnienie w 2004 r. I to przy tej, jakze nikłej, ilości godzin łaciny w liceum.

Czyzby... to se ne vrati ?

stan11-01-2006 13:54:10   [#31]
Harmonogram roku szkolnego uwzględniający nasze postulaty:
Nauka jak najdłużej,
Egzaminy maturalne i zawodowe w wakacje (dodatkowo płatne dla nauczycieli, młodsi uczniowie nie tracą)
Nabór na wyższe uczelnie we wrześniu,
?
ja to jestem optymistą ...
Adaa11-01-2006 16:11:24   [#32]

też do zmiany

http://serwisy.gazeta.pl/edukacja/1,51805,3103931.html
krasnoludek zadyszek11-01-2006 18:24:11   [#33]

Terina

Wiesz, ja już nawet łaciny nei wspominam... To, że wypadła z przedm. obowiązkowych będzie prowadziło do jej wypierania ze szkół, bo bardzo mało dyrektorów (to nie jest przytyk, tylko ocena rzeczywistości) wprowadzi ją, musząc z godzin MENowskich obdzielic i tak dwa języki obce nowożytne... Beznadzieja. Ja mam ( o ile dzieci, tzn. absolwenci gimnazjów,  przyjdą) od nowego roku klasę, którą sam wymyśliłam - z obowiązkowymi trzema godzinami łaciny, ale przeforsowanie tego w szkole było dość trudne, nie z racji niechęci nawet, tylko spraw technicznych: skoro weźmiemy godziny na łacinę, to czemuś zabierzemy, skoro nie można zdawać na maturze obowiązkowo ani drugiego języka nowożytengo, ani łaciny, to i historię by dzieciom wypadało rozszerzyć, a z czego? Wreszcie zużyłam przy tym projekcie wszystkie godziny dyrektorskie i nawet (hipotetyczne) miejskie:)
Można się zatem na tym spotkaniu i o łacinę upomnieć? Zeby wolno było ją zdawać na poziomie podstawowym? Proszę proszę proszę!
Mariola11-01-2006 18:39:05   [#34]

stan

no pewnie, że jesteś optymistą.
Matury pewnie w końcu będą w wakacje ale nie będzie pieniędzy na dodatkowe wynagrodzenie więc zostanie nam 6 tygodni urlopu.
Gaba11-01-2006 20:12:30   [#35]
żeby Was siłą nie wzięli metodą Dorna
Terina11-01-2006 21:29:20   [#36]
Słyszałam, że studenci filologii klasycznej zamierzaja się zwrócić do Ministra Edukacji z petycją o nieusuwanie łaciny z listy przedmiotów obowiązkowych zdawanych na maturze. Gdyby ta petycja dotarła do mnie to podpiszę się obiema rękami, chociaż filologiem nie jestem a i z łaciny nie pamiętam za wiele. Ale wiem przynajmniej kim byl Cycero, znam wiersze Katullusa... i chciałabym aby moje wnuki też wiedziały.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]