Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Fundusz świadczeń socjalnych
strony: [ 1 ]
Stanisław28-11-2005 08:22:15   [#01]
Dotychczas realizowaliśmy świadczenia socjalne w postaci bonów na święta gwiazdkowe i wielkanocne, obecnie większość pracowników chciałaby zamienić to na wypłaty gotówkowe. Czy jest to zgodne z prawem? Jeżeli tak, to na podstawie jakiego przepisu? Bardzo proszę o odpowiedź.
Konto zapomniane28-11-2005 11:07:34   [#02]

Nasza szkoła, jak również kilka innych w naszym rejonie w zeszłym rokuwypłaciła świadczenie socjalne tak zwane "Karp Świąteczny" w formie gotówkowej. Zapis o takim świadczeniu znajduje się w Regulaminie ZFŚŚ - pomoc materialna w formie rzeczowej i finansowej . Kwoty podlegają opodatkowaniu, ustalone zgodnie z oswiadczeniami o dochodach. Księgowa przyjęła taką formę wypłaty, twierdząc że jest w porządku. Chcieliśmy w tym roku wykupić bony w AUCHAN - tak zwane - Karta "Paczka Świąteczna" - bez odciągania podatku, pracownik kupuje towar , szkoła otrzymuje FV za przygotowanie paczek świątecznych. Niestety umowa z AUCHAN zawiera wiele nieścisłości i chyba z tego zrezygnujemy.

Jacek28-11-2005 11:52:50   [#03]

Poczytaj tu:

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=13155#FBK

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=12951#FBK

osia28-11-2005 18:11:35   [#04]
dzisiaj mój małżonek przyniósł z pracy talon na kwotę ... 20 zł.Spytałam, czy wszyscy tak dostali i okazuje się, że nie.Tłumaczenie było takie, że pracuje od września na część etatu i narazie jest na niego mały odpis.Nie bardzo to rozumiem. Moje pytanie jest takie: - czy to ja jestem taka naiwna, że u mnie w szkole wszyscy dostają świadczenia wg. dochodów, a nie wg okresu i wymiaru zatrudnienia???
osia28-11-2005 18:58:22   [#05]
chyba bardzo naiwna, skoro nikomu nie chce się podjąć wątku (((
AnJa28-11-2005 19:01:09   [#06]
jesteś praworządna do bólu* aż

* ból=naiwność
osia28-11-2005 19:03:43   [#07]
aż mam ochotę to zmienić
mniodkowa28-11-2005 19:46:25   [#08]

a czy ktoś...

ma moze jakas podstawe prawna co do tego ze trzeba zakupowac TYLKO artykuly spozywcze??
Magosia28-11-2005 21:19:56   [#09]

Mniodkowa

najlepiej o tę podstawę zapytać tego, kto  tak mówi - ja Ci zaręczam,że nie znajdzie  i sprawa się rypnie;-)

Osiu, generalnie świadczenie według dochodów nie według wymiaru i czasu zatrudnienia - masz rację . Co do praktyki - różnie bywa.

acik28-11-2005 21:28:04   [#10]
no włąsnie u nas dostają wszyscy po równo. Co do tego to mam jeszcze jedno pytanie wyjaśnijcie mi jak to robią niektóe placówki, że mają fudowane z funduszu wycieczki 3 dniowe na dzień nauczyciela oprócz tego otrzymują bony śiwąteczne, dają pożyczki. A u nas wystarcza tylko na bony i pożyczki?????????????:(
zgredek28-11-2005 21:31:14   [#11]
zwróć się do związków z tym pytaniem
zgredek28-11-2005 21:32:42   [#12]
oczywiście pod warunkiem, że z dyrektorem już rozmawiałaś
maggy28-11-2005 21:48:47   [#13]

faktury na towary?

Koleżanka z innej szkoły za przyznane jej 200zł z zfśs, zakupiła  towary, na które wystawiono w wybranym przez nią sklepie - na szkołę fakturę.Po przedłożeniu faktury  w szkole będzie miała wypłacone pieniądze bez żadnych potrąceń na podatek.Czy to jest dobre rozwiązanie pod względem prawa? W ub.roku szkoła ta również tak postąpiła z okazji świąt Bożego Narodzenia.U nas zawsze były bony do Marketów i potrącano podatek.Wolałabym tak jak moja koleżanka w dowolnym sklepie dokonać zakupu towarów.
mniodkowa28-11-2005 21:50:59   [#14]

magosia

tak powiedzial dyrektor i KAZAL znalesc dziennik ustaw ktory tak mowi... wg mnie to on slyszal "dzwon ale nie wie gdzie on", bo ja ani w dziennikach ustaw ani w necie nie moge nic znalesc...(a moze szukac nie umiem?... wiec pytam tutaj)

wiec co teraz? bo ograniczenie zrobil ze spozywka i koniec!

Magosia28-11-2005 22:02:05   [#15]

Do acika

To ,że po równo - to niezgodne z ustawa , chyba,że wszyscy mają identyczną sytuację , co teoretycznie jest możliwe. Ale tylko teoretyczne.

Co to tego, na co wystarcza środków - rzecz czasem jest w wielkości placówki. Ja mam wielką - 100 pracownikow. Odpis duży - wystarcza na pożyczki, zapomogi, wycieczki, imprezy - bez wiekszych problemów i czekania.

Ale wiem, że w małych szkołach, jak dwie osoby wezmą pożyczki , to już niewiele zostaje . Radzę rozmowę z dyrektorem, tylko nie atak, tylko rozmowa jak kolega  z kolegą z jednego zakładu pracy.

Poza tym w każdej chwili możesz poprosić o przedstawienie wydatków  z socjala - to nie jest tajna kasa;-)

Mniodkowa - cóż, nie znajdziesz pp bo nie ma. Pomoc rzeczowa różne ma oblicza- czasem to żywność, czasem ubranie, czasem lekarstwa, czasem ...książki, bo się spaliły. Wszystko zależy od potrzebującego.

(Acha- ja nie żaden autorytet prawny- kieruję się znajomością podstawowych przepisow i zdrowym rozsądkiem ) :-)

Dana P28-11-2005 22:52:03   [#16]
Chciałam sie odnieść do sformułowania "po równo". Jeśli posiadacie tabele dopłat i wszyscy zmieścili się w jednym przedziale dochodu to dostali jednakowe świadczenie.
osia29-11-2005 06:55:50   [#17]
ja to chyba jednak jakaś niedzisiejsza jestem
inka229-11-2005 11:26:15   [#18]
Podatek odprowadza się po przekroczeniu kwoty 50% najniższego wynagrodzenia, obecnie jest to bodajże 424,50 zł. Na kwotę tę sumują się bony, doplaty do imprez, paczki świąteczne, itp. Praktycznie nie opodatkowane są jedynie zapomogi losowe oraz dopłaty do krajowego wypoczynku dzieci.
Macia29-11-2005 13:23:22   [#19]

a wycieczka dziecka

a właściwie to obóz językowy organizowany przez szkołę w trakcie zajęć szkolnych. Cze refundacja kosztów tego obozu nie jest opodatkowana czy wchodzi do wartości upominku?
Janusz z W29-11-2005 16:04:08   [#20]

inka2 i macia

Połowę najniższego wynagrodzenia zastąpiła kwota 380 zł (swego czasu to było 50% najniższego wynagrodzenia). 849 zł to obecne minimalne wynagrodzenie. To nie tylko inne okreslenie, to zupełnie inne kwoty w różnych aktach prawnych.

Jeśli obóz językowy był organizowany przez biuro, szkołę itp., to jest to zorganizowany wypoczynek dzieci i młodzieży zwolniony ustawowo z PDoOF.

OlkaRa29-11-2005 20:33:02   [#21]

Kwestia wystarcza na wiele-czy tylko na bony i pożyczki jest względna.
Wszystko zależy od wysokości świadczeń i od regulaminu zakladowego funduszu. Czy szkola mała, czy duża to odpis jest proporcjonalny do ilości pracowników.

To nie jest też tak, że pożyczki muszą  blokować wypłatę innych świadczeń - w ustawie o Funduszu jest powiedziane tyle tylko, że kwota "zamrożona" na pożyczki musi stanowić przynajmniej 25% kwoty funduszu w danym roku. Niekoniecznie złożenie podania o pożyczkę powoduje od razu wypłatę - można tak ustalić regulamin, że pożyczkę wypłaca się do wyczepania puli, a potem, gdy spływajace wpłaty od pożyczek pobranych na to pozwolą. I gdy jest dużo chętnych, to tworzy się kolejka. Pożyczkobiorcy "obracają" pieniędzmi w ramach ustalonej puli.

Co do opodatkowania bonów, to temat poza dyskusją - 2 lata temu minister finansów wydał oświadczenie, że bony towarowe "nie są formą pomocy rzeczowej" i w zwiazku z tym podlegają opodatkowaniu. Niektóre urzędy skarbowe zwrot pracownikowi pieniędzy za zakupione towary na podstawie faktury traktują podobnie, i warto to sprawdzić wcześniej.

Refundacja kosztów zorganizowanego wypoczynku ( więc dobrze by było, by obóz był rekreacyjno- lub sportowo- (itp.) językowy ) dzieci i młodzieży, jest zwolniony od podatku,  gdy dziecko ma mniej niż 18 lat i obóz odbywa się na terenie kraju.

I jeszcze jedno, dla formalności: odpis jest naliczany wg stanu zatrudnienia na dzień 20 stycznia (z góry, nie z dołu). Więc przyjęty pod koniec roku pracownik w ogóle nie "dokłada" się do funduszu.

AnJa29-11-2005 20:46:14   [#22]
w ustawie jest 25% ?

nie zauważyłem
Dana P29-11-2005 20:46:36   [#23]
Coroczny odpis na zfśs ustala się jako iloczyn planowanej, przeciętnej w danym roku kalebdarzowym liczby nauczycieli zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze zajęć ( po przeliczeniu na pełny wymiar zajęć) skorygowanej w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych nauczycieli  i 110 % kwoty bazowej ustalanej w ustawie budżetowej na dany rok. To tyle jeśli chodzi o pracowników pedagogicznych . Zasady ustalania liczby zatrudnionych pracowników niebędących nauczycielami zostały szczegółowo opisane w rozprządzeniu MPiPS z 14 marca 1994 roku (Dz. U. Nr 43 poz 168 ze zm). Pozdrawiam
zgredek29-11-2005 20:49:47   [#24]

AnJa

ot i ostrość wzroku;-)

może między wierszami napisali?;-)

poważnie - nie ma czegoś takiego

bogna430-11-2005 18:36:51   [#25]

OlkaRa

"Niektóre urzędy skarbowe zwrot pracownikowi pieniędzy za zakupione towary na podstawie faktury traktują podobnie, i warto to sprawdzić wcześniej."

Gdzie to sprawdzić? U mnie podczas kontroli stwierdzono,że zwrot pieniędzy za fakturę byc nie może, chociaż pracownicy pisali na fakturze" kwituję odbiór paczki".Kontroler stwierdził, że dla niego paczka to jest " jednakowa dla wszystkich".Pytam: jak może być jednakowa jeśli wysokość świadczeń różna? Nikt z nas nie przyznał się,że to nie były paczki( to mały zakład, mogliśmy kupić pracownikowi to co było mu potrzebne).Kontrolujący napisał w protokole,że wie iż były to zakupy na fakturę na podstawie " dokumentów źródłowych"( znaczy szkolnych?)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]