Forum OSKKO - wątek

TEMAT: JESZCZE RAZ "PRACA Z KREDĄ POD TABLICĄ"
strony: [ 1 ]
CARMEN20-11-2005 18:52:34   [#01]

Proszę o radę. Czy rzeczywiście ZUS nie będzie odliczał zwolnień chorobowych i urlopu dla poratowania zdrowia od stażu dwudziestoletniej pracy nauczycielskiej " z kredą pod tablicą "?????????????????????

Przeczytałam, co rozmówcy mieli w istniejących wątkach do powiedzenia, ale chciałabym się upewnić,że nie śnię. Chorowałam i leżałam w szpitalu, więc teraz bije to w termin mojego przejścia na wcześniejszą emeryturę.

nn20-11-2005 19:06:23   [#02]

tak

Witaj. Niestety, ZUS doliczy z dwudziestoletniej pracy w szkole wszelkie zwolnienia, urlopy dla poratowania zdrowia, urlopy wychowawcze. Taką procedurę prowadzi od kilku lat. I trzeba być na to przygotowanym. Pozdrawiam.
CARMEN20-11-2005 19:15:29   [#03]

A z lektury ........

A z lektury istniejących wątków wynika, że ZUS już nie odlicza zwolnień, gdyż od lipca ustawa została uzupełniona o pewne zmiany.
Magosia20-11-2005 19:33:22   [#04]

Romanie

tu zaszła zmiana- o ile wiem - gdzieś tu niedaleko watek - urlopu zdrowotne się wlicza???
Majka20-11-2005 19:37:43   [#05]
http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/11.html?numer=1589&dok=1589.11.376.2.2.1.0.1.htm

Przy ustalaniu okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze ZUS uwzględnia tylko te okresy, w których praca ta była wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy. W związku z tym zatrudnienie, np. na pół lub ćwierć etatu, nie wystarcza do zaliczenia go do okresu uprawniającego do wcześniejszej emerytury.

ZUS nie uwzględnia również przy ustalaniu okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze okresów niewykonywania pracy, za które pracownik otrzymał po 14 listopada 1991 r. wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy lub zasiłek chorobowy, macierzyński, opiekuńczy lub świadczenie rehabilitacyjne.

Do końca października 2005 r. przepisy nie pozwalały również na uwzględnienie w okresie zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze okresów, w których przepisy szczególne zwalniały pracownika ze świadczenia pracy z wyjątkiem okresów urlopu wypoczynkowego (np. okresów urlopu wychowawczego, bezpłatnego, szkoleniowego, służby wojskowej). Obecnie okresy te są uwzględniane przez ZUS przy ustalaniu okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
CARMEN20-11-2005 20:03:23   [#06]

SĄD NAJWYŻSZY

Jednakże ktoś podał wyrok SN w sprawie zaliczania chorobowego do okresu pracy w warunkach szczególnych czyli pod tablicą:

II UK 219/2004 z 5 maja 2005 r.

Do okresu pracy w szczególnym charakterze , o którym mowa w art. 88 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela ( Tekst jednolity: Dz.U. 2003 r. Nr 118 poz. 1112 ze zm. ) WLICZA SIĘ okresy niezdolności do pracy z powodu choroby i macierzyństwa oraz okresy urlopu udzielanego dla poratowania zdrowia sprzed 1. lipca 2004 r., t.j.  sprzed dnia wejścia w życie art. 32. ust. 1a ustawy z dnia 17. grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( Tekst jednolity: Dz. U. 2004 r. Nr 39 poz. 353 ze zm. ), dodanego ustawą z dnia 20. kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ub. Społ. oraz niektórych innych ustaw. ( Dz. U. 2004 r. Nr 121 poz. 1264 ).

Jeżeli SN podaje takie uzasadnienie wyroku, to chyba coś uległo zmianom??????????

Majka20-11-2005 20:12:45   [#07]

Carmen

Ewa wkleiła coś takiego (popatrz na datę!):

(od 1.11.2005r.) jest tak:

Art. 32. 1a. Przy ustalaniu okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze nie uwzględnia się:
1) okresów niewykonywania pracy, za które pracownik otrzymał po dniu 14 listopada 1991 r. wynagrodzenie lub świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa,
Gaba20-11-2005 20:19:33   [#08]

ojeju, ilośc waków mi namętliła... to mam ten macierzyński zaliczony czy nie - 4.02.1992- 15 (?).06.1992.

 

Dziewczyny - nie umiem już tego czytać. ;-)

CARMEN20-11-2005 20:37:38   [#09]

ROZBIEŻNOŚĆ INTERPRETACJI

Czyżby Sąd Najwyższy interpretował prawo inaczej niż ZUS ??????????

A propos wspomnianej daty 1.11.2005 r. Wcześniej ZUS właśnie odliczał zwolnienia i urlopy dla poratowania zdrowia oraz macieżyńskie.

Stąd wniosek, że NIC SIĘ NIE ZMIENIŁO i ZUS nadal tych L4 nie wlicza do stażu pracy pod tablicą. Ale dlaczego Sąd N. tak to ujął i w oparciu o jaką podstawę ?????????????????????

Jeżeli  nic się nie zmieniło, to GABO urlop macieżyński Ci się odlicza od stażu pracy pod tablicą.

Martuś21-11-2005 21:04:18   [#10]

Sądzę podobnie jak CARMEN, że Gaba nie możesz zaliczyć sobie tego macierzyńskiego, bo przypadł po dniu 14 listopada 1991 r., a przed ostatnią nowelizacją /jeśli ona coś zmienia-bo nie znam szczegółów/     Gdzie szukć przepisu, nie interpretacji nt. "Przy ustalaniu okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze ZUS uwzględnia tylko te okresy, w których praca ta była wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy".Chodzi mi głównie o to w pełnym wymiarze czasu pracy

lunani23-11-2005 10:41:59   [#11]
Czy wlicza się macierzyński po zakończonych studiach, a przed rozpoczęciem pracy, przed 91 rokiem? Np pracę rozpoczęto 10 listopada, a dziecko urodzono 20 lipca.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]