Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Ocena z religii, ....ale to juz było......
strony: [ 1 ]
Magosia18-11-2005 20:33:14   [#01]

Powrót tematu kultowego.

Pewno bez związku ze zmianą opcji rządzącej, ;-) ale zostałam dzisiaj poproszona o podanie podstawy prawnej , zgodnie z którą oceny z religii nie można wliczać do średniej uwzględnianej do świadectwa z paskiem .

Znam odpowiedź, wiem, co odpowiedzieć. Poczytałam z ciekawości wątki .

Ale "podobno" (cytuję za moim rozmówcą) jakiś kurator (ze wskazaniem na warmińsko-mazurskie było) napisał ,że można wliczać.

Tak z ciekawości przy piątku- czy słyszeliście coś, że w tym temacie wraca nowe??

maeljas18-11-2005 20:49:04   [#02]

magosiu

kiedyś ( będzie tak ze 4 lata temu) było jakieś pismo w tej sprawie ( episkopat z ministerstwem cóś wypocili na temat, że to Rada Pedagogiczna może ustalić czy religia wchodzi do średniej ) nawet mój katecheta chciał to przeforsować, ale powiedziałam mu , że ze swoimi jedynkami, które wystawia na okres i koniec roku nie ma szans, by to przeszło
Marek Pleśniar18-11-2005 20:50:18   [#03]
teraz maeljas epidiaskop ustali inaczej;-)
maeljas18-11-2005 20:56:39   [#04]

no to

marny los naszych uczniów -chyba że ten jak mu tam epidiaskop przetłumaczy co nieco temu mojemu

choć z drugiej strony... jak będzie taki trynd to w przyszłym roku religia u mnie będzie tylko w I klasie LO i problem ze średnią jakby zniknie ( uczniowie z chwilą ukończenia 18 lat gremnialnie kończą z edukacją religijną - ku żalowi wszystkich )

Marek Pleśniar18-11-2005 20:59:56   [#05]

"w dzieciństwie byłem w szkole prymasem i pani mi pozwalała nosić z zaplecza episkopat"

Magosia18-11-2005 21:01:51   [#06]

Z moich obserwacji

Tryndy są dwa:  albo piątki przetykane szóstkami i gdzieś trójka ku postrachowi, albo tak jak piszesz maelias.

Do tego praktyka dawania piątek-szóstek za regularne uczestnictwo na nabożeństwach różańcowych na podstawie obrazków rozdawanych przy wyjściu z kościoła.

:-(

maeljas18-11-2005 21:13:15   [#07]

#5

tak mi sie przypomniało - cytat z "Znaczy kapitan " Borchrdta:

"(...) podczas kreśleń na mapie, najlepszy wykładowca(...) powiedział kiedyś: Nu, a teraz naczertim na papieru - co znaczyło w dowolnym przekładzie: a teraz nakreślimy na papierze

Słuchacze szkoły morskiej pozwolili sobie zwrócić uwagę, że należało powiedzieć: - Nakreślimy na papierze! Wykładowca zgodził się tylko połowicznie, mówiąc: Nu niech bendi  - nakreślim na papieru ! I dodał : Papieżu jest w Rzymie. Mnie nie nabierzecie!"

maeljas18-11-2005 21:17:04   [#08]

oj !

Borchardta
Marek Pleśniar18-11-2005 21:26:28   [#09]
nigdzie nie mogę tego kupić:-( Tego Znaczy Kapitana
maeljas18-11-2005 21:28:26   [#10]

za daleko

do Cię - bo bym pożyczyła....
OLIWKA21-11-2005 19:52:54   [#11]

Ocena z religii raz jeszcze

Przesyłam przepisy, które wyszukałam  w ubiegłym roku (z moim komentarzem).

 Religia nie zalicza się do obowiązkowych zajęć edukacyjnych ( patrz ramówka dla szkoły podstawowej, ale podobnie skonstruowana jest dla wyższych etapów edukacyjnych), dlatego ocena z niej nie wlicza się do średniej wymaganej do otrzymania  świadectwa z wyróżnieniem pod warunkiem, że nie ma dodatkowych zapisów w statucie szkoły.

RAMOWY PLAN NAUCZANIA DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ

I ETAP EDUKACYJNY ( klasy I - III)

Lp.

Obowiązkowe zajęcia edukacyjne

Liczba godzin tygodniowo w trzyletnim okresie nauczania

1.

Kształcenie zintegrowane

54

Religia / Etyka

6

Godziny do dyspozycji dyrektora

12

Razem godzin zajęć edukacyjnych

72

II ETAP EDUKACYJNY a) (klasy IV - VI)

Lp.

Obowiązkowe zajęcia edukacyjne

Liczba godzin tygodniowo w trzyletnim okresie nauczania

1.

Język polski

16

2.

Historia i społeczeństwo

4

3.

Język obcy nowożytny

8

4.

Matematyka

12

5.

Przyroda

9

6.

Muzyka b)

2

7.

Plastyka b)

2

8.

Technika

2

9.

Informatyka

2

10.

Wychowanie fizyczne

9 + 3 c)

11.

Godziny z wychowawcą

3

Razem

72

Religia / Etyka

6

Godziny do dyspozycji dyrektora d)

9

Razem godzin zajęć edukacyjnych

87

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

z dnia 24 stycznia 2000 r.(z poźn. zmianami)

w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw..............

§ 6. 1. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej uczeń szkoły dla młodzieży, który
w wyniku klasyfikacji końcoworocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej dobrą ocenę zachowania, otrzymuje świadectwo szkolne promocyjne stwierdzające uzyskanie promocji do klasy programowo wyższej lub świadectwo ukończenia szkoły stwierdzające ukończenie szkoły - z wyróżnieniem, z zastrzeżeniem ust.3.

2. Uczeń szkoły artystycznej, który w wyniku klasyfikacji końcoworocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej dobrą ocenę zachowania, z wyjątkiem szkoły artystycznej realizującej wyłącznie plan nauczania zajęć artystycznych, otrzymuje świadectwo szkolne promocyjne stwierdzające uzyskanie promocji do klasy programowo wyższej albo świadectwo lub dyplom ukończenia szkoły, stwierdzające ukończenie szkoły - z wyróżnieniem, z zastrzeżeniem ust. 3.

3. Statut szkoły może określić wyższe wymagania, a także dodatkowe warunki niezbędne do uzyskania świadectw, o których mowa w ust. 1 i 2.

 

Pod rządami „starego’ rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania ( Dz.U. nr 61 z 2001 r.) nie było określenia „obowiązkowe zajęcia  edukacyjne”). Dlatego – moim zdaniem- trudno było jednoznacznie określić, czy należy wliczać religię do średniej ocen.

 

 

 

zgredek21-11-2005 20:17:17   [#12]
Oliwko od 15 kwietnia 2005 obowiązuje nowe rozporządzenie o wzorach świadectw i tam § 6 już nie ma - te zasady są w rozporządzeniu o klasyfikowaniu i trochę inaczej brzmią - nie ma już możliwości określania w statucie szkoły wyższych wymagań
OLIWKA22-11-2005 00:20:47   [#13]

Przepraszam,  wysłałam, to co miałam w komputerze , a co datuje się na początek roku 2004/2005. Rzeczywiście sprawdziłam obowiązujące rozp. o  wzorach świadectw i masz Zgredku absolutną rację. Nie ma tam już mowy o możliwości okreslania w statucie wyższych wymagań. Natomiast pozostałe moje wyjaśnienia są aktualne. Zapis o wymaganiach na promocję do klasy programowo wyższej  z wyróznieniem jest w paragrafie 18 ust 3 rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania....z 7 września 2004r. (z póżniejszymi zm.):

"3. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania, otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem."

Pozdrawiam, Oliwka.

beera22-11-2005 10:12:11   [#14]

tak swoją drogą

łączy mi się ta " obowiązkowość" religii z wątkiem o  obowiazkowości religii w NI
Magosia22-11-2005 19:34:07   [#15]

I nie ukrywam

że u mnie w NI religii uczy ksiązd, na moją sugestię i prośbę matki chłopca w ramach posług kapłańskich. I nie było dyskusji.
Roman K22-11-2005 22:43:54   [#16]

u mnie w NI religii uczy ksiązd, na moją sugestię i prośbę matki chłopca w ramach posług kapłańskich

hmmmm nowatorskie.... jak dla mnie

Posługi kapłańskie w ramach NI.... hhmmmm

Roman_K

zgredek22-11-2005 22:46:14   [#17]
NI w ramach posług
Roman K22-11-2005 22:47:47   [#18]
też nowatorskie jak dla mnie
Magosia22-11-2005 23:28:44   [#19]

Roman - litości

skrót myślowy zastosowałam .

Cimnazjum klasa I - mam 12 godzin dla ucznia na wózku - NI.

Te 12 rozdysponowalam na obowiązkowe przedmioty z ramówki.

Mama pytała , co z religią.
porozmawiałam z księdzem -zasugerowalam,że jest potrzebna pomoc dziecku, ktore chce się uczyć religii, a nie może chodzić do szkoły. Mama potwierdziła, że jej zależy. Ksiąz uważał ,że to normalne- chodzi i spotyka się z dzieckiem  I to by było  na tyle.

:-)

krystyna23-11-2005 01:20:38   [#20]

magosiu,

- czy ten ksiądz ma wobec tego prawo wystawiać dziecku oceny cząstkowe - jeżeli tak, to gdzie je wpisuje (i potwierdza odbytą lekcję własnoręcznym podpisem), czy w dzienniku zajęć NI ?

- czy dziecko zostanie sklasyfikowane z religii i będzie miało ocenę na świadectwie ?

- czy ta "posługa" nie trąci trochę wolontariatem i wymogiem zawarcia stosownej umowy ?

- czy ksiądz jest zatrudniony w Twojej szkole i czy przypadkiem nie podlega wszystkim przepisom wynikającym ze stosunku pracy i płacy za zrealizowane zajęcia ?

Wniosek:

Przy 12 godz. NI można naprawdę bez uszczerbku dla pozostałych przedmiotów wykroić 1/2 godz. tygodniowo dla religii (a ksiądz niech sobie siedzi u dziecka ile tylko chce...) - i mieć spokój z powyższymi pytaniami....

beera23-11-2005 08:52:20   [#21]

masz rację

W poprzedniej dyskusji na temat religii zdecydowania bylam zdania Twojego, zgredka i rzewy...

ale, kurcze, czasem rozwiazania się dostosowuje do zycia...

12 godzin
Ja dostaję najmniejszy pulap- ZAWSZE. Jest to 8 godzin w przypadku podstawowki.
I robię tak jak magosia.

Ksiądz w ramch poslugi, co robimy potem?

Ano ksiądz pisze pismo do katechety, by ten wystawił ocenę z religii dziecku na podstawie jego praktyk religijnych itp oceny kontaktow księżowsko-dziecięcych.

kurcze- rzeczywiście nowatorskie;-)
zle przepisy wymuszają zle rozwiązania

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]