Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Nie ma palarni w mojej szkole!!!!!
strony: [ 1 ]
joszka15-11-2005 18:55:14   [#01]

Mam za to olbrzymi problem z palącymi uczniami!!!!!

 

 

Pytanie( z serwisu Domu Wydawniczego ABC)Czy w placówce oświatowej może być wyznaczona palarnia dla pracowników?

Odpowiedź odpowiedzi udzielono: 29 września 2005 r.(fragment)

stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

W szkole lub placówce oświatowo-wychowawczej może być wyznaczona palarnia.

Uzasadnienie

Kwestię przedstawioną w pytaniu rozstrzyga unormowanie ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 1996 r. Nr 10, poz. 55 z późn. zm.). Ustawa ta przewiduje zakaz palenia wyrobów tytoniowych między innymi w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych, z tym że zakaz ten sformułowano w art. 5 ust. 1 pkt 2, w sposób następujący:

"1. Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych poza pomieszczeniami wyodrębnionymi i odpowiednio przystosowanymi:

(...)

2) w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych,

(...)".

Z literalnego brzmienia tego przepisu jednoznacznie wynika, że w szkole nie tylko może być palarnia ale, że w "wyodrębnionym i odpowiednio przystosowanym pomieszczeniu" palenie wyrobów tytoniowych jest dopuszczalne.

Na marginesie wypada zauważyć, że w przypadku uczniów, którzy są pełnoletni powstać może problem ich "legalnego" palenia. W świetle unormowań wskazanej ustawy, w przypadku urządzenia palarni w palcówce oświatowej, uczniowie którzy ukończyli 18 lat mieliby prawo korzystać z niej. Urządzenie palarni w szkole, w której są także uczniowie pełnoletni i przeznaczenie jej wyłącznie dla nauczycieli można by uznać za przejaw nierównego traktowania. W takiej sytuacji konieczne moim zdaniem byłoby urządzenie palarni zarówno dla uczniów jak i pracowników szkoły lub w ogóle nie urządzanie palarni i przestrzeganie całkowitego zakazu palenia wyrobów tytoniowych na terenie szkoły.

Marek Wędrychowski

syrenka15-11-2005 21:31:45   [#02]

Nie zgadzam sie z p. Markiem Wędrychowskim w kwestii palarni dla uczniów pełnoletnich. Zgodnie z art. 4 ustawy o systemie oświaty nuczyciel ma obowiązek dbać o zdrowie uczniów, nie ma natomiast obowiązku dbać o zdrowie reszty świata. Z uwagi na to brak możliwości korzystania z palarni przez uczniów pełnoletnich jest realizacją dyspozycji ustawowej i nie może być traktowany jako przejaw nierównego traktowania.

Marek Pleśniar15-11-2005 21:34:42   [#03]
a ja Cię skądś znam;-)
syrenka15-11-2005 21:38:46   [#04]
Dodam, że taka była kiedyś interpretacja któregoś kuratorium czy ministerstwa i ja się z nią zgadzam. Może nie cytuję dokładnie, ale taki był sens.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]