Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Terminy odpowiedzi na pisma urzedowe
strony: [ 1 ]
nela215-11-2005 10:43:14   [#01]
Jakie są terminy odpowiedzi na pisma .ZZ zawsze mi odpowiadają na wszystkie pisma nawet pilne w terminie 30 dniowym...
hanabi15-11-2005 11:41:36   [#02]

bez zbędnej zwłoki

jednak 30 dni chyba wynikające z kpa ale gdyby sprawa okazała sie szczególnie złozona trzeba po tych 30 dniach udzielić odpowiedzi ze z uwagi na zlozonośc sprawy termin załatwienia ulega przedłużeniu (chyba) o kolejne 30 dni
BożenaB15-11-2005 12:53:28   [#03]

Terminy odpowiedzi: odpowiadać należy NIEZWŁOCZNIE (kpa). I tego wymaga grzeczność :-)

Chyba, że sprawa jest trudniejsza - 2 tygodnie; szczególnie trudna - 30 dni. Niech Ci udowodnią, że załatwiają BARDZO TRUDNĄ SPRAWĘ

hanabi15-11-2005 13:18:48   [#04]

cytat z KPA

Rozdział 7

Załatwianie spraw

Art. 35. § 1. Organy administracji publicznej obowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki.

§ 2. Niezwłocznie powinny być załatwiane sprawy, które mogą być rozpatrzone w oparciu o dowody przedstawione przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub w oparciu o fakty i dowody powszechnie znane albo znane z urzędu organowi, przed którym toczy się postępowanie, bądź możliwe do ustalenia na podstawie danych, którymi rozporządza ten organ.

§ 3. Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym - w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.
AnJa15-11-2005 13:37:40   [#05]
a zz to organ administracji publicznej?

bo przypuszczam, że watpię

i w ich ustawach ( i ich tyczących) cos tam chyba o 30 dniach jest - bo one muszą mieć czas coby to przekonsultować

bo one są mądre mądrościa swoich członków

a czym są mądre organy administracji publicznej, to ja nie napiszę
nela215-11-2005 14:07:59   [#06]
zz właśnie powołuja się na ustawę ale tam jest zapis 30 dni jeśli chodzi o sprawy regulaminowe...
ewa bergtraum15-11-2005 14:31:38   [#07]

Wątpię, więc jestem ?

Zetzety nie są organami :-). W celu przypomnienia lekcji wos znalazłam sobie w Kpa:

Art. 1.

Kodeks postępowania administracyjnego normuje postępowanie:

1) przed organami administracji publicznej w należących do właściwości tych organów sprawach indywidualnych rozstrzyganych w drodze decyzji administracyjnych,

2) przed innymi organami państwowymi oraz przed innymi podmiotami, gdy są one powołane z mocy prawa lub na podstawie porozumień do załatwiania spraw określonych w pkt 1,

3) w sprawach rozstrzygania sporów o właściwość między organami jednostek samorządu terytorialnego i organami administracji rządowej oraz między organami i podmiotami, o których mowa w pkt 2,

4) w sprawach wydawania zaświadczeń.

Art. 2.

Kodeks postępowania administracyjnego normuje ponadto postępowanie w sprawie skarg i wniosków (Dział VIII) przed organami państwowymi, organami jednostek samorządu terytorialnego oraz przed organami organizacji społecznych.

(...)Art. 5.

§ 1. Jeżeli przepis prawa powołuje się ogólnie na przepisy o postępowaniu administracyjnym, rozumie się przez to przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

§ 2.

Ilekroć w przepisach Kodeksu postępowania administracyjnego jest mowa o:

(...)

3) organach administracji publicznej - rozumie się przez to ministrów, centralne organy administracji rządowej, wojewodów, działające w ich lub we własnym imieniu inne terenowe organy administracji rządowej (zespolonej i niezespolonej), organy jednostek samorządu terytorialnego oraz organy i podmioty wymienione w art. 1 pkt 2,

(...)

5) organizacjach społecznych - rozumie się przez to organizacje zawodowe, samorządowe, spółdzielcze i inne organizacje społeczne,

6) organach jednostek samorządu terytorialnego - rozumie się przez to organy gminy, powiatu, województwa, związków gmin, związków powiatów, wójta, burmistrza (prezydenta miasta), starostę, marszałka województwa oraz kierowników służb, inspekcji i straży działających w imieniu wójta, burmistrza (prezydenta miasta), starosty lub marszałka województwa, a ponadto samorządowe kolegia odwoławcze.

************

Andrzej, uczysz wos-u, to wyjaśnij mi, gdzie znajdę te inne podmioty z akapitu na czerwono. Przecież  decyzją administracyjną dyrektora jest akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego.

Acha, jeszcze musiałam kiedyś na polecenie organu sporządzić regulamin załatwiania skarg. Z taką skargą pisemną może przyjść do mnie każdy z ulicy i np. poskarżyć się, że sprzedano mu w sklepie lewe ucho od śledzia zamiast prawego. Oczywiście mam obowiazek ze wszystkimi szykanami ją załatwić. A na koniec roku wypełniam dla op sprawozdanie w formie tabeli o tych skargach. Pewnie też tak masz?.

************

Poguglałam i znalazłam coś, czym na roboczo chyba możemy się posiłkować w szkole (na zielono sama wetknęłam):

Sposoby przyjmowania i załatwiania spraw

Zagadnienia dotyczące przyjmowania i załatwiania spraw regulują w szczególności:

·        Ustawa z  14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. tj. z 2000r. Nr. 98, poz.1071 z późn. zm.)

·        Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 22 grudnia 1999r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej dla organów gmin i związków międzygninnych (Dz.U. Nr 112, poz. 1319 z późn. zm.)

·        Regulamin organizacyjny Urzędu Miasta i Gminy Prochowice 

Pracownicy urzędu załatwiają  sprawy według kolejności ich wpływu i stopnia pilności.

Przy załatwianiu spraw indywidualnych z zakresu administracji publicznej, urzędnicy stosują Kodeks postępowania administracyjnego lub inne przepisy proceduralne oraz przepisy prawne merytoryczne, normujące różne dziedziny administracji np. prawo budowlane, ewidencja ludności i dowody osobiste, prawo wodne itp.

Obowiązuje pisemna forma załatwiania spraw.

Zgodnie z art. 35 § 1 Kpa sprawy winny być załatwiane bez zbędnej zwłoki.

Niezwłocznie powinny być załatwione sprawy, które mogą być rozpatrzone w oparciu o dowody przedstawione przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub w oparciu o fakty i dowody powszechnie znane z urzędu, bądź możliwe do ustalenia na podstawie danych, którymi rozporządza organ (Burmistrz). (art. 35 par. 2 Kpa)

Załatwienia sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym – w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania. (art. 35, par.3)

O każdym przypadku niezałatwienia sprawy w terminie określonym w art. 35 kpa organ administracji publicznej obowiązany jest zawiadomić strony, podając przyczyny zwłoki i wskazując nowy termin załatwienia sprawy. (art. 36, par. 1)

Na niezałatwienie sprawy w terminie określonym w art. 35 lub ustalonym w art. 36 służy stronie zażalenie do organu wyższego stopnia, który to organ w przypadku uznania zażalenia za zasadne wyznacza dodatkowy termin załatwienia sprawy oraz zarządza wyjaśnienie przyczyn i ustalenie winnych. (art. 37, par.1 i 2)

Pracownik, który z nieuzasadnionych przyczyn nie załatwił sprawy  w terminach ustalonych w Kpa, podlega odpowiedzialności porządkowej lub dyscyplinarnej albo innej przewidzianej w przepisach prawa. (art. 38)

PRZYPOMINAMY TERMINY ZAŁATWIANIA SPRAW

Przyjmuje się trzy terminy:

a)     nieoznaczony – tzw. niezwłoczny (10, 7, 14 dni – wg oznaczenia)

b)     1 miesiąc – jeśli konieczne jest prowadzenie postępowania wyjaśniającego, ale sprawa nie jest skomplikowana,

c)     2 miesiące – jeśli sprawa jest skomplikowana i wymaga przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego.

Terminy liczy się od daty wpływu lub daty złożenia podania.

TERMINY W POSTĘPOWANIU ADMINISTRACYJNYM

Określone są w dniach, miesiącach, tygodniach, latach, np.

a)     7 dni– wniesienie zażalenia na postanowienie,

b)     14 dni – wniesienie odwołania od decyzji,

c)     30 dni – wniesienie skargi do WSA,

d)     1 m-c – załatwienie sprawy,

e)     2 m-ce – załatwienie sprawy szczególnie skomplikowanej,

f)       3 lata – po tym okresie ulega przedawnieniu roszczenie o odszkodowanie.

 

 

 

AnJa15-11-2005 14:46:24   [#08]
a nie chce mi się szukać

a z głowy nie wiem

a po co Ci to?
ewa bergtraum15-11-2005 14:50:12   [#09]

A bo jeszcze tego nie mam :-)

Też chciałabym wiedzieć, jakie terminy obowiązują, żebym się mogła poczepiać albo pomachać przepisem, gdy każe mi się robić coś na wczoraj :-).
zaqa15-11-2005 19:47:03   [#10]

Uważam, że Ewa ma rację

Moim zdaniem, w przypadku  szkół i ZZ przepisy KPA mają zastosowanie jedynie do spraw rozstrzyganych w drodze decyzji administarcyjnej. W pozostałych przypadkach KPA nie ma zastosowania.
DYREK15-11-2005 20:07:45   [#11]

A tak w EUropie:

http://www.gazetaprawna.pl/unia/unia.html?z_numer=1192&z_dzial=18&z_plik=1192.18.63.2.6.1.0.3.htm

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]