Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Katecheza w "salkach"
strony: [ 1 ]
asper0114-11-2005 14:22:42   [#01]
Przyszła dziś do mnie znajoma katechetka z takim problemem, który niby jest znany: ZUS nie zalicza lat pracy katechetów w czasach prowadzenia tych zajęć w "salkach" (chodzi o lata 80-te). Podobno ZUS odrzuca takie wnioski, a n-le idą do Sądu Pracy, który uznaje te lata i tylko tak można to załatwić. Nie jestem w tym zbytnio zorientowany, ale wydaje mi się to bardzo dziwne ... Na forum nie znalazłem takiego wątku. Czy jest ktoś w stanie pomóc?
skrzat14-11-2005 15:45:48   [#02]
a ksiądz płacił za nich podatek zusowski?
asper0114-11-2005 15:50:29   [#03]
Sorki, trochę namieszałem: chodzi o to, że tych lat ZUS nie zalicza jako "przy tablicy" tylko jak normalne zatrudnienie!!! I wtedy nie mogłaby przejść na warunkach z KN
Lucyna N14-11-2005 16:08:24   [#04]

takie cos znalazłam

http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,2647
for14-11-2005 16:08:32   [#05]
no i dobrze , jeszcze by tego brakowało aby były to lata zaliczane jako "przy tablicy" , nie widzę w tym nic dziwnego...
DYREK14-11-2005 17:00:24   [#06]

Okres ten traktowany jest przez ZUS podobnie jak praca w plaówkach niepublicznych:

Wcześniejsze emerytury dla wszystkich nauczycieli

 

Zatrudniona w szkole niepublicznej 53-letnia nauczycielka muzyki otrzyma wcześniejszą emeryturę, choć Karta nauczyciela takiej możliwości nie przewiduje. Wynika to z czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego

 

 

Prawo do wcześniejszej emerytury nauczycielskiej powinni mieć wszyscy pedagodzy, i ze szkół publicznych, i z niepublicznych - stwierdził 8 września TK, uznając, że wyłączenie z uprawnień do tego świadczenia nauczycieli ze szkół niepublicznych jest naruszeniem zasad równości wobec prawa i sprawiedliwości społecznej. Aby jednak wszyscy zainteresowani mogli korzystać z tego wyroku, potrzebne będzie uchwalenie nowego przepisu w Karcie nauczyciela. Dopóki go nie będzie, formalnie nic się nie zmieni i o przyznaniu wcześniejszej emerytury nauczycielowi ze szkoły niepublicznej każdorazowo będzie musiał decydować sąd, bo wyrok TK będzie miał zastosowanie tylko do tej jednej nauczycielki.

 

Prawo o ograniczonym zasięgu

 Ze względu na uciążliwości pracy i jej niekorzystny wpływ na zdrowie Karta nauczyciela daje pedagogom m.in. przywilej w postaci wcześniejszej emerytury bez względu na wiek. Po 30 latach pracy, w tym 20 latach zatrudnienia w szczególnym charakterze, nauczyciel może na swój wniosek przejść na wcześniejszą emeryturę.

Z przepisu uprawniającego do tych świadczeń, którym zajmował się wczoraj Trybunał Konstytucyjny, wyłączono nauczycieli z niepublicznych placówek oświatowo-wychowawczych.

 

Pani od muzyki

W owej grupie wyłączonych znalazła się Elżbieta G., ostatnio zatrudniona jako nauczycielka muzyki w Towarzystwie Muzycznym. Jej wniosek o wcześniejszą emeryturę nauczycielską ZUS załatwił odmownie, powołując się na stosowny przepis Karty nauczyciela. Sprawa trafiła do okręgowego sądu pracy w Koszalinie. Nauczycielka zobligowała go do zadania TK pytania prawnego o zgodność tego wyłączenia ze standardami demokratycznego państwa prawnego. Jej zdaniem zróżnicowanie nauczycieli ze względu na miejsce ich zatrudnienia jest niezgodne z konstytucją, bo o uprawnieniach do emerytury powinno decydować wykonywanie zawodu, a nie status prawny pracodawcy. W ten sposób sprawa trafiła do TK.

 

Wszyscy są przeciw

Na rozprawie w TK wszyscy byli jednomyślni. Pos. Tomasz Markowski w imieniu Sejmu stwierdził, że gołym okiem widać niekonstytucyjność przepisu, który wprowadza zróżnicowanie nauczycieli tylko z powodu statusu zatrudniającej ich szkoły. Nie przeszkodziło to wszakże Sejmowi w powtórzeniu normy wyłączającej jedną grupę nauczycieli z uprawnień do wcześniejszej emerytury także przy okazji nowelizacji Karty nauczyciela w lipcu 2004 r. Niekonstytucyjność przepisu potwierdziła w imieniu prokuratora generalnego również prok. Maria Bojarska. Sędzia sprawozdawca Andrzej Mączyński pytał więc, jak to możliwe, że wszyscy zainteresowani dostrzegają niezgodność z zasadami konstytucji, a przepis nadal funkcjonuje i ZUS z powodzeniem go stosuje.

 

Nie ma czego unieważniać

I będzie stosował go nadal, bo z wyroku TK nie wynika, że niekorzystny dla nauczycieli przepis przestanie obowiązywać po jego opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. Wyrok mówi bowiem, że przepis jest niezgodny z konstytucją w zakresie, w jakim nie uwzględnia prawa do wcześniejszej emerytury nauczycieli szkół niepublicznych. A więc niekonstytucyjne jest to, czego w nim nie ma. To zaś, co jest - jest OK. Trybunał nie może wchodzić w rolę ustawodawcy i wypełniać luki w ocenionym przepisie. Może tylko sugerować konieczność jego poprawienia przez Sejm. A ten akurat kończy działalność.

Sprawa nauczycielki muzyki Elżbiety G. jest już prosta, bo zostanie przez koszaliński sąd rozstrzygnięta zgodnie z wyrokiem TK. ZUS będzie musiał ten wyrok wykonać. Jednak wszystkie inne wnioski o przyznanie wcześniejszej emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek składane przez pedagogów ze szkół niepublicznych zatrudnionych na co najmniej pół etatu będą zapewne odrzucane i jedynie od woli sądu będzie zależało, czy uwzględni czwartkowy wyrok TK i nakaże przyznanie świadczenia, czy też trzeba będzie czekać na wykonanie wyroku przez Sejm. A wtedy przyjdzie płacić zapewne także odsetki (sygn. P 17/04).

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]