Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Nauczanie indywidualne-podważenie orzeczenia
strony: [ 1 ]
Tara11-11-2005 21:51:26   [#01]
Mam ucznia który nie chodzi do szkoły.Matka podobno "załatwia "Mu w PPP nauczanie indywidualne.Czy można to w jakis sposób podważyc kiedy wiem że dziecko nie jest ciężko chore bo widac je codziennie na podwórku biegające,naprawiające smochody itp.A szkołę ma w głębokim poważaniu.
Gaba11-11-2005 23:13:21   [#02]
opisz sprawę do OP i poproś o kontrolę... zasadności.
Marynika12-11-2005 06:42:21   [#03]
gabao, ale po co pisać po próżnicy? Problem Tary jest dość ważny, bo dotyczy wielu orzeczeń ppp. Mam nadzieję, że kiedyś kwestie oceny ich wartości  zostaną rozwiązane. Ale na razie, jakie merytoryczne uprawnienia ma OP, by badać zasadność orzeczeń ppp? Przecież to są opinie psychologiczne. Myślę, że obecnie Op jedynie odpowie, że skoro jest opinia ppp, to należy dać jej wiarę-tyle.
Boga12-11-2005 10:37:38   [#04]

orzeczenia w ppp

Ale Tara napisała, że matka podobno dopiero "załatwia" to orzeczenie, jeszcze go nie ma.

Takie ewentualne orzeczenie i tak musi w pierwszej kolejności trafić do OP. Teraz ten uczeń nie realizuje obowiązku szkolnego i warto rodzicom o tym formalnie przypomnieć, a może zagrozić sankcjami?

 Może się jednak zdarzyć, że biegające po podwórku dziecko jest chore np. psychicznie i w klasie też biegałoby "po ławkach", może nawet jakoś zagrażało innym dzieciom. Wtedy będzie krzyk: przemoc i agresja w szkole!Takie orzeczenie poradnia może i musi (!) wydać tylko i wyłącznie w oparciu o zaświadczenie lekarskie od lekarza specjalisty, w którym ten przedstawia diagnozę medyczną i wyraźnie stwierdza oraz uzasadnia konieczność nauczania indywidualnego oraz czas, na jaki ta forma nauczania jest konieczna. Zespół Orzekający z lekarzem orzecznikiem w jego składzie w poradni nie może zakwestionować takiego lekarskiego zalecenia. A jak pracują lekarze i co można z nimi  "zalatwić" -wszyscy wiemy.  

Pozdrawiam.

Tara12-11-2005 16:35:01   [#05]

Problem jest bardzo złożony

dziecko nie jest chore psychicznie.Matka nie ma ochoty wysyłać Go do szkoły,sama tez od wakacji jest na L4.Jest nauczycielką.PPP tez ma dylemat,orzeczenia jeszcze nie wydała bo dyrektor PPP też widzi to dziecko na podwórku,badania pedagogiczne i psychologiczne wyszły w normie. Matka dostarczyła zaświadczenie do PPP od lekarza,jakiego nie wiem.Sama PPP ma problem.Ja też.Jak w zeszłym roku oddałam sprawę do Sądu rodzinnego to zostalam największym wrogiem a Sąd sprawe umorzył.

Czekam co zadecyduje PPP.

grazabo13-11-2005 15:36:03   [#06]

Mój problem jest podobny.

Powiedzcie czy to zgodne z prawem.

Dziecko ma NI-6 godz. ( upośledzenie umiarkowane -kl.I)- realizuje je w 3 dni a w 2 pozostałe przychodzi do szkoły.Gdzie zatem przyczyny utrudniające lub uniemożliwiające realizację obowiązku szkolnego w szkole ??

beera14-11-2005 11:31:35   [#07]

ale ktos się na to zgodził- tak?

Grażyno- przeciez ktoś tak NI mu zaplanował- tak???

Z prawem zgodne nie jest- bo NI organizuje się w domu dziecka

Bo po to jest NI.

Jest też kwestia "umowy"- pomiędzy szkołą a rodziną i w związku z tą umową róznie się NI realizuje.
Ale jest to kwestia UMOWY dwóch  równorzędnych stron- z pełną swiadomością ewentualnych konsekwencji " co by było gdyby" więc z próba zapobieżenia ewentualnym problemom w momencie zawierania tej umowy.

Bas14-11-2005 12:16:34   [#08]

Taro

Miałam podobny przypadek i posłałam matce pismo ostrzegawcze o nierealizowaniu obowiązku szkolnego. Dzieciak nie miał co prawda L-4, ale też nie chodził do szkoły. Matka była "w trakcie" załatwiania. Pomogło. Załatwiła NI.
DYREK14-11-2005 12:24:52   [#09]
Warto wystąpić do sądu rodzinnego opisując sytuację dziecka. Sąd może zarządzić kontrolę wychowania i ustanowić kuratora dla rodziny niewydolnej wychowawczej.
Agniesia714-11-2005 12:25:57   [#10]

 

Powinnaś porozmawiać z pracownikami PPP, ściślej z członkami zespołu orzekającego. Stawiając sprawę na zespole mają  prawo poddać w watpliwość zasadność wydania NI. Jednak jeśli bedzie "mocne" zaświadczenie lekarskie, to pracownicy PPP nie mają prawa poddać w wątpliwość decyzji, diagnozy  lekarza. Aczkolwiek decyzję podejmuje się w drodze głosowania. Możesz zatem próbować przekonać członków Zespołu Orzekającego.

Z drugiej strony... ktoś sobie dorobi na NI!  :)

Agniesia714-11-2005 12:26:57   [#11]
 A może ziecko ma fobię szkolną i moze do woli biegać po podwórku!!!
Konto zapomniane14-11-2005 14:07:16   [#12]

nauczanie indywidualne

witam. mam trudną sytuację. Chłopiec powinien uczęszczać do klasy I gimnazjum, jednak nie był w szkole ani jednej godziny. Wysłałam pismo do rodziców, otrzymałam odpowiedz pisemną od matki, że syn ma fobię szkolną i nie przyjdzie. Na kontakt z PPP nie wyraża zgody. Organ prowadzący zna sprawę . Co mam dalej robić?
DYREK14-11-2005 15:25:34   [#13]
Sąd Rodzinny - napisac pismo. Bardziej to pomaga niż pisma OP
Tara14-11-2005 15:32:42   [#14]

bas

pismo ostrzegawcze nic nie da.W zeszłym roku po kilku takich pismach oddałam sprawę do Sądu rodzinnego i Sąd sprawę umorzył.Dziecko było nieklasyfikowane po czym zdało egzaminy klasyfikacyjne i zostało promowane.

Teraz znowu nie chodzi do szkoły.Własnie zabieram sie za pisanie pism do Matki,wcześniej robiła to wychowawczyni.

Co do zespołu orzekającego-nie wydał jeszcze decyzji,kazał uzupełnic zaświadczenie lekarskie od lekarza specjalisty.

Czekam,cały czas czekam.

syrenka14-11-2005 15:41:21   [#15]
Jakim trybem podszedł do egzaminu klasyfikacyjnego? Usprawiedliwiliście mu te nieobecności?
Kasia logopeda14-11-2005 20:54:30   [#16]

nauczanie

To o czym piszecie to sa bardzo trudne dylematy. ja pracuję w ppp i czesto spotykamy sie z takimi opiniami ze strony srodowiska, że dziecko nie powinno otrzymać NI. Ale..... tu właściwie decyzja nalezy do lekarza konsultanta i na jego ocenie opierają się członkowie zespołu. Rodzice potrafią załatwić bardzo dobre zaświadczenia od lekarzy specjalistów i na ich podstawie trudno nie dać, bo jak się coś stanie dziecku to kto będzie za to odpowiedał. Przypominam, że lekarz określa czas nauczania indywidualnego a OP przydziela godziny. PPP po zapoznaniu się ze zgromadzona dokumentacją albo je przyznaje albo nie. Częściej tak - niestety.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]