Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Co mam zrobić z tym fantem?
strony: [ 1 ]
Alicja B11-11-2005 21:25:15   [#01]

Nauczycielka zatrudniona w placówce nieferyjnej kończy urlop wychowawczy 31.10. Parę dni wcześniej poinformowała, że jest w ciąży i po urlopie pewnie będzie na zwolnieniach lekarskich do rozwiązania. Ale po 31.10. nie zjawiła się w pracy, nie przysłała zwolnienia, w ogóle się nie odezwała. Jest zatrudniona na czas nieokreślony i w 2000 r. została nauczycielem stażystą, ponieważ nie miała wymaganych kwalifikacji. Normalnie pożegnałybyśmy się w 2006 r., gdyż mimo obietnic nie uzyskała tych kwalifikacji do tej pory. Co mogę w tej sytuacji zrobić? Najchętniej zwolniłabym (K.p. - naruszenie obowiązku), ale nie mam ochoty na sądy. Co radzicie?

skrzat11-11-2005 21:37:30   [#02]
Nie zgłosiła się przeciez do pracy po urlopie....a co na to KN?
Alicja B11-11-2005 22:20:28   [#03]
Nie zgłosiła się, ale wcześniej uprzedzała, że tak być może. Nie dostarczyła jednak żadnego dowodu usprawiedliwiającego nieobecność, a powinna to zrobić do 7 dni. W KN nie mogę znaleźć nic, co w tej sytuacji by pomogło.
Gaba11-11-2005 23:12:19   [#04]
jeżeli jest stazystką... to stosujesz Kodeks ppracy, zwolnij ją z tytułu porzucenia pracy. cięzkie nauszenie obowiązków. Nie chroni nic kobiety w ciązy, że porzuciała.
rzewa12-11-2005 07:10:50   [#05]

nie ma teraz "porzucenia pracy"

niestawienie się w pracy i nieusprawiedliwienie tej nieobecności jest wystarczającym powodem do zwolnienia bez wypowiedzenia z winy pracownika (patrz KP)

Przed tym nic nie chroni, nawet ciąża (której w tym wypadku nie ma - dopóki nie ma zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego ten stan dla pracodawcy ciąży nie ma...)

Gaba12-11-2005 11:46:28   [#06]
Okey Ewa - jasne!
Alicja B12-11-2005 19:12:21   [#07]

Dzięki!  Zrobię jak radzicie, chociaż czuję, że sprawa skończy się w sądzie, bo kobieta jest dosyć cwana, zawsze upominała się o wszystko,  przy minimum "wkładów własnych".

Serdecznie pozdrawiam.

Gaba12-11-2005 19:39:55   [#08]
a niech robi, co chce - to wolny kraj, choc niezbyt mądry.
Alicja B12-11-2005 19:57:10   [#09]
Delikatnie powiedziane! Ja już nie wiem, co w tym kraju jest mądre i zdrowe. Czasem czuję się jak osaczona - nienormalnymi decyzjami, strasznymi i okrutnymi wiadomościami, głupimi sporami i kłótniami. To może ten listopadowy podły nastrój, ale momentami wydaje się, że nie będzie można dłużej tego wytrzymać!
bogna13-11-2005 00:27:57   [#10]

Alicjo

uważam, że powinnaś trochę jeszcze poczekać z tym wypowiedzeniem...

Twoja nauczycielka zawiadomiła, że będzie na zwolnieniu lekarskim, czyli spełniła warunek zapisany w rozp. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy (Dz. U.z 1996r. Nr 60, poz. 281):

§ 2. 1. Pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia.

a teraz - może jest w szpitalu i dlatego nie dostarczyła jeszcze zwolnienia?

§ 4. Zaświadczenie lekarskie stwierdzające pobyt ubezpieczonego w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, zwanym dalej "zakładem", wystawia się w dniu wypisania ubezpieczonego z tego zakładu. W razie pobytu ubezpieczonego w zakładzie, dłuższego niż 14 dni, zaświadczenie to należy wystawiać co 14 dni w celu umożliwienia wypłaty zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia za czas choroby. (rozp. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich... - Dz. U. z 1999r. Nr 65, poz. 741)

Alicja B13-11-2005 20:22:00   [#11]

Dzięki i za tę radę. Właśnie ciągle mam wątpliwości, chociaż wczoraj niby zdecydowałam. Przeczytałam sobie jednak jeszcze raz rozporządzenie, o którym mówisz, a poza tym gdzieś kiedyś czytałam wyrok SN rozstrzygający podobną sprawę na korzyść pracownika, który udowodnił, że nie mógł w terminie dostarczyć dowodu nieobecności w pracy.

Pozdrawiam.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]