Forum OSKKO - wątek

TEMAT: fundusz socjalny
strony: [ 1 ]
miro07-11-2005 22:50:38   [#01]
Czy w Waszych szkołach działają tzw. Komisje socjalne, czy tylko dyrektor z przedstawicielami związków zawodowych?
violka07-11-2005 22:51:30   [#02]
różnie to bywa, a o co konkretnie chodzi?
Magosia07-11-2005 22:52:34   [#03]

Dyrektor decyduje i ponosi odpowiedzialność

zespół doradczy to 2 x zz plus widcedyrektor, który wszystko przygotowuje i prowadzi dokumentację. Potocznie mówi sie na to "komisja".
violka07-11-2005 22:54:43   [#04]

u mnie

też komisja, ale inna

po jednym przedstawicielu n-li, pracowników niepedagogicznych oraz emerytów, zz uczesniczą w posiedzeniach komisji bez prawa głosu - mają się zapoznawać z wnioskami, które komisja wstępnie kwalifikuje - potem mniej kłopotu z uzgadnianiem - dyrekcja oszczędza czas

miro07-11-2005 23:13:04   [#05]

do Violi

Zastanawiam się nad pracą związaną z funduszem. Dotychczas była komisja socjalna /nauczyciele, zz, administracja/. Teraz zz stwierdziły, że one wystarczą+dyrektor. O tym mówi wszak ustawa.
nela208-11-2005 08:18:10   [#06]
Usatwa mówi o uzgadnianiu z zz przyznawania świadczeń z funduszu oraz o ustalaniu zasad wykorzystania ZFŚS.W jaki sposób uzgadniacie przyznawanie świadczeń z ZFŚS z zz???
Bonia08-11-2005 12:21:00   [#07]
Przewodniczący Związków Zawodowych podpisują się pod regulaminem ZFŚS, a potem już komisja kwalifikuje konkretne wnioski, a dyrektor zatwierdza. Przewodniczący ZZ nie muszą znać konkretów.
agabu08-11-2005 13:08:22   [#08]

Komisja socjalna

Żaden przepis prawny nie obliguje pracodawcy do powołania komisji socjalnej. Zgodnie z przepisami funduszem socjalnym administruje pracodawca, który uzgadnia regulamin funduszu i roczny plan finansowy z ZZ lub przedstawicielem załogi reprezentujacym jej interesy. Skoro żaden przepis nie sytuuje prawnie komisji socjalnej, to jeśli nawet jest powołanana przez pracodawcę, nie ma prawa podejmowania żadnych decyzji. Decyzje podejmuje pracodawca i kropka. Podejmuje - a nie zatwierdza.
WojteKar08-11-2005 15:39:18   [#09]

z innego forum o zfśs

Kompetencje pracodawcy
Co powinno być w regulaminie gospodarowania środkami funduszu świadczeń socjalnych w szkole?
Artykuł 8 ust. 2 wcześniej wymienianej ustawy z 4 marca 1994 r. stwierdza, że do kompetencji pracodawcy, w tym wy-padku dyrektora szkoły, należy ustalenie w regulaminie zasad wydatkowania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej oraz zasad i warunków korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu. Zasady przyznawania tych świadczeń powinny uwzględniać sytuację życiową, rodzinną i materialną osoby uprawnionej do ko-rzystania z funduszu. Do obowiązków dyrektora należy również uzgodnienie treści wymienionego regulaminu z organi-zacją związkową lub przedstawicielem pracowników. Jednak zawsze decyzja w kwestii podziału środków, zgodnie z przyjętym regulaminem, należy do pracodawcy zobowiązanego każdorazowo do uzgodnień z działającymi w szkole związkami zawodowymi lub wyłonionym przedstawicielem załogi.
Tekst źródłowy: www.rzeczpospolita.pl z dnia 5.04.2005
violka08-11-2005 16:23:13   [#10]

miro

to prawda dyrektor i zz wystarczą - decyduje dyrektor a zz muszą wyrazić zgodę - czyli uzgodnienie, nie opinia

- bo opinia może być negatywna lub pozytywna, a dyrektor robi swoje; przy uzgodnieniu musi być zawsze pozytywnie ze  strony zz

niestety uzgadnia się nie tylko regulamin, ale też każde świadczenie - to wynika z ustawy o zz (nie pamiętam który paragraf, było gdzieś na forum)

w zasadzie komisja jest tworem sztucznym i może jedynie wstępnie opracowywać wnioski, ale jeśli jest dobra to znacznie podszykuje dyrektorowi robotę

u nas zz uczestniczą w posiedzeniach komisji, bo w ten sposób znają sytuację, wydyskutują się z komisją i mnie nie zawracają głowy - przeważnie wszystko potem podpisują pozytywnie (choć zdarza się, że daję inaczej niż wnioskuje komisja)

komisja składa mi protokół z posiedzenia, przeważnie z krótkim komentarzem, z czym był problem, gdzie była najbardziej zacięta dyskusja (bardzo pilnuję, żeby w protokole pisali swoje wątpliwości lub uwagi  - ułatwia mi to potem decyzję)

gdyby zz nie było na posiedzeniu - to miałabym więcej roboty - komisja skałada sprawozdanie, a ja potem tłumaczę zz dlaczego i jakie kwoty przynaję - w tej sytuacji faktycznie lepiej od razu z ZZ

- ale na dyskusjach i negocjacjach z zz schodzi mnóstwo czasu

a w moim systemie właściwie to góra pół godziny analizy (zapomogi, bo inne krócej) - karteczka z kwotami i pracownik administracji pisze postanowienie - podpisy, pieczątki (moje i zz) - kilka minut i do wypłaty

generalnie komisja proponuje, ale ja i tak sobie sprawdzam, szczególnie przy zapomogach (a jesli chodzi o ochronę danych - zebrałam oświadczenia o tajemnicy w zakresie danych do których mają dostęp w związku z pracą w komisji)

nela208-11-2005 17:14:05   [#11]
U mnie do tej pory była komisja socjalna/imn. członkami byli przedstawiciele zz/ ale od pierwszego grudnia juz jej nie będzie . Jak więc mam uzgadniać zgodnie z art. 27 Ustawy o zz  przyznanie poszczególnym pracownikom świadczeń .Czy piszecie nazwiska i przyznane kwoty poszczególnym osobom .../a jak ma się do tego ochrona danych osobowych?
Koralik09-11-2005 21:41:36   [#12]
U nas jest komisja - 2 przedstawicieli 2 zz, matematyk-sekretarz-protokoły i pisma, wicedyrektor,(obsługujemy ok 80 pracowników i emerytów) w posiedzeniach uczestniczę , uzgadniamy wspólnie wszystkie wydatki  i potem akceptuję- przygotowane protokoły.Raczej zgadzamy się - komisja a inni jak zawsze - różnie . Dobrze -szczegółowo opracowujemy preliminarz; w regulaminie zawarta jest klauzula, że w sytuacjach nagłych-uzasadnionych  dyrektor podejmuje decyzje informujac o fakcie  zz nie zwołuje komisji
agabu10-11-2005 09:36:36   [#13]

Można zobowiązać pracownika

do zachowania tajemnicy z upoważnieniem do przetwarzania danych osobowych i może być członkiem komisji socjalnej. Gorzej, gdy do komisji dokooptuje się przedstawiciela emerytów (a domagają się tego).

Moim zdaniem najlepszym wyjściem, w tej sytuacji, jest brak komisji. Emeryt nie jest pracownikiem i jego obecność w komisji jest niezgodna z prawem, bo jako nie-pracownik nie ma prawa zasiadania w gremium pracowniczym. Jednocześnie emeryt może być członkiem zz (większość jest). Tak więc, zgodnie z prawem, emeryci mają swoje przedstawicielstwo w postaci zz, z którymi pracodawca uzgadnia praktycznie wszystko.

Art. 27  ustawy o zz mówi w ust. 1 o ustalaniu zasad wykorzystania funduszu, w tym podziału środków tego funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności - czyli uzgadniamy regulamin i plan rzeczowo-finansowy funduszu. Ust. 2 mówi o uzgadnianiu przyznawania świadczeń - pracodawca z zz

W sytuacji, gdy nie ma zakładowej organizacji związkowej zgodnie z art. 8 ustawy o ZFŚS uzgadnia się tylko regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

agabu10-11-2005 09:44:15   [#14]

P.s.

Obecność przedstawicieli zz w komisji nie jest jednoznaczna z uzgodnieniem przyznania świadczeń z zz. Jedynie zakładowa organizacja związkowa ma takie prawo, chyba, że w zz-cie wewnętrznie, zarząd zz-tu udzieli tym swoim członkom, bedącym członkami komisji socjalnej, odpowiednich pełnomocnictw. Bez tego nie ma uzgodnień, nawet, gdy te osoby w komisji nie wyrażają sprzeciwu.
Krzysztof Pom13-11-2005 21:04:15   [#15]

Dyrektor jest dysponentem Funduszu

Ma obowiązek uzgodnić ze związkami regulamin.

U mnie: ze związkami uzgodniłem regulamin, także zasady i tabelę wysokości przyznawania wysokości świadczeń. Żadnych komisji, gdybania ,wzdychania a potem plotkowania. Pracownik składa wniosek, dołącza oświadczenie o dochodach i zostaje mu przyznane (bądź nie) świadczenie. Jest to wyłącznie moja decyzja oparta na uzgodnionych zasadach.

DYREK13-11-2005 21:23:46   [#16]
Art. 27. ( ustawa o ZZ)
1. Ustalanie zasad wykorzystania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w tym podział środków z tego funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności, ustala pracodawca w regulaminie uzgodnionym z zakładową organizacją związkową.
2. Przyznawanie pracownikom świadczeń z funduszu, o którym mowa w ust. 1, dokonywane jest w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową.


Rgulamin + przyznawanie świadczeń
OlkaRa14-11-2005 02:16:38   [#17]

A działa w szkole organizacja związkowa? Samodzielna? U nas nie ma takiej. W szkole są członkowie ZZ - dwóch, ale organizacje są międzyszkolne, zarządy są miejskie,  a nie zakładowe. Żeby organizacja była zakładowa, to tych członków musi być odpowiednia ilość (nie pamiętam, ile).

Regulamin mamy zatwierdzony przez ZZ, bardziej dla świętego spokoju, ale podział i przyznawanie świadczeń to sprawa dyrektora (wyręcza go powołana komisja), oczywiście zgodnie z regulaminem

nela214-11-2005 09:09:10   [#18]
A co ze związkami zz gdzie w zwiazku z małą liczbą członków nie ma Zakładowej organizacji zz a członkowie którzy do tej pory tworzyli tą organizację weszli w skład MOZ czy w związku z tym art. 27 Ustawy o zz /w tym uzgodnienia z Zakładową organizacją zwiazkową / mam uzgadniać z MOZ ???
DYREK14-11-2005 09:27:50   [#19]
http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=3967
DYREK14-11-2005 10:37:15   [#20]

Art. 18 ust. 1.  [ Zakładowa – międzyzakładowa organizacja związkowa ] Oddział jest zakładową ( międzyzakładową) organizacją związkową w rozumieniu ustawy o związkach zawodowych   i prawa pracy .

2. Oddział jest ogniwem nadrzędnym w stosunku do ognisk z danego terenu ,

3.W ZNP działają oddziały - powiatowe,  międzygminne , gminne, miejskie lub dzielnicowe.

4. Oddział może zrzeszać członków z różnych powiatów tego samego województwa

NSZZ "Solidarność" ma podobnie.

U nas upoważnienie do uzgadniania wydatków z ZFŚS mają prezesi ognisk lub przewodniczący "Solidarniści" działający w szkole. Z nimi dyrektor uzgadnia. Może powołać zespół ( zwanym komisja socjalna ) w skład którego z urzędu wchodzą. Nie podstaw prawnych do działania takiego zespołu ale też nie ma zakazu powołania. Można działanie takiego zespołu  określic w regulaminie ZFŚS

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]