Forum OSKKO - wątek

TEMAT: 5-letni program rozoju
strony: [ 1 ]
udanka07-11-2005 18:59:57   [#01]

W jaki sposób powinien być 'wprowadzony' do realizacji 5-letni program rozwoju szkoły? (uchwała, opinia, zatwierdzenie RP???)

Konto zapomniane07-11-2005 20:21:52   [#02]

wprowadzenie do realizacji

Program powinien być zatwierdzony do realizacji uchwałą RP, po zasięgnięciu opinii RR i SU.
Rycho07-11-2005 20:45:39   [#03]
Poliv
 
a na jakiej podstawie takie coś?
udanka07-11-2005 23:18:31   [#04]

podnoszę wątek

Czy Art.41 pkt.1.1. Ustawy o Sysytemie Oświaty dotyczy 5-letniego programu rozwoju szkoły?
rzewa08-11-2005 02:20:39   [#05]

nie

ew. pod ten punkt można "podciągnąć" roczny plan rozwoju (choć to równiez nieco "na wyrost"), ale równie dobrze można uważać, że chodzi tu jedynie o harmonogram działań jakie trzeba wykonać w związku z realizacją programu :-))

O programie rozwoju w przepisach jest tyle:

Rozporządzenie MENiS z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego, wykazu stanowisk wymagających kwalifikacji pedagogicznych, kwalifikacji niezbędnych do sprawowania nadzoru pedagogicznego, a także kwalifikacji osób, którym można zlecać prowadzenie badań i opracowywanie ekspertyz (Dz. U. Nr 89, poz. 845  ze zm.)

§ 5. 1. Dyrektor szkoły lub placówki, we współpracy z nauczycielami zajmującymi inne stanowiska kierownicze w szkole lub placówce, sprawując nadzór pedagogiczny, wykonuje w szczególności następujące zadania:
[...]
4) opracowuje program rozwoju szkoły lub placówki, określający zadania służące doskonaleniu jakości pracy szkoły lub placówki i terminy ich realizacji:
a) obejmujący 5 lat szkolnych, a w przypadku placówki doskonalenia nauczycieli - 5 lat kalendarzowych;
b) obejmujący rok szkolny, a w przypadku placówki doskonalenia nauczycieli - rok kalendarzowy, z uwzględnieniem zadań wskazanych przez kuratora oświaty oraz wyników mierzenia jakości pracy szkoły lub placówki przeprowadzonego w poprzednim roku szkolnym;
[...]

Czyli jak z tego wynika, program rozwoju to domena dyrektora, więc rp może go jedynie zaopiniować, a dyrek zatwierdza (oprócz tego opracowuje :-)

Oczywiście, by toe działania dyra miały jakikolwiek sens i szansę na realizację powinny być konsultowane i konstruowane z udziałem całej szkolnej społeczności.

udanka08-11-2005 06:43:40   [#06]

rzewa

Dziękuję! 

Cały czas mi wbijano do głowy, że rada musi go przyjąć uchwałą. Ale nie mogłam znaleźć umocowania prawnego. Widzę, że miałam rację.

krystyna08-11-2005 09:46:01   [#07]

z kompetencji RP zawartych w OSO wynika, że uchwałą:

"Art. 41. 1. Do kompetencji stanowiących rady pedagogicznej należy:

1) zatwierdzanie planów pracy szkoły (rocznych, pięcioletnich i innych....) lub placówki po zaopiniowaniu przez radę szkoły lub placówki;"

można tak ???

rzewa08-11-2005 13:49:04   [#08]

krystyna,

patrz post #05

:-))

krystyna08-11-2005 14:53:23   [#09]

popatrzyłam i ...

dalej nie wiem, czy jeżeli ktoś wprowadził np. roczny program + plan pracy szkoły uchwałą RP zrobił dobrze, czy źle ?

rzewa08-11-2005 16:37:46   [#10]

wprowadzić

roczny program rozwoju można (a nawet powinno się) decyzją dyrka - rp może opiniować, ale nie musi...

Wprowadzenie uchwałą rp rocznego programu rozwoju ujdzie... ale 5-letniego już nie... ;-)

AnJa10-11-2005 19:13:38   [#11]
ciemu nie?

UoSO jakby waniejsze od rozporządzenia

a tymze rozporzadzeniu roczny i pięcioletni równowazne

no pewnie, że bełkot

jako wariant proponuje doprowadzenie do pata legoslacyjnego; dyrektor i n-le pełniący funkcje kierownicze opracowują plany rozwoju

RP je odrzuca

dyrektor poddaje sie  osadowi RP poprzez głosowanie nad votum zaufania

uzyskuje jednogłosnie

a niech się pa... tfu...prawodawcy chciałem napisć ...bujaja co z tym fantem

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]